+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Akran Zorbalığı (Bullying)

Akran Zorbalığı (Bullying) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Akran Zorbalığı (Bullying)

Merhaba,

Öncelikle bu konuyu nereye açmam gerektiğine bir türlü karar veremedim, en sonunda buraya açtım. İnşallah doğru yerdir. Eğer değilse lütfen beni yönlendirin.
    Ben iki çocuk babasıyım. Küçük olan oğlum (9 yaşında) son bir senedir sürekli olarak okuldaki bir çocuk tarafından rahatsız edildiğini söylüyor (daha doğrusu bunun 1 senedir devam ettiğini yeni söyledi). Biz Geçen sene ilk öğrendiğimizde çok önemsememiştik. Çocuktur arada olur, birdaha yaparsa öğretmene söyle diye tembihledik. Ancak geçen gün sorunun hala devam ettiğini öğrendim. Öğretmene söylemedin mi diye sorunca da öğretmenin "bana şikayete gelmeyin " diye söylediğini öğrendim. Oğlumun bu ve bunun gibi çocuklar yüzünden psikolojisi bozuldu ve kendine güvenini iyice kaybetti. Buna benzer şekilde büyük olan kızımın da başında bir şey var. Onu da mahallemizde farklı bir okuldaki kızlar sıkıştırıyormuş. Eşim bugün okula gidip öğretmen, müdür, veli kimi bulursa konuşacak. Ancak benim öğrenmek istediğim şey böyle bir durumda yasal bir hakkımızın olup olmadığı, eğer varsa yasal haklarımın ne olduğu ve hangi süreci izlemem gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz? Çünkü eşimden olumsuz bir yanıt gelirse sizlerden biriyle ya da tavsiye edeceğiniz bir avukatla yasal mercilerde çocuğumun hakkını aramak istiyorum.

Saygılarımla

Selahattin TURGUT

Hukuki NET Güncel Haber

Akran Zorbalığı (Bullying) konulu yargıtay kararı ara
    Akran Zorbalığı (Bullying) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    199
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Akran Zorbalığı (Bullying)

Allah sabır versin hocam.Şahsi olarak çocuğun ailesiyle görüşme imkanı var mı ? Ben olsam önce şahsen böyle yapardım çünkü çocuk dövmek yaptığım ve yapacağım birşey değil.Ailesiyle görüşürüm çünkü sorumluluk aileye ait sonuçta , ailesi bu durumu çözmez ise o durumda yasal olarak da ailesi sorumlu oluyor. 9 yaşındaki çocuktan nasıl bir hak aranabilir ki sonuçta mantık olarak..

Şu bana şikayete gelmeyin diyen öğretmenler yüzünden ilkokullar ortaokullar da disiplinsizlik almış başını yürümüş durumda,bunlar nasıl kendilerine öğretmen diyor bir sınıfta disiplini sağlayamadıktan sonra ? Okul yönetiminin de eş değerde suçu var , illa gideceksin kafa göz kıracaksın hak aramayı görecekler ondan sonra kendileri için .. İlla olaylar bu konuma gelsin diye bekleyen zihniyet hayatları boyunca bunu bekliyorlar sanki.

Konuyu güncel hale getirmek için yazıyorum hemde cevabı bende merak ettiğim için takip etmek amacıyla.Umarım hukukçu arkadaşlarımız gereken cevabı verir.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlat herşeyden önce gelir, sizin endişeniz çok normal, burada öncelikli ilgilenmesi gereken okul yönetimi ve öğretmeni olduğunu düşünüyorum, sonuçta çocuklarınızın sorumluluğu bu dönemde onlara ait. Arkadaşın belirttiği gibi belki çocuğun ailesi ile konuşabilirsiniz doğru ama ailesi pek önemsemeyebilir veya aşırı tepki verirse çocuğa çocuk sizin oğlanı daha çok sıkıştırmaya başlayabilir. Benim ki sadece kişisel görüşüm bence okul yönetimi ve öğretmeni varsa rehberlik hizmetinin bu olayı çözümlemesi gerekir, hukuksal bir bilgim yok ama negatif bri durumda hukuk anlamında muhatabınız sanırım okul yönetimi olacaktır diye düşünüyorum.

Nerede
    istanbul, kadıköy, Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle geçmiş olsun..zor bir süreç...

Yukarıdaki arkadaşa şu anlamda katılıyorum. Şahsi girişimlerinizle bir sonuca varamadığınız takdirde muhatabınız okul yönetimi+öğretmenidir. Olayların suç vasfını alması ihtimalinde ise yanı sıra rahatsızlık veren öğrenciler adına velileridir. Yaşananları ve bunların yaptırımlarını içeren bir ihtarnameyi noter kanalıyla okul yönetimine+öğretmene(sorumlu sıfatıyla) ve öğrencilerin velilerine göndererek haksız fiillerin engellenmesini aksi takdirde cumhuriyet savcılığına konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağını kendilerine ihtar ederseniz etkili olacaktır düşüncesindeyim. Olmadığı takdirde adı geçen yaptırımları uygulama haklarınız doğmakta....

Nerede
    İzmir
    İletiler
    199
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukat Hanım'a verdiği cevap için ben de teşekkür ediyorum bir konuda daha bizi aydınlattığı için.İşte hakkını hukukunu bilmek böyle birşey olsa gerek.Antidemokratik yollara başvurmadan önce sağlam bir araştırma yapmak ve iyi bir avukatın ipten aldığı gerçeğini unutmamak da çok önemli.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Öncelikle belirteyim, ben yasal hak derken zeten çocuğun ailesi ve/veya okul yönetimini kastetmiştim. Zira elbetteki çocuğun tek suçu yanlış yetiştirilmek ve yaptığı yanlışların görmezden gelinmesi. Bu da onu yetiştirenlerin sorumluluğunda. Eşim konuyla ilgili olarak okula gitti ve gerek öğretmeniyle, gerekse müdürle konuştu. Onlar da aileleri çağırdı ve yüz yüze konuştular. Hatta eşim okula konuşmaya gittiği sırada, aynı çocuklar oğlumu sıkıştırıp dövmüşler. Eşim tesadüf oğlumun sesine koşup yetişmiş. Eşim ailelere bunu da anlatmış. İşin enterasan tarafı bir anda aileler kendi çocuklarını alakasız konularda övmeye başlamış ve öğretmen de onlara katılmış. Öğretmen "bakın sizin çocuklarınız böyle böyle yapmış" diyeceğine, o çocukları aileleriyle beraber savunmaya kalkmış. Zaten sınıfta hiçbir zaman otorite sağlayamadı. Benim çocuğum bir yıldır zorbalığa maruz kalıyor ve bunu onun farketmesi gerekirken biz farkediyoruz. Öğretmen çocuğa sormuş neden yaptın diye, o da hemen savunmaya geçip önce o bana vurdu demiş (bu arada diğier çocuk benim çocuğumun 2 katı. tam 70kg. Ayrıca benim çocuğum zaten saldırgan değildir, çekinir). Allahtan oradaki bir öğrenci "hayır Onur hiçbir şey yapmadığı halde dövüp sürekli onunla uğraşıyorlar"şeklinde araya girmiş. En azından bu vesileyle öğretmeni ikna ettiğimizi düşünüyorum. Eşim ayrıca Rehber öğretmenle de görüşmüş. Bizim çocuğun durumunu anlatmış. Şimdilik olaylar bu şekilde sürüyor. Aslında yaşanan ve anlatıacak o kadar çok şey var ki... Ama hem anlatmaya burası yetmez, hem de benim mecalim. Biz şu anda çocuğumuza yanlız olmadığını ve bir sorunu olduğunda sonuna kadar arkasında olduğumuzu söylüyor ve bu şekilde kendisini güvende hissettirmeye çalışıyoruz. Benim çocuğum maruz kaldığı bu zorbalık yüzünden içinde kin besleyip ilerde şiddete meyilli bir genç olursa bunun kabahati kimde olacak? Burada en önemli rol eğitimcilerde. Eğer bir çocuk diğerine zarar veriyor ise eğitimci farkettiği anda hemen müdahale etmeli ve ailesini arayıp "çocuğunuz başkalarına zarar veriyor, lütfen çocuğunuza uyarıda bulunun" ya da daha da devam ederse "ileride yasal olarak zor durumda kalabilirsiniz" şeklinde uyarıda bulunması gerekir. Ama bizim öğretmenimiz maalesef "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" şeklinde düşünenlerden. Neyse, tekrar ilgilenenlere teşekkür ediyorum.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    199
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Valla hocam , üst sınıflardan falan tanıdık yok mu ? Bir iki üst sınıftan tanıdık varsa çok etkili olabilir.Bunlar yani üst sınıflardaki çocuklardan korktuğu kadar hiç kimseden korkmazlar.Bu yüzden kendilerinden zayıflarda kendilerinden korksunlar istiyorlar.

Eğer önce o bana vurdu şöyle oldu böyle oldu olaylarına girmişlerse sıkıntı büyük.Ve şimdi siz müdahale edip olayı çözemezseniz asıl sıkıntı o zaman başlar.Çocuk hem okuldan hemde sizden soğuyabilir.Ve o rahatsız eden dengesizler , hiç birşey yapamadılar diyerek daha çok çocuğunuzu rahatsız edebilirler.Bazen masaya yumruğu vurmak lazım.İş başa düştüğünde kesinlikle tereddüt etmemeli.

Avukat hanımın tavsiyelerini beğendim,olay şu bu olayı çözmek öğretmenin sorumluluğudur.Öğretmen çözmek zorunda gerekirse öğretmeni il milli eğitim müdürlüğüne hatta Milli Eğitim Bakanlığına şikayet etmeli.Yoksa okulda sınıfta disiplini sağlayamıyor diye mahkemeye versek , hakim güler geçer . Yok disiplini sağlamıyor banane deyip olaydan çekiliyor diye kalkıp ağzıyla burnunun yerini değiştirsek , Allah korusun içerden çıkartmazlar.Bir tokat attı diye 1 yıl ceza alan insanlar tanıyorum , üstelik görevi başındaki öğretmene ( sözde görevi başında ) darp demek , gözü kapalı 6 yıl..Düşündükçe sinir oluyorum.

Allah yardım etsin.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

akran zorbaligi dava

https:www.hukuki.netshowthread.php94951-Akran-Zorbaligi-Bullying

akran zorbaligiba dava nsil acilir

akran zorbalığı örneği ekşi sözlük

akran zorbaliginin cezasi

okulda zorbalik hukuk

Forum