+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sokaklarda köpeklerininin tuvalet ihtiyacını her yere yaptıranlara karşı yasal cezalar nelerdir?

Alıntı Paxmahnhob rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çok az sayıdaki ısırma vakası için bütün köpekleri insanlardan uzaklaştıramayız. İnsanlardan uzaklaştırırsanız zaten vakalar artar. Isırma vakaları çok az diyorum çünkü kayıtları biliyorum. En önemlisi bir sokak köpeği ısırdığında belediyeye şikayet edilirse, o köpek saldırgan diye alınır ve uyutulur. Bunun için ısırılan kişinin doktor raporu yeterlidir. Bazı insanlar, havlayan, kovalayan köpekleride belediyeye şikayet ediyor ama ısırılma olmakdıkça alamaz belediye kanunen. Yaşadığım sitede 8-9 sokak köpeği var. Hiçbirinin ısırma vukuatı yok, insanlarla içiçeler. Kedilerle beraber yatıp kalkıyorlar. İnsanlarla hayvanlar birarada yaşamayı öğrenmeli. En önemlisi insanlara daha çocukluktan itibaren, evrenin merkezinde insanın olmadığı öğretilmeli. Sadece cahil toplumlarda bu düşünce vardır ve cahilliğin sebeplerinden biridir.
    Ekonomi de bu yüzden berbat aslında, ... daha uzar gider.
    Hayvan sevmeyen biri değilim yanlış anlaşılmasın, ama sınırsız savunma-koruma da , karşı tarafa zarar verir, başka bir şey olmaz.
    3 yaşındaki bir çocuğa doğru son sürat koşturan ( amacı sadece oyun olsa bile) bir köpeğin mutlaka o çocuğu ısırması gerekmiyor, çocuğun zarar görmüş olması için.

Hukuki NET Güncel Haber

Sokaklarda köpeklerininin tuvalet ihtiyacını her yere yaptıranlara karşı yasal cezalar nelerdir? konulu yargıtay kararı ara
    Sokaklarda köpeklerininin tuvalet ihtiyacını her yere yaptıranlara karşı yasal cezalar nelerdir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sokaklarda köpeklerininin tuvalet ihtiyacını her yere yaptıranlara karşı yasal cezalar nelerdir?

Hayvanın yeri doğadır insanların yaşadığı evler, iş yerleri, parklar alış veriş merkezleri vs. değildir hayvanı hayvanlıktan insanı insanlıktan çıkarmanın alemi yok her şey yerinde güzel. Bir adamı alıp bir yerde hapsedip ona en güzel yemekleri giysileri giydirip hapis tutulduğu yerin avlusunda gezdirmek insan severlik olamıyorsa hayvanı da tabiatına aykırı yerde paşalar gibi bakmak hayvan severlik olamaz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hani kadın şikayet eder: Boşandığım kocam beni öldürecek diye de, "kanunlarımız", "hele öldürsün bakarız o zaman" der. Onu çağrıştırdı bana...
    Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ekonomi de bu yüzden berbat aslında, ... daha uzar gider.
    Hayvan sevmeyen biri değilim yanlış anlaşılmasın, ama sınırsız savunma-koruma da , karşı tarafa zarar verir, başka bir şey olmaz.
    3 yaşındaki bir çocuğa doğru son sürat koşturan ( amacı sadece oyun olsa bile) bir köpeğin mutlaka o çocuğu ısırması gerekmiyor, çocuğun zarar görmüş olması için.
    Şuanki en insancıl çözüm bu yapacak bişey yok. Saldırgan olan yakalanır öldürülür (ki imkan, yer ve zaman olsa rehabilite edilmeleri çok kolay), diğerleri yakalanır, kısırlaştırılır, aşıları yapılır ve alındığı yere bırakılır. Bazen 3-4 yaşındaki çocukların köpek sevmeye çalışmasının, aileleri tarafından "dokunma ısırır" diye engellendiğini görüyorum. Kedi sevicek, dokunma pis.. İnsanlara anne baba olmak içinde ehliyet vermek lazım. Kötümser olmayalım hadi, o ailenin çocuğuna sevgi verdiğini düşünelim; çocuğun başka canlıya sevgisini engellemek doğru mudur? O çocuk nasıl hayvan sevicek? Nasıl başka canlılarada saygı duymayı öğrenecek? Kendisininde başka canlılardan pekte farkı olmayan bir tür olduğunu kavrayacak? Hoş biz sokak ortasında tanrıya kurban edilen yani boğazlanan hayvanların ortasında büyüdük. Sebep sadece bu olmasada buda etken olmuştur herhalde ülkenin durumuna, insanların merhametsizliğine vs.sine.

- - - Updated - - -

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hayvanın yeri doğadır insanların yaşadığı evler, iş yerleri, parklar alış veriş merkezleri vs. değildir hayvanı hayvanlıktan insanı insanlıktan çıkarmanın alemi yok her şey yerinde güzel. Bir adamı alıp bir yerde hapsedip ona en güzel yemekleri giysileri giydirip hapis tutulduğu yerin avlusunda gezdirmek insan severlik olamıyorsa hayvanı da tabiatına aykırı yerde paşalar gibi bakmak hayvan severlik olamaz.
    tabiki.. Ama kedinin ve özellikle köpeğin yanı insanların yanıdır. Bugün insanlık yok olsa, arkasından ilk yok olacak tür köpeklerdir. Ayrıca sorun hayvanların insanların alanına girmesi değil, insanların hayvanların doğasına müdahale etmesi, girmesidir. Sokaktan köpek alıp kurtarmak, ona bakmak hayvan severliktir. Gidip iguana alıp beslemek belki değildir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bir kaç yıl önce bayan bir müvekkilimin evine gitmiştim evde bir kaç kedi besliyordu çok güzellerdi ben çok severim sonra yaz sıcağıydı heralde soğuk meşrubat getirdiler içmek için bardakların kenarında baya saç kılları gibi şeyler vardı "bana yeni yıkadım havluyla sildim bardakları havlunun tüyleri" dedi ama hala unutamıyorum midem bulandı böö diyorum hala aklıma geldikçe Silivride bir villada yıllardır beslenen evin maskotu sevgili olan köpek 7-8 yaşında çocuklarını parçalamıştı sui misal misal olmaz belki ama bu misaller çok fazla bence kedi köpek beslemek yerine kimsesiz çocukları alıp besleyip büyütseler daha iyi, insan severlik hayvan severlikten evladır.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir kaç yıl önce bayan bir müvekkilimin evine gitmiştim evde bir kaç kedi besliyordu çok güzellerdi ben çok severim sonra yaz sıcağıydı heralde soğuk meşrubat getirdiler içmek için bardakların kenarında baya saç kılları gibi şeyler vardı "bana yeni yıkadım havluyla sildim bardakları havlunun tüyleri" dedi ama hala unutamıyorum midem bulandı böö diyorum hala aklıma geldikçe Silivride bir villada yıllardır beslenen evin maskotu sevgili olan köpek 7-8 yaşında çocuklarını parçalamıştı sui misal misal olmaz belki ama bu misaller çok fazla bence kedi köpek beslemek yerine kimsesiz çocukları alıp besleyip büyütseler daha iyi, insan severlik hayvan severlikten evladır.
    Misaller nasıl fazla? Tam tersi çok az. Animal Planet gibi bir kanal izlerseniz, amerikada hemen hemen bütün evlerde köpek beslendiğini, köpeklerin bırakın 7-8 yaşını, bebeklerle beraber uyuduğunu görürsünüz. Eğer bu davranış şekli yaygın olsa bu olmazdı. Yaygın olmadığı gibi yasaklanır, anne baba bunu yapamaz, kanallarda gösteremezdi. Ayrıca ben bu kadarını yapıyorum, hayvan besliyorum, hayvanlara yardım ediyorum. Sizde insanlara yardım edersiniz ne güzel işte, her canlı yardım alır. Ama yanlış anlamayın size demiyorum; "hayvanlara yardım edeceğine insanlara et" diyenlerden, ne insanlara ne hayvanlara yarar geleceğini düşünüyorum, bilakis toplum zararlısı olduklarını düşünüyorum, genelliklede düşüncemde haklı çıkıyorum. Onlara tek sözüm "gölge etme başka ihsan istemez" oluyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Hayvanlara Erdoğan beyin yaptığı gibi yardım edebiliriz evimize alıp koynumuzda yatırmamız gerekmiyor hayvancağızların dili olsaydı mutlaka "benim yaşam alanım burası değil" derdi ama evcil diye nitelendirdiğimiz hayvanların tabiatı bozulmuştur doğada hayvan gibi yaşayan bir insan varsa onu gördüğümüzde aynı şeyi söyleyebiliriz. İnsanlar hayvanları evlerinde daha çok şahsi zevkleri ve duyguları tatmin olarak tutuyorlar çoğu da doyuma ulaştıklarında bir kenara atıyorlar. Tabi bir insana bağlanır gibi bağlanıp onsuz olamayan öldüğünde kahru perişan olanlar da var inkar edilmez. Kedi köpek örneği verilince tabi sizin gibi bu çok insani bir davranış olarak yorumlamak mümkündür evinde kedisiyle köpeğiyle yaşayan onunla yaşayan insan hayvan sever gibi algılanabilir bu algı örneğin tekilliğinden ve yanlışından kaynaklanır. Evinde akvaryum olan biri benim balıklarım çok mutlu onların yeri burası denize bıraksam büyük balıklar yer deyip üste çıkabilir ama bu bir balığın evin içinde bir kap suda yaşamaya mahkum edilmesiyle izah edilemez. Aynı şekilde kuş besleyenler kuşlarının kendilerine çok bağlandığını türlü maskaralıklar ve oyunlarla kendilerini eğlendirdiğini söylerler ama bir kuşun ait olduğu yer evde bir kafes değildir heralde. Hayvanı en çok seven ona en çok acıyandır yaratan "hayvanlar benim sessiz kullarımdır bu dünyada konuşamazlar ama kıyamet günü onları konuşturacağım" der.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evimde beslediğim jack russell terrier evim dışında sokakta yaşıyabilir mi? Evime aldığım bir gözü çıkmış-kör, çenesi kırık, enjektör ile ağzına yemek vererek beslenen kedi evden başka yerde beslenebilir mi?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Kimsenin zevkini keyfini hayvanseverliğini sorgulayamayız bundan ötürü kınayamayız üzerinde konuşuyoruz sadece milyonlarca belki milyarlarca insan evinde hayvan besliyor kimse mani olamaz. Forumu gezinirseniz evinde timsah besleyip bina sakinlerinin şikayetinden yakınanlar da var burda. Sizdeki örnek gibi tek tek örnekler üzerinde dursak bitmez mevzu tabi. Sadece şunu söyleyebilirim sokakta sizin zikrettiğiniz cinsten ve daha nadide türlerden ne köpekler görüyoruz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Paxmahnhob rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Benim oturduğum sitede yaklaşık 1000 daire toplamda. Hayvan düşmanı çok az, laf edenler oldu, çoğunu eğiterek anlatarak düzelttik, geri kalanınada anladığı dilden konuşarak susturduk. Sitede tüm bahçe, giriş yanları, park vs.lerde, köpekler için su kapları, kediler için mamalar ve kutular var. Bir muhite girdiğinizde sokak hayvanlarının durumuna bakarak orda ne kadar insan yada insanımsı yaşadığını anlayabilirsiniz zaten. Açıkça çok olmasada bazen ruh hastaları denk geliyor, akrabamın apartmanının önündeki, kedi evini, su kabını falan sürekli alıp atan biri var mesela, tespit edemiyorlar bir türlü..

Tuvalet kısmına gelince, insanlar mutlaka hayvanlarını varsa yakındaki yeşillik, toprak vs.ye yaptırmalı. Bazı parklarda hayvan giremez tabelası var, sanki buraya yaptırmayın, kaldırıma yaptırın der gibi, umursamayın onu kanunu bir tarafı yok. (bir ara zevk için o tabelaları toplayıp, hurdalığa atıyordum). Eğer ortada yeşillik alan yoksa, kakalar mutlaka toplanmalı, çişte kaldırıma yaptıysa, elde taşınılan şaşal su ile yıkanmalıdır.

Son olarak hayvan sevgisinin aşırısı yoktur. Aşırısı var diyen hayvan sevmiyordur zaten..
    Konuya dahil olma sebebim, şu ilk mesajınızda renkli-kalınlaştırılmış kısımlardaki ifadelerinizdi aslında.
    Üst kısımdaki renkli kısımlara tekrar baktığımda, en alttaki aşırı hayvan sevgisi yoktur söyleminizin tam tersini gördüğümdendi konuya dahil olmam.
    İşte tam olarak o yukarıdaki renklendirilmiş kısımlar, hayvan sevgisinin aşırılığının göstergesidir bence.
    Hayvanı sizin gibi çok çok çok sevmeyenleri insanımsı olarak tanımlamanız, aşırıya kaçmış değilmidir sizce de?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aşırı hayvan sevgisi psikoloji

evcil hayvan giremez

https:www.hukuki.netshowthread.php92558-Sokaklarda-kopeklerininin-tuvalet-ihtiyacini-her-yere-yaptiranlara-karsi-yasal-cezalar-nelerdir

Forum