Merhabalar,

Mart ortası gibi bir butik otele taşınmıştım. Tek kişilik oda için aylık 450 TL konusunda anlaşmıştık. İki aylık peşin ödeme konusunu da sözle anlaşmıştık. Sonra 6 aylık bir sözleşme yaptık. Ben sözleşmede koşulları belirten iki sayfayı okudum. Son sayafaya ise imza attım. Daha sonra ise iki ay için 900 TL peşinat verdim.

İlk ay kaldım. Nisan 15 gibi otel sahibi benden bir aylık ödeme daha istedi. Ben şaşırmıştım. Zira iki aylık peşin ödeme yaptığım için diğer ödemeyi üçüncü ay yapacağımı zannediyordumn ve harcama planımı da ona göre yapmıştım.

Aramızda küçük bir tartışma çıktı. Odama çekildikten sonra sözleşmeyi getirdi. Meğer son sayfanın (imza sayfasının) sol üst köşesine, sayfaların zımbalandığı yere aylık ödeme planını da o şekilde yazmış. Ben de böyle bir hususun sözleşme yapılmadan önce söz ile de bahsedilmesi gerektiğini, zira bunun sözleşmenin temelini teşkil ettiğini söyledim. O ise iyi okusaydın gibi şeyler söyledi.

Sonra karşılıklı olarak Mayıs 15 gibi, ikinci ay bittiğinde sözleşmeyi bitirmeye karar verdik.

Bu görüşmedne yaklaşık bir hafta sonra bana odaya yeni kişiler alacağını ve kendime yer bulmamı istedi ve kalmadığım günlerin parasını ödeyeceğini söyledi. Bende 1 hafta süre istedim. Zira 4 günlüğüne şehir dışına çıkacaktım.
O zaman eşyalarını çıkartırım dedi. Tartıştık. Akşam işten geldikten sonra apar topar eşyalarımı topladım ve bir arkadaşımla beraber eşyaları başka bir arkadaşın evine koyduk. Kendim de il özel idaresi misafirhanesinde kalmaya başladım.

Şehir dışından geldikten sonra kalmadığım günlerin parasını (350 TL) ve sözleşmenin bir nüshasını istedim. Tlefona başka bir çıktı ve o şahsın şehir dışına çıktığı, otele onun yerine bakacağını ve ödemeyi de kendisinin yapacağını dile getirdi. Bugün-yarın, bugün-yarın diye diye 2 hafta oldu, ödeme yapılmadı. Sonra o şahısla tekrar görüşme imkanı buldum. Şehir dışından yeni geldiğini ve ödemeyi en kısa zamanda yapacağını söyledi. Bugün-yarın yaptıktan sonra bana 17'sine kadar süre istedi. 15'inde diğer kalanlardan aylıkları topalayacağını söyledi. Ayın 17'si oldu yarın dedi. En son dün 18 Mayıs'da para bugün elime geçecek ben size haber vereceğim dedi, aramadı.

Bende artık daha fazla beklememeye karar verdim. Bu adamın paramı ödeme niyetine sahip olduğuna inanmıyorum.
Yarın sözleşmemin bir adet nüshasını ve ödediğim para karşılığı makbuzu istemeye gideceğim.

a)Sözleşmenin bir nüshası bana hala verilmedi
b)Ödediğim para karşılığı makbuz verilmedi
c)Parayı ödeyeceğine dair sözlerini, yazılarını SMS olarak saklıyorum.

Sizce tüketici mahkemesine başvursam paramı geri alabilirmiyim? Ödeme yapacağına dair gönderdiği SMS'leri kanıt gösterebilirmiyim? Sözleşmeyi ilk başta dikkatli okumadığım için sözleşmedeki ödeme tahahüdümü yapmamış gibi duruyorum. Ancak kendisi bana sözleşmenin bir nüshasını verseydi, daha dikkatli okur ve görürdüm ödeme planını. Ayrıca, ben ordan kendim çıkmadım, o beni çıkarttı otelden. Çalıştığım kurumdan ve o otelden şahitler var. Bütün herşeye tanık oldular.

Bu veriler ışığında bana ne tavsiye ederdiniz? Tüketici mahkemesinde şansım ne kadar olur?
Mahkeme masraflarından, mahkemenin uzamasından çekinmiyorum. Alacağım para aylık maaşımın onbirde birine tekabül ediyor ve bu küçük hesaplar peşindeki adama iyi bir ders vermek istiyorum.

Bu yazıya ayırdığınız kıymetli vaktiniz ve muhtemel yardımlarınız için şimdiden size teşekkürü bir borç bilirim.

saygılarımla,
Arda