Saygılarımla herkese merhabalar,

Özel sektörde bir şirkette 2003 ün 6. ayından itibaren itibaren çalışmaktayım.İşe girerken işverenimle yazılı bir sözleşme imzaladım.Bu yıl Temmuz maaşımızı 2 ay 10 gün sürelik bir gecikme ile aldık ve haliyle diğer sonraki ayların maaşlarıda gecikti.Ve maaşlarımızı o süre zarfında alamadığımız için Kredi kart ödemelerim geçikti ve faize girdi.Gerçi işveren yüzde 10 gecikme faizi verdi.Ama ben artık bu durumlardan sıkıntı duyuyorum ve ayrılmak istiyorum.İş yerinden ayrılırsam sözleşmem fesh olurmu.Sözleşme içeriğini aşağıda ilgilerinize saygılarımla arz ederim.

YURT DIŞI EĞİTİM SÖZLEŞMESİ

İşbu #8216;#8217;Yurt Dışı Eğitim Sözleşmesi#8217;#8217; işgören ile işveren arasında mevcut iş akdi nedeni ile tanzim edilmiş olup,aşağıdaki husuları ihtiva etmektedir.
Madde 1: İşveren tarafından Yurt Dışında Eğitime gönderilen işgören eğitimi tamamladıktan sonra sözleşmede belirlenen çalışma süresinden önce işten ayrıldığı taktirde kendisi için yapılan harcamaların karşılığı olarak;

a)5 güne kadar yurtdışında yapılan eğitim giderleri mukabili 10.000 Dolar
b)10 güne kadar yurtdışında yapılan eğitim giderleri mukabili 13.000 Dolar
c)10 günden fazla güne kadar yurtdışında yapılan eğitim giderleri mukabili 15.000 Dolar
tutarında tazminat ödemeyi kabul eder.

Madde 2: Keza işgören yukarıdaki maddede belirtilen tazminatın dışında işten ayrıldıktan sonra,işverenin iştigal konusuyla ilgili eğitimi ile alakalı bir başka işverenin iş yerine girerse veya kendi işinde konusu ile alakalı haksız rekabet ve zarara yol açaçak uygulamalara yol açtığı taktirde İş Kanunu ve Borçlar Kanunu hükümleri ayrıca saklıdır.

Madde 3: Ayrıca işveren,işgörene işbu çalışma süresince belirlenen aylık ücretinin şirket bünyesindeki diğer personelle orantılı olarak arttıracağınıda taahhüt eder.

Madde 4: İşbu Yurt Dışı Eğitim Sözleşmesi eğitim tarihinden itibaren 42 ay müddet için tanzim edilmiş olup, 4 maddeden ibarettir ve İş Kanunu ile ilgili yönetmelik hükümleri saklıdır.

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM .SAYGILARIMLA