Merhaba
Apartmanda kapıcı olarak görevli kişinin 9 yıldır sigortasız çalıştığını öğrendim ve apartman toplantısında bu durumun başımıza ciddi bir sıkıntı olabileceğini dile getirdim. Yöneticilik yapan kişi bana kapıcının kira ve fatura masrafları karşılığında hizmet aldığımızı ayrıca her ay elden belirli bir paranın kendisine ödendiğini ve ortada yazılı hiç bir anlaşmanın olmadığını iletti bu durumda bir kaç sorum olacak;
1-Bu durum tespit edilirse devlete ödeyeceğimiz ceza miktarı?
2-Kapıcının çalıştığı 9 yıllık süreçte 20 dairelik apartmanımızdaki kat maliklerinden gidenler ve gelenler oldu aldığımız ceza örneğin 5 yıl önce apartmandan ayrılan kat malikinide etkilermi?
3-Bu durum tespit edilirse kapıcı için geçen yıllar için her ayki asgari sigorta vergisini ödemek durumunda kalırmıyız?
4-Bu durum tespit edilirse kapıcı için geçen yıllar için her ayki maaşının minumum asgari ücretini ödemek durumunda kalırmıyız?
5-Kapıcının işine şu an son verilse burada sigortasız çalıştığını ispatlama durumu mümkünmüdür?
6-Kapıcıya hemen sigorta yapılsa ve örneğin 2 yıl sonra işine son verilse sigotasının ödenmediği 9 yıl için başvuruda bulunabilirmi?
7-Bu durumu hukuki olarak cezasız nasıl atlatabiliriz imkan varmıdır?(Geçmiş yıllarda kira ve fatura karşılığında evde oturduğuna dair bir sözleşme imzalasa gibi)

Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.