+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Maaşın tamamına haciz ve bloke konulması

Maaşın tamamına haciz ve bloke konulması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Maaşın tamamına haciz ve bloke konulması

Sayın Avbilgili
    Kuramsal olarak devletten alınan maaşın tamamının haczedilebileceğini, borçlunun başka gelir kaynakları varsa bu durumun mümkün olduğunu belirtmişsiniz. Arkadaşımız sorusunda zaten fiilen maaşında 1/4 oranında haciz olduğunu söylüyor. Somut olayımızda bahsettiğiniz kuramsal durumun olamayacağı zaten ortada.
    Üstelik bir devlet memurunun bir başka iş yaparak sürekli gelir elde etmesi de mümkün değildir. Bir devlet memuru başka nasıl düzenli gelire sahip olabilir?
    Aileden Malı mülkü fazla bu nedenle başka gelir kaynakları olabilir diyorsanız, bu takdirde siz maaş haczi ile mi sonuç alırsınız yoksa bu kuramsal gelirin kaynağı mesela gayrimenkul haczi ile işi derhal bitirmez misiniz?
    Uygulamada memur maaşının tamamının haczine ben hiç rastladım, fiilen ve RESEN 1/4 oranında haciz uygulanmıyor mu? siz maaşın tamamının haczine dair bir örneği siteye eklerseniz sanırım iyi bir bilgi ve dayanağa kavuşmuş olacağız. Benim arşivimdeki kararların tamamı için 1/4 oranına uyulmuş.

Hukuki NET Güncel Haber

Maaşın tamamına haciz ve bloke konulması konulu yargıtay kararı ara
    Maaşın tamamına haciz ve bloke konulması konulu hukuk haber
    Konu Phantom of law tarafından (01-03-2011 Saat 12:58:56 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Üye bakınız;konu zaten mevcut bir durum üzerine açılmış iken mağdur vatandaş böyle bir eylemin yapılıp yapılamayacağını,yapılmasının hukuka aykırılık oluşturduğu düşüncesi ile CS'lığına başvuruda bulunduğunu belirtmiştir.

Benim üyeyi bilgilendirmek,yönlendirmek,yöneltmek,karar verdirmek gibi bir durumum bulunmaz iken yaptığım yorum ve yapılan yorum böyle bir uygulamanın mümkün olabileceğidir.

Sizin olmuş bir olayın mümkün olmadığını belirtmeniz örnek olarak vermek gerekirse,kadın doğum doktorunun münkün olmayacak bir gebelik hakkında mesleki bilgisi ve tecrübesine dayanarak gebe kalmak isteyen kişiye verdiği bilgi olarak farz edersek,ve bu farazi doktor kişinin bir süre sonra gebe olduğunu öğrendikten sonra bile gebe kalamayacağını söylemesi gibidir.Yani zaten bir gebelik mevcutken bu gebeliğin olup olmayacağını tartışmak,sizin zaten uygulanmakta olan bir kararı kesinlikle uygulanamaz demeniz gibidir.

Örnekteki farz edilen gebelikte artık gebe kalınıp kalınmayacağı değil,çocuğun doğurulup doğurulmayacağı yada doğurulacak ise doğumdan sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiğidir.

Konuyu başlatan üyede tam benzer olmasada bir istenmeyen durumla karşılaşmış,durum mantık olarak kendisinin aklına yatmamış,araştırmasını yapmış ve CS'sına dilekçe ile başvuruda bulunarak eylemin hukuksuzluğunu belirtmiş,zaten CS'da dilekçeyi kabul görerek eylemin hukuksuz olduğu konusundaki kanaatini belirtmiş ve olayı yetkili mahkemeye sevketmek üzere yasal prosedüre başlamıştır.

Esas olarak kanımca konuya katılımcılar olarak uzlaşamadığımız bir nokta olmazken sizin örnek olarak belirttiğiniz ve yayımladığınız Yargıtay Kararı zaten gerek vatandaşın işine yarayacaktır,gerek ise konuyu profesyonel bir danışmanlık hizmeti aldığında avukatı aracılığıyla'da örnek olarak mahkemeye sunacaktır kanısındayım.

Alınma konusuna gelecek olursak herhangi bir konuda alınmam söz konusu değilken yanlış bilgilendirmem yada yönlendirme yapmamda söz konusu değil.Vatandaş benim söylediklerime uymak bunları uygulamak zorunda değil.

Ben yasal dayanağım ile uygulanabilecek olan durumu söyledim.(zaten uygulanmış bir durum mevcut iken)

Şayet bizim böyle bir icra dosyası tahsil etmemiz gerekse alacaklı vekili olarak bizim izleyeceğimiz yol'da belirttiğim hususlar çerçevesinde olacaktır,borçlu memur X kişisinin ise nasıl geçinip nasıl geçinmeyeceği konusu tamamen kendisini bağlayacak bir konu olmakla birlikte zaten itiraz hakkını kullanması kendi tasarrufu olacak ona göre bir yol haritası kendisine çizecektir.

Uygulamada maaş haczine hiç rastlamadığınız konusunda ise zaten örnek olayda maaşın tamamına haciz uygulandığından arşivinize katmanız ve olası bir durumda öyle olmuştu filan olayda gibi yorumlama imkanınız olacaktır kanısındayım.Mağdur vatandaş konuyu foruma ekleyerek maaşın tamamına hacze genel olması bakımından da örnek vermiştir.Yetkili mahkeme aksi yönde karar verse ve maaşın 1/4'üne haciz uygulaması devam etse ve diğer 3/4'lük kısmındaki haciz uygulaması kalksa bile olay örnek olarak kalacaktır.

Saygılarımla...
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (01-03-2011 Saat 21:55:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayfa yenilemesi dolayısı ile spam mesajı oluşmuştur.Silinebilir.
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (01-03-2011 Saat 21:33:18 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayfa yenilemesi dolayısı ile spam mesajı oluşmuştur.Silinebilir.
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (01-03-2011 Saat 21:33:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Emrah Bey
    Sap ile saman şimdi iyice birbirine karıştı. Son eklediğiniz cümlede maaşın tamamına haciz konulduğunu bunun örnek olduğunu söylüyorsunuz.
    Oysa haciz ile Blokeyi birbirine karıştırıyorsunuz. Arkadaşım maaşının tamamına haciz değil bloke konulmuştur.
    Dolayısı ile işte örnek oldu gibi bir yaklaşımınızda ilk bilginiz gibi doğru değildir.
    Yasal dayanak olarak yazdığınız İİK 80. maddenin konu ile ilgisinin olmadığı daha önce ilgili maddeyi yazarak anlatmıştım.
    Soruyu sorun arkadaşımız yasal haklarını zaten biliyor bu doğru. Ancak siz maaşın tamamı haczedilebilir diyerek onu dolaylı da olsa hak kaybına uğratmış olmuyormusunuz?
    İcra Hukuk şikayeti ile sorunu çözeceğini bilen birine sen yanlış biliyorsun demiş olmuyormusunuz?
    Lütfen empati yapın o kişi siz olsanız?????? Bu kişi daha fazla mağdur olmayayım diye sizin bilginizi doğru var sayıp icra hukuk şikayeti yapmaktan vaz geçerse ne olacak?
    Uygulamada Hangi icra müdürüne giderseniz gidin maaşın tamamına haciz konması için ikna edemezsiniz.
    Borçlunun nasıl geçineceğini düşünmekten bahsetmiyorum ben
    Böyle bir talep ve iddiada bulunabilmeniz için elinizde kanıt yani belge olmalıdır.
    Yani bu maaş olmasa da başka gelirleri ile bu kişinin geçinebileceğini kanıtlamanız gerekir.
    Bu takdirde bu başka gelirleri haczetmek daha akılcı değil mi?
    Genelde bu konuda sonuç ancak icra hukuk yolu ile alınabilir.
    Fiilen ve resen yerleşmiş uygulama 1/4 maaş haczidir. Bunun aksine bir karar yada içtihat eklerseniz daha somut olur.
    Ben bulamadım siz biliyorsanız ekleyin ki hepimize yararlı olun. Yoksa beyaza siyah deyince o siyah olmuyor hala bembeyaz kalıyor.
    Zaten konuştuğumuz soru soran kişiye de daha önce yapılan hacizin oranı nedense yine 1/4
    Yani ilk haczi koyan meslektaşımız da 1/4 den fazlasını almayı başaramamış.
    Neden acaba?
    Konu Phantom of law tarafından (02-03-2011 Saat 17:08:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hceylan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1/4 kesinti yapılarak icra müdürlüğüne ödenmesini istemek yerine direkt olarak maaşımı aldığım bankaya müzekkere yazmış ve maaşımın tamamına bloke ve haciz koydurmuştur.
    Şimdi üye böyle bir yorumda bulununca
    Alıntı hceylan rumuzlu üyeden alıntı
    maaşımın tamamına bloke ve haciz koydurmuştur.
    bende örnek olur diye mantık yürüttüm.

Fakat belirttiğim gibi geçinip geçinememe konusu yada şikayeti geri alıp almama konusu ilgili vatandaşın tasarrufundadır.

Forum kurallarında belirttiği gibi
    Sitenin ücretsiz hukuki danışma sağlama gayesi bulunmamaktadır. Sitenin amacı genel hukuk bilgisi vermek olup, şahsi hukuki sorunlarınız için Avukatınıza danışmanızı öneririz.
    üye bu kuralları okuyup anlamış ise zaten yapacağı işlemi yada yapacak olduğu işlemi iptal ettirir ve bu konuda burada yazı yazan herhangi birini yada beni sorumlu tutacak ve bunu resmiyete dönüştürecek olur ise bu sadece kendi tasarrufu olur ve yukarıdaki satır dolayısı ile bana yada bir başka üyeye yaptırım uygulatabileceğini/uygulanabileceğini düşünmüyorum.

Nerede
    karaman
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Burada hala memur maaşının tamamı haczedilebilir diyebilen hukukçular ve avukatlar var.İnsanın aklı almıyor.İcra iflas kanunu yürürlüğe girdiğinden bu yana uygulanan oran 1/4 tür.Sn.Avbilgili bir tane örnek varsa 1/4 fazla icra uygulanan ispat etsin.Ayrıca icra müdürlüğü hem bankadaki maaş hesabıma bloke koyuyor hemde kurumuma icra emri göndererek 1/4 ünün haczine karar veriyor.Madem ki hepsine icra uygulayabiliyor niye uygulamıyor?Hem maaşımdan kaynakta 1/4 kesiyor hemde geri kalan 3/4 için maaş hesabıma bloke koyduruyor.Yapılan işlem açıkça kanuna aykırı ve keyfi.Zaten suç duyurusu üzerine ilgili cumhuriyet başsavcılığınca soruşturma açılmış ve sorumlular hakkında ceza davası açılmıştır.Eminim ceza alacaklar ve herşeyin en iyisini ben bilirim diyen karşısındaki insanları cahil bilgisiz zanneden herşeyi para olarak gören avukatlar ve icra görevlilerine ibret olacaktır.Bu arada işini kanunlara meslek kurallarına ve ahlaka uygun yapan avukatlara ve hukukçulara saygım ve güvenim sonsuzdur.Yardımcı olmak üzere yorum yapan herkese tşk.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boş konuşma arkadaş.Madem konu yargıya intikal etmiş madem hukuka aykırı olduğu kannatini getirmişsin ve bu kanaatin değerlendirilmiş ve gereği yapılıyor neden sorma ihtiyacı hissettin.

Yargıda ibret karar olmaz emsal karar olur.

Verilen cevaplar kuramsaldır.Yani olabilirde olmayabilirde.Madem tartışma ortamı fikir alışverişi beyin fırtınası ortamı sana göre değil lüzumsuz konu açmayacaksın.

Açacaksanda kimseyi işinizi yapın şeklinde haddin olmayan şekilde ikaz ve ihtar etmeyeceksin.Senin beğenine göre cevap verecek değiliz.İster beğenir ister beğenmezsin ama seviyeyi düşürerek kimseye özelliklede işi hukuk olan kimseye işini öğretmek sana kalmaz/sana bırakılmaz.

Nerede
    karaman
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Niye alındınız sayın tarafsız bilirkişi.Varsa bir örnek ortaya koyun.Memur maaşının 1/4 ünden fazlasının haczedildiğine dair tek bir örnek.Kimseyi suçladığımız falan da yok.İİK 82 ve 83 çok açık.Hukuk bilmek sadece avukatlara has bişey değildir.Ben kimseden yardım da istemedim.Ne yapmam gerektiğini de gayet iyi biliyorum ve de yaptım.Burada yalan yanlış insanların aklını karıştırmayın lütfen.Yıllar yılı biçare insanların kanını emen,onların hukuk bilgisi yoksunluğundan faydalanan ve anayasa mahkemesi kararına kadar mal beyanı hapis cezası tehdidiyle bu millete kan kusturan avukat ve icra müdürlerine artık bir dur demenin zamanı gelmiş ve çoktan geçmektedir.Hangi avukat hangi icra müdürü örneği olmayan bir bloke işlemi yapabilir kuruma 1/4 maaş haczi için müzekkere yazmışken maaş hesabın da bloke koyabilir.Madem maaşın tamamına haciz uygulayabiliyor neden maaş hesabındaki biriken parayı ilgili dosyaya aktarmıyor.Artık bu ülkede kasaba avukatlığı geçerli bir akçe değildir.İşini kanuna hukuka ahlaka ve meslek kurallarına uygun yapan herkese saygım sonsuzdur ve bu ülkenin bu hukukçulara ihtiyacı çok fazladır.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Daha fazla bir şey demeyi gerek görmüyorum.

Yukarıdaki yazılarınızın hukuk fakültesi mezunları ve hukuk profesyoneli olan insanlar için hakaret olduğunu addediyorum.

Sayfanın çıktısı ile gereğini yapacağım.

Beğenmediğiniz meslek guruplarından yardım istemez,savunmanızı kendiniz yaparsınız sayın üye

Saygılarımla...
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (12-03-2011 Saat 02:19:53 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

maaşa bloke konulması

maaşın tamamına haciz konulabilir mi

memur maaşına haciz oranı

http:www.hukuki.netshowthread.php84239-Maasin-tamamina-haciz-ve-bloke-konulmasi

memur maaşına haciz

memur maaşının en fazla ne kadarı haczedilebilirmaaşın tamamı haczedilebilir mimemurun maaşına ne kadar haciz konurmemurun maaşına hacizmemur maaşının ne kadarına haciz konulabilirmemur maaş hacziçalışanın maaşına haciz konulmasımemur maaşına haciz konulmasımaaşa haciz oranımaaşın ne kadarına haciz gelirmaaşın ne kadarı haczedilebilirtedbir nakasinin icraya konulması uzun surermimaasa blomaaşa ne kadar haciz konulabilirdevlet memurunun maaşına haciz gelmesimaaşımın tamamına hacizmemur maaşına ne kadar haciz konulabilirçalışan memurların maaşlarına haciz uygulamasımemura haciz nasıl olurmaaşa bloke konması
Forum