Arkadaşlar,
Benim üyesi bulunduğum kooperatifte, (kooperatik Kocaeli ili sınırlarında deprem bölgesindedir) daha önce yöneticilik, mimarlık (mimari projesini çizen), Projeyi uygulama ve Teknik Kontrol (Buna Teknik Uygulama Sorumlusu; TUS diyorlar) yapmış bir kişi tarafından deprem sonrası binalara yapılan güçlendirmenin kendi mimari projesini değiştirmek anlamına geldiği ve bunun için kendinden izin alınmadığı, bunun da "Fikir ve Sanat Eserleri" kanuna aykırı olduğu savıyla bize maddi manevi tazminat davası açıldı.

Halbuki kooperatif bu mimari projeyi çizdirirken kendisine ücret ödemişti ve şu anda balkonlarda yapıldığını söylediği değişikliği kendisi koperatif başkanı, TUS'u iken yaptırmıştı. Yani tam bir yavuz hırsız mantığı. Hem kendi çizdiği projeye kendisi uymuyor hem de kooperatiften ayrıldıktan sonra benim projemi değiştirdile ama bana para ödemediler diyor. Hatta neden deprem güçlendirmesini yaptığımızı sorguluyor. Konu hakkında fikir sanat eserleri kanununa baktığımızda burada kopyalamanın suç olduğu belirtilmiş ancak mimari projede kopyalama olsa olsa bir projenin esas amaçlaan yerin dışında başka yerlerde de kullanılması olsa gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca deprem sonrası "Az hasarlıdır" raporu alan binalara da güçlendirme yapılması kanuni bir zorunluluk olmasa bile insan tabiyetinin be mantığının bir parçasıdır herhalde. Bir de aklımda şu soru var. Acaba güçlendirme yaparken daha önce tuğla duvar iken betonarme duvar haline dönüştürme bir mimari projeyi değiştirme midir, yoksa binanın statik yapısının değiştirilmesi midir?
Varsa görüşlerinizi ve yönlendirmeleriniz, açılımlarınızı bekliyorum.
Saygılar
Mehmet