+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Boşanmaya karar verdik

Boşanmaya karar verdik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanmaya karar verdik

slm eşimle bazı geçimsizlik yüzünden eşimin ailesi, eşimin bir sıkıntı olduğunda babasına söylemesi babasınında çek gel demeleri, benim ailem ve bunların yüzündende bizim kavgalarımızdan dolayı anlaşarak /anlaşamayarak boşanma eşiğine kadar getirdik. ben 10 yıllık memurum 4 aylık evliyim eşim hamile değil çocuk yok bu memurluk hayatımda kendime ait toki ye yazıldım 4 yıldırda ödemesini yapıyorum 11 yıldırda yapacam. ve üzerime kayıtlı olmayan borçlarla 3 yıl önce satın almış olduğum arabam var bu araba ve ev üzerinde hak talep edebilir mi. evlenirken takılan takılar ve kız isterken başlık parası adı altında 2 bin tl süt hakkı istendi verdim. bu takılar üzerinde ve ödenmiş süt hakkı ve evlilik için bi okadar borca girmiş ve bunları halen ödüyor olmam nafaka vb. gibi ödemeleri istemesi halinde hak talep edebilir mi ?? bu kadar bana maddi sıkıntı yaratmayacak şekilde boşanma durumu nasıl olur ??

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanmaya karar verdik konulu yargıtay kararı ara
    Boşanmaya karar verdik konulu hukuk haber
    Konu murat23351 tarafından (12-09-2010 Saat 17:45:19 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

kaosteorisi Misafir

Tanımlı Cevap: boşanmaya karar verdik

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Yargıtayın yerleşik içtihatlarına göre düğün sırasında kadına takılan takılar ve ziynet eşyaları hukuki olarak kadının kişisel mülkiyetine aittir ve boşanma ile birlikte bunları aynen veya bedeli oranında sizden talep edebilir.Eşinizin boşanma sonucunda mal edinilmiş mallara katılma rejiminin gereği olarak mallar üzerinde hak talebi ileri sürmesi için sözkonusu malların evlilik birliğinin devam ettiği sürece ve emek karşılığı edinme şartlarının birarada bulunması zorunludur.Bu şartlar sözkonusuysa anılan eşya üzerinde eşiniz hak talep edebilir.Nafaka konusunda ise eşinizin 174.mdye dayanarak yoksullluk nafakası talebi için öncelikle boşanma ile birlikte yoksulluğa düştüğünü ve boşanmaya sebebiyet veren olaylar açısından sizle eşit kusurlu veya sizden daha fazla ksuurlu olmaması gerekmektedir.Eğer eşiniz boşanmayla sosyal ve ekonomik açıdan çalışmyor gelir sahibi değilse ve kusur derecesi açısında az kusurlu(sizden) ise süresiz olarak nafaka talep eder.176.mdye göre de yıllara göre arttırım talep edebilir.Yani nafaka yükümlülüğünüz için açılan boşanma davasında öncelikle sorumluluk hukukunun temel şartı olan ksuur dereceleri saptanmak zorundadır.Sizin için en uygunu anlaşmalı boşanma olurdu ama en az -1- yıldan beri evli olma şartınız olmadığı için siz 166.mdye dayanark evlilik birliğinin temelinden sarsılmasından açabilirsiniz gibi görünüyor.Sanırım bu süreç braz daha çetrefiili olur ama çocuk olmadığı için velaey nafaka gibi sorunsallar olmayacağı için süreç sıkıntısız işleyebilir.İyi Günler...

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cevabınız için tşkler hocam... ama anlamadığım bir nokta oldu. "166.mdye dayanark evlilik birliğinin temelinden sarsılmasından açabilirsiniz gibi görünüyor.Sanırım bu süreç braz daha çetrefiili olur ama çocuk olmadığı için velaey nafaka gibi sorunsallar olmayacağı için süreç sıkıntısız işleyebilir" demişsiniz cümlenizde hem ÇETREFİLLİ olur demişsiniz ama çocuk olmadığı için velayet ve nafaka olmadığı için SORUNSUZ olacağını belirtmişsiniz. bu durum anlaşarak boşanma durumunda mı olur diyecem anlaşarak boşanma 1 yıl geçmeden olunmaz.. peki SORUNSUZ işlenebilmesi için nasıl bir süreç izleyecem ve neler yapacam ?? ve bide hocam eşimle boşanırsam şayet babasının evine gidecek orda kalacak 174.mdye dayanarak yoksullluk nafakası talebinde bulunabilmesi için kaldığı evde babasının emekli maaşı ve abisi evli aynı evde kalıyor onunda aylık 1250 tl geliri var bu konuda eve gelen para ile kişi başına düşen miktar hesablanma gibi durumunda yoksulluğa düşmediği/düşmeyeceği durumda yine yoksulluk nakafası verebilir mi ?
    Konu murat23351 tarafından (12-09-2010 Saat 19:00:57 ) de değiştirilmiştir.

kaosteorisi Misafir

Çetrefilli den kastım aslında süreç açısından biraz daha uzun sürebileceği yönünde olduğunu belirtmekti.Çünkü anlaşmalı boşanma da eşler boşanmanın mali sonuçlarına vb.ilişkin anlaşmalarını yaparlar ve hakim onaylarsa boşanma gerçekleşir.Sorunsuz işleyebilmesi için eşinizin de rızası varsa kendi aranızda nafaka takı ziynet eşyalarının aidiyeti vb.konularında anlaşın ve mahkemede bu süreçi uzatacak ve zorlaştıracak beyanlardan uzak durmuş olursunuz.Öncelikle yoksulluk nafakası konusuna gelince;kanunkoyucu 175.md de belirtilen sarih hükümde eşin boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden KİŞİSEL olarak yoksulluğa düşecek olmasından bahsediliyor.Yani eşinizin başka bir konutta yakınlarıyla kalması ve onların gelirlerinden dolaylı olarak faydalanması nafaka talebini engellemez.Mahkeme nafaka talebini incelerken tekil olarak eşinizin sosyal ve ekonomik durumunu gözönünde bulundurur.Ekonomik gelir sorgulamasında sadece eşinizin yoksulluğa düşüp düşmeyeceği gözetilir.Eğer eşinizin kişsel geliri günümüz anlamda normal bir insanın geçim şartlarının üstündeyse hakim eşinizin sosyal ve ekonomik durumunu gözönünde bulundurarak hükmeder.Hakim bireysel olarak yoksulluk sınırının veya somut bir insanın geçineceği düzeyde geliri olduğunu saptarsa zaten nafakaya hükmedemez.Tabii birde unutmayın kusur durumuna da bakmak gerekir.166.mdye dayanarak açacağınız boşanma davasından hakim eşinizle sizin aranızda bir kusur saptaması yapacaktır.Bu da önemlidir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanmaya karar verdik

Tşkler hocam... anlaşılan boşanmak çok zor boşandıktan sonraki durum dahada zor... kadın istemese boşanmak çok çok çok zor.. çevremde olan bir olay ; eşi boşanmak istemeyince koca ile 3 yılı geçkin davaları sürüyormuş kadın boşanmak istemeyince hakim 7. yıla uzatmış anlamadım ben bu hukuk sistemini bir hatadan dolayı 7 yıl sürmesinin hakimin uzatmasının anlamı ney. sonra erkek kendi ihtiyaçları olsun, ev özlemi , çocuk sahibi olmak için evlenmek isteyecek evlenemeyecek :S ve erkekte hangi haklı gerekçeyle bilinmez bir kadınla evinde birlikte evi paylaşıyorlar(ihtiyaçları ,bir aile özlemi vb. nedenler olabilir) ve bu yüzdende erkeğin memurluk mesleği bile tehlikeye girmeye başlamış... bu durum nafakasa nafakasını veriyor kadına aksatmıyor . sırf kadın boşanmayı inat edip boşanmıyor diyee bu kadar uzatmanın bir anlamı ne kadar doğru olur ??
    Konu murat23351 tarafından (13-09-2010 Saat 00:42:06 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlenmeden önce aldığınız mallar hakkında hak iddia edemez eşiniz. Çünkü evlenmeden önce üzerinize olan mallar kişisel maldır. Paylaşıma girmez.

4 aylık evlisiniz. Anlaşmalı boşanabilmeniz için 1 yıllık evli olmanız gerekiyor Yeni Türk Medeni Kanunumuza göre.

Şu an açılmış bir boşanma davası var mı onu anlayamadık?

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir boşanma davası yok ama o babasının evinde şimdi. tartışmalardan sonra götürmemi istedi benden bayram 2. günü götürdüm sorunları ailesiyle konuştuk ettik tabi herkes bir birlerini suçladı. o beklemede bende beklemedeyim. bide forumda okudum kadın ömrünün sonuna kadar yani ya evlenene kadar yada karşı taraflardan biri ölene kadar bu nafaka devam ediyormuş. bu duruma kadar erkeğin 2. bir evlilik yapma gibi durumu var mı ( zaten evliliğe tövbeli oldum , ileriye dönük açıdan soruyorum sadece ) varsa ödenen nafaka kişinin 2. bir evlilik yapması evin geçimi durumu,evlikte birikmiş borçların ödenmesi ve erkeğin BAKMAKLA YÜKÜMLÜ olduğu anasına ve babasına yardım ediyorsa belli bir miktar, boşandığı eşe nafakada indirim/İptal isteyebilir mi ??
    166 dan madden dava açıldı varsayalım ve eşimde bir şey istemeyeceğini/anlaşarak bir paylaşım yaptığımızı konuşsak(ziynet ,takı vb şeylerde verip anlaşılsa) dava açarkende bir şeyler istenmeyeceğini belirtilse ve hakimde buna göre karar verse aradan yıllar sonra tekrar mahkemeye başvuru yapıp beni zor durumda bırakabilir mi ?? ve dava açarken benim mi öncelikli dava açmam lazım yoksa karşı tarafın mı ???

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forumumuzun ana sayfasının en üstünde sitemizin değerli avukatları Medeni kanunla ilgili yazılar yazmıştır. Öncelikle dikkatinizi oraya çekmek istiyorum. Lütfen öncelikle oradaki SABİT KONULARI okuyunuz. Sitemizin değerli hukukçuları sizinde anlayabileceğiniz şekilde yazmışlardır.

Bahsettiğim o forum başlıkları:

Yapışkan: Mal Rejimi Hakkında Emsal ve Tartışılabilir Yargıtay Kararı
    Yapışkan: Nafaka ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları
    Yapışkan: Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları
    Yapışkan: Mal rejimi - Mal paylaşımı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Nafaka ile ilgili forum sayfasından aynen alıntı yapıyorum:

Yoksulluk nafakası ise, nafakanın kaldırılması davası neticesinde hakimin kararı ile, lehine nafaka hükmedilen tarafın evlenmesi ya da evliymiş gibi yaşaması halinde, tarafların yeniden evlenmesi halinde ve taraflardan birinin ölümü ile sona erer.

Boşandıktan sonra herkes evlenebilir.

2. paragraftaki sorunuza yukarıdaa cevap vermiştim. Anlaşmalı boşanmanız için 1 yıllık evli olmanız gerekmektedir. Ancak anlaşmalı değilde çekişmeli boşanma davası açılır da, eşiniz ve siz birbirinizden birşey istemediğinizi belirtip, karşı tarafın iddialarını kabul ederseniz boşanabilirsiniz. Ama öncelikle hakimi geçimsizliğiniz olduğuna dair ikna etmeniz gerekiyor her ikinizinde. Eğer geçimsizliğinizi ispat edemezseniz ikinizde dava rededilebilir.

Hangi tarafın dava açtığının bir önemi yok. Önemli olan boşanma davasında iddiaları ispat etmektir. Boşanma davalarının en önemli kuralı budur. İspat edilmediği sürece, kağıt üstünde yazılmış iddiaların hiçbir önemi yoktur. Mesela karınız boşanma davası açarken sizinle ilgili asılsız iddialarda bulundu. Bu yazılanları ispat etmesi gerekli.

İddialarını hangi taraf ispat ederse ve hakimi inandırırsa dava o taraf lehine sonuçlanır.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Bayramın 2. günü eşinizin ailesine gitmişsiniz eşinizi bırakmak maksatlı. Eğer yanlız gitmişseniz ileride bu konuda size yönelik birçok asılsız suçlamalarda bulunabilirler. Bundan sonra eşinizin ailesi ile konuşacaksanız yanınıza birilerini alın derim. Aksi takdirde ailesi evimize zorla girdi diyebilir sizin için. Onların evinde kızlarına vurduğunuzu da iddia edebilir. Böyle şeyler maalesef oluyor. Sizin yanınızda size şahitlik edebilcek birileri muhakkak olsun. Mahkemede şahite çok ihtiyacınız var.

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz bu değerli bilgilerden dolayı Çok teşekkür ediyorum hocam.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: