+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Ayıplı Mal (Dizüstü Bilgisayar)

Ayıplı Mal (Dizüstü Bilgisayar) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ayıplı Mal (Dizüstü Bilgisayar)

Merhaba arkadaşlar;
    2009 yılı sonlarında aldığım bilgisayarımda aldığım günden beri aşırı ısınma, kendi kendine kapanma ve batarya ömrünün bitip hiç şarj tutmaması olayları meydana geldiğinden bugüne kadar 6 kere servise gönderdim.
    En sonunda dayanamadım artık ne sorun bitiyor nede ben bilgisayarın yüzünü görebiliyorum, bitürlü servisten çıkmıyor, dava açmaya karar verdim.

Geçenlerde ürünün distribütörü ve servisi olan merkezden arayıp bana servise gelen ürün 1 sene içinde 4'tan fazla servise gelmesi sonucu değişim veya para iadesi olabileceğini ve ürünün servise 1 sene içinde 5 toplam garanti süresi içinde 6 kere geldiğini fakat Nisan 2011 de değişen kanun uyarınca servise her geldiğinde parça değişimi olmadığından dava açmamın yersiz ve sonuçta mahkemeyi kaybedeceğimi belirttiler.

Ben de araştırdığımda bulduğum kanun maddesine aynen yer veriyorum;
    GARANTİ BELGESİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK
    Madde 14 - Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;
    a) (Değişik bent: 24/04/2011 - 27914 S. R.G. Yön./8. md.) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,
    b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,
    c) Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi,
    durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.
    Bu maddenin (c) bendinde belirtilen raporun, tüketicinin başvuru tarihinden itibaren yedi gün içerisinde düzenlenmesi zorunludur. Tüketici, raporun belirtilen süre içerisinde düzenlenmemesi veya raporu kabul etmemesi hallerinde, ilgili tüketici sorunları hakem heyetine başvurarak mevcut durumun tespit edilmesini isteyebilir.
    Satıcı, tüketicinin bu Yönetmeliğin 13 ve 14 üncü maddelerinde belirtilen taleplerini reddedemez. Tüketicinin bu taleplerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı- üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludurlar.

Acaba ne yapmam gerekmekte?
    Servise her gittiğinde ürünün parçasının değişmesi gibi bir zorunluluk var mı?
    Firmanın belirttiği gibi parça değişimi yapılmamış denerek mahkeme aleyhime sonuçlanabilir mi?
    Mahkeme tarihi 2 ay soraya yani garanti süresinin bitimine 1 ay kala verilmiş, 2. celse olurda ürün garanti kapsamından çıkarsa 2. celseye ne gibi bir yol izlemem gerekir?

Durumumu açıklayan ve mahkemeye sunduğum dilekçeyi de aşağıda yazıyorum.

TÜKETİCİ MAHKEMESİ SIFATIYLA
    ESKİŞEHİR ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ
    SAYIN BAŞKANLIĞI’NA
    ESKİŞEHİR

DAVACI :
    B.CETINER - T.C. Kimlik No: XXXXXXXXXXX
    XXX Cad. XXX Apt. No:XX Pk:26XXX XXX/ESKİŞEHİR

DAVALI :
    -Dizüstü bilgisayarı satın aldığım yer.
    -Dizüstü bilgisyarın distribütörü.

KONU : Satın alınan malın ayıplı çıkması

OLAYLAR :
    19/09/2009 tarihinde 1.719.31 TL fatura bedeli ile satın almış olduğum seri numarası: XXX, ürün numarası: XXX olan XXX marka XXX modeli dizüstü bilgisayarımda aşırı ısınma, kendinden açılıp ve kapanma ve ısınmaya bağlı olarak ta bataryanın ömrünün kısalması ve belli bir süre sonra bataryanın da şarj tutmaması sorunları meydana gelmiştir.

Aynı sorundan 6 kez servise gönderilen ürünün servisten gelmesini takiben 1 hafta bile olmamasına rağmen halen aynı sorunlar devam etmektedir ve üründeki arızaların devamlılığı ve giderilememesi maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesine neden olmaktadır.

Hukuki Sebep :
    - Tüketici onarım hakkını kullanmışsa, garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun' un 4. maddesinde yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.
    - 14.06.2003 tarih ve 25138 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 14/a maddesine göre;
    “Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;
    Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması durumlarında tüketici ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.
    Satıcı, tüketicinin bu Yönetmeliğin 13 ve 14. maddelerinde belirlenen taleplerini reddedemez. Tüketicinin bu taleplerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.”

Deliller : Servis raporları, Ürün Garanti Belgesi, Ürün Faturası, Sorunu halen devam etmekte olan ürün ve sair tüm deliller.

Netice-i Talep : Teknik servisin soruna çare bulamamasından ve ürünün sık arızalandığından maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesinden dolayı 4. maddede yer alan diğer seçimlik haklardan biri olan ürünün para iadesi talep edilmektedir.
    Yukarıda açıklanan nedenlerle ödenen bedelin iadesine, dava tarihinden itibaren işleyecek faiziyle birlikte davalılardan tahsiline, yargılama masraflarının davalılara tahmiline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 09/06/2011

B.CETINER

Hukuki NET Güncel Haber

Ayıplı Mal (Dizüstü Bilgisayar) konulu yargıtay kararı ara
    Ayıplı Mal (Dizüstü Bilgisayar) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ayıplı Mal (Dizüstü Bilgisayar)

Konu hakkında bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

a) (Değişik bent: 24/04/2011 - 27914 S. R.G. Yön./8. md.) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,
    bu maddede parça değişiminden falan bahsetmiyor.

4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN’UN 22 NCİ VE TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ’NİN 5 İNCİ MADDELERİNDE YER ALAN PARASAL SINIRLARIN ARTTIRILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
    (TEBLİĞ NO: TRKGM-2010/1 )

MADDE 1 – (1) 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un değişik 22 nci maddesinde belirlenen usule göre Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bildirilen Üretici Fiyatları Endeksinde meydana gelen ortalama % 9,92 (dokuz virgül doksaniki) oranında artış esas alınarak 1/1/2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere:

a) 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un değişik 22 nci maddesinin 5 ve 6 ncı fıkrasındaki tüketici sorunları hakem heyetlerinin kararlarının bağlayıcı olacağına ilişkin üst veya tüketici mahkemelerinde delil olacağına ilişkin alt parasal sınır 1.031,87 TL,

b) 1/8/2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında, büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 2.693,78 TL, olarak tespit edilmiştir.

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ 1/1/2011 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.

[R.G. 18 Aralık 2010 – 27789]
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0101218-10.htm
    Bulunduğunuz il büyük şehir ise il tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
    Konu frmax tarafından (18-06-2011 Saat 00:37:22 ) de değiştirilmiştir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler frmax, ben mahkemeye başvurdum zaten ekteki dilekçeyle. Benimde aklımı karıştırdılar telefonla arayıp parça değişiminden sözederek bende emin olabilmek için burda paylaştım. Bir sorum daha var, bilgisayarım hala arızalı tekrar servise göndermem gerekiyor, mahkemeye de 2 ay var, acaba servise göndermiş olsam mahkemede bir sıkıntı olur mu?

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dün bilgisayarı satın aldığım firmanın İstanbul merkezinden telefon geldi ve "Davadan feragat ederseniz para iadenizi yaparız" denildi. Davanın sonuna kadar gitmeli miyim sizce yoksa kabul etmem mi daha iyi olur?

Nerede
    Emek,Ankara,Türkiye
    İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce parayı yatırsınlar siz daha sonra feragat dilekçesi verirsiniz. Hesabınızda parayı görmeden feragat etmeyin. Çünkü feragat edilen bir dava tekrar açılamaz.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz için teşekkürler Sn. Alper. Davalı firmalar (üreticisi ve satıcısı) ürün bedelinin yasal faiziyle (%9) talep ettim, ve parayı peşin vereceklerini belirttiler. Parayı elden aldıktan sonra mahkemeye gidip feragat dilekçemi hakimin huzuruna sunacağım. İlgilenenlere tekrar teşekkürler.

Nerede
    istanbulun kenarı.
    İletiler
    748
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

markası acer mi yoksa.

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar.Bende 5 ay önce birtane led monitör aldım. Şimdi bozuldu, servise gönderdim.Servis içinde kırık olduğunu ve garanti kapsamında olmadığını söyledi.Cihazda herhangi bir darbe çizik vb. olmamasına rağmen nasıl kırık olabilir anlayamadım.Bir ürün alırken içinde ne var görme şansımız yok.Garanti şartlarında ürün kullanıcı hatalarından kaynaklanan bir fiziksel hasar olmamalıdır diyor.Benim kusurumdan kaynaklanan bir şey olmadı ama içinde kırık olduğu söyleniyor .burda mahkemeye gitsem kim haklı çıkar .yazarsanız sevinirim. teşekkürler

Nerede
    Emek,Ankara,Türkiye
    İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mahkemeye gidersem kim haklı çıkar diye sormuşsunuz? Bizler hakim miyiz?

Tüketici hakem heyetine(eğer ilgili yasal sınırdan az ise) başvurun.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: