+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Eş durumu

Eş durumu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    antalya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eş durumu

merhabalar, ben evlilige adım atmak üzere olan biriyim ama evlecegim kişi muhtemelen vekil ögretmen olacak ve muhtemelen de başka bir ilde görev yapacak onu çalıştıgım ile getirebilirmiyim yani o benim bulundugum ile tayin isteyebilirmi...birde tayin şartlarını söylerseniz çok sevinirim bu yüzden evlenemiyoruz cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Eş durumu konulu yargıtay kararı ara
    Eş durumu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

kaosteorisi Misafir

Tanımlı Cevap: eş durumu

Sanırım bunun huki olarak değerlendirilmesinden ziyade kurum içi yönetmeliğe bakmanız daha yararlı olur.Benim bildiğim kadaryla sözleşmeli öğretmen olmadıktan sonra bir süre ayrılık yaşasanızda kısa bir süre sonra(kısa sözcüğünn anlamı ülkemizde farklı oluyor) bulunduğunuz ilde bir okulda açık varsa yoksa il milli eğitim müdürlüğüne atanıyor.Ancak hiçbir açığın bulunmadığı için acze düşen çok öğretmenimiz var.Benim bildiğim kadarıyla eşlerin bulundukları ilde açık kadrodan ziyade ayrıca başvuru tarihinden itibaren 360 gün öncesine kadar olan süre zarfında sigortalı olduğunu belirten belgesi olması gerekiyor.Ben size ilgili yönetmelik maddesini vermek isterim daha aydınlatıcı olur.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 04.03.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26098

MADDE 23-(1) Öğretmenlerin sağlık, eş ve öğrenim durumu özürleri nedeniyle aşağıda belirtilen şartlarda yer değiştirme suretiyle atamaları yapılabilir. Bu özürler nedeniyle yer değişikliği istekleri, hizmet ve özür gereklerinin birlikte karşılanması temelinde değerlendirilir.

b) Eş durumu özrü: Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğünün bulunup bulunmadığı veya bulundukları görev yerinde, yerleşim yerinde ya da ilde çalışmaları gereken süreyi tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın bu özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için eşinin, atanmak istediği yerde herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalıştığını belgelendirmesi gerekmektedir.

Bu özür durumundan yer değişikliği isteyenlerden aşağıdaki belgeler istenir;

Eşi; yasama organı üyeliği, belediye başkanlığı, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde belirtilen görevlerde bulunanlar, eşi kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memur olarak görevli olanlar ile sürekli işçi ve sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar, 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu ve bunların dışında özel kanunlarla kurulan kamu kuruluşları ile özel bankalarda çalışanlar, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu kapsamına girenlerden;

1) Yer Değiştirme Formu,

2) Eşinin çalışmakta olduğu kurumdan/kuruluştan alınacak Görev Yeri Belgesi,

3) Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği, son altı ay içindeki evliliklerde Evlenme Cüzdanı örneği.

Eşi; kamu kurum ve kuruluşları dışında 17/7/1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında sigortalı işçi statüsünde çalışanlardan;

1) Yer Değiştirme Formu,

2) Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi,

3) Eşinin çalışmakta olduğu işyerinin çalışır durumda olduğunu gösterir bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek teşekkülünden alınacak belge,

4) Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge,

5) Vukuatlı nüfus kayıt örneği veya son altı ay içindeki evliliklerde onaylı evlenme cüzdanı örneği.
    Ayrıca birde yönetmeliğin bu kısmını okursanız sizin için iyi olur.

2.2. Eş Durumu Özrü

2.2.1. Eş durumu özründen dolayı iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunacak

öğretmenin eşinin, atanmak istediği yerde herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalıştığını belgelendirmesi gerekmektedir.

2.2.2. Kendisi, eşi askerde veya yurt dışında bulunan öğretmenler ile eşi öğrenci

olanların eş özrüne bağlı yer değiştirme istekleri dikkate alınmayacaktır.

2.2.3. Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük iki yıllık süre içinde en az 360 gün

sigortalı hizmeti olduğuna ilişkin bilgiler elektronik başvuru ekranına otomatik olarak

yansıtılacağından, bu duruma ilişkin belge istenmeyecektir. Ancak, elektronik başvuru ekranına yansıtılamayan prim ödemelerine ilişkin belgelerin SSK müdürlüklerinden alınarak eğitim kurumu müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.

2.2.4. Eğitim kurumlarımızda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü

maddesinin (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışanların eşleri, eş durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir. Bu durumda olanlarda SSK prim gün sayısı şartı aranmayacaktır.

2.2.5. Eşleri son iki yıllık süre içinde farklı sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak

çalışan öğretmenlerin eş durumu özründen yer değişikliği isteklerinde eşlerinin iş değişiklikleri nedeniyle farklı statüde geçen hizmetleri birlikte değerlendirilir.

Örnek: Eşi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında herhangi bir kamu kurum

ve kuruluşunda görevliyken ayrılan ve sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaya başlayanların süreleri, Emekli Sandığındaki görevleri ile SSK veya Bağ-Kur kapsamındaki çalışma süreleri birlikte değerlendirilecektir. Yine aynı şekilde SSK kapsamında olan bir sigortalının Bağ-Kur kapsamına girmesi durumunda SSK ve Bağ-Kur kapsamında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir.

2.2.6. Eşleri bir sosyal güvenlik kurumuna (SSK ve Bağ-Kur) bağlı olarak çalışmakta

iken muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmek üzere askere alınanların asker dönüşü yeniden çalışmaya başlamaları hâlinde özür durumundan yer değişikliği istediklerinde, Yönetmeliğin 23’üncü maddesinde belirtilen sigortalılık süresi doldurulmamışsa, askerlikte geçen sürelerin borçlanılması kaydıyla, bu süre sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilir.

2.2.7. Eşleri ülke genelinde faaliyet gösteren ancak merkezi bir ilde olan şirketlerde

çalışanların, eş durumu belgelerine ilave olarak yer değiştirmek istenilen ilde iş yerinin çalışır durumda olduğunu anonim şirketlerde çalışanların işyerinden, diğer şirketlerde çalışanların da vergi dairesinden, belediyeden veya ilgili meslek kuruluşlarından herhangi birinden alınacak belge ile belgelendirmeleri şartı aranır.

Örnek 1: Anonim şirket olan X ilaç firmasının merkezinin İstanbul’da, ilgilinin görev

yerinin de Adana olması durumunda, yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmen Yönetmelikte belirtilen eş durumu belgelerinin tamamını ibraz edecektir. Ancak, eşinin çalışmakta olduğu “işyerinin Adana’da çalışır durumda olduğunu gösterir bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek teşekkülünden alınacak belge” yerine eşin Adana’da çalıştığına dair X ilaç firmasından alınacak görev yeri belgesi yeterli olacaktır.

Örnek 2: Anonim şirketler dışındaki diğer şirketlerden X şirketinde görevli bir kişinin

çalıştığı şirket merkezinin İstanbul’da, ilgilinin görev yerinin de Adana olması durumunda,

öğretmen olan eşinin eş durumu özründen Adana’ya yer değiştirme isteğinde bulunduğunda, Yönetmelikte belirtilen eş durumu belgelerinin tamamını ibraz edecektir. Ancak, eşinin çalışmakta olduğu “işyerinin Adana’da çalışır durumda olduğunu” gösterir Adana Belediyesinden alınacak belge yeterli olacaktır.

2.2.8. Eşi, 506 sayılı Kanunun 20’nci maddesine göre bankalar için kurulmuş olan özel

emeklilik sandığına tabi banka personeli olarak çalışanlar ile baroya kayıtlı olup topluluk sigortası ödeyen avukatlardan sigorta prim belgesi istenmeyecektir. Bunlardan SSK veya Bağ-Kur’a prim ödendiğine dair belge yerine kuruluşun topluluk sigortasına ya da özel emeklilik sandığına prim ödendiğine ilişkin belge ibraz etmesi istenecektir.

(http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/me...urceXmlSearch=)

2.2.9. Eşi isteğe bağlı sigortalı olan, eşi emekli olan veya eşinden boşanan öğretmenlerin, bu durumlarından dolayı yer değiştirme istekleri kabul edilmeyecektir.

2.2.10. Eğitim kurumlarımızda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (C) bendi kapsamında kısmî zamanlı geçici öğretici olarak çalışanlar özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklardır.

(http://mevzuat.meb.gov.tr/html/12056-657.html)

2.2.11. Eş durumu özründen yer değişikliği isteyenlerden aşağıdaki belgeler istenir:

Eşi; yasama organı üyeliği, belediye başkanlığı, 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı

Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde belirtilen görevlerde bulunanlar, eşi kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memur olarak görevli olanlar ile sürekli işçi ve sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu ve bunların dışında özel kanunlarla kurulan kamu kuruluşları ile özel bankalarda çalışanlar, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu kapsamına girenlerden... şeklinde belirtilmiştir.Umarım yardımcı olmuşumdur sorunuz birazda kurumuzun yönetmeliği ekseninde cevaplanabilecek nitelikte kanunlar çerçevesinde değil.İyi Akşamlar...

kaosteorisi Misafir

Ancak şunu özellikle belirtmek isterim ki şu andaki meb kurum içinde sözleşmeli öğretmenler için maalesef bu hak tanınmıyor diye biliyorum.Mağdur bir arkadaşım vardı da ordan...

Nerede
    antalya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: