+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Tavsiyelerinizi bekliyorum

Tavsiyelerinizi bekliyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Tavsiyelerinizi bekliyorum

Herkese Merhaba,

Bu sene ilk olarak üniversite sınavına girdim.2, 3 yıl önce de şimdide kafamda hep hukuk okumak vardı.Fakat sonuçların gelmesiyle devlet olmayacağını anladım.Bu yüzden tercihime vakıf üniversitelerini yazdım ve verdim.Hukukta Vakıf tercih ederek mantıklı bir iş mi yaptım?Acıkcası vakıfta hukuk okumak beni korkutuyor.Hani bu işe başlarken vakıflarıda göz önüne alarak bu adımı attım ama kafamdaki okulda burslu tutmuyor.Ve dolayısıyla istemediğim okul gelicek.Bu daha çok korkutuyor.Şimdi hukuk okumaktan emin değilim özellikle istemediğim bi okulda.Bu yüzden daha başlamadan yatay geçiş nasıl yapabilirim diye araştırıyorum Tam anlamıyla trajikomik...

1. yatay geçiş yapmak için bütün sene nasıl calışabilirim.Her gün tekrar yaparak mı?
    2.İstemediğim bir okulda eğitim görmek beni önyargıdan alıkoyamıyor.Hukuk istediğim bir meslek diye buna 4 yıl göz yumabili rmiyim?Benim gibi arkadaşlar varsa yorumlarını paylaşırlarsa çok sevinirim.

İlginiz için teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Tavsiyelerinizi bekliyorum konulu yargıtay kararı ara
    Tavsiyelerinizi bekliyorum konulu hukuk haber
    Konu ىimay tarafından (06-08-2010 Saat 20:12:31 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tavsiyelerinizi bekliyorum

Ben de özel üniversitede okuyorum okula ilk kayıt yaptırdığımda ilk sene sonunda yatay geçiş yaparım diye düşünüyordum. 2.Sınıf bitti hala aynı okuldayım.:D
    Sınıfını adam akıllı geçmek için zaten hergun tekrar yapmam lazım ya da düzgün şekilde dersi dinleyip not tutacaksın.Ben okulumdan bölümümden çok memnunum bence özelde oku eğer ki maddi anlamda bir problemin yoksa.İş sadece okul parasında bitmiyor.Harcamaların bile ister istemez iki kat artıyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba,

ya biliyorum konu çok saçma olacak ama benim sormak istedigim bişey var ama onu msj atamıyorum... bana yardımcı olur musunuz?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim ailemde eğitimci onlarda özeli tavsiye ediyorlar.Çünkü devletin kadrosu özelde de çalışıyor.Mesela tercih ettiğim okulun bölümü hakkında görüşmeye gittiğimde bizzat öğretim görevlisiyle muhattap oldum ve bana şöyle bir cümle sarfetti ''Ben devlet üniversitesi mezunuyum bırak bi prof.u araştırma görelisiyle bile konuşmadım.'' demişti.Bir nevi bu yüzdendi tercihim fakat şöyle bi durumda var ki devlet üniversitesinden mezun olana karşıdaki insan daha ılımlı bakıyor.Bu da bi muamma...Ne iyi ne kötü...

Benim aradıgım sorunun cevabı; hukuk gercekten zor bir bölüm bu bölümde yatay geçiş yapabilmem için sürekli dersi iyi dinleyip hergün tekrar yapmakmıdır?
    Sizin yazdıgınızdan bunu çıkardım.

İlginiz için teşekkürler

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    132
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ىimay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim ailemde eğitimci onlarda özeli tavsiye ediyorlar.Çünkü devletin kadrosu özelde de çalışıyor.Mesela tercih ettiğim okulun bölümü hakkında görüşmeye gittiğimde bizzat öğretim görevlisiyle muhattap oldum ve bana şöyle bir cümle sarfetti ''Ben devlet üniversitesi mezunuyum bırak bi prof.u araştırma görelisiyle bile konuşmadım.'' demişti.Bir nevi bu yüzdendi tercihim fakat şöyle bi durumda var ki devlet üniversitesinden mezun olana karşıdaki insan daha ılımlı bakıyor.Bu da bi muamma...Ne iyi ne kötü...

Benim aradıgım sorunun cevabı; hukuk gercekten zor bir bölüm bu bölümde yatay geçiş yapabilmem için sürekli dersi iyi dinleyip hergün tekrar yapmakmıdır?
    Sizin yazdıgınızdan bunu çıkardım.

İlginiz için teşekkürler
    Yatay geçiş için sadece dersi iyi dinleyip hergün tekrar yapmanız yeterli olmayacaktır. Birçok farklı etken var. Bir kere siz hukukçu olmaya yatkın değilseniz istediğiniz kadar dersi dinleyip tekrar edin. Sınav sorularına hocaların istediği dille cevaplar veremezseniz, ne kadar iyi ders takip ederseniz edin pek fayda etmeyecektir. Hadi diyelim hukukçu olmaya gayet yatkınsınız ve hocalarınızın istediği dilden konuşup sınavlardan iyi notlar alıyorsunuz. Sene sonu da iyi bir not ortalaması tutturdunuz. Unumayın sizin gibi iyi notlar alacak olan çok kişi olacak ve onlar da yatay geçiş yapmak isteyecekler. Tüm bunlarla birlikte yatay geçiş yapmak istediğiniz fakülelerin yatay geçiş için açtıkları kontenjanların sınırlı olduğunu göz önünde bulundurursanız işinizin ne kadar zor olacağının farkında olmalısınız. Ayrıca özel fakültelerde bir sene hazırlık okuyup daha sonra birinci sınıfı bitirmeden yatay geçiş hakkınız yoktur. Tüm bu zor şarları bilip iki senelik üstün performans göstermeniz gereken maratona hazır olduğunuzu düşünüyorsanız yatay geçiş yapmak isteğiyle bir özel fakülteye girin. Unutmayın süreç çok zor olacak, düşündüğünüz gibi sadece çalışmak yetmeyebilir. Başarılar.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim

Şöyle birşey söylemişsiniz''Bir kere siz hukukçu olmaya yatkın değilseniz istediğiniz kadar dersi dinleyip tekrar edin. Sınav sorularına hocaların istediği dille cevaplar veremezseniz, ne kadar iyi ders takip ederseniz edin pek fayda etmeyecektir.''Sonuçta insanlar bu mesleği severek yapabiliceğine inanarak bu bölüme giriyor.12 senelik eğitim hayatı boyunca birden mesleki eğitime geçmek sudan çıkmış balık misali oluyor.Yani hukukçu olmaya yatkın olup ya da olmamayı daha önceki senelerde anlamamız imkansız.Ha ama şöyle diyorsanız eğitim süreci içinde bunu anladıysanız(hukuka yatkın olmadığınızı) artık bazı şeyler için çok geç kalınmıştır.Bunu anlamanın da bi orta yolu yok acıkcası...Artık bu saatten sonra kendini hukukçu olmaya yatkın bir şekilde geliştirme vaktidir.Sizin tabirinizle hukukçu olmaya yatkın demek tam anlamıyla ne demek?

Yatay geçiş hakkındada şöyle bir şey sorucam ben direk 1.sınıfa başlıyacağım, ilk döneminin sonunda yatay geçiş oluyor mu olmuyor mu?Çünkü şöyle birşeyle karşılaştım genelde yatay geçiş yapılabilmesi için 1.sınıfı bitirmek gerekiyormuş.Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul üniversitesi 1. yarıyılın sonunda öğrenciler geçiş yapmıştı.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kurumiçini bilmiyorum ama kurumlararası 1. yarıyıl ve son 8.yarıyıl için yatay geçiş yok.

Hukuka yatkın olmak demek okumaktan bıkmamak demek olabilir.Herkes sevdiği için okumuyor kimisi baba mesleği olduğu için kimisi alternatifini bulamadığı için hukuk okuyor özel okullar sayesinde artık hukuk okumak o kadar zor değil.Ama eğer kelimelerle aranız iyi değilse konuşmakta zorlanıyorsanız. "eee ıı " gibi sesler çıkarıp duruyorsanız konuşurken bence işiniz zor olur.
    Lise sona kadar da bu ozelliklerin zaten sizde olup olmadığını anlarsınız.Bu söylememin nedeni sınavlarda isterseniz bütün kitabı okuyun ezberleyin hiçbir önemi yok sizden bir hukukçu olarak terimler kullanmanızı cümleleri uzun süslü yazmanızı bunları yazarken de anlatım bozukluğu yapmamanızı istiyorlar.
    Açıkçası okula başlamakla hukukçu olunmuyor.O yüzden kendim için hukukçuyum desem mübalağa etmiş olurum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    132
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Tugrulhan Dip rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hukuka yatkın olmak demek okumaktan bıkmamak demek olabilir.Herkes sevdiği için okumuyor kimisi baba mesleği olduğu için kimisi alternatifini bulamadığı için hukuk okuyor özel okullar sayesinde artık hukuk okumak o kadar zor değil.Ama eğer kelimelerle aranız iyi değilse...
    Alıntı ىimay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim

Şöyle birşey söylemişsiniz''Bir kere siz hukukçu olmaya yatkın değilseniz istediğiniz kadar dersi dinleyip tekrar edin. Sınav sorularına hocaların istediği dille cevaplar veremezseniz, ne kadar iyi ders takip ederseniz edin pek fayda etmeyecektir.''Sonuçta insanlar bu mesleği severek yapabiliceğine inanarak bu bölüme giriyor.12 senelik eğitim hayatı boyunca birden mesleki eğitime geçmek sudan çıkmış balık misali oluyor.Yani hukukçu olmaya yatkın olup ya da olmamayı daha önceki senelerde anlamamız imkansız.Ha ama şöyle diyorsanız eğitim süreci içinde bunu anladıysanız(hukuka yatkın olmadığınızı) artık bazı şeyler için çok geç kalınmıştır.Bunu anlamanın da bi orta yolu yok acıkcası...Artık bu saatten sonra kendini hukukçu olmaya yatkın bir şekilde geliştirme vaktidir.Sizin tabirinizle hukukçu olmaya yatkın demek tam anlamıyla ne demek?

Yatay geçiş hakkındada şöyle bir şey sorucam ben direk 1.sınıfa başlıyacağım, ilk döneminin sonunda yatay geçiş oluyor mu olmuyor mu?Çünkü şöyle birşeyle karşılaştım genelde yatay geçiş yapılabilmesi için 1.sınıfı bitirmek gerekiyormuş.Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul üniversitesi 1. yarıyılın sonunda öğrenciler geçiş yapmıştı.
    Hukukçu olmaya yatkın olmak, Tuğrulhan'ın işaret ettiği birkaç kriterle beraber başkaca bazı kriterlerin de varlığını gerektiriyor. Bir zorlama hukukçu vardır, onlar büyük bir hevesle, genelde çevrelerinin dolduruşlarıyla, hukuk bölümünü seçerler;ancak sonradan anlarlar ki bu bölüm onlara göre değildir. Okumayı pek sevmezler. Araştırmayı da. İlgilerinin çok daha farklı alanlarda olduğunu sonradan anlarlar. Aralarından bazıları imkanları elverdiğinden hukuku hemen bırakır ve başka yönlere gider. Bazılarıysa ite kaka okumaya devam eder. Çünkü hukuku bırakmaları madden veya manen pek mümkün olmaz genelde. Bir de gerçek hukukçu adayları vardır. Okumayı, araştırmayı gerçekten severler. Notları sınırlarda değildir okulda. İyi notlar alırlar genel itibariyle.
    Ben hukukçu olmaya yatkın olup olmadığınızı okula başlamadan keşfedebileceğiniz iddiasında değilim zaten. Aksine hukuk okuluna başlamadan gerçekten bu bölüme yatkın olup olmadığınızı kavrayamıyorsunuz. Biraz şans işi. Yukarıda bahsettiğim kriterler bir tutam ölçüdür belki;ama yeterli değildir. Deneyip görmek gerektiğini düşündüğüm için işiniz zor demiştim. Unutmayın, hukukta yatay geçiş yapabilecek kadar yüksek notlar almak kolay değildir. Zorlama hukukçu değil de bu işe yatkınsanız işiniz çok da zor değil. Ama aksi ihtimal beni düşündürüyor. Yatay geçiş konusunda da geçiş yapmak istediğiniz okulun yönetmeliğini incelemenizi tavsiye ederim. Bu gibi kaynaklara okulun web adresinden ulaşabilirsiniz. Başarılar.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: