+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Yanlışlıkla Cep Telefonu Bilgisi vermek

Yanlışlıkla Cep Telefonu Bilgisi vermek Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yanlışlıkla Cep Telefonu Bilgisi vermek

Merhaba,

Firma Rehberi alanında yayın yapan sitemde Bir Firmanın sahibine ait cep telefonu numaası firma telefonu sanılarak paylaşılmıştır. Bilgi bir bankanın anlaşmalı işyerlerimiz dosyasından alınmıştır.

Sadece kişinin adı firma adresi ve telefonu paylaşılmıştır. Yaklaşık 10 gün yayında kalmış ve Bu kişinin isteğiyle konu hemen silinmiştir.

Fakat bu kişi maddi zarara uğradım benden akşam saatlerinde çanta varmı diye aradılar gibi ifadeler kullanarak maddi zarara uğradığını iddia ediyor. Ve 50.000 dolarlık maddi tazminat davası açmak istiyor. Dava açmamak için ise benden 1000 TL para talep ediyor.

Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Hakkımda maddi manevi dava açabilirmi.

Teşekkürler..

Hukuki NET Güncel Haber

Yanlışlıkla Cep Telefonu Bilgisi vermek konulu yargıtay kararı ara
    Yanlışlıkla Cep Telefonu Bilgisi vermek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yanlışlıkla Cep Telefonu Bilgisi vermek

Siz kişinin cep telefonuna hangi yollardan eriştiniz, kişinin yada firmanın telefonunu internet üzerinde açık bir şekilde yayınlama hakkınız var mıydı?

Bilgilendirme:

Özel hayatın gizliliğini ihlâl
    MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
    (2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.
    Kişisel verilerin kaydedilmesi
    MADDE 135. - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
    Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme
    MADDE 136. - (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    Nitelikli hâller
    MADDE 137. - (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların;
    a) Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle,
    b) Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,
    İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Verileri yok etmeme
    MADDE 138. - (1) Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
    Şikâyet
    MADDE 139. - (1) Kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmeme hariç, bu bölümde yer alan suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır.
    Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması
    MADDE 140. - (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz kişinin cep telefonuna hangi yollardan eriştiniz, kişinin yada firmanın telefonunu internet üzerinde açık bir şekilde yayınlama hakkınız var mıydı?

Bilgilendirme:

Özel hayatın gizliliğini ihlâl
    MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
    (2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.
    Kişisel verilerin kaydedilmesi
    MADDE 135. - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
    Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme
    MADDE 136. - (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    Nitelikli hâller
    MADDE 137. - (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların;
    a) Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle,
    b) Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,
    İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Verileri yok etmeme
    MADDE 138. - (1) Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
    Şikâyet
    MADDE 139. - (1) Kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmeme hariç, bu bölümde yer alan suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır.
    Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması
    MADDE 140. - (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
    Veriler internette mevcut, firma adresi ve numarası olarak görünmektedir. Bir firmanın adresi ve telefonu olarak düşündüğümüz telefonu paylaşmak yasakmıdır. Ayrıca ilgili yazı hemen kaldırılmıştır.

Bir adres ve telefon bilgisi yayınlamak için izin almak gereklimidir. ?

Bu konuda bana nasıl bir dava açabilir. Maddi tazminat davası için maddi zarara uğraması gerekir diye biliyorum. Manevi tazminat açabilir. Ayrıca Kişisel hakların ihlali durumundan dava açarsa sonuç tahmini ne olur.

Arayan kişiler sadece çanta varmı diye sormuşlardır oda en fazla on kişi aramıştır.

Ayrıca benden dava açmamak için 1500 TL istedi sonra 1000 TL ye düştü.

Aynı mantıkla bizim telefonumuzu bulup bizi arayan sigorta şirketleri pazarlama şirketleri siyasi parti ankedetörleri vb bizi rahatsız ettikleri için maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyiz. Bizim bilgilerimizi kimden aldıklarını savcılık yoluyla bulup bu kişilerede tazminat davası açabilirmiyiz. Gibi sorular geliyor aklıma.

Yanlışlıkla Telefon Numarası yayınlamak Gönderdiğiniz bu özel hayatın ihlali durumuna bu şekilde girermi.
    Konu atcmurat tarafından (28-01-2012 Saat 21:57:26 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanlış mesaj.
    Konu snow tarafından (28-01-2012 Saat 23:09:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı atcmurat rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Veriler internette mevcut, firma adresi ve numarası olarak görünmektedir. Bir firmanın adresi ve telefonu olarak düşündüğümüz telefonu paylaşmak yasakmıdır. Ayrıca ilgili yazı hemen kaldırılmıştır.

Bir adres ve telefon bilgisi yayınlamak için izin almak gereklimidir. ?

Bu konuda bana nasıl bir dava açabilir. Maddi tazminat davası için maddi zarara uğraması gerekir diye biliyorum. Manevi tazminat açabilir. Ayrıca Kişisel hakların ihlali durumundan dava açarsa sonuç tahmini ne olur.

Arayan kişiler sadece çanta varmı diye sormuşlardır oda en fazla on kişi aramıştır.

Ayrıca benden dava açmamak için 1500 TL istedi sonra 1000 TL ye düştü.

Aynı mantıkla bizim telefonumuzu bulup bizi arayan sigorta şirketleri pazarlama şirketleri siyasi parti ankedetörleri vb bizi rahatsız ettikleri için maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyiz. Bizim bilgilerimizi kimden aldıklarını savcılık yoluyla bulup bu kişilerede tazminat davası açabilirmiyiz. Gibi sorular geliyor aklıma.

Yanlışlıkla Telefon Numarası yayınlamak Gönderdiğiniz bu özel hayatın ihlali durumuna bu şekilde girermi.
    Firmanın kendi web sitesinde umuma açık bir şekilde yazdığı / ito da kayırlı herkesin kolayca ulaşabileceği bir bilgiyi mi yayınladınız? Öyle ise karşı taraf ne sebeple şikayet ediyor? Firma sahibinin firma web sitesinde kişisel bilgilerini paylaşması da ilginçmiş.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Firma bilgisi bir bankanın kredi kartının anlaşmalı olduğu firmalar dosyasından alınmıştır. Bu dosya internette mevcuttur herkez indirebilir.

Aynı mantıkla adamın bankayada dava açması lazım eşi adına. Ayrıca bu dosyada 10.000-15000 cep numarası var arada sadece bunu yanlışlıkla yayınladık.

Koyduğum şahsın Kendi web sitesi yoktur. Eşinin firması var beni eşi aradı. Siteye konulan kişi adına kayıtlı bir işyeri varmı bilmiyorum.

Banka bunu işyeri olarak vermiş sadece onu biliyorum.

Kişinin adı soyadı vardır . Mesala Jessica Smith şeklinde. firma adresi ve cep telefonu mevcuttur. Bildiğim kadarı ile kişi adına firma kuruluyor bizde bunu banka verdiyse doğrudur diye koyduk.

Esas sorun tamam ben bu cep telefonunu koymamlıydım ama taleb üzerine hemen kaldırdım. Art niyet yok. Dava açılırsa ne olur Nasıl bir dava açabilir bunu soruyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: