+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: AK Parti önerge verdi, firar suçuna af geliyor

AK Parti önerge verdi, firar suçuna af geliyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    120
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı AK Parti önerge verdi, firar suçuna af geliyor

AK Parti Iğdır Milletvekili Ali Güner, bugüne kadar zorunlu askerlik görevini herhangi bir nedenle yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşların affedilmesine ilişkin TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Güner, teklifinin gerekçesinde, çeşitli nedenlerden zorunlu askerlik görevini yapamayan 40 yaş ve üstü binlerce vatandaşın büyük sorunlar yaşadığını kaydetti.

Her an askere götürülme endişesiyle yaşayan 40 yaş ve üstü vatandaşların gündelik hayatının sekteye uğradığını belirten Güner, “Zorunlu askerlik görevini yapmakta olan 40 yaş ve üstü birçok vatandaşımız da firar suçundan askeri cezaevlerinde hüküm giymektedir. Bu kişilerin birçoğunun ailevi nedenlerin vermiş olduğu psikolojik baskı nedeniyle firar teşebbüsünde bulunduğu anlaşılmaktadır. Kışlada askerlik vazifesini yerine getiren 40 yaş ve üstü kişilerin, bakmakta yükümlü olduğu aile fertlerinin sayısı gözönünde bulundurulduğunda, bunların bir defaya mahsus olmak üzere affedilmesi, ailelerinin mağduriyetlerini giderecektir” dedi.

Bilgilendirme:

1111 sayılı Askerlik Kanununa geçici madde eklenmesini öngören teklif, bugüne kadar askerliğini yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşlar ile şu an zorunlu askerlik vazifesini yapan 40 yaş ve üstü kişiler, askeri cezaevlerinde bulunanlar, askeri suçlardan hüküm giymiş olanlar ve firari durumunda görünenleri de kapsıyor.

Hukuki NET Güncel Haber

AK Parti önerge verdi, firar suçuna af geliyor konulu yargıtay kararı ara
    AK Parti önerge verdi, firar suçuna af geliyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    120
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ak parti önerge verdi...firar suçuna af geliyor...

AK Parti Iğdır Milletvekili Ali Güner, bugüne kadar zorunlu askerlik görevini herhangi bir nedenle yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşların affedilmesine ilişkin TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Güner, teklifinin gerekçesinde, çeşitli nedenlerden zorunlu askerlik görevini yapamayan 40 yaş ve üstü binlerce vatandaşın büyük sorunlar yaşadığını kaydetti.

Her an askere götürülme endişesiyle yaşayan 40 yaş ve üstü vatandaşların gündelik hayatının sekteye uğradığını belirten Güner, “Zorunlu askerlik görevini yapmakta olan 40 yaş ve üstü birçok vatandaşımız da firar suçundan askeri cezaevlerinde hüküm giymektedir. Bu kişilerin birçoğunun ailevi nedenlerin vermiş olduğu psikolojik baskı nedeniyle firar teşebbüsünde bulunduğu anlaşılmaktadır. Kışlada askerlik vazifesini yerine getiren 40 yaş ve üstü kişilerin, bakmakta yükümlü olduğu aile fertlerinin sayısı gözönünde bulundurulduğunda, bunların bir defaya mahsus olmak üzere affedilmesi, ailelerinin mağduriyetlerini giderecektir” dedi.

1111 sayılı Askerlik Kanununa geçici madde eklenmesini öngören teklif, bugüne kadar askerliğini yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşlar ile şu an zorunlu askerlik vazifesini yapan 40 yaş ve üstü kişiler, askeri cezaevlerinde bulunanlar, askeri suçlardan hüküm giymiş olanlar ve firari durumunda görünenleri de kapsıyor.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Başlık biraz yanıltıcı olmuş.
    Önerge sadece 40 yaş üstü firarileri kapsıyor.

Ama ben milletvikilinin kendisine ali.guner@tbmm.gov.tr adresinden aşağıdaki metni yolladım.
    Siz de üzerinize düşeni yapın ve yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi içeren e-postaları lütfen ilgili vekile gönderiniz.

To: ali.guner@tbmm.gov.tr
    Subject: Firar ve Hapis Cezası Hakkında
    Date: Mon, 6 Sep 2010 16:15:32 +0300

Sayın Güner,

Gazetelerde 40 yaş üstü firarilere ve şuan bu suçtan dolayı hapis cezası çekmekte olanlara yönelik teklifinizi okudum.
    Ben 20XX Kara Harp Okulu mezunu subayım.

Kendime göre sebeplerle ve tamamen kendi isteğimle 2009 yılında meslekten ayrılmak istedim.
    Ama bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 15 yıl mecburi hizmet dolayısıyla istifa hakkı bulunmamaktadır. Personel adeta köle gibi istese de istemese de 15 yıl çalışmaya mecbur bırakılmaktadır.
    Bizler 15 yaşında elimize tüfek aldık, yıllarca yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden eğitim yaptık, bir sürü hakkımızdan feragat ettik. Bunların hepsini belli idealler uğruna yaptık, erinmedik.
    Ama insanın bekledikleriyle, planladıkları sonucunda yaşadıkları her zaman tutmuyor. Her özgür birey gibi Türk Subayının da gerekirse bu mesleği yapmama HAKKI olmalıdır. Anayasamıza göre kölelik yasaktır.
    Ama ne yazık ki 2010 yılında mesleğini bırakmak isteyen bir subayın seçenekleri şunlardır:

*Uyuşturucu kullanımı
    *Hırsızlık
    *Rüşvet
    *Vatana İhanet vb suçlar veya gittiği izinden dönmemek, başka bir tabirle firardır.

Bugüne kadar gururuyla mesleğini yapmış olan bizler, ayrılmak istediğimiz zaman suçlar arasından en KABUL EDİLEBİLİR olanı seçmeye mecbur bırakılıyoruz. Düşünün ki X ili X ilçesinde terörist kovalayan ben, terörist kadar hakka sahip değilim! En basit hakkım olan istifa hakkımı elde edebilmek için bile suç işlemek zorundayım.

Firar sırf askeri suçlar neticesinde değerlendirilmekte ve firara çıkan bir subayın ilişiğinin kesilmesi 18 ayı bulmaktadır. Bu 18 ay boyunca subay suçlu gibi aranır, GBT kaydı vardır.
    Uçağa binemez, otelde kalamaz, gece dışarı çıkamaz, suçlu gibi polisten kaçar.

Sonunda ilişiği kesilince teslim olur. Bu sefer de ertelenemeyen ve para cezasına çevrilemeyen suçu nedeniyle en az 6 ay 20 gün hapis yatar. Şuan ne Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasından, ne de Denetimli Serbestlikten yararlanmamıza izin veriliyor. En adi suçlular bile bu haklardan yararlanabilirken, ben şerefiyle hizmet etmiş bir subay olarak hapis yatacak olmayı gururuma yediremiyorum. Her normal Türk vatandaşının da bu durumdan UTANÇ duyması gerekir.

Bu yüzden sizden naçizane ricam teklifinizi subay ve astsubayların firar suçundan hapis yatmalarını engelleyecek bir düzenlemeyle geliştirmenizdir.
    Şuanda çıkacak herhangi bir karar, bugüne kadar bu suçtan mahkemesi devam eden veya şuan halihazırda cezaevinde bulunan personelin dışarı çıkması için yeterli olacaktır.
    2008 yılında Mart ayında Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması yasasıyla 2008 martından önce davası başlayan bütün personel bu haktan yararlanmış, fakat 20 mart 2008'de askeri personelin yasa kapsamından çıkarılması mağduriyetimiz tekrar ortaya çıkmıştır.

Çok basit bir hukuki düzenlemenin sırf birilerinin kuyruğuna basmamak için gözardı edilmesi toplum vicdanını yaralamaktadır.
    Ben bu hapis durumu olacağından işe giremiyorum, hali hazırda çalışanlardan cezası kesinleşince işine son verilecek nice aile babaları var. Biz 15 yaşında akranlarımız sokakta oynarken ülkeye hizmet etmeye karar vererek suç mu işledik? Ödülümüz böyle mi olmalıydı? Teşbihte hata olmazmış, kaba tabirle "Öküz ölünce ortaklık bozuluyor." Subay olduğum sürece bana saygı gösteren devletim ve kurumum, "Ben ayrılmak istiyorum." deyince türlü yollarla beni pişman etme yolunu seçiyor.

Özgürlüklerden ve adaletten sık sık bahsedilen şu günlerde, en az bir hırsız, bir gaspcı, bir terörist kadar özgür olabilimek isteyen bir sade vatandaşım.
    Konumuza ilgi göstereceğinizi umar, saygılarımı sunarım.

İletiler
    120
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

40 yaş üstü olan sadece askerlikten muaf tutulma maddesi.firar ve askeri suçlar bir dafalığına mahsus affediliyor.bunlarda yaş sınırı yok..

İletiler
    120
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

üstelik öyle bile olsa 40 yaş altında firar cezası almış olanları affediyor diğerlerini affetmiyorum diyemez.anayasanın eşitlik ilkesi gereği..

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı magdurum rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    40 yaş üstü olan sadece askerlikten muaf tutulma maddesi.firar ve askeri suçlar bir dafalığına mahsus affediliyor.bunlarda yaş sınırı yok..
    Ben haberi öyle anlamadım. Sanırım yorum farkımız var..
    Valla en çok ben isterim Eylül sonu mahkemem var, kapıda halay çekerim

Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önerge ne zaman sonuçlannır acaba ya bir yorumu olan var mı?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Başlığı görende ne kadar çok sevinmiştir ha)) Umut fakirin ekmeğiymiş.Bu başlığı ve sonra yazılanları görünce birden Fenerbahçe seyircisi aklıma geldi.Şampiyon olduk diye 3 dakikalığına coşku yaşayıp sonra hayalkırıklığı
    Alıntı Recidivist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Başlık biraz yanıltıcı olmuş.
    Önerge sadece 40 yaş üstü firarileri kapsıyor.

Bu yüzden sizden naçizane ricam teklifinizi subay ve astsubayların firar suçundan hapis yatmalarını engelleyecek bir düzenlemeyle geliştirmenizdir.
    Farkındaysanız mevcut durumun bizi kapsamadığının farkındayız

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teklif daha grup içinde veto edildi...

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Bu teklif askerden kaçmayı özendirir. Böyle bir teklif kabul edilmiş olsa kimse askerlik yapmaz. Teklif Ak Parti Grubu’na verilmiş ancak grup yönetimi teklifi uygun görmediği için TBMM Başkanlığı’na sunmamıştır. Biz Ak Parti olarak böyle bir teklifi desteklemiyor ve sahiplenmiyoruz” dedi.
    Çelik, Güner’le telefonla konuştuğunu belirterek, şunları söyledi: “Anladığım kadarıyla Doğu’da, milletvekilimizin bölgesinde bu durumda bir sürü insan var. Kendisine gelen talepler üzerine böyle bir teklifi hazırlamış. Ancak kendisinin bu konuda bir ısrarı da yok. Bana, ‘Ben gruba verdim, uygun görülürse olur’ dedi. Askerlik hizmeti zorunludur. Şu veya bu sebepten dolayı askerliğini yapmamış olanların bir sefere mahsus da olsa affından yana değiliz. Böyle bir şey, askerliğini yapanları rahatsız ve rencide eder.”

Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

peki arkadaşlar ricada bulunsan bizim için bir önerge verilebilir mi acaba ya?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker firarileri

firar sucuna af

cezaevi firarilerine af

ceza evi firarilerine af ciktimi

cexaevi firarilerine af varmi

Asker firar af 2019

acik cezaevi firarlarina afcezarvi firarisine afAsker firarlara af cezaevi firarilerine af geliyor musivil cezaevi firarilerine af varmison cikan cezaevi firarilerine af yasasiyasi buyuk asker firarilerine afbedelli 2014 firarileri kapsıyor40 yaş üstü asker firarlara askerlikten muaf için af sizden gelen2008 deki askeri firariler çıkan afasker firarisi sigortalı işe girebilirmihırsızlık sucuna af varmıasker firarisi cezasıaskerden firar sigortali issözleşerek firarın affı 40 yanin ustunde firarlara af ciktimisubay firar
Forum