+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Haneye tecavüz, kişiye darp, mala zarar verme, tehtid.

Sayin Forum Yetkilileri,Avukatlar ve Bilirkisiler,

Suan Afyonkarahisar da universite 4 un yaz okulunda bulunan, okulu bir yil uzamis bir ogrenciyim. Bugune kadar hic karakolluk, mahkemelik olmadim, bu yuzdende konu ile ilgili hicbir fikrim yok.Ama gecen hafta basima oyle bir sey geldiki sizler bile sasiracaksiniz. Yazimi okuyup birkac fikir verirseniz cok minnettar olacagim.

Gectigimiz cuma (16 temmuzda) aksam ustu 6 siralarinda arkadasimla beraber kaldigim ogrenci evime 3 tane tanimadigim adam geldi. O sirada bi arkadasi bekledigimden hic kapi deliginden bakmadim ve direkt kapiyi actim. Benim acmamla kapiyi ittirmeleri ve girmeleri bir oldu. (Hatta bu olaydan 3-5 gun once halisaha macinda cikardigim sol omuzuma kapinin carpmasi sonucu butun gece agri cektim) Adamlarin ikisi iceri girdi,biri disarida bekledi. Sarhostular ve bize bizim siniftan bir arkadasi sordular. Bizim evde kalmadigini belirtmemize ragmen bizden izin almadan butun evi aradilar. Daha sonra ciktilar gittiler. Ogrenci oldugumuz icin ve basimizi derde sokmayalim diye polise herhangi bir basvuruda bulunmadik.

Aradan 5-6 saat gecti. Bu sirada karsi apartmanda oturan baska bir sinif arkadasimiz evimize misafir oldu. Bir yandan olayin kritigini yaparken bir yandan da bilgisayar oyunu oynuyorduk salonda. Saat gece 12 ye dogru ben kiz arkadasimla telefonla konusmak icin odama gecmistim. 10-15 dk sonra, kapinin caldigini duymadigim halde salondan yuksek sesle kufurler, hakaretler duymaya basladim. Degisik bir sesten de "kapilari pencereleri kapa ses gitmesin" dendigini duydum. Ve son olarak bize misafir gelen arkadasin "yeter vurma" deyisini duyduktan sonra aksamustu gelenlerin tekrar geldigini ve evde olay cikardigini dusunup polisi aradim. Omuzumun sakat olmasindan dolayi odadan disari cikip cikmamakta kararsiz kaldim. 3-5 dakika icinde ikinci kez polisi arayip odadan disari cikmistimki polisler geldi. Aksamustu 3 kisi gelen adamlarin, bu sefer 5 kisi olarak geldigini gordum. Adamlar polisi gorunce "tamam memur bey bizde cikiyorduk" deyip kacmaya calistilar. Tam o sirada ev arkadasim, adamlardan birinin salonda bulunan laptobumu kirdigini soyledi. Gittim baktim ve hemen polislere gidip, "memur bey,evimi bastilar laptobumu kirdilar sikayetciyim" dedim. Ben bunu diyince adamlardan biri uzerime yuruyup "gorusecez senle" dedi. Bunun uzerine memur beyler hepimizi alip karakola goturdu. Ev sahibi, ben ve arkadasim oldugundan, misafir arkadasla iki memur evi kontrol edip kirilan bilgisayarin zaptini tutmak icin eve geri dondu. Bizide bu sirada hastaneye kontrole goturduler. Adamlarda 100 ile 250 promil arasi alkol cikti. Ev arkadasima bir yumruk geldiginden gorunen bi darp yoktu. Esasen 4-5 yumrugu misafir arkadas yemisti ama onu ev sahibi olmadigindan sahit yazacagiz deyip eve geri goturmuslerdi. Biz karakola geri donup ifade vermek icin beklemeye basladik. Bu sirada adamlar bana gelip, "laptop sorun degil, aliriz sikayet verme" deyip durdular. Bende "suan alin yada parasini verin yoksa olmaz" dedim. Daha sonra laptobu kiran kisi, yanima gelip, "o sikayeti verirsen o laptobu ucuncu bi sahisla sana s......m" seklinde bir kufurle beni tehtid etti. Bende bir polise gidip tehtidi soyleyip, bu tehtidle birlikte sikayetimi verdim. Ayni sekilde ev arkadasimda sikayetci oldu. Sabah 4e dogru karakolda isimiz bitti. Tam karakoldan ayrilirken yavas yavas ayilmaya baslayan adamlar yanima gelip ozur dileyip laptobu alacaklarini ve benimde sikayetimi geri almami istediler kibar bir dille. Bende laptobu alin ondan sonra gelin dedim ve karakoldan ayrildik.

Bir hafta boyunca bana bilgisayari alacaklarini soyleyip durdular. Bilgisayarimi gecen sene Ocakta 2600 tl ye almistim. Faturasi duruyor. Suan fiyati epey dusmus ve 1500 tl olmus. Bende 1750 tl lik, benim bilgisayarima denk sadece ekran karti biraz daha iyi olan bi model soyledim adama. Adam "bunu alirim ama senin kirilan bilgisayari bana veririsin" dedi. Ona da tamam dedim. Yeterki alsinlar, cunku makine resmi bolumu okuyorum ve bilgisayarsiz bir hicim. Olay boyunca alacaz diyen adamlar persembe aksami, "almayiz bu bilgisayar seninkinden iyi" deyip vazgectiler.Sonunda benimde canima tak etti ve almayin istemiyorum dedim ve dun(cuma) Adliyeye dosyamin durumunu ogrenmeye gittim. Daha adliyeye yeni gitmis dosya. Onumuzdeki hafta savci bey okur sonrada mahkeme olur dedi gorevli. Ama adamlarin sucunun buyuk oldugunu,haneye tecavuz, darp, mala zarar verme ve hatta insallah olmaz ama 5 kisi olduklari icin cetecilige kadar gider dedi. Cetecilige giderse dava cok uzun surermis cunku.

Olay bundan ibaret. Adamlar yuzunden basimiza gelmeyen kalmadi. Gece evde olay cikarip polislik olduk diye, apartman sakinleri ev sahibine bizi sikayet edip evden cikmamizi istediler. Ev sahibi ile aramiz cok iyi oldugu halde apartmanin baskisiyla sozlesmemizi yenileyemiyecegini soyledi. Simdi yeni ev icin, yeniden depozite yada emlakci parasi ayarlayacaz bu ogrenci halimizle. Olaydan sonraki bu gectigimiz hafta yaz okulu vize haftamizdi. Yasadigimiz olaylar yuzunden ve arti olarak ev aramaktan ders bile calisamadik. Ve ozellikle olaydan sonraki ilk pazartesi bilgisayar sinavim vardi ve bilgisayarim kirik oldugundan calisamadim, buyuk ihtimalle dersten kalacam. Isin kotu yani, bu olayla uzaktan yakindan hic bir alakamiz yok. Tek sucumuz bu 5 kisinin aradiklari kisinin sinif arkadasimiz olmasi ve adamlarin o arkadasi bizim evde kaldigini zannetmesi. Aradiklari kisi ben yada ev arkadasim olsa, bir nebze canim yanmaz. Ama bizdeki de sans iste! Pardon diye bi film vardi, onun aynisi basimiza geldi. Simdi sormak istedigim, adamlarin bilgisayari alacagi yok, kesin mahkemelik olacaz. Is inada bindi cunku. Bu mahkeme ne kadar surer? Sonunda ben bilgisayarimi alabilirmiyim? Bu adamlarin yada onlarin vasitasiyla baskasinin bize birsey yapmaya kalkmasi durumunda ne yapacagiz?

Gercekten zor bir hafta gecirdik. Olanlari tek bisey atlamadan yazdim ama uzun oldu kusura bakmayin. Bu uzun yaziyi okuma zahmetinde bulunup birkac fikir verirseniz cok sevinecegim..

Artik bir bilgisayarim olmadigindan bu yaziyi cep telefonundan yazdim. Bazi yerlerde, ozellikle noktali harflerde yanlisim olduysa ve konuyu yanlis bir kisma actiysam ozur dilerim..

Saygilar..

Hukuki NET Güncel Haber

Haneye tecavüz, kişiye darp, mala zarar verme, tehtid. konulu yargıtay kararı ara
    Haneye tecavüz, kişiye darp, mala zarar verme, tehtid. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Haneye tecavuz, kisiye darp, mala zarar verme, tehtid. Ogrenciyim lutfen yardim edermisiniz

Çok geçmiş olsun, üzüldüm adınıza. Öncelikle evden çıkmayın. Ev sahibinin kontratı yenilememesi diye bir şey olmaz. Sizi çıkartması için dava açması lazım. Davada bu olayı gerekçe gösterirse siz de kendinizi savunursunuz mağdur olduğunuzu anlatırsınız.

Laptop un bedelini ancak sulh hukuk mahkemesinde bir alacak davası açarak alabilirsiniz. Karşıdakilerin suçları oldukça ciddi ve bu durumda sizinle uzlaşmak isteyecekleri kuvvetle muhtemeldir. Siz de bu durumda laptop unuzun ödenmesini ön şart olarak ileri sürebilirsiniz.

Davada ısrarcı olmanız halinde çok ciddi cezalarla karşılaşacaklarından emin olabilirsiniz.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Haneye tecavuz, kisiye darp, mala zarar verme, tehtid. Ogrenciyim lutfen yardim edermisiniz

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Bu islerden anlamadigim icin birkac soru daha soracam kusura bakmayin. Benim su an yapmam gereken sey ne? Bekleyip laptobu almalarinimi umid edeyim yoksa gidip olayimla ilgilenmesi icin bir Avukatlami goruseyim? Laptobun bedelini almak icin sulh hukuk mahkemesinde alacak davasi acmam gerektigini yazmissiniz. Nasil yapacagim hakkinda en ufak bir fikrim yok. Sanirim adliyeye gidip dilekce verecem. Bunun icin Avukat tutmam gerekiyormu? Aslinda laptop bedelinde de gozum yok. 2600 tl ye aldim faturasida duruyor ama dedigim 1750 tl lik bilgisayari alsalar sikayetimi bile alacaktim. 1 haftadir oyaladiklari icin sinirlenip mahkemeye gitmesini istedim. Bana bu olayin tahmini olarak ne kadar surebilicegini ve sonunda laptobu alip alamayacagimi soyleyebilirmisiniz. Laptop olmadan bu yaz okulundaki dersten gecmem zor. Yaz okulu heba olacak. Hatta dava isleri uzarsa onumuzdeki senem bile gidebilir. Cunku yeni bir bilgisayar alamam. Ama ben bu kadar zarar gorursem, sonuna kadarda davami surdurmek isterim.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu cok uzun tuttum diyemi kimse okuyup cevap vermiyor, yoksa kimsenin bu konu hakkinda bilgisi yokmu? 70 kisi okumus, saolsun sadece Hakkarili Arzuhalci Bey cevap verdi.

Lutfen yanlis anlasilmasin, hesap sorma yada sorgulamak icin yazmadim, eger konum uzunsa ve okunmuyorsa kisaltayim diye soruyorum. Cunku konu hakkinda acil bilgiye ihtiyacim var, ne yapacagimi hic bilmiyorum..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Hakkarili üye gereken cevabı vermiş ama halen aklınızda kalmış sorularınızı şöyle yanıtlayabilirim.
    Dava açmak ve takip etmek için avukat tutmak mecburi değildir. Ancak haklarınızı süratle ve en az zararla veya tastamam alabilmek için avukat tutmak uygun bir davranış biçimidir.
    Davanın ne kadar süreceği belli olmasada 1-2 yılı bulabileceği söylenebilir. Ceza davası sürecinde zararınızı karşılayıp şikayetinizden vazgeçmenizi sağlamak onların menfaatine olacağından bu yolu bekleyebilirsiniz ancak zaman alacaktır bu.
    Kısa zamanda zararınızı karşılamak için benim tavsiyem faturanızı polisçe tutulan zabıtla birlikte icraya vermektir. İtiraz ederlerse Sulh hukuk hakimliğinde dava açarsınız bu süre zarfında hem faiz hem inkar tazminatı ile zararınızı en aza indirme şansınız olur.
    Geçmiş olsun.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim Avukat Bey. Ben en iyisi ailemle gorusup bir avukat tutayim. Polis zaptiyla icraya vermek,dava acmak hic bilgim dahilinde olan konular degil. 1-2 sene beklememde imkansiz. Seneye okulumu bitirp askere gitmem gerekiyor. ilginiz icin tekrardan cok tesekkur ediyorum. Iyi calismalar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

haneye zorla girmek

haneye zarar vermek

darpa karsilik vermenin cezası

alkollu arabayla kamu malina zarar verdim

haneye tecavuz mala gelen zarar

Haneye tecavüzün cezası

haneye tecavuz davasi

mala zarar verme ve tehtiti

http:www.hukuki.netshowthread.php75772-Haneye-tecavuz-kisiye-darp-mala-zarar-verme-tehtid

haneye tecavuz darp etmek kacyildanbaslar

kanunda haneye tecavuz mala zarar vermehaneye tecavuzaraba haneye tecavuz gecermibasima devlet malina cecavuz etmisisz oyle bir sey yok neyapmam lazimev basma mala zarar verme darphaneye tecavuz mala zarar verme tehtit sikayetten vazgecmeHaneye tecevuz yapmanin cezasi nedirmala zarar verme ve darp etmek cezasidarp ve mala zarar vermek evin onundehaneye tecavuzmala ve cana zarar cezasihaneye zaraq vermekhaniye tecavuzun cezasi nedirhaneye zarar vermek cezasiHaneye zarar vermehaneye tecavüz sucunun cezasi
Forum