Merhaba Arkadaşlar,

1983 doğumluyum ve 2006-2009 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Y.Lisans öğrencisiydim. Tezi veremeyince okulla ilişiğim kesildi. 2011 Aralık sonuna kadar çalıştığım kurum askerlik tecilimi yaptırmıştı. 6111 sayılı Af Kanunu çıknca aftan yararlanarak Yüksek Lisansa geri döndüm. Okula sevk tehir talebimi verdim. Sonra da kimse beni bilgilendirmedi. Daha sonra bilgi almak için telefon açtığımda tecilimin 2012 Ocak ayına kadar yapıldığını nisan ayında sevke tabi olduğumu söylediler. Ben her dönem tecil talebinin yenilendiğini yeni döneme kayıt yaptırınca tekrar tecil edileceğini düşünmüştüm. Bu arada ikinci dönem için kaydımı yeniledim. Okuldan tekrar tecil talebi yapmlarını istedim. Onlarda azami yıl süresini doldurduğumu tekrar talep edemeyeceklerini, yapsalar bile askerlik Şubesi'inin kabul etmeyeceğini söylediler. Tecil işlemini yapan şubeyle görüştüm. Onlar da 3 yıllık yüksek lisans tecil hakkımın dolduüunu aftan yararlanmış olmamın bunu değiştirmeyeceğini, okul tecil talep ettiğinde de 4 aylık ek sürenin kullandırıldığını daha fazla tecil edilemeyeceğini söylediler. Doğrusu askere aralık ayında gitmeyi planlıyordum ve böyle bir şeyin olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Birkaç gündür kanunları yönetmelikleri okuyorum bir türlü tam tatmin olamadım. 6111 sayılı Kanunun 171. maddesinin c kısmında şöyle bir ifade var:

"Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder."

Bununla ilgili bir yorum mu acaba? Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Yüksek lisans ile ilgili olarak tecil yaptırma imkanım kesinlikle yok mudur? Yardımlarınızı rica ediyorum.