X şirketi, şirketlerinin ve aktivitelerinin fotoğraflanması için fotoğraf çekmemi istediler. İş uzun süreli olacağından sözleşme yapmamız gerektiğini söyledim ama sözleşmeye yönetimin sıcak bakmayacağını ve aylık tarafıma ücret ödeneceğini söylediler. Bense sözleşmede ısrarcı oldum; daha sonra onları da ikna etmek adına "önce deneme çekimleri yapayım, fotoğrafları işleyip size göndereyim; ondan sonra konuşalım şartları " dedim ve dediğimi yaptım.

Fotoğrafların düzenlemelerini yapıp küçük boyuta getirerek ve üzerine imzamı atarak şirkete mail attım. Çok beğendiklerini, tam istedikleri gibi olduğunu ve büyük boyutlarını göndermemi söylediler. Bense şirkete gelip konuşmamız gerektiğini söyledim ve gittim. Görüşme sırasında bana sözlşeme yapmak yerine haftalık ücret vermek istediklerini ve böylelikle sözleşmeye gerek kalmayacağını söylediler. Olumlu baktım ancak 1 aylık işin 1 haftaya sığdırılmaya çalışılacağının ima edilmesiyle fiyat konusunda konuşmaya başladık. Bana çok komik bir rakam teklif ettiler, bense bu işin o ücrete yapılamayacağını söyledim. Bana çok büyük bi firma olduklarını, iyi referans olacaklarını, isterlerse çok daha profesyonel fotoğrafçı bulacaklarını vs vs söyleyip ezmeye çalıştılar. Ben de anlaşamadık dedim, isterseniz fotoğrafların büyük halini verebilirim dedim. Onları da satın almayı düşünmediklerini söylediler ve görüşmeler bitti.

Farkettimki deneme çekimlerimden 1 tanesini (küçük boyut ve imzalı) , üzerindeki imzayı silerek yılbaşı kartı olarak tasarlayıp (bir tarafında yılbaşı süsleri vs, diğer tarafında benim çektiğim şirket fotoğrafı) müşterilerine mail atmışlar ve facebook sayfasında aynı fotoğrafı yeni yıl afişi olarak kullanmışlar, yayınlamışlar.

Bu durumda sanırım fikir ve eser hakları kanununa göre maddi-manevi tazminat davası açma hakkım doğuyor. Konuyla ilgili forumda ve diğer sitelerde araştırmalar yaptım ancak net bilgi sahibi olamadım. Takıldığım konularsa şunlar :

* Çektiğim fotoğrafı dijital ortamda kullandıkları için dava açma hakkım var mı ?
* Varsa izlemem gereken yol nasıldır ?
* Tazminat sanırım en az 50.000,00 TL 'den başlıyor diye forumumuzda okumuştum. Doğru mudur ?
* Dava açılırsa eğer ortalama olarak ne kadar sürer ?
* Muhatabımın büyük bir firma olması olayı güçleştirir mi ?

... Sorularıma cevap alabilirsem çok memnun olurum. İyi günler herkese.