Anket Sonuçlarını Göster: Referandumdan hangi sonuç çıkar?

Oylayanlar
20. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Evet

9 45,00%
  • Hayır

11 55,00%
+ Konuyu Yanıtla
1 / 17 Sayfa 1234567891011 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 163 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü - Referandum Süreci

12 Eylül'de sandığa gidiyoruz

Anayasa değişikliğini içeren ve dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı paket için referandum tarihi belli oldu.

Referandum tarihiyle ilgili toplanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), halk oylamasının 12 Eylül Pazar günü yapılmasına karar verdi. Bir başka deyişle 12 Eylül'e yargı yolunu açan anayasa paketi yine aynı tarihte halk oylamasına sunulacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Kırdar Özsoylu, toplantının ardından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Anayasa Değişikliklerinin Halk Oyuna Sunulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Özsoylu, bu kanun ile 3376 Sayılı Kanun'da değişiklik yapılarak halk oylamasının kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içerisinde yapılacağının öngörüldüğünü ifade etti.

Halk oylamasına ilişkin kanun hükümlerini anımsatan Özsoylu, Anayasa ve söz konusu kanun hükümleri birlikte değerlendirildiğine Anayasa Değişikliklerinin Halk Oyuna Sunulması Hakkındaki Kanun'un Anayasa'nın 67. Maddesi'nin son fıkrasında ifade edilen seçim kanunları kapsamında olduğunu, bu fıkra uyarınca da seçim kanunlarındaki değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağını söyledi.

Özsoylu, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Deşiklik Yapılması Hakkında 5982 Sayılı Kanun'un, Anayasa'nın 175 ve 3376 Sayılı Kanun'un 2. maddesi hükümleri gereği halk oylamasında uygulanacak sürenin, değişiklikten önceki hüküm itibarıyla, bu metnin uygulanması gerektiğinden, bunun 120 gün olarak tespitine ve referandumun 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılmasına YSK tarafından oybirliğiyle karar verilmiştir'' dedi.

Halk oylamasına ilişkin çalışmaların bir komisyon tarafından yürütüleceğini ifade eden Özsoylu, komisyonun çalışmalarının ve seçim takviminin ilerleyen günlerde duyurulacağını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25094280/

Hukuki NET Güncel Haber

Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü   -   Referandum Süreci konulu yargıtay kararı ara
    Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü   -   Referandum Süreci konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Halk Oylaması 12 Eylül 2010 Pazar Günü Yapılacak

Zamanlama harika, ya darbe anayasası ya sivil anayasa, seçim aziz milletin.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

12 Eylül 2010 pazar 30 yıl sonra gelen kardeş sivil faşisit Anaysa 12 Eylül 1980 cuntacı darbeci kardeşine kavuştu
    Sivil darbeye Haaaaaaaaaayyyyyyyyyyyyyııııııııııııııııııııııııır rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
    Aydınlar, yazarlar,gazeteciler, askerler hükümet muhalifleri bob karşıtları nerde!?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak

Bildiri şöyle:

12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasına esas olmak üzere;

1- 31 Mayıs 2010 tarihinden itibaren baslayan dönemde radyo ve televizyon kuruluslarının, 3984 sayılı Yasanın degisik 4 üncü maddesinde saptanan yayın ilkelerine titizlikle uymaları gerektigine;

2- Halkoylaması döneminde;
    a) Anayasa degisikligi ile ilgili tek yönlü, taraflı yayın yapamayacakları ve fırsat esitligini saglamak zorunda olduklarının;
    b) Halkoylaması ile ilgili reklam yayınlayamayacaklarının; radyo ve televizyon kuruluslarına duyurulmasına,

3- Halkoylamasında oy verme gününden önceki yirmidört saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu arastırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletisim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla Anayasa’da yapılan degisikliklerin lehinde veya aleyhinde veya vatandasın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacagına,

Yüksek Seçim Kurulu’nca 31/05/2010 tarih ve 353 sayı ile karar verilmiştir.

İlgililere, görevlilere ve kamuoyuna önemle duyurulur.

http://www.trt.net.tr/haber/HaberDet...8-76c4dd6ed7b7

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Referandum Anketi

Taha Akyol

07 Temmuz 2010

ANAYASA değişikliği paketi hakkında Anayasa Mahkemesi’nin bu hafta sonuna kadar karar vermesi bekleniyor. Nasıl bir karar verebilir? Şu anda söylenecek her söz ‘kehanet’ten öteye geçemez. Şu anda mahkeme üyeleri bile sonucu bilemezler, çünkü henüz oturup toplu müzakereyi yapmadıkları gibi, karar da son anda yapacakları oylamayla oluşacaktır.
    Ben iki konuda kendi hukuki görüşümü sizinle paylaşacağım:
    - Anayasa Mahkemesi Raportörü Sayın Ali Rıza Çoban’ın “yasalaşma süreci tamamlanmadığı” için davanın reddi gerektiği görüşünü yanlış buluyorum.
    - Anayasa değişikliğinin esastan incelenemeyeceği ve bu açıdan davanın reddedilmesi gerektiği görüşüne ise katılıyorum.

Referandum: Halkın kararı
    Sayın raportöre göre, anayasa değişikliği ancak referandumdan sonra kesinleşeceği için, iptal davası da referandumdan sonra açılabilir; halen açılmış olan davanın bu sebeple reddi gerekir...
    Sayın raportörün bu görüşünü ‘liberal’ kalemlerin demokrasi adına alkışlamasını büyük hayretle karşıladığımı belirtmeliyim.
    Halbuki raportörün görüşü, referandumdan geçmiş, yani halk tarafından karara bağlanmış bir yasama tasarrufunun mahkeme tarafından, şartları varsa, iptal edilebileceği anlamına geliyor! Bu görüş, “milli irade, demokratik meşruiyet” gibi temel felsefi kavramlara aykırıdır!
    Bir ara Sayın Ahmet Necdet Sezer de bu görüşü savunmuştu! (Cumhuriyet, 1 Nisan)
    Ben o zaman da bu görüşü eleştirmiş, anayasa değişikliğine karşı iptal davalarının, referandumdan sonra değil, cumhurbaşkanınca imzalanıp yayımlandıktan sonraki on gün içinde açılabileceğini savunmuştum. (Milliyet, 3 Nisan)
    Anayasa Mahkemesi’nin içtihadı da bu şekildedir.(K: 2007/68) Zaten raportörün görüşünü kabul etmemiştir.
    Referanduma gidecek bir yasa ya da anayasa değişikliği denetim süreçlerinden geçmiş, iptal sebeplerinden arınmış olarak halka sunulmalıdır.
    Çünkü, referandumlarda “esas hakkındaki son sözü halk söyler.”
    Referandumdan geçmiş bir tasarrufu mahkemenin incelemesi İran’daki “Velayet-i fakih” gibi bir “vesayet sistemi” olur ki liberal demokrasilerde düşünülemez.

Velayet-i fakih sistemi?
    İran’daki velayet-i fakih sisteminin özelliği, modern anlamda “anayasaya uygunluk denetimi” yapmak değil, rejimin ideolojisine ve siyasi ihtiyaçlarına göre denetim yapmaktır.
    Onun için, mesela İran Anayasası’ndaki “siyasi-sosyal her türlü özgürlük... Adil yargılanma hakkı... Suçsuzluk karinesi... Egemenlik” gibi kavramlar evrensel anlamlarıyla değil, rejimin ideolojisi, hatta rejimin o konjonktürdeki siyasi ihtiyaçları açısından değerlendirilir.
    Bizde Anayasa Mahkemesi, temel hukuki kavramları evrensel anlamlarıyla değil de ideolojik ya da siyaseten “bize göre” yorumladığı ölçüde, “velayet-i fakih”in laik versiyonu haline gelmiştir: Özelleştirme, tahkim, türban ve 367 kararları gibi...
    Bu hafta sonuçlanması beklenen davada, Yüce Mahkeme “şekil” dışında inceleme yapamaz. Raportörün raporu basında yayımlandığı için burada ayrıntıya girmiyorum. Değişikliğin şekil yönünden de, esasa girilse bile esas yönünden de anayasaya aykırı olmadığı, bu bakımdan davanın reddi gerektiği yönündeki raportör görüşüne katılıyorum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ülkücüler 12 Eylül hatırına "evet" diyecek

Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişiklik paketindeki bazı maddeleri kısmı iptal etmesinin ardından 12 Eylül tarihinde referanduma sunulacak değişikliklere bir destek de ülkücü camiadan geldi. 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında mağdur olan kesimlerin başında gelen ülkücüler, darbenin yıldönümünde yapılacak referanduma 'zulüm görmüş, işkence çekmiş arkadaşlarının anısıyla' giderek evet oyu vereceklerini açıkladı.

Darbenin 30. yıldönümünün referandum ile aynı güne denk gelmesi ülküceler için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü ülkücüler işkence gören, hapis yatan ve hayatları karartılmak istenen birçok arkadaşı için Anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vererek darbeci zihniyetle hesaplaşmak istiyor.

ACIYI ÇEKENLER YAPSIN İSTERDİM

12 Eylül öncesinde Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış Çorum eski Milletvekili Hasan Çağlayan, değişiklikleri Türkiye'nin vizyonunun değişmesi ve demokratik bir ülkeye gidişin ilk basamağı olarak gördüğünü söyledi. "Değişiklikteki bütün maddeleri, Türkiye'nin geleceği açısından umut dolu görüyorum" diyen Çağlayan, şunları söyledi:

"Referandum tarihinde zulme maruz kalmış binlerce ülkücünün acısı dinecek. Sağ kesimde de 12 Eylül'ün mağduru olan, dönemin acı çeken hareketleri ve partileri var. Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), köken itibariyle ülkücü camia ve milliyetçi hareket 9 tane idam vermiş. Belki 100 binin üzerinde kişi zindanlarda yatmış. Zulüm, işkence, her türlü eza, cefayı gören bir hareket. Bu işin başlangıcını isterdim ki bizim jenerasyondan gelen bizim gibi acıyı çeken insanlar yapsaydı. Yani bu konuda AK Parti'ye haset ettim. Diğer partiler meseleye 'parti çıkarı' şeklinde yaklaşıyor. Kabul çıkarsa geleceklerinin nasıl olacağı ile ilgili bir tahlil yapıyorlar. Parti menfaatleri açısından bakıldığı için yanlışlıklar ortaya çıkıyor. MHP'nin yaklaşımını da hoş bir durum olarak görmüyorum. Şu andaki çıkan şekliyle bile inşallah halkımız, kabul oyu vererek 12 Eylül'le gelen darbeci zihniyetin arızalarını ortadan kaldırır."

TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR

Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür ise bazı maddelerin iptal edilmesini "eksikliklerin giderilmesi" olarak nitelendirdi. Ancak değişikliklerin referanduma sunulacak olmasının önemli olduğunu söyleyen Gürgür, "Pakete, ülkenin ihtiyacı var. Çünkü yargı sisteminin yeniden düzenlenmesi ve hal egemenliğine dayalı olan demokratik sistemi yürütecek bir Anayasa gerekiyordu. 1961 Anayasası başta yüksek mahkemeler olmak üzere millet egemenliğini kullanacak organlar oluşturuldu. Darbecilere yargı yolunun açılması sadece bir boyutu ancak genel anlamda Türkiye'nin değişikliklere ihtiyacı var" diye konuştu.

DARBEYİ YARGILAYACAĞIZ

Ülkücü camianın bilinen isimlerinden Musa Serdar Çelebi de değişiklik paketine destek verdi. 12 Eylül ihtilâline sebep olanların yargılanmasının önemli olduğunu ifade eden Çelebi, "12 Eylül, Türkiye'nin en idealist evlatlarını yok eden devre dışı bırakan bir müdahaledir. Darbeci zihniyetin yargılanarak bir daha bunlara teşebbüs etme cesaretinin kırılmasını arzu ediyoruz. Sağ, sol çatışmalarıyla ihtilal ortamına sürüklenmiş ve kardeş kavgası önlenebilecekken ihtilal şartlarının oluşması adeta beklenilmiş ve müdahale edilmiştir. Ülkücü ve solcu bana göre hepsi idealist olan vatan evlatları cezalandırılmış, devre dışı bırakılmış ve imha edilmiştir. Çanakkale'den sonra en büyük kayıplarımızdan birisidir. Bir neslin kaybıdır. Hapislerde çürütülmüş, işkencehanelerde hasta edilmiş nesillerin dışında bir de siyasi hayata etkileri yok edilmek istenmiştir. İnşallah 12 Eylül'de halkımız tavrını koyacaktır. 12 Eylül darbesini ve onu takip eden yanlış hareketlerin hepsini bu yolla yargılamış olacaktır. Millete söz söyleme fırsatı verildiği zaman gerçekleşecek bir kararı ifade edecek. Bu yanlışlığı oylarımızla teyit edeceğiz. Haksız yere zulüm görmüş, işkence çekmiş arkadaşlarımızın anısına bunu yapacağız"

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/...yu-haberi.aspx

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YSK'dan referandum açıklaması!

Anayasa Mahkemesi’nin önceki gün açıkladığı kararın ardından gözler YSK’ya çevrildi. YSK ise referandum takviminin değişmediğini açıkladı

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu Başkan Vekili Kırdar Özsoylu, Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin sorusu üzerine, acil bir toplantı yapılmasını gerektirecek bir durum bulunmadığını belirterek, “Referandum takvimini etkileyecek bir şey söz konusu değil” dedi.

Buna göre referandum süreci daha önce açıklanan seçim takvimi doğrultusunda işleyecek. AYM’nin gerekçeli kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla iptal edilen düzenlemeler paketten çıkmış olacak. Paketin AYM kararıyla oluşan bu yeni hali oylanacak. Seçim takvimine göre bugün birleşik oy pusulalarının basımına başlanacak. 12 Temmuz Pazartesi günü sandık seçmen listelerinin çoğaltılmasına, 15 Temmuz Perşembe günü ise oy verilecek gümrük kapılarının tespiti ve buralarda görev alacak ilçe seçim kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanacak. Takvime göre süreç şöyle işleyecek:

3 Ağustos: Gümrük kapılarında oy verme işleminin başlaması,
    11 Ağustos: Türkiye genelinde sandık kurullarının oluşum işlemlerinin tamamlanması. Partilerin konuşma sırası için kura çekimi.
    5 Eylül: Propoganda ve yasakların başlangıcı.
    11 Eylül: Propagandanın sonu.
    12 Eylül: Halkoylaması.

http://haber.gazetevatan.com/yskdan-...15712/1/Gundem

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YÜKSEK SEÇİM KURULU KARARI

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığından:

Karar No : 452

- KARAR -

Başkanlık Makamınca Kurulumuza sunulan 10/07/2010 tarihli yazıda aynen; “Yüksek Seçim Kurulunun 15/06/2010 tarihli, 381 sayılı kararına ekli “12 Eylül 2010 Pazar Günü Yapılacak Olan Anayasa Değişikliklerinin Halkoyunu Sunulmasında Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir Örnek: 135/1 sayılı Genelge” nin Oy Verme Süresi başlıklı 19. maddesinde Yüksek Seçim Kurulunca başka süre belirlenmemişse saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zaman oy verme süresi olarak belirlenmiştir.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun Oy verme süresi başlıklı 89. maddesinde “Oy verme günü, saat sekizden on yediye kadar geçecek zaman, oy verme süresidir. Ancak, saat on yediye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekliyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar.

Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatleri, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilebilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu hükümler çerçevesinde, güneşin doğuş ve batış sürelerine ilişkin değerlendirmelere göre Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasında oy verme günü olan 12 Eylül 2010 Pazar günü itibariyle bütün Yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar ışığında, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin, saptanması hususunda Yüksek Seçim Kurulunca gerekli kararın alınmasını takdirlerinize arz ederim.” denilmiş olmakla, konu incelenerek;

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 89 uncu maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde, oy verme süresi Kurulumuzca incelenmiş, güneşin doğuşuna ve batışına ilişkin değerlendirmelere göre, Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna sunulmasında oy verme günü olan 12 Eylül 2010 Pazar günü itibariyle oy verme süresinin korunmak kaydıyla bütün Yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak, aşağıda adları yazılı illerde oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin, Başkanlık teklifinde sözü edilen 89 uncu maddede belirtilen saatlerden ayrı ve farklı olarak saptanması gerekli görülmüştür.

SONUÇ: Açıklanan nedenlerle;

12 Eylül 2010 Pazar günü yapılacak olan Halkoylamasında;

1- Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis İllerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 07.00 - 16.00 olarak saptanmasına,

2- Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 08.00 - 17.00 olarak belirlenmesine,

3- Bu kararın duyuru olarak TRT’de ve ayrıca Resmî Gazete’de yayımlanmasına, tüm il ve ilçe seçim kurulları başkanlıkları ile İçişleri Bakanlığına ve siyasi parti genel başkanlıklarına gönderilmesine,

10/07/2010 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main....7/20100716.htm

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararı açıkladı

Anayasa Mahkmesi'nin anayasa değişiklik paketiyle ilgili verdiği kısmi iptal kararının gerekçeleri açıklandı.

Anayasa Mahkemesi'nin anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapan yasanın kısmi iptaline ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de bugün yayımlandı.

Yasayı şekil yönünden inceleyen yüksek mahkeme, değişiklik teklifinin Bakanlar Kurulu tasarısı gibi verildiği iddiasını yetkisizlik nedeniyle reddetti. Gerekçeli kararda, anayasa değişikliği teklifinin milletvekilleri tarafından verilebileceğine işaret edilere, Başbakan ve bakanların milletvekili sıfatıyla teklife imza atmasının o teklifi tasarı haline getiremeyeceği belirtildi.

Anayasa değişikliği teklifinde TBMM üye tam sayısının üçte biri oranında milletvekilinin imzası bulunup bulunmadığının incelenebileceği ifade edilen gerekçeli kararda, yeterli imza bulunması halinde bu imzaların hangi saikle atıldığının incelenmesinin Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi dışında kaldığı vurgulandı.

Anayasa Komisyonu aşamasında anayasaya aykırı işlemler yapıldığı iddiasının da yersiz bulunduğu kararda, komisyon aşamalarındaki işlemlerin denetim alanı dışında bulunduğu bildirildi.

Yasanın TBMM'de oylanma biçiminin anayasaya aykırı olduğu iddiasının da irdelendiği kararda, anayasanın 148. maddesine göre anayasa değişikliklerinde Anayasa Mahkemesi'ne tanınan denetim yetkisinin teklif ve oylama çoğunluğu ve ivedilikle görüşülemeyeceği şartlarına uyulup uyulmadığı hususlarıyla sınırlandırıldığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi'nin oylama usulüne aykırı hareket edildiğine ve oylamanın geçersizliğine karar verebilmesi için oylama sonucunu etkileyen açık bir anayasaya aykırılığın gerçekleşmiş olması gerektiği ifade edilen kararda, ''İleri sürülen hususların oylamanın sonucunu etkileyecek nitelikte olduğunu ispatlayacak açık ve yeterli delil bulunmamaktadır. Usulsüzlük iddialarının oylama çoğunluğunun sağlanıp sağlanmadığı konusunda dikkate alınması gereken ikinci tur oylamalarda gerçekleştiği de belirlenemediğinden oylamanın anayasaya aykırı yapıldığı söylenemez'' denildi.

1 Ağustos 2010
    http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=162562

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

Alıntı kaosteorisi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın arkadaşlar bende size şunu söylüyorum.Ben de hayır vermeyi düşünüyorum ama bir siyasal realite varki halkımız maalesef geçim derdiyle uğraşırken bu tür konularda pekte bilinçlenemiyor.(Onlar da haklı ne yapsın vatandaşın asgari ücrette).Bu tür bilinçsiz vatandaş sayısı emin olun bu referanduma evet oyunu çıkaracak kadar fazla.O yüzden tasvip etmesemde bence EVET le sonuçlanacaktır.
    AKP Evet oylarını arttırmak için Ramazan, iftar, kömür yardımı vs ile göz boyamaktadır!

http://www.gazeteci.tv/45-derece-sic...lar-85946h.htm

Siyaset , muhtaç insanlara yardım dağıtmak için değil , muhtaçlığı tamamen ortadan kaldırmak için yapılmalıdır. Bu yüzden HAYIR!

Ayrıca başka bir konu:

Fetullah ölülerden bile oy istemişti

http://www.beyazgazete.com/video/201...zim-tvnet.html

Benim ise konu ile ilgili söylemek istediğim:

"Oy veren canlılara 3 torba kömür verenler, ölülere de 3 kuluvallah 1 elham promosyonu mu yapacaklar?"

+ Konuyu Yanıtla
1 / 17 Sayfa 1234567891011 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

2010 halk oylamasında çıkan kararlar

Forum