+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı "Belirsiz süreli iş sözleşmesini işveren tarafından feshi" halinde durumum nedir?

Merhaba,

size kısaca anlatmak istiyorum.

Çalıştığım (şimdi degil) firmada 05.10.2001 tarihinde resmi olarak SSK lı olarak işe başladım. Giriş tarihinden 18.10.2010 tarihine kadar bir fiil olarak çalıştım.
    Konu şu;
    çalıştığım firma, mobilya üretim sektöründedir, patronlarımız, farklı bir sektöre yani Antrepo işine de girdiler grup şirketlerine hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir firma daha kurup farklı bir alanda da işe başladılar. Bu sektörü bilmedikleri için dışardıdan sektörü bilen küçük ortaklar da aldılar (şirketin %95 i grubun kalan %5 i de diğerlerindi) Ben grubun bir başka şirketinin Resmi Muhasebe Sorumlusuydum, patronlar yeni ortakların kim olduğunu bilmedikleri ve güvenemedikleri için beni, yeni kurulan şirketin muhasebe sorumluluğuna atadılar. SSk giriş çıkış işlemlerini ben yaptığım için eski şirketten hiçbir şekilde tazminat ve hak almadım neticede her iki firmada aynı kişilerin idi. Yeni firma 2007 yılında faaliyete başladı ve ben 2007 ye kadar olan hak ve alacağımı almadan yeni firmaya girişimi yaptım ;( normal de profesyonel şirketlerde grup dahi olsa tazminat alınır yeni firmaya temiz olarak başlanır ama bu grup aile şirketleri olduğu için ve benide tanıyıp üvendikleri ve sevdikleri için tazminat almak uygun olmayacaktı zaten de almadım.) (SSK mevzuatında patronları aynı olan grup şirketlerinde eski şirketteki hak ve alacaklarıyla yeni firmaya devir seçeneği vardı ve bende eski şirketteki hak ve alacakları yeni şirkete devredecek şeklide yeni şirkete ssk girişi yaptım) yaklaşık olarak 2 sene çalışıldı, Bu küçük ortaklar bizim patronlara sürekli vaadlerde bulunuyorlardı şöyle para kazanacağız böyle para kazanacağı vb.. diye sürekli bir durum içerisindeydiler, bizim patronlarda bu durumu kendilerini oyalıyorlar gibi aldıladılar ki 01.09.2010 tarihinde bu şirketi tamamıyla küçük ortaklara devir ettiler. Ben grup şirketinin muhasebecisi olarak bu şirkete partonlar tarafından atandığım için daha önceden bana birşey söyleyemiyorlardı fakat artık şirketin tamamen sahipleri olduklarında ise artık bana tabiri caiz ise kan kusturmaya aşşağılamaya hakaret etmeye küçük düşürmeye başladılar. Her yeni gün bir başka hakaret ve aşşağılama baskı ve dışlama taktikleri ayyuka çıkmıştı. Bunların amacı (diğer çalışanlara da yaptıkları gibi) üzerimde baskı ve yıldırma kullanarak kendiliğinden, Tazminat vermeden İSTİFA etmemi sağlamak amacıyla yapıyorlardı. Kaldı ki firmdaa çalışan bulaşıkcı bir bayanı da türlü bahane ve entrika ile (biz senin hakkını yemeyiz vereceğiz hakkın neyse alacaksın diyerek) elinden istifa mektubu aldılar ve bende bu bayanının istifa ederek çıkışını gerçekleştirdim. Kadını işten çıkarttıktan sonra bayana ne tazminatını verdiler bırakın tazminat vermeyi ne telefonuna çıkıyorlardı nede kadın firmaya geldiginde yüzüne bakıyorlardı. Bayanın 1 yıllık tazminatı vardı ve bunu da vereceklerini zannetmiyorum.
    Neyse konumuza gelelim,
    bunların benim üzerimdeki baskıları iyice arttığı için artık dayanamaz hale geldim, ve şirket yetkililerinin bana verdiği yetkiyle kendimi işten çıkarttım ve tazminatımı alarak yurt dışına çıktım
    Şimdi Yaptığım şeyler :
    Gruba giriş tarihim 05.10.2001, gruptan yeni şirkete (tüm haklarımla geçiş) 16.10.2007
    yeni şirketten kendimi çıkartma tarihim 18.10.2010

18.10.2010 tarihinde "belirsiz süreli iş sözleşmesini işveren tarafından feshi" şeklinde iş aktimi sonlandırdım.

05.10.2001 ile 18.10.2010 tarihleri arasındaki çalışma süremde elde edeceğim KIDEM ve İHBAR tazminatımı hesap ettim. (20.930.27) Ve bu parayı da kuruşu kuruşuna kadar resmi olarak banka hesabıma (kıdem ve ihbar tazminat ödemesi açıklamasıyla) aktardım.

Sonra da yurtdışına çıktım.

Yukarıda detaylı olarak yaşadıklarımı anlattım.
    Şimdi siz değerli hukukçulara sormak istediğim şey ise, bu durumda benim durumum ne olur, yaptığımın karşılığı nedir?

Yaptıklarımın hepsinin resmi olarak belgeleri mevcut tur.Ve firma yetkililerini SSK Çıkış Bordrosu ve Kıdem ve İhbar Tazminat Bordrosu ve Tazminat Ödeme dekontu (banka dekontu) gönderdim.

Not. başta da söylediğim gibi ben uzun zamandır grupta çalıştığım için patronlarım bana sonsuz güvenirlerdi, kaldı ki kimsenin 5 kuruşunda gözüm yok ben sadece hakkımı aldım, Netice de şirketin bütün bankalardaki internet şifreleri kasası bendeydi, eğer ben kötü niyetli birisi olsaydım hergün elimdem 100 milyarlar gelip geçiyordu kötü niyetli olsam sadece 21 bin tl değil daha fazlasını alırdım. Ayrıca bir detay daha, şirketin yeni ortaklarından birisi benim kredi kartım ile alış veriş yapmıştı ve yaklaşık olarak da 1650 tl de kartıma borcu vardı, bu parayı da ben onlardan almadım kendi param ile onların borcunu da ödedim.

Bu yaşadıklarım konusunda acil yardımlarınızı ve cevaplarınızı rica ediyorum.

Söylediğim gibi ben şuan yurt dışındayım Türkiye ye dönüş yaptığımda gerek hava alanında gerek ise başka bir yerde bir sorun yaşarmıyım
    yaptıklarımın karşılıgı nedir
    Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
    Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

"Belirsiz süreli iş sözleşmesini işveren tarafından feshi"  halinde  durumum nedir? konulu yargıtay kararı ara
    "Belirsiz süreli iş sözleşmesini işveren tarafından feshi"  halinde  durumum nedir? konulu hukuk haber
    Konu mr.ugraskan tarafından (15-11-2010 Saat 16:58:37 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    567
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: "Belirsiz süreli iş sözleşmesini işveren tarafından feshi" halinde durumum nedir?

5237 TCk 155 maddesine giren güveni kötüye kullanma/hizmet süretiyle emniyeti süistimal suçuna girmekte 1 fıkrası fiil ve faili ögrendigi tarihten itibaren 6 aylık şikayet süresine tabi iken,2 fıkra..suç, meslek ve sanat ticaret veya HİZMET İLİŞKİSİ
    yada herhangi bir nedenle dogmuşsa.. cezalandırılır demekte bu şikayete baglı degildir yanı 1 fıkrada şikayetten vazgeçme ile dava açılmazken 2 fıkrada kamu davası olarak görülmekte vazgeçme etkili degildir ancak cezalandırılması için suçun maddi ve manevi unsurların oluşması gerekir aksi halde suç oluşmaz ayrıca Tck 144/b veya 159 maddeye girmesi halindede şikayete baglıdır yanı şikayet edilse sonradan vazgeçme olur..burda hangisine girdigi yönde nitelendirme evrak ve kanıtları degerlendirerek c.savsına aittir ondan önce suçun adlı makamlara bildirilmesi gerekir..bildirilmedigi sürece korkulacak bir durum yok

Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: "Belirsiz süreli iş sözleşmesini işveren tarafından feshi" halinde durumum nedir?

cevabınız için ilk önce teşekkür ederim.

C.Savcılığına bildirilmesi durumunda neticesi ne olur?
    yani C.Savcısı anında yakalama kararı çıkartabilir mi?
    Yurda dönüş yapmak istesem hava alanında pasaport
    kontrolünde takılırmıyım?

lutfen cevap verirseniz sevinirim.
    şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla

Nerede
    ankara
    İletiler
    567
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

burda hakkınızda işveren tarafından yasal yollara başvurma oldumu ona bakacaksınız yetkili mah. suçun işlendigi yer (5271/12)bunu yakınlarınızı bildirerek ögrenebilirsiniz yakalanma (CMK 90 ved) hakim veya mahkeme tarafından verilen yakalama emri soruşturma veya koguşturma evresinde yakalanan kişi 24 saat içinde yetkili mah.veya hakim önüne çıkarılamıyorsa aynı süre içinde en yakın sulh ceza hak. önüne çıkarılır(CMK 94)ve tutuklanmada c.savcısının istemi üzerine sulh ceza mah. karar verir(CMK 101 ma) tutuklama yerine adlı kontrol(CMK 109)/veya güvence ile bırakılmada olur..CMK 146 maddesine göre zorla getirilme düzenlenmiş burda ifade veya sorgulama için olmakta nitekim 5 bendi sorguya çekilmenin veya ifade almanın sonuna kadar devam eder demekte bu açıklamalar yasanın dile getirilmesidir ancak sizin için uygulanacagı söylenemez ...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı abdulalim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    burda hakkınızda işveren tarafından yasal yollara başvurma oldumu ona bakacaksınız yetkili mah. suçun işlendigi yer (5271/12)bunu yakınlarınızı bildirerek ögrenebilirsiniz yakalanma (CMK 90 ved) hakim veya mahkeme tarafından verilen yakalama emri soruşturma veya koguşturma evresinde yakalanan kişi 24 saat içinde yetkili mah.veya hakim önüne çıkarılamıyorsa aynı süre içinde en yakın sulh ceza hak. önüne çıkarılır(CMK 94)ve tutuklanmada c.savcısının istemi üzerine sulh ceza mah. karar verir(CMK 101 ma) tutuklama yerine adlı kontrol(CMK 109)/veya güvence ile bırakılmada olur..CMK 146 maddesine göre zorla getirilme düzenlenmiş burda ifade veya sorgulama için olmakta nitekim 5 bendi sorguya çekilmenin veya ifade almanın sonuna kadar devam eder demekte bu açıklamalar yasanın dile getirilmesidir ancak sizin için uygulanacagı söylenemez ...

Cevabınız için çok teşekkür ederim Abdulahim bey,

Yasaların maddelerine göre detaylı olarak bilgi vermişsiniz alakanıza minnetarım.
    Fakat bu ayrıntıdan ben bişey anlamadım.
    Yalın olarak açıklayabilirseniz sevinirim.
    Yani işveren yasal olarak bir başvuru yapmışmı öncelik le buna bakılması gerekli dediniz.
    mesela bu şekilde işverenin bir başvurusu olmuş olsa, ne gibi bir sonucu olur bana?
    benim merak ettiğim şey, yarın Yurda dönüş yapmış olsam havaalanında pasaport kontrolünde
    sorun yaşarmıyım, alıkonurmuyum?

söylediğim gibi, yapmış olduğum şeyleri tamamen yasalar çerçevesinde yaptım.
    SSK İşten ayrılma bildirgesi buna bağlı olarak kıdem ve ihbar tazminat bordrosu ve kıdem ve ihbar ödeme banka dekontu.
    bankada işverenin fazlasıyla parası vardı ama ben tazminat bordrosunda ne kadar hesaplanmış ise o kadarını aldım, onun dışında 5 kuruş paralarını almadım. Zaten eğer kötü niyetli birisi olsaydım şirketin kasası bendeydi, ve bütün bankalardaki internet bankacışığı şifreleri bendeydi, art niyetli birisi olsaydım günde yüz milyarca para elimden geçiyordu, fazlasını alırdım ama ben sadece hakkım olanı aldım.

şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum
    saygılarımla

Nerede
    ankara
    İletiler
    567
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ihbar/şikayet yapmamışsa sorun yok ,ancak yapmışsa degerlendirme yargıya kalmıştır ifade ettikleriniz gibi ise sorun çıkmıyacak gibi gözüküyor

Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı abdulalim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ihbar/şikayet yapmamışsa sorun yok ,ancak yapmışsa degerlendirme yargıya kalmıştır ifade ettikleriniz gibi ise sorun çıkmıyacak gibi gözüküyor
    teşekkür ederim abdulahim bey,

yan,i diyorsunuz ki,

şikat etse de değerlendirme yargıya kalmış bir olaydır
    fakat yapılan olaylar belgeleriyle yasal zeminde gerçekleştirildiği için
    bir sorun çıkmaz diyorsunuz değil mi.

beni cevabınız ile rahatlattınız teşekkür ederim.
    saygılarımla.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mr.ugraskan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    teşekkür ederim abdulahim bey,

yan,i diyorsunuz ki,

şikat etse de değerlendirme yargıya kalmış bir olaydır
    fakat yapılan olaylar belgeleriyle yasal zeminde gerçekleştirildiği için
    bir sorun çıkmaz diyorsunuz değil mi.

beni cevabınız ile rahatlattınız teşekkür ederim.
    saygılarımla.
    Şunu kabul edin, yaptığınız yasal değil, yasayla belirtilene uydurulmuş sadece.
    İşveren tarafından sözleşmeniz feshedilmemiş, göreviniz gereği sahip olduğunuz yetkiyi kötü niyetli(iki olayı birbirinden ayırarak söylüyorum) kullanmaktır yaptığınız.
    Sn.abdulhalim'in belirttiği gibi, işveren hakkınızda suç duyurusunda bulunduysa, savcılık ifadeniz için size ulaşamadıysa, yakalama kararı çıktıysa, yurda giriş esnasında alıkonulursunuz ifadenizin alınması için.
    Kendini işten çıkartmak diye bir tanımlamayı ilk kez sizden duyuyorum.Bırakmak istemediğiniz kıdem ihbar tazminatını almak için işleyen pratik zekadır herhalde bu tanımı ortaya çıkartan.
    Çalışansanız, kendinizi işten çıkartamazsınız.Çıkış işlemlerinizi işveren tarafından sözleşmeniz feshedilmiş gibi yaparak kötü niyetli davranmışsınız.
    Yapılan baskı vs.yi ıspatlayabileceğiniz bir dava açarak kıdem tazminatınızı talep etmeniz yapmanız gerekendi biliyorsunuz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sn. erdoğan kırcalı,
    değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
    Ben her ne kadar yetkim dışında bir işlem yapmış isem de hakkım olanın dışına çıkmadım
    dediğim gibi eğer niyetim kötü olsaydı elimden yüzlerce milyar para geçiyordu çok fazlasını yapardım

neyse,
    yargı sizin yorumunuz üzere işlem yaptığını düşünür isek netice de bu durum nasıl sonuçlanır?

hava alanında, ifade için alıkonulduktan sonra ki durum ne olur?

yorumunuzu bekliyorum
    saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

belirsiz iş sözleşmesi nedir

belirsiz sureli is sozlesmesi ne demek

belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

4- belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

garanti süreli belirsiz sözleşme

Forum