Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 2 senedir ismi bilinen ve kurumsal olarak geçen bir holdinge bağlı ve daha sonra oldukça büyük bir firmaya aylar önce satışı yapılan bir firmada çeşitli pozisyonlarda görev aldım ve son olarak resmi geçiş tarihi 1 Mayıs olmak üzere şirket skalasında yüksek düzeylerden biri olan bir pozisyonda 2 kez terfi alarak göreve başladım. Eski şirketimin İK ve Finansman birimleri şirketi satın alan büyük firmanın merkezine Haziran-Temmuz itibariyle taşınma/birleşme durumuna geçti.

Sorunum şu ki Mayıs ayı ve Haziran ayı maaşım eski çalıştığım pozisyona göre yattı, Haziran sonu yatacak maaşımın 2 aylık fark ve yeni pozisyonda öngörüldüğü oranda yatacağı sözlü olarak bana iletilmesine ve Temmuz ayında yeni firmanın vaad ettiği zamlı maaştan artık maaşların ödeneceği söylenmesine rağmen şirketim 2 aylık farkı ödemeyeceğini, Mayıs 1 itibariyle belirlenmesi ve ödenmesi gereken maaşımı bugün itibariyle yaklaşık 2 aydır belirlemediğini ve hala eski maaştan ödeme aldığımı ve Temmuz ayındaki beklenen büyük zamla beraber toplamda eski maaşım üzerine %25 zam ile yeni maaşımın belirlendiğini bana iletilmiş bulunuyor.Ayrıca şirket çalışanlarının tamamına yeni firmanın belirleyeceği performans kriterleri ölçüsünde yarım maaş kadar bir seferlik prim ödemesi verileceği kaydedilmişti.

Şöyle örnekleyebilirim:
Resmi terfi tarihi:1 Mayıs(O birime geçişim esasen Nisan’ın ortası fakat prosedürsel olarak resmi tarih 1 Mayıs’a kaydı.)
Mayıs Maaşı: Yeni birimde eski maaş: 2600 civarı brüt
Haziran Maaşı: Yeni birimde eski maaş: 2600 civarı brüt
Temmuz Maaşı: 3200 civarı brüt
Temmuz Zammı: Eski maaş üzerine %25(Büyük firmaya geçiş ve beklenen zam)
Prim: Yarım maaş

Özetle yeni, büyük, kurumsal firmam bana 2 aylık farkımı ödemiyor. Mayıs’ta hemen hemen aynı pozisyona geçmiş bir arkadaşıma verilen 3500 lira brüt maaşı 2 aydır vermiyor. Aynı arkadaşıma, herkese yapılan,daha önce bahsini ettiğim zam tarihinde tahminimce %10 civarı artış yaparak maaşını 3850 lira brüte yükseltiyor. Fakat bende eski maaşım olan 2600 TL brüt maaşa %25 zam yaparak yaklaşık 3200 lira brüt maaşla çalışmayı öneriyor. Ayrıca bugün konuyla ilgili görüştüğüm bir üstüm; yeni pozisyonun imza, itibar ve kariyer yönünde fayda sağlayacağını, eski İK biriminin yeni firmaya geçiş ve pozisyon değişikliğiyle beraber olması gerektiği üzere 1 Mayıs itibariyle maaşımı iletmediği/geciktiğini/hata yaptığını, normalde primin herkese verilmemesine rağmen benim prime dahil edildiğimi ve totalde %25 zam yapılarak aslında maaşımın oldukça iyileştirildiğini, yine de itirazlarıma istinaden konuyla ilgili kişiler/birimler/müdürlerle görüşerek rakamı olması gerektiği oran değil, biraz daha yukarıya çekilmesi yönünde ileteceğini ifade ediyor.

Bu durumda neredeyse eski çalıştığım birimle hemen hemen aynı maaşı ve hatta eski birim vardiyalı çalıştığı için ve pozisyon olarak şu andakinden çok daha düşük olmasına rağmen bu vardiya hesabına göre çok daha yüksek maaşlar alınabildiğini, bu pozisyona ilgili bütün müdürler, kişilerin onayı ve tavsiyesiyle terfi ettiğimi biliyorum, kanıtlayabilirim.

Şu durumda bir üstümü ilgili kişilerle görüşme, sürecin uzamaması adına zorlayıcı olma ve ikili, müdür/çalışan ilişkileri konusunda yıpratıcı, sitemkar ve ısrarcı olmak istemediğimi ve işlemlerin hızlandırılması ve gerekirse hukuki yollarla hakkımı aramak yönünde hareket etmek istediğimden değerli görüşlerinizi tavsiye ve gerekirse uygulama olarak yapacağımı ve tabii ki tahmin edildiği üzere kanıt olarak sunabileceğim oldukça fazla veri olmasına rağmen girilebilecek herhangi bir hukuksal zorlayıcılığın, yeni şirket itibari, büyüklüğü, hukuki gücü ve kişisel kariyerim açısından çok faydalı olmayacağı kanaatinde olmakla beraber, bu durumun beni maddi ve manevi olarak oldukça yıprattığı, yeni geçtiğim birim itibariyle tahmin ettiğim, ilgili diğer birimler ve kişilere kıyasla ve beklediğim oranda maaş belirlenmesi ve maaş artışı yapılmadığı, ilgili hak edişlerimin ödenmediği konusunda yapabileceğim bir yaptırım olup olmadığı konusunda yardımınızı rica ederim.

Bu mesajın ilgili firma, kişi, tüzel kişilik veya benzeri herhangi bir yapıya kasten ve kötüleyici biçimde hiçbir ima, söz, anlam ve benzeri içermediğini, yine ilgili veri ,sıfat, sayı, rakam, birim, kişi ve isimlerin yaklaşık veya benzer oranda ve fakat gerçekliğe benzetilemeyecek oranda değiştirilerek aktarıldığını, söz konusu durum ve kişiler hakkında herhangi bir önyargı,kasıt,yaptırım,uygulama, hukuki uygunsuzluk içermediğini ve iletilmiş bu verinin ilgili herhangi bir yakınlık durumunda bu ifadenin tamamen iyi niyet, bu sitenin sadece benzeri konularda sorunlar yaşamış, yaşama ihtimali olan kişilerle bağlantı kurmak, fikir danışmak ve görüşleri paylaşmak adına ilettiğimi, bu yazının yazıldığı veri ortamı ve ilgili bütün hukuki kayıtların gerektiği durumda ilgili bütün birimlerle paylaşılabileceğini beyan ederim.

Teşekkürler.