Değerli Meslektaşım,

6/7 Kasımda yapılacak İstanbul Barosu Genel Kurulunda, Baro Başkanlığına aday olduğumu daha önce duyurmuştum. Size, bir sonraki konu başlığında, Çalışma Programımızı gönderiyorum.

İçinden geçmekte olduğumuz süreçte, yargının, belli bir anlayışa göre yeniden yapılandırıldığını görüyoruz. Önümüzdeki sürecin, her alanda, özellikle de hukuksal düzenleme ve yapılandırmalar bakımından zorlu ve sıkıntılı geçeceği şimdiden belli.

Atatürk’ün 1925 yılında, Ankara Hukuk Fakültesinin açılışında yaptığı konuşmasında belirttiği üzere, “köhne hukuk erbabı” bugünlerde saklandıkları yerden bir bir ortaya çıkıyor.

Size, yeniden canlanan bu köhne anlayışla en iyi şekilde mücadele edileceği sözünü veriyorum.

Bu konuda şimdiye kadar nasıl bir mücadele verdiğim kamuoyu tarafından biliniyor. Bundan sonra da, yetkin ve donanımlı bir kadroyla mücadelemizi arttırarak sürdüreceğiz.

Baronun öncelikle bir meslek örgütü olduğu gerçeğini elbette unutmuyoruz.

Hatta bu özelliğini öne çıkartan bir anlayışla meslek sorunlarımızı ele alıp, sorun odaklarına ilişkin çözümlerimizi belirledik. Bu yönde güçlü bir iradeye sahip olduğumuzu şimdiden belirtmek isterim.

Ben ve arkadaşlarım, yukarıda belirttiğim mücadelenin başarılı olması için de, meslektaşlarımızın bir arada, aynı amaca yönelmiş ve mücadeleye ortak edilmiş olmasını vazgeçilmez koşul olarak görüyoruz. Bu ise ancak, dayanışma üreten, birbirine sahip çıkan bir baro anlayışı ile mümkün olabilir.

Bu çerçevede, Baro yönetimine seçildiğimizde yapacaklarımızın bir kısmını anlatan programımızı incelemeniz için bir sonraki konu başlığında sunuyoruz.

Programımızı gerçekçi bir şekilde hazırladık. Programımızın uygulanacağının güvencesi; en deneyimli, en donanımlı ve en yetkin kadronun bizim listemizde toplanmış olmasıdır.
Baroyu bu yetkin kadroyla, “birlikte yönetme” anlayışını uygulayarak yöneteceğiz.
Programımızı beğeneceğinizi umuyor, bize yetki verdiğiniz taktirde sizlere mahcup olmayacağımızı şimdiden belirterek sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Av. Doç. Dr. Ümit KOCASAKAL

Önce İlke ÇAG Baro Başkanı Aday