+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 33 ileti bulundu.
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Aracımın fabrikasyon arızası kazaya yol açarsa ne yapmalıyım?

Sayın üyemiz Hakkarili Arzuhalci gerçi gereken cavabı vermiş ancak tamamen gönüllü ve iyiniyetli hukuki paylaşımlar yapılan bir ortamda birde ileti seçmeniz ve beklediğiniz iletileri tarif etmeniz gibi bir durum söz konusu değildir.Sonuçta burası bir paylaşım platformu ve kişiye özel sayfalardan ibaret değil.Sorulan bir soru ve verilen cevaplar sadece soruyu sorana değil benzer durumlar için hukuki fikir edinmek isteyen bütün üyelere ulaşmakta ve elbette herkes iletilerdeki fikirleri okuyarak farklı görüşlere sahip olmaktadır.Herkese iyi forumlar.

Hukuki NET Güncel Haber

Türk tüketicisi tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz mı? konulu yargıtay kararı ara
    Türk tüketicisi tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar sorun aracın onarımı değil ki. "Arac onarılsın sigorta sorumlu olana rücu etsin , sorumlu 2. şahıs yok ise kullanıcı hatasıysa kaskom delinsin " Teslimiyetçi imantıkla işin içinden sıyrılabilirdim.Çözüm mü? Bu kazadan kurtuldum,Allahıma şükür kimse de zarar görmedi.Ya Fabrikasyon\üretim hatasıysa ve 3-5 gün, yada 3-5 ay ya da 3-5 yıl sonra benzeri müeesir bir kaza olur da kendim ve de başkalarının hayatına mal olursa.. Peki çürük çarık onlarca milyarlık araçlar piyasaya sürülüyor da vatandaşın canına ve malına kastediliyorsa...Ben yandım başkaları da mı yansın diyeceğiz? Bunları sineye mi çekeceğiz?
    Arkadaşlar,Sn. Bill187, Sn. Hakkarili Arzuhalci ; Bu forma katılan,yorum da bulunan bütün dostlara peşinen teşekkürler.Cesurca fikir beyan edenler,fikir paylaşımını ve demokratik tartışma kültürünü de sergilemektedirler.Elbette yetkin olunan konuda fikir beyanıyla ,vatandaşın daha doğru yönlendirilmesi gerektiğinin daha doğru olacağı da inancındayım.Ben bu siteninin hukuki\sosyal paylaşım sitesi olduğunu yadsımıyorum ve bir önceki iletim de de net olarak bellirttim.Ancak haksıızlığa uğrayadıklarına inanların ya da hukuki bir sorunla karşılaşanların ,sitede ön araştırma yaptıkları farklı hukuki görüşler taradıkları da bir gerçektir. Elbetteki maddi imkansızlık nedeniyle doğrudan hukuki yardım alamayanların bu siteden umar bekleyenler de çoğunluktadır.
    Maddi delillerle ortaya konmayan ,aile ve toplumsal yaşantı ve hayat sıtandartını eksi yönde etkileyen ve ,kişiyi psikolojik olarak etkileyen durumlarda Manevi Tazminat talep edilir.İspatı zordur ama vazgeçilemez, hukukumuzda vardır, hakimlerimce de kabul edilmekte ve karar bağlanmaktadır. Saygılarımla..
    Konu Kimyaci Ahmet tarafından (03-12-2010 Saat 10:06:32 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Türk tüketicisi tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz mı?

Uluslararası bir otomotiv devinin ürettiği\sattığı otomobilin sebebiyet verdiği bir kaza hikayesini anlatacağım. Yine bu firmanın tüketiciyi aptal yerine koyan , aldatıcı ve akıl almayan ifadesi ile kazazadenin hak aramasını caydırmaya çalışan tutumunu değerlendirmenize ve kamu vicdanına sunacağım.

200 yıllık bir şirket,
    Dev bir Otomotiv üreticisi,
    Uluslararası pazarda en çok otomobil sattığı 6. Ülke Türkiye,
    Türkiye’de en çok otomobil satan 5. Firma( payı sıralamasında 5.)....

Peki bu otomotiv devi, büyüklüğüne Türkiyede kazandığına parelel olarak, tüketiciye karşı sorumluluğunu yerine getiriyor mu ,Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ve Hukuka,4077 sayılı yasaya uyuyor mu, saygı duyuyor mu , beyanameye uygun mal ve hizmet üretiyor mu,gereğini yerine getiriyor mu? Bence hayır,hatta bana göre “Türk tüketicisini Tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz “ olarak görüyor.

KAZA HİKAYESİ ve FİRMANIN TUTUMU (Cevabı)
    Maltepe köprüsüne yaklaşık 200 m. kala E-5 karayolunda orta şeritte Göztepe istikametine giderken , önce ikaz lambaları yanmış araba bir anda sağa sola çekerek, savrularak dönmeye başlamış ve kavşak ayrımının betonlarına çarpma sonucu kaza meydana gelmiştir. Kazadan hemen sonra kaza mahalline gelen polis ekipi Alkollü olmadığımdan ve de yolda trafikte bir sorun olmadığından ,yine başka bir araç ile temasım olmadığı ve polis ekipi ile Firmanın asistan çekici ekibi ve de görüşüne başvurduğumuz teknik \yetkin kişiler ve ustalar, KAZANIN AKS KESMESİ SONUCU OLUŞTUĞUNU ifade etmişlerdir.Yine Kaza mahallinde ve araç üzerinde inceleme yapan SİGORTA EKSPERLERİ ve Servisinizin hazırladığı onarım faturasını inceleyen ve kaza anında gelen teknik \yetkin kişiler ve ustalarla, bilgisine başvurduğumuz çeşitli otomobil firmalarının teknik \yetkin kişiler ve ustaları, Kazanın AKS KESMESİ SONUCU OLUŞTUĞUNU , AKS KESMESİNİN ,SALINCAK KOPMASININ da , (faturada gösterilen hasarlı olduğu gerekçesiyle değiştirilen aksamın ) Malzeme hatasından , ya da üretim hatasından, ya da kazdan 2 ay önce Otomotiv yetkili servisinde yapılan alt bakım hatasından kaynaklanabileceğini ifade etmişlerdir.
    Kaza sonrası çekici geldi ve aracı servise çekti.2 gün (c.tesi-Pazar arifesi) sonra servise davet edildim. Aks kırıldığını ,salıncak koptuğunu ve hasarın sigortam tarafımdan karşılanmasını önerdiler.
    Yarın firmanın tutumunu arzedeceğim.Firmanın ismini de sonradan açıklayacağım.
    Saygılarımla...
    Konu Kimyaci Ahmet tarafından (04-01-2011 Saat 14:06:31 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TÜKETİCİ HAKLARI bölümünde konuyu ve gelişmeleri takip etmek isteyenler için,gelişmeler "Türk tüketicisi Tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz mı?" başlığı altında foruma devam edilecek gelişmeler arz edilecektir.
    Saygılarımla...

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Cevap: Türk tüketicisi tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz mı?

Kaza sonrası çekici geldi ve aracı servise çekti.2 gün (c.tesi-Pazar arifesi) sonra servise davet edildim. Aks kırıldığını ,salıncak koptuğunu ve hasarın sigortam tarafımdan karşılanmasını önerdiler. Ben de reddettim ve servise ve firmanın genel müdürlüğüne bir dilekçe vererek aks\salıncak kırılma ve kaza sebebini teknik tesbitini istedim.(Tesbitin genel merkeze bağlı teknik ekipçe yapılacağını servis belirttiler.) Şifaen ve dilekçemle yukardaki yetkin kişilerin görüşünü ileterek ;ayrıca Alkollü olmadığımdan ve de yolda trafikte bir sorun olmadığından ,yine başka bir araç ile temasım olmadığı için ve de VİRAJSIZ , KASİS,ÇUKUR YA DA MOLOZ V.S. BULUNMAYAN ASFALT YOLDA, AKS KESME ve SALINCAK KOPMASI SONUCU KAZA OLDUĞUNU, durumun sigortayla ilintili olmadığını söyledim. Her şeyden önce Araçta malzeme ya da fabrikasyon ya da bakım hatası olmadığının bellirlenmesini ,ve araçlarına binebilmem için GÜVENİLİR olduğuna inandımaları ve teminat vermeleri gerektiğini ilettim. Ardından da genel müdürlük çağrı merkezlerini telefonla arayarak ve maille itiraz ve dileğimi tekrarladım.Beş gün sonra “Yapılan teknik incelemeler neticesinde seyir halinde hiçbir darbe görmeden salıncağın kopması mümkün görülmemiştir” şeklinde İnandırıcı olmayan , Tekniğe aykırı ve gerçeğe aykırı bir cevap geldi. Sözüm ona inceleme yapılmış ,şöyle bir bakıp geçmişler,müşteriyi nasıl vazgeçiririz,aldatırız için 5 gün kafa yormuşlar…
    1-Aracın beyin çıktısını istedik,YOK!
    2-Malzeme analizi yapılmış mı istedik ,YOK!
    3-Kırılan parçalarda çarpma ya da darbe izi var mı (gösterebilirmisiniz ya da fotoğrafı var mı),YOK!
    4-Kaza yerinde viraj, kasis, çukur , moloz ya da benzeri çarpacak bir mazlzeme var mı,YOK! (Otomotiv firmasının teknik servis asistan \çekici ekipi aracımı kaza yerinde incelediklerinde, servise çektiklerinde; kaza şeklini ve fiziki kaza yerini çekti ve durumu gördü.)
    5-Teknik Raporu verir misiniz,Hayır ve YOK!
    6-Kazadan önce otomotiv firmasının teknik servisinin yaptığı kapsamlı bakım ve alt bakımın kazaya etkisi var mı,araştırıldı mı,HAYIR!

ALLAH AŞKINA BÖYLE BİR TEKNİK İNCELEME OLUR MU? TEKNİĞE VE GERÇEĞE AYKIRI AKILDIŞI BÖYLE BİR CEVAP SİZE İNANDIRICI GELDİ Mİ? DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE TÜKETİCİ GÜVENLİĞNİ HİÇE SAYAN BÖYLESİNE BİR TUTUM DOĞRU MU?

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Türk tüketicisi tüketici bilincinden yoksun yolunacak kaz mı?

Kaza anında ve daha öncesi kazaya sebebiyet verecek hiç bir darbe, çarpma olmadığını ,aracım seyir halindeyken VİRAJSIZ , KASİS,ÇUKUR YA DA MOLOZ V.S. BULUNMAYAN ASFALT YOLDA, AKS KESME ve SALINCAK KOPMASININ KAZAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ,Araça öylesine bakıldığını gerekli teknik incelemelerin yapılmadığını bellirterek tekrar iitiraz ettim. Kaza yerinin fiziki koşullarını zaten biliyorlardı. (zaten kaza anında çağrılan Otomotiv firmasının teknik servis asistan \çekici ekipi aracımı kaza yerinde incelediklerinde, servise çektiklerinde; kaza şeklini ve fiziki kaza yerini ve durumu görmüştü.)
    Buna rağmen böylesine akıl almaz gerçek dışı bir açıklama ile beni aldatmaya,hukuki sorumluluktan kurtulmaya çalışıyorlardı. Ben de Daha önceki forumda yazdığım\ belirlediğim eksik incelemenin tamamlanmasını ve gerekli teknik verileri talep ettim. Gerçeğe uygun ve inandırıcı bir açıklama yapılmazsa kamu oyunun takdir ve bilgisine sunacağımı ve hukuki yolla hak arayacağımı bellirttim. Onlarca yazılı ,sözlü ve maille bu itirazımı ve taleplerimi tekrarladım.
    Tekrar genel merkez ekipince Teknik inceleme yapılacağı söylendi.Otomotiv Firmasının Genel Merkezi 6 gün sonra telefonla beni aradı.İncelemenin tamamlandığını görüşlerinin ilk tespitle aynı olduğu söylendi.Sadece aracın beyin çıktısı verildi ki orada da hiçbir arıza gözükmüyordu.Aslında yine hiçbir teknik inceleme yapılmamış,sadece bana ne söyleyecekleri ve hukuki sorumluluktan sıyrılmanın ve aldatmanın yolları araştırılmıştı.Yine,

1-Malzeme analizi yapılmış mı ,YOK!
    2-Kırılan parçalarda çarpma ya da darbe izi var mı (gösterebilirmisiniz ya da fotoğrafı var mı),YOK!
    3-Kaza yerinde viraj, kasis, çukur , moloz ya da benzeri çarpacak bir mazlzeme var mı,YOK! 4-Teknik Raporu verir misiniz,Hayır ve YOK!
    5-Kazadan önce otomotiv firmasının teknik servisinin yaptığı kapsamlı bakım ve alt bakımın kazaya etkisi var mı,araştırıldı mı,HAYIR!
    ,
    Daha önce belirlediğmiz ve talep ettiğimiz sorguladığımız sorulara cevap verilmediği gibi, yapılması gerekli eksik incelemeler tamamlanmamış,başkaca hiçbir teknik veri,analiz raporu ve mantıklı izahat yoktu.Israrlarımıza rağmen Teknik raporda verilmedi.
    Ben yine aynı gerekçelerle, yukardaki soruların cevabını ve belgelerini isteyerek tekrar itiraz ettim. Ayrıca Farklı Otomotiv firmalarının Teknik servislerinde araştırma yaptığımı,onarım faturasını ve kazayı anlattığım yetkin kişi ve ustaların ;olağan dışı bir durum, Malzeme hatasından , ya da üretim hatasından, ya da kazdan 2 ay önce yetkili servisinde yapılan alt bakım hatasından kaynaklanabileceğini söylediklerini bellirttim.Bir Servis 20 yılda 2 defa yaşlı ve bakımsız iki otomobilde Aks kırılma hadisesine rastlamış.Aracım 17000 Klm deolduğunu ve Kaza yeri Maltepe E-5 Karayolunda orta şeritte viraj, çukur,kasis ,moloz v.b. alttan ya da başka yerden araca çarpacak hiçbir malzeme olmadığını ,kaza öncesi kesinlikle kasise girmediğimi,asfalt haricinde yolda seyretmediğimi,evimin kapalı garajın da ve düzgün yerlerde park ettiğimi,Kazadan önce Hiçbir şekilde lastikten yada tampondan çarpma ya da darbe de olmadığını ifade ederek;
    Otomotiv firmasınca Kaza sebebiyle ilgili yeterli bir açıklık getirilmemesi ve sorumluluğunu üstlenmemesi ,Gerçek teknik raporun bize verilmemesi ,müşteriyi aldatmaya yönelik bahane uydurması durumunda ve mağduriyetimizi gidermemesi halinde; öncelikle kazanın sebepleri ,hikayesi ve cevaplarınız sosyal paylaşım sitelerinde ve basında paylaşılacağımı ve bilahare Sanayi Bakanlığı,Tüketici Dernekleri ,Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemelerinde hak arama hakkımızı kullanacağımı sözlü,maille ve yazılı olarak bildirdim. Ayrıca bundan böyle bu tür arızalardan doğabilecek kazalardan ,mal ve kaybından şirketin sorumlu tutlacağını da belirttim.
    Sigorta Eksperleride Firmanın açıklamalarını tekniğe ve gerçeğe aykırı bulmalarına rağmen,Sigortam benim dah fazla mağdur olmamam için aracı onarımını üstlendi. Hukuki hak arama hakkımız saklı kalmak kaydıyla ve araçsız olduğumdan onarımı kabul ettim. Ve araç onarıldı.Bu arada aracımla ilgili serviste teknik eğitim verildiğini öğrendim.
    BÖYLE BİR TEKNİK İNCELEME OLUR MU? TEKNİĞE VE GERÇEĞE AYKIRI AKILDIŞI BÖYLE BİR CEVAP SİZE İNANDIRICI GELDİ Mİ? DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE TÜKETİCİ GÜVENLİĞNİ HİÇE SAYAN BÖYLESİNE BİR TUTUM DOĞRU MU? Bu kazadan şans eseri kurtuldum, Allahıma şükür kimse de zarar görmedi.Ya Üretim hatası varsa , malzeme ya da bakım hatası yapıldıy sa?Ya da onarılmış otomobilim 3-5 ay ya da 3-5 ay sonra benzeri müessir başka bir kazay yol açar da mal ve can kaybına sebebiyet verirse? Sorun aracın sigorta kanalıyla onarımı değil ki. Kolaycılığa kaçarak bananeci ve Teslimiyetci mantıkla işin içinden sıyrılabilir , ”Otomobilim Sigorta aracılığıyla onarılsın "diyebilirdim.Bu çözüm mü? Peki Bu firma çürük onlarca milyarlık araçları piyasaya sürüyor da vatandaşın ve malına kastediyor sa,Bizi 3. dünya ülkesi kobay görüyor ve hiç bir sorumluluk üstlenmeden paracıkları haksız kazançla cepe indiriyor sa...Ben yandım başkaları da mı yansın diyeceğiz?
    Bir sonraki forumumda Otomotiv firmasının adını açıklayacağım.
    Saygılarımla...
    Konu Kimyaci Ahmet tarafından (06-01-2011 Saat 15:42:23 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hikayeye Sigortacı tutumu çok olumluydu..Kazanın 3. ayağı olan AXA SİGORTA ,Eksperleri ve dosya sorumlusu kazayı haber alıp onarım tamamlanıncaya kadar,modern bir sigortacılık gereğini yerine getirdiler.Sorumluluk örneği gösterdiler.Otomotiv Firması 2. defa sorumluluğu üstlenmeyince ; Otomotiv Firmasının görüş ve beyanını kabul etmemlerine ve tekniğe aykırı bulmalarına rağmen daha fazla mağdur olmamm adına onarımı üstlendiler.(ben Sigortanın kabulü halinde onarımı kabul edceğimi Otomotiv firmasına ve Axa sigortaya İletmiştim. Ki Sigorta Eksperi Kazanın üretim \malzeme hatası nedeniyle Aks kesilmesi sonucu meydene geldiğini ve ARACIN ONARIM MASRAFLARININ OTOMOTİV FİRMASINA RÜCU EDİLMESİNİ rapor etmişler.Gelişmeleri ben de merak ediyorum.
    Saygılarımla..
    Notir sonraki forumda 4077 sayılı yasadan,ilgili yargıtay içtahat kararları ile Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesinden açıklayıp Otomotiv firmasının adını bilgilerinize sunacağım.
    Konu Kimyaci Ahmet tarafından (07-01-2011 Saat 17:34:10 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarda özetlediğim kazanın kahramanı (? )adını sonra açıklayacağım bu Otomobil Üreticisi \ Satıcısı, DAHA ÖNCE DE BANA AYIPLI MAL SATMIŞ, Tıpkı şimdiki gibi önce oyalama ,aldatmaya yönelik bir tutum izleyerek aracın ayıpını kabul etmemişti. 2006-2008 arasında 2 Yıl süren hukuk mücadelesinde TÜKETİCİ SORUNLARIN İL HAKEM HEYETİ,TÜKETİCİ MAHKEMESİ VE YARGITAY ONAYI İLE AYIPLI MALINI SIFIR OTOMOBİLLE DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA kalmıştı. İşte kaza ya sebebiyet veren bu otomobil , maalesef o da GİZLİ AYIPLI MAL çıktı.
    Sayın üyeler\okurlar düşünün , birinci el 2 yaşında (2ay önce kapsamlı servis bakımı yapılmış) 17000 Klm de bir otomobil asfalt yolda seyrederken, Aks kesilmesi \ salıncak kopması sonucu ölümcül bir kazaya yol açıyor.Allahtan şans eseri karşı yol fırlamıyor , arkadan gelen araçlar çarpmıyor ve sağında ve solunda araç olmadığı için çarpmıyor, can kaybı ve yaralanma da olmuyor. Otomobil firmasına bu olağan üstü aks kesmesinin\ salıncak kopmasının sebebi sruluyor,” seyir halinde hiçbir darbe görmeden salıncağın kopması mümkün görülmemiştir” deniyor.Yalan ,gerçek dışıtekniğe aykırı . Çünkü kapalı garajda konuçlanan bir bayan sürücü arabası,Çarpma ve darbe kesinlikle yok. Firmaya,Darbe,çarpma yok diyoruz itiraz ediyoruz,yolun fiziksel yapısını siz de gördünüz biliyorsunuz ,kırılan aksamda çarpma ve darbe izi var mı,teknik bir veri var mı ?,diye soruyoruz. Cevap yok, verilecek cevapları yok. Müşteri güvenliği umurlarında değil.Oyala,aldat tutarsa tutar ,yutarsa yutar,ya da uğraşmaz uğraşamaz,hak aramaz vaz geçer.Türkiyede ki tüketicileri, tüketici bilincinden yoksun ,yıllar süren davalar nedeniyle hukuka başvurmaktan korkan, kaçınan bıtkın , yılgın insanlar olarak görüyorlar herhalde..Acaba 3. dünya vatandaşı gibi mi görüyorlar bizi?

Bu olay Amerika da (USA) da olsa Avrupa da tüketici bilincinden kamu oyu baskısından korkarlar,böyle davranamazlar. Firma böyle saçma sapan gerekçe uydurmaya kalksa ve tüketicinin hakkını gaspetmeye kalksa; Kamu oyunda,hukuta mahkum olurlar,çok ciddi yaptırımlarla maddi ve manevi tazminatla karşı karşıya kalırlar.

SİZ OLSANIZ NE YAPARSINIZ? SİGORTA HASARI ONARDI ,BOŞVER DEYİP VAZGEÇER MİSİNİZ? SİZCE NA YAPMALIYIM?

SAYGILARIMLA..
    Not: Bir sonraki forumda 4077 sayılı yasadan,ilgili yargıtay içtahat kararları ile Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesinden açıklayıp Otomotiv firmasının adını bilgilerinize sunacağım
    Konu Kimyaci Ahmet tarafından (10-01-2011 Saat 16:12:32 ) de değiştirilmiştir. Sebep: İMLA

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli üye ve okurlar,
    "Aracımın boyaları dökülüyor" konulu forumunda ,daha önce bana satılan AYIPLI OTOMOBİLİN nasıl değiştirildiğini ve izlediğim yolu anlattım. Adnan Kahveci'ler.....Kıvırcık Ali'ler... gitti .(Bugün Trafik terörüne kurban verdik) . Acaba sadece sürücü mü hatalıydı? Kullanılan aracta,yolda,uyarı levhalarında eksiklik var mıydı? Sorgulanıyor mu? Her kazada, hemen önyargılı "sürücü Hatası" olarak kazaya yaklaşılmıyor mu? Hele bir de sürücü vefat etmiş se.."hızlıydı,dikkatsizdi,alkollüydü.." paftası hemen yapıştırılıveriyor.Nasılsa kendilerini savunamıyorlar. Başkaca kusur-kusurlu var mı ,araştırılıyor mu?

İşte benim mücadele sebebim bu... Seyir halinde aks kesmesinin\ salıncak kopmasının sebebi ne? Üretim ya da bakım ya da Fabrikasyon arızası değil de ne? Bana satılan otomobil maddi zararın ötesinde can kaybına yol açabilirdi.Hala güvenmiyorum, korkuyorum benzeri kazaya yol açabilir diye?

Ayıplı alınan ,yeterince yararlanılamıyan ya da bozulan her maldan kaybeden sadece Alıcı\mağdur değil ki, milyonlarca lira döviz yurtdışına akıyor ,ülkemizin \vatandaşın cebinden gidiyor.(ülke içinde üretilse bile kullanılan energi-hammade nedenile). Suskunluğumuzu sürdürerek,mal ve can kaybıyla ülkenmizin kan kaybetmesine dur demiyecek miyiz?

Saygılarımla..
    Konu Kimyaci Ahmet tarafından (11-01-2011 Saat 12:00:37 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla-ek

Nerede
    Adana
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Hukukçu üyeler,

Bana ayıplı (ithal) otomobil satan ,Fransız Otomobil üreticisinin adını açıklamam, deşifre etmem hukuki açıdan sakıncalı mıdır? Mecbur kalmam halinde açılacak dava için sakınca doğurur mu? Haklı iken haksız konuma düşmek istemiyorum.Konuyla ilgili aydınlatırsanız ve forumla ilgili yorum yaparsanız çok mutlu olurum.

Bir de okuyucuların "Kardeşim, sıfır bir otomobil aldın ayıplı mal çıktı 2 yıl uğraştın kabul ettirdin. Peki neden 2. defa aldın?" sualini duyar gibiyim.Çünkü kendi kendime de defaeten sordum.Mecburiyetten arkadaşlar.Çünkü Ayılı mal ile ilgili 3 talebin olabilir: 1- değiştirme, 2-iade ve parasın alma, 3-oanarım..Ben ilk aldığım otomobilin ayıplı olduğunu idia ettiğimde buünkü gibi kabul etmediler.onarımla gidermeye ve beni oyalamaya çalıştılar.Arıza sayısı üçü aşınca,ben AYIPLI OTOMOBİL idiamda ısrar ettim.Değişim talep ettim.Otomobil üreticisi de yine oyalama ,aldatma ve zaman geçirmeye yönelik tutum sergileyince aşağıda özetlediğim hak arama yöntemleriyleTüketici Mahkemesinde Değişim seçeneğinde ısrar etmek durumunda kaldım.İşte ilk ayıplı otomobil için verdiğim Hak arama özeti:

1- Önce Firmaya (Üretici ve servise) telefon ve maillerle müracactta bulundum.
    2-Onarım kabul etmeyeceğimi vurguladım.
    3-Oyalanınca Tüketici Hakları Hakem heyetine müracaat ettim.bilirkişi tesbit yaptı.Hakem geyetine "ONARIM HAKKINI KULLANMIŞTIR " diye savunma yaptılar.Ben arızanın devam ettiğini ARACIN EKONOMİK DEĞERİNİ KAYBETTİĞİNİ" bellirttim.
    4-Tüketici Hakları Hakem Heyeti ARAÇ DEĞİŞİMİNE KARAR verdi.Üretici yine oyaladı .Ardından Tüketici Hakları Hakem Heyeti kararları bizi bağlamaz dediiler.
    5-Tüketici mahkemesine başvurdum.Üretici ve satıcı avkatları arıza doğaldır, "ONARIM HAKKINI KULLANMIŞTIR " diye savunma yaptılar,Mahkeme İTÜ'den bilirkişilernie tesbit yaptırıldı."ARACIN EKONOMİK DEĞERİNİ KAYBETTİĞİ" " ARACIN GİZLİ AYIPLI OLDUĞU" bilirkişi raporu verildi.
    6-Mahkeme " ARACIN GİZLİ AYIPLI OLDUĞU ve DEĞİŞTİRİLMESiNE" karar verdi.
    7-Önce oyaladılar sonra Temyize gittiler.
    8-Yargıtay " ARACIN GİZLİ AYIPLI OLDUĞU ve DEĞİŞTİRİLMESi" mahkeme kararını onayladı
    9-Yine oyaladılar.Ben İcraya gideceğim uyarısını yapınca ,Pazarlığa oturduk ve Ayıplı aracı değiştirdiler.
    Bu mücadele devam ederken ben yalnız ,karşımda ise 2 hukuk bürosu(Üretici ve satıcının bir avukat ordusu) vardı.Çok yorulduk ,çok yıprandık.(Sadece Yargıtayda ki davaya gönüllü bir avkatım bizimle birlikte katıldı,orda da idia ve savunmayı kendimiz yaptık.)

Ama maalesef değişen aracın 2 yıl sonra " ARACIN GİZLİ AYIPLI OLDUĞU" nu anladım neredeyse canımızdan oluyorduk.Şimdi onunla ilgili Kamu vicdanına başvurdum.

Kızgınım,Ama tekrar bu soluklu yola girmeden firmanın sağduylu davaranarak hatasını kabul etmesini ve doğruyu kabul etmesini,Kamu oyu desteğini bekliyorum...
    Saygılarımla..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: