%41 ortopedik engelli olan oğlumun sadece ellerinde ve kollarında engeli bulunmakta. Tek sorunu normal bir insanın yazma hızının 3,5 katı daha yavaş yazmasıdır. Anadolu Lisesi sayısal öğrencisi olan oğlum oldukça başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. MEB'nın kendisine tanımış olduğu Kaynaştırma eğitim programı gereği Bireysel Eğitim Programına (BEP) dahil edildi. Böylece sınav değerlendirmeleri kısa soru kısa cevap ve sözlü notu olarak yapıldı. Buraya kadar her şey güzel gelişti. Ancak 2012 yılı YGS ve LYS sınavları için ÖSYM engelli komisyonuna baş vurduğumuzda karşımıza sınav koşullarının bizim için uygunsuz olduğu ortaya çıktı. Engelli adaylar 3 grupta toplanmış İşitme, Görme ve Ortopedik engelli. ortopedik engelli denince sanırım sadece ayaklarını kullanamayan adaylar dikkate alınmış. Bize ise sadec okuyucu işaretleyici tahsis ediliyor. Konuşma bozukluğu da olan oğlum yazıcıya kendisini ifade edemeyebilir. Bu nedenle oğlum kendisine ek süre verilmesi talebinde bulundu. Ancak ek süre sadece görme engellilere tanınan bir hak. Üstelik görme engelliler geometri gibi bazı sorulardan da muaflar . Bu durumda, ellerini kullanamayan ve konuşma bozukluğu yaşayan oğlumun tüm sayısal sorularını kafasından çözebilecek kadar üstün zekalı olması gerekiyor. Bu durumda oğlumun Eşit eğitim hakkı ihlal edilmekte. Bu nedenle ÖSYM ye dava açmak istemekteyim ancak yaptığım tüm araştırmalara rağmen emsal bir dava bulamadım. Bu konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız oğlum ve oğlum gibi binlerce engellinin önünü açacaksınız......teşekkürler