Merhaba arkadaşlar;

2009 Ocak ayında sözleşme imzalayarak bir şirketten daire satın aldık. Dairenin teslim süresi 31 Mart 2012. Başlangıçta peşinat ödedik. Her ay ödenen ve 6. yılın sonunda bitecek olan senetlerimiz var. Ocak 2012 dede bir ara ödeme yaptık. Teslimat zaman geldiği için yapılacakları konuşmak için şirkete gittim. Şirket yetkilileri bizim projenin değiştiğini söylediler. Benim sözleşmemde var olan daire şimdi ortalıkta yok. Zaten dairelerde henüz bitmemiş. Bitme zamanını da 2013 Haziran dediler. Benim dairenin yerine bana (benim beğenmediğim) başka bir daireyi vermek için sözleşmemi değiştirmek istediler. Bende kabul etmiyorum. O zaman bana sözleşmede var olan "ödediğin paranın %10 fazlasını verelim sözleşmeyi iptal edelim" diyorlar. Ben bunu da kabul etmiyorum. Çünkü şu anda bu para ile ben daire satın alamam. Bu durumda ne yapmalıyım? Noterden dairemin teslimi için protesto çekmem gerekir mi? Yoksa direk mahkemeye dava mı açmam gerekiyor? Senetlerimin ödemesine devam etmem gerekiyor mu? Sözleşmemi tek taraflı iptal edebilirler mi? İptal ederlerse bu tüketici haklarına aykırı olmaz mı? Çünkü bize sözleşme imzalatırken bu standart bir daire satış sözleşmesi dediler ve çok fazla inceleme fırsatımız olmadı? Birde sözleşmede teslimat tarihinde gecikmeden dolayı kira ödenecek ifadesi var. Ama kira bedellerini ödemeyeceklerini söylediler. Kiraları almak için ne yapmamız gerekiyor.

Onların proje değişikliğini bize zamanında bildirmemeleri bizim tazminat davası açabilmemiz için yeterli bir neden midir? Bu davanın sonucu bizim açımızdan olumlu olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...