Devlete ait bir kuruma elimdeki kendilerinden geldiği sandığım belgenin sahte olduğundan şüphelendiğim için 4982 Bilgi edinme hakkı kanuna dayanarak başvurmak için gittim.

Oradaki yetkililer benden dilekçe almayarak direkt belgedeki imzanın sahte olduğunu bu durumla ilgili birkaç kişininde geldiğini bildirerek belgenin fotokopisi ve nüfus cüzdanımın fotokopisini alarak araştıracakların, ayrıca bu durumu daha önceden bildirdikleri savcılığa ileteceklerini söylediler.

Bende kendilerinden edindiğim bilgiye göre dolandırıldığımı ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı bu yüzden belgenin aslını veremiyiceğim söyledim. Ertesi gün gidip hemen emniyette suç duyurusunda bulundum ve elimdeki tüm belgeleri teslim ettim.

Bir ay sonra kurum hakkımda savcılığa resmi evrakta sahtecilik suç duyurusunda bulunmuş. Oysaki ben onlardan çok önce zaten evrakı emniyete teslim edip suç duyurusunda bulunmuştum.

Savcılık araştırmasını yaparken bu belgeyi düzenleyen şahıs aynı suçtan başkasını dolandırırken birçok sahte belgeyle birlikte yakalanmış. Ayrıca benim gibi mağdur insanların şahıs hakkında suç duyurusu olduğundan mahkemece tutuklanmış ve hapise gönderilmiş.

Savcılıkta bunu öğrendikten sonra ifadesini almış doğal olarak şahıs sucu kabul etmemiş ve savcılıkta şahıs hakkında menfaat sağlamak amacıyla sahte evrak düzenlemek amacıyla kamu adına benimle birlikte dava açmış.

Ama işin ilginç ve tuaf yanı savcı banada kuruma belgenin sahte olup olmadığını öğrenmek için müracaat ettiğim için suçlamada bulunmuş ve aynı suçtan yargılanmamı istemiş.

Oysaki ben yasanın bana verdiği bir haktan yararlanıp kuruma belgenin sahte olup olmadığın öğrenmek için başvuruyorum ayrıca sahte olduğunu ve dolandırıldığımı öğrendikten sonra direkt gidip emniyete başvurup suç duyurusunda bulunuyorum.

Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Savcının benim hakkımda bu şekilde suçlayarak hakkımda dava açabilirmi?