Değerli Hukukçular ve konu hakkında bilgi sahibi olan kullanıcılar Aşağıda özetini vereceğim konu hakkında düşüncelerinizi bekliyorum.

Hakkımda As.C.K. 131/1 maddesinden Müteselsilen İhtilasen Zimmet suçundan Kamu davası açılmıştır. Olay kısaca şu şekildedir. Görevli olduğum birlikte Erbaş ve er maaşlarını dağıtmam gerekirken terhise ayrılan erbaş ve erlere maaşlarını terhislerinden sonra gelmesi durumunda adreslerine ptt ile göndereceğimi belirttim.Mevcut maaş ödemeleri geldiğinde birlikte görev yapan erbaş ve erlerin maaşlarını dağıttım terhise giden erbaş ve erlere ait maaşları ise Birlik içerisinde 1 yıldır yaptırdığım kolaylık tesisleri Bakım onarım vb. hizmetlerin karşılığında oluşan borçların bir kısmını ödedim. Bu olaya aynı birlikte görev yaptığım rütbeli personel şahittir. Maaş dağıtımlarına ait çizelgeyi halen görev yapan erbaş ve erlere maaşlarına karşılık imzalattırdım. Ancak terhise giden 7-8 erbaş ve ere ait bölümleri kendileri bulunmadığı için imzalattırmadım. Kendim veya bir başkasına da imza attırmadım. Belirtmiş olduğum bu parayı kendime veya bir başkasına mal edinmedim çıkar sağlamadım. Bu erbaş ve erlere ödenmesi gereken maaşları daha sonra göndereceğimi belirtmeme rağmen çeşitli sebepler ile göndermedim. Ancak kesinlikle hiç kimsenin yerine ben maaşımı aldım niteliğinde imza atmadım. Terhise giden erbaş ve erler maaşlarını almamaları sebebi ile hakkımda şikayetçi oldular ve sonucunda As.Savcılık tarafından hakkımda 131/1 den kamu davası açıldı ve yargılanmaya başladım. İlk mahkemede ifademi bu şekilde beyan ettim ve imza örneklerim alındı.

İhtilas bir gerçeğin ortaya çıkmasını saklamak için yapılan eylem olduğunu biliyorum. Ancak ben kesinlikle herhangi bir belgeye imza atmadım. Askeri Savcılık da Maaş dağıtımında boş bıraktırdığım dağıtım belgesinde terhise giden erbaş ve erlerin imza sütunlarının imzalanmış olduğunu gördüm. Ancak bu imzalar kesinlikle bana ait değildir. Belirtmiş olduğum konuda yapmış olduğum ödemelere görev yaptığım personel şahit. Haracama yapılan yerlerin eski ve yeni halleri tespit edilebilir nitelikte zamanında fotoğrafları çekilmişti, ancak : fotoğraflar bende mevcut değil.

Bu bilgiler ışığında sizlerden öğrenmek istediğim bahsi geçen olayda yapmış olduğum eylemin As.C.K. 115. maddesindeki MEMURİYET NÜFUZUNUN SAİR SURETLE KÖTÜYE KULLANILMASI oluşturduğunu düşünüyorum. Ancak; hakkımda 131/1 den MÜTESELSİLEN İHTİLASEN ZİMMET SUÇUNDAN yargılama yapılıyor. Bahsettiğim deliller ışığında neler yapabilirim. Şahit göstermiş olduğum personelin verecekleri ifadeyi bilmiyorum. Olay aynen bu şekilde olmuştur. Yargılama maddesi ile ilgili herhangi bir şey yapmam gerekir mi? Yoksa mahkeme yargılama esnasında As.C.K. 131/1 e yargılanmama rağmen As.C.K. 115 maddeden hüküm verir mi? Harcama yaptığım miktarı terhis olan erbaş ve erlere halen ödemiş değilim bu esnada ödeme yabilirmiyim? Yargılamam devam ettiği için bu miktarı nereye yatırabilirim fazi vb. tam tutarı bilmiyorum.

Saygılarımla