Yüklenici olarak 09.09.2005 tarihinde arsa sahipleri ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptım. Sözleşmeye uygun olarak önçalışmalarımı yapıp tüm projelerimi onaylattım.
Sözleşmenin 5.maddesinde açıkça, “arsa sahipleri arsayı üzerindeki bütün evler yıkılmış olarak boş teslim edeceklerdir” hükmü yer almaktadır. Bunun dışında, söz konusu sözleşmede, cezai şarta ilişkin 11.maddesinin B bendinde, “arsa sahiplerinin arsayı temiz olarak teslim etmemesinden dolayı doğan müteahhidin sözleşmeyi fesh etmesi durumunda oluşacak zararların arsa sahipleri tarafından karşılanacağı” ve D bendinde, “taraflardan birinin sözleşmeyi fesih durumunda karşı tarafın masraflarının 10 katını ödemeyi kabul edeceği” hususları kararlaştırılmış bulunmaktadır.
Arsa üzerinde tecavüzcü bir gecekondu olduğundan ruhsat alamadım ve proje sürem doldu.(1 yıl) . Arsanın yıkımı için arsa sahiplerine sözlü uyarılarda bulunmama rağmen hiç umursamadılar.
Arsa sahipleri 25.03.2010 tarihinde ihtar çekmiş ve ruhsat alınmaması durumunun yükleniciden kaynaklandığı iddia edilmiştir. Zaten yükümlüklerini yerine getirmiş olan yüklenicinin sözleşmesel yükümlülüklerini yerine getirmesini talep etmiş, aksi halde sözleşmeyi feshedeceklerini belirtmişlerdir. Yüklenici olarak ben ise kendime haksız ithamlarda bulunulmuş olan ihtarnameye karşı, 01.04.2010 tarihinde ihtarname ile cevap verip, arsa sahiplerinin taleplerini kabul etmemiş ve ruhsat alınmaması durumunun benden kaynaklanmadığını bu durumun arsa sahiplerinin sözleşme yükümlülüklerine aykırı davranmasının bir sonucu olduğunu belirttim.
Arsa sahipleri, 21.10.2010 tarihinde bir ihtarname daha keşide ederek, benimle olan sözleşmeyi haksız yere feshetmişlerdir. Bu ihtarnameye karşı olarak, 25.10.2010 tarihinde ihtarname ile cevap verdim ve arsa sahiplerinin haksız bildirimlerine, olayı doğru biçimde anlatmak suretiyle cevap verdim.
Elimde belediyeden arsa üzerinde hala gecekondu durduğuna dair 2007 ve 2009 yıllarına ait belgeler var. Arsa sahiplerinin arsayı boş olarak teslim etmediklerini belgeleyebilmekteyim. Arsa sahiplerine dava açıp masraflarımı ve zarar ziyanlarımı tazmin edebilir miyim. Bununla ilgili yargıtay kararları varsa bildirmenizi önemle rica ederim.
Saygılarımla...