merhaba,
sitenizi çok başarılı bulduğumu öncelikle söylemek isterim.

bir konuyla ilgili sizi sesli düşünmeye davet etmek istiyorum müsadeniz olursa.

olay şöyle gelişiyor;
A ile iş ilişkim gereği müteaddit defalar çek alıyorum . ancak çeklerde keşideci adı A gözükmesine rağmen ,çekleri onun iş ortağı T imzalıyor. T nin iç ilişkide yetkili mi yetkisiz mi olduğunu bilmiyorum ancak çekler düzenli ödeniyor ta ki bugüne kadar!

ibraz süresi içinde 2 adet Tnin imzaladığı ama keşideci adı olarak A'nın gözüktüğü çek hakkında muhatab bankaya müracaat ettiğimde ,ödeme yasağı getirilmiş olduğunu görüyorum.çeklerin arkasına "ödeme yasağı konmuştur" diye not düşülüyor.

Şimdi ben açılacak icra takibini A adına açsam,imzaya itiraz edecek,imza onun değil! T adına açsam icra müdürü burada T'nin adı yok, olmaz diyor! A adına temsilcisi T 'ye diye açsam usulüne uygun bir yetki var mı yok mu bilemiyorum!

bildiğim kadarıyla yetkisiz temsilci imzasından mesuldür;Ticaret kanunumuz keşideci adını değil keşideci imzasını şart koşmuştur ;bununla ilgili yargıtay kararları mevcut. bu durumda icra takibini her ikisine karşı mı açmam gerekir ?ne dersiniz.. yetkili mi yetkisiz mi olduğu bilinmeyen temsilciyle birlikte T ve A adına ödeme emri göndere bilir miyim? yoksa A'nın adı gözüküyor diye sadece ona karşı mı takib yöneltilebilir? ama bu sefer Ticaret kanununun yetkisiz temsilci imzasından mesuldür hükmü ne olacak? bu hükmü nasıl hayata geçireceğiz?kafam iyice karıştı..

bir de işin ceza boyutu var.açıkça söylemek gerekirse A nın ve T nin piyasayı bu şekilde dolandırdığını düşünüyorum. biri adına çek hesabı açmış biri yetkisizce imzalıyor .birinin adı yok,diğerinin imzası! istedikleri zaman imzalarını inkar edebilirler! olan iyiniyetli 3.kişilere oluyor!

ödeme yasağı getirilmiş çekler hakkında karşılıksız çek keşide etmek suçundan dava açılabiliyor mu? açılabiliyorsa, T nin kambiyo senedi düzenlemeye yetkisi varsa karşılıksız çek suçu A adına,eğer Tnin temsil yetkisi yoksa T ye karşı dolandırıcılık suçu (hile ,aldatıcılık olduğu için) oluştuğunu düşünüyorum. siz ne dersiniz?

karşılıksız çek ve dolandırıcılık suçu burada çok iç içe görülüyor..zihin okuyuculuğu yapamam ama bu adamlarda Dolandırma kastı olduğunu açıkça görüyorum ama nasıl ispat edeceğim? o zor.. önceden bu şekilde düzenlenmiş ve bankadan tahsil edilmiş bir sürü fatura ,irsaliye ve çek de var.. yine belgeler hep A adına ama imzalayan T..

yorumlarınızı bekliyorum.
teşekkür ederim.