Merhabalar;
Sakini olduğum site eski bir site. Kuruluşun dan günümüze bazı değişikliklere uğramış. Özelliklede ısınma sistemine yönelik değişiklikler meydana gelmiş. Özetlemek gerekirse bu değişiklikleri; apartmanımız sobalı olarak yapılmış, ilerleyen zamanlarda alınan kararla kalorifer sistemine geçilmiş, daha sonraki dönemde ise katı yakıtlı kalorifer sisteminden doğalgazlı sisteme geçilmiş. Katı yakıtlı sisteme geçiş dönemini bilmiyorum ama, doğalgaz dönüşüm tarihi 1997 yıllarına dayanıyor.
Asıl problem bu ısıtma sisteminde yapılan değişiklikler zamanında meydana gelmiştir. Toplam 35 sakinin olduğu sitemizde 1 sakin her zaman bu sistemlere karşı çıkmış, kararlara katılmadığını beyan etmiş ve değişimlerle beraber, değişim bedellerine de katılmamıştır. Alınan kararlar da bu 34 sakinin olur kararına rağmen 1 sakin her zaman itiraz etmiştir. Bu itirazını bahane göstererek dairesine ısınma tesisatını döşetmemiştir, alt yapı değişiklik bedellerinede katılmamıştır. Apartman yönetimi olarakta mahkemeye verilmesine rağmen ( O tarihlerde ) bir netice alınamamıştır. Bu sakin için süreç apartmanın ısınma bedeline katılmadan, sadece genel gider masraflarına katılarak 2011 yılına kadar devam etmiştir. Bu apartman sakini dairesi arakatta olması sebebiyle alt, üst ve yan kattaki dairelerin verdiği ısıyla, gerek duyduğunda ise elektrik sobasıyla kışlık ısınma ihtiyacını karşılamıştır.
Şimdi ise asıl soruma gelmek istiyorum. Bu sakinimiz 2011 yılı içerisinde bu dairesini bir başkasına sattı. Daireyi satın alan kişiye yönetim olarak gidilerek geçmişte yaşanan olaylar aktarılmış ve bunun düzeltilmesi istenmiştir. Dairesinde olmayan ısınma sistemini kurması, bunu yaparkende geçmişte yapılan alt yapı değişiklik bedellerinin kendisinden talep edilmeyeceği aktarılmıştır. Fakat kendisi bu daireyi bu şekilde aldığını, bu şekilde kullanacağını, bu şekilde kiraya vereceğini ve kira geliri elde edeceğini belirtmiştir.
Kanuni olarak doğalgaz sistemine geçmiş bir sitenin içerisinde ( arakatta olması ) bu şekilde bir dairenin olması mümkün mü. Eğer kanuni bir süreç başlatmamız gerekiyorsa Kat Malikleri Kanunu na göre nasıl bir yol izlenmelidir. Bu sürecin sonun da başarılı olma ihtimalimiz nedir. Konu hakkında bilgilerinizi ve yardımlarınızı paylaşırsanız temsil ettiğim 34 kişinin adına çok müteşekkir olurum.
Saygılarımla............