Merhaba arkadaşlar,
Bir kaç gün önce arkadaşımla tek taraflı maddi bir kaza yaptık. Aracı arkadaşım kullanmaktaydı. İçerisinde viraj olan bir altgeçitte daha önce kaza yapan bir aracın bıraktığı yağlanmadan ötürü arkadaşım direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refüjde bulunan bariyerlere çarparak arabayı durdurabildi. Arakadan gelen araçlara kazaya sebebiyet vermemek ve kendi can güvenliğimizi tehlikeye atmamak için aracı hemen kenara aldı (viraj olan tünel çıkışında olması nedeniyle). Daha sonra polisi arayıp tutanak tutması için bir ekip yollamasını rica ettik ve ekip geldi. Fakat gelen polisler araçlarından iner inmez olumsuz bir tavır içerisinde onların yazacakları tutanak ile kaskodan para alamayacağımızı ifade etti. (Daha sonra olayı anlattığım kişiler şahısların benden illegal bir talepte bulunması ihtimalini söylediklerinde çok şaşırdım). Bizde nedenini sorduğumuzda işte öyle diye cevap verdi. Kazadan sonra tutanağı almaya gittiğimizde raporda yanında bulunan kişinin (bu ben oluyorum) aşırı alkol koktuğu ve sürücünün kazayı tam olarak anlatmada zorluk çektiği gibi yorumların yanı sıra kanunun bir hükmüne göre sürücünün hatalı olduğunun yer aldığını gördük. Kasko şirketi de bu şekilde tutulan bir tutanak ile bize ödemenin yapılmama ihtimalinden söz etti.

Bunun üzerine arkadaşımın kasko şirketine kazayı ve o anda gelişen olayları anlatmak için yazdığı dilekçe aşağıda yer almakta. (Bu dilekçe ile kafanızdaki soru işaretlerinden bir çoğuna çözüm bulacaksınız)

Bu konuda belirteceğiniz görüşleriniz çok önem arz etmektedir. Şimdiden çok teşekkür ederim. Kasko paramızı ödememesi halinde ne yapabilirim. Bu yanlışlığı nasıl ispat edebilirim.

KASKO ŞİRKETİNE YAZILAN DİLEKÇE

... Günü Saat ... sıralarında .. plakalı araçla ... istikametine giderken ... alt geçidinde bulunan viraja girdiğim sırada kullandığım arabanın direksiyon hakimiyetini kaybettim. Araç sağa sola kaymaya başladı. Bütün gayretime rağmen arabayı kontrol edemeyerek sol taraftaki beton bariyerlere çarptım.

Araç yolda kaldığından arkamdan gelen araçların yeni kazaya sebebiyet vermemesi amacıyla aracı köprü çıkışında yolun sağına aldım. Ne olduğunu anlamak için arabadan indim. Bu sırada yoldan geçen bir taksici durdu ve “Yol yağlı olduğu için kaymışsındır. Burada böyle kazalar oluyor” dedi. Taksicinin uyarmasıyla kaza yaptığım yere gittim ve yolun yağlı olduğunu fark ettim. Polis çağırdım.

Polis ekibi geldiğinde arabaya şöyle bir baktı. Geçmiş olsun der demez, “Ben kaç yıllık memurum benim yazdığım raporla sigortadan para alamazsın” dedi. Sebebini sordum. “İşte öyle” dedi. “Siz görevinizi yapın, gerisine karışmayın” dedim. Kazanın nasıl olduğunu ayrıntılarıyla anlattım. Benim anlattıklarıma şüphe ile yaklaştı. Olumsuz bir tavır içerisindeydi. Yanımda kroki çizdi. Araç savrularak gitmesine rağmen düz bir çizgi halinde bariyeri gösteriyordu. Kroki konusunda uyardım ve yolun yağlı olduğunu göstermesini istedim. Dikkate almadı ve bana “Ben o kadarını bilmem” dedi. Bana alkol muayenesi yaptı ve sonucu imzalattı. Pazartesi Günü gelin raporu alın dedi ve gitti.

Polis Memurunun, düzenlediği rapordaki kroki haricinde yaptığı hiçbir işlemi görmedim ve bana herhangi bir bilgi vermedi.

Raporda yağlanmadan bahsedilmediği, gerçekler ile bağdaşmayan ve aksi ispatlanamayacak derecede yanlış bulduğum yorumların bulunduğu tarafımca görüldü.

Bilgilerinize arz ederim.