+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 36 ileti bulundu.
    Nerede
    edirne
    İletiler
    298
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bankamdan baskıyla istifa ettirildim,işe iade davası açmak istiyorum.

birinci derece yakınımın 5.000 tl lik kredi işlemini benim yapmış olmam
    Çalışanlara yönelik böyle bir yasak mı var.1. derece akrabalara kredi işlemi yapılamayacağına dair.Banka talimat ve yönetmeliklerinde.Yada diğer mevzuatta.

Hukuki NET Güncel Haber

Bankamdan baskıyla istifa ettirildim ,işe iade davası açmak istiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Bankamdan baskıyla istifa ettirildim ,işe iade davası açmak istiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bankamdan baskıyla istifa ettirildim,işe iade davası açmak istiyorum.

Evet ,bu kötü deneyimle öğrendim açıkçası.

Ben mevzuatta çalışanın 1.derece yakınınına maaşının 5 katından fazla kredi kullandırımı yapılamayacağını biliyordum,bu şekilde olduğunu bilsem bu kadar iyi bir seviyedeyken kendime bu kadar zarar verecek bir işlem yapar mıydım?

Nerede
    edirne
    İletiler
    298
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

KREDİLER

Madde 48 - Bankalarca verilen nakdî krediler ile teminat mektupları, kontrgarantiler, kefaletler, aval, ciro, kabul gibi gayrinakdî krediler ve bu niteliği haiz taahhütler, satın alınan tahvil ve benzeri sermaye piyasası araçları, tevdiatta bulunmak suretiyle ya da herhangi bir şekil ve surette verilen ödünçler, varlıkların vadeli satışından doğan alacaklar, vadesi geçmiş nakdî krediler, tahakkuk etmekle birlikte tahsil edilmemiş faizler, gayrinakdî kredilerin nakde tahvil olan bedelleri, ters repo işlemlerinden alacaklar, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile benzeri diğer sözleşmeler nedeniyle üstlenilen riskler, ortaklık payları ve Kurulca kredi olarak kabul edilen işlemler izlendikleri hesaba bakılmaksızın bu Kanun uygulamasında kredi sayılır.

Birinci fıkrada belirtilenlere ilâve olarak, kalkınma ve yatırım bankalarının finansal kiralama yöntemiyle sağladığı finansmanlar ile katılım bankalarının taşınır ve taşınmaz mal ve hizmet bedellerinin ödenmesi suretiyle veya kâr ve zarar ortaklığı yatırımları, taşınmaz, ekipman veya emtia temini veya finansal kiralama, mal karşılığı vesaikin finansmanı, ortak yatırımlar veya benzer yöntemlerle sağladıkları finansmanlar da bu Kanun uygulamasında kredi sayılır.

RİSK GRUBU

Madde 49 - Bir gerçek kişi ile eşi ve çocukları, bunların yönetim kurulu üyesi veya genel müdürü oldukları veya bunların ya da bir tüzel kişinin birlikte veya tek başlarına, doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettikleri ya da sınırsız sorumlulukla katıldıkları ortaklıklar bir risk grubunu oluşturur.

Bir banka ile bu bankanın nitelikli pay sahipleri, yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü, bunların birlikte veya tek başına, doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettikleri ya da bunların sınırsız sorumlulukla katıldıkları veya yönetim kurulu üyesi ya da genel müdürü oldukları ortaklıklar bankanın dahil olduğu risk grubunu oluşturur.

Yukarıda belirtilen risk gruplarının belirlenmesinde birlikte kontrol edilen ortaklıklar, bu ortaklıkların kontrolünü birlikte sağlayan her bir hissedarın risk grubuna dahil edilir.

Bu Maddenin uygulanmasında aralarında birinin ödeme güçlüğüne düşmesinin diğer bir veya birkaçının ödeme güçlüğüne düşmesi sonucunu doğuracak boyutta kefalet, garanti veya benzeri ilişkiler bulunan gerçek ve tüzel kişiler ilgili risk gruplarına dahil edilir.

Sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazineye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına, genel veya katma bütçeli dairelere ait bankalar; doğrudan veya dolaylı olarak kontrol ettikleri ortaklıklar ile birlikte bir risk grubu oluşturur.

Bankalar dışındaki kamu iktisadi teşebbüslerinin veya hisselerinin çoğunluğu Özelleştirme İdaresi Başkanlığının elinde bulunan diğer kamu kurum ve kuruluşları, sermaye, yönetim ve denetimlerine hâkim oldukları bağlı ortaklık, iştirak ve müesseseler ile birlikte bir risk grubu oluşturur.

Bu Maddenin uygulanmasına, banka ve ortaklıklarda yönetim kurulu üyesi ve genel müdür olarak görev yapanlar ve velâyet altında olmayan çocuklar bakımından aynı risk grubuna dahil edilecek gerçek ve tüzel kişilerin tespitine ilişkin usûl ve esaslar Kurulca belirlenir.

DÂHİL OLUNAN RİSK GRUBU VE MENSUPLARA KREDİ KULLANDIRMA KOŞULLARI

Madde 50 - Bankalar;

a) Yönetim kurulu üyelerine, genel müdüre, genel müdür yardımcılarına ve kredi açmaya yetkili mensuplarına; bunların eş ve velâyet altındaki çocuklarına; tek başlarına ya da birlikte sermayesinin yüzde yirmibeş veya fazlasına sahip oldukları ortaklıklara,

b) (a) bendinde sayılanlar dışında kalan mensupları ile bunların eş ve velâyeti altındaki çocuklarına,

c) Mensuplarının kurduğu veya bunlar için kurulan sandık, dernek, sendika veya vakıflara,

Her ne şekil ve surette olursa olsun nakdî ve gayrinakdî kredi veremez, tahvil ya da benzeri menkul kıymetlerini satın alamazlar.

Birinci fıkra hükümleri, yönetim kurulu üyeliklerinde aslen bulunan veya temsilci bulunduran ve banka sermayesinde doğrudan veya dolaylı olarak nitelikli paya sahip olan gerçek kişi ortaklar ile tüzel kişi ortaklar hakkında uygulanmaz.

Bir bankanın ortaklıklarının yönetim ve denetim kurullarında bulunan kimselerin aynı zamanda ilgili bankanın mensubu olması, bu ortaklıkların ilgili banka ile işlem yapmasına engel değildir.

Bankanın dâhil olduğu risk grubunda bulunan gerçek ve tüzel kişilere kredi kullandırılması hâlinde, gerekli kararların yönetim kurulunun üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ile alınması ve bunlara sağlanan kredi koşullarının kredi kullananın lehine diğer kişi ve gruplara kullandırılanlardan ve piyasa koşullarından farklılık arz etmemesi şarttır.

Bir bankanın yönetim kurulu üyelerine, mensupları ile bunların eşlerine ve velâyet altındaki çocuklarına, aylık net ücretleri toplamının beş katını aşmamak üzere verilecek krediler, üç katını aşmamak üzere çek karnesi veya kredi kartı verilmesi suretiyle kullandırılacak krediler ile bu Kanunun 55 inci Maddesinin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen menkul kıymetler karşılığı kullandırılan krediler birinci ve dördüncü fıkra hükümlerine tâbi değildir.

Banka, bankanın risk grubunda yer alan kişilere açtığı kredileri Kuruma düzenli olarak raporlar.

Sonradan bu Madde hükümlerine aykırı hale gelen kredilerin en geç altı ay içinde tasfiye edilmesi zorunludur.

KREDİ AÇMA

Madde 51 - Kredi açma yetkisi yönetim kuruluna aittir. Yönetim kurulu; kredi açma, onay verme ve diğer idarî esaslara ilişkin politikaları oluşturmak, bunların uygulanmasını ve izlenmesini sağlamak ve gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.

Yönetim kurulu kredi açma yetkisini Kurulca belirlenecek usûl ve esaslar çerçevesinde kredi komitesine veya genel müdürlüğe devredebilir. Genel müdürlük kendisine devredilen kredi açma yetkisini diğer birimleri, bölge müdürlükleri veya şubeleri aracılığıyla da kullanabilir. Kredi komitesinin oluşumu ile çalışma ve karar alma esasları Kurulca belirlenir. Bu Kanunun kredi sınırlarına ilişkin hükümlerine tâbi olmayan krediler için kredi açma yetkisi yönetim kurulunca belirlenecek usûl ve esaslar çerçevesinde devredilebilir.

Kredi açma yetkisini haiz olanlar, kendileri ile eş ve velâyeti altındaki çocuklarının veya bunlarla risk grubu oluşturan diğer gerçek ve tüzel kişilerin taraf olduğu kredi işlemlerine ilişkin değerlendirme ve karar verme aşamalarında yer alamaz ve bu hususu yazılı olarak yetkililere bildirir.

Kurul, bu Madde ve 50 nci Madde hükümlerine aykırı olarak kullandırıldığı tespit edilen kredilerin, ilgili bankanın özkaynak hesabında indirim kalemi olarak dikkate alınmasına karar vermeye veya bu krediler tutarında ilave özkaynak temin edilmesini zorunlu tutmaya yetkilidir.

Nerede
    edirne
    İletiler
    298
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bankamdan baskıyla istifa ettirildim ,işe iade davası açmak istiyorum

Kime kredi kullandırdınız,hangi miktarda.Göreviniz kredi açmaya yetkili imiydi.Kullandırdığınıza göre yetkiliydiniz.

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''Kredi açma yetkisini haiz olanlar, kendileri ile eş ve velâyeti altındaki çocuklarının veya bunlarla risk grubu oluşturan diğer gerçek ve tüzel kişilerin taraf olduğu kredi işlemlerine ilişkin değerlendirme ve karar verme aşamalarında yer alamaz ve bu hususu yazılı olarak yetkililere bildirir''

Sanırım beni bağlayan bu paragraf..

Peki ben işe iade yada kıdem tazminatım için dava açmalı mıyım?

Kazanma ihtimalim nedir?

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bankamdan baskıyla istifa ettirildim ,işe iade davası açmak istiyorum

Eşime kullandırdım,maaşının 5 katı tutarda..Yetkiliyim evet ama onay yada red kararını sistem veriyor.Yani benim red olan bir krediyi kabul kararına çevirme yetkim yok.Bu yetki genel müdürlükte ki benim kullandırdığım kredi sistem tarafından otomatik onaylanmıştı.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İstifa etmişsiniz, kıdem ihbar tazminatı hakkınız yok yasal olarak,
    istifa etmeseydiz , belirtildiği gibi yasa ve yönetmeliklere aykırı hareket etmiş, yetkinizi kötüye kullanmışsınız izlenimi yaratacak bir işlem yapmışsınız.
    Bana göre açacak olduğunuz davayı kazanma şansınız çok çok çok az.

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli üye sonyaka başından beri konuyla çok ilgilendiniz,teşekkürlerimi iletiyorum.ancak bu davayı açmak istiyorum ben.

Erdoğan Bey,herşey o kadar karışık ki aslında..insan haykırmak istiyor,bankaya çok çok büyük zarar vermiş insanlar hala oradayken benim o çatı altından çıkarılmış olmam o kadar acı ki?

Bu durumda kıdem tazminatım için dava açsam ve beni istifaya zorladıklarını isbatlasam kıdem tazminatımı hakedebilir miyim?

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu durumda kıdem tazminatım için dava açsam ve beni istifaya zorladıklarını isbatlasam kıdem tazminatımı hakedebilir miyim?

Nerede
    Antalya
    İletiler
    197
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Yaptığınız işlemin banka mevzuatına veya genel olarak hukuka uygun olmaması banka müfettişinin sizi istifaya yönlendirmesini haklı kılmaz. Durup dururken ve üstelik ekonominin bu koşullarında herhangi bir çalışan istifa dilekçesi vermez. Bir tahkikata uğradığınız, ifade verdiğiniz, istifaya davet edildiğiniz hadiseleri çok aleni bir biçimde gerçekleşmiş. Bunların ispatında görgü taıklarını, telefon mesajını, verdiğiniz ifadeleri ve müfettişin yazdığı raporu kanıt olarak kullanabilirsiniz. Keşke, istifadan sonra işyerine çalışmak için gidip işverenin muhtemel tavrını ortaya koymasına ve bunun sizin tarafınızdan kayıt altına alınmasına imkan verecek bir tarzda davaranmış olsaydınız.
    İş Hukukunun temel ilkeleri çerçevesinde ve, gerçekte neyin yaşandığına detayıyla vakıf olacak bir avukatın hukuki desteğiyle nispeten olumlu bir sonuç alabileceğinizi düşünmekteyim. Size önerim en kısa sürede iş davalarında tecrübesi olan bir avukattan destek almanızdır. Saygılarımla,

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

istifa ise iade

Forum