+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 15´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Karışık bir durum var ama evlilik yapmak istiyoruz

evet oradaki karışıklığın bizde farkındayız
    fakat orası eşimin memleketi ve orayı çok iyi biliyor
    teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Karışık bir durum var ama evlilik yapmak istiyoruz konulu yargıtay kararı ara
    Karışık bir durum var ama evlilik yapmak istiyoruz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yurtdışında Evlilik İçin Gerekli Evraklar (Belgeler) ( Yabancı uyruklu birisiyle evleniyorsanız ) :

Sizden istenen evraklar :
    1. Evlendirme ehliyet belgesi (bekar belgesi)
    Bu belgeyi Türkiye den (apostil şerh li) getirmediyseniz , işlemleriniz 1 ay sürer
    2. Nüfus Kayıt Örneği
    Bu belgeyi Türkiye den getirmediyseniz (apostil li) işlemleriniz 1 ay sürer.
    3. Uluslarası doğum kayıt örneği
    Bu belgeyi Türkiye den getirmediyseniz (apostil li) işlemleriniz 1 ay sürer.
    4. İkametgah
    3. Nüfus Cüzdanı, Pasaport fotokopileri ve aslı.
    4. 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

Eşinizden istenen evraklar :
    1. Bekar olduğuna dair bir belge ( belediye nin evlilik dairesinden veya noterden "ben bekarım" diye bir deklarasyon )
    2. Kimlik Belgesi
    3. Doğum Sertifikası
    4. 2 yada 4 adet fotoğraf
    5. 6 adet International Coupon ( uluslarası posta pulu olarak çevirebiliriz, bazı konsolosluklar daha az veya daha fazla isteyebilir lütfen işlemlere başlamadan önce konsolosluğu arayarak sorunuz)

İşte size vizerehberiniz.com um ayrıcalığıyla tek tek adımlar :

1. adım İlk olarak bu evrakları alıp dış temsilciliğimize yani konsolosluğa gideceksiniz.
    2. adım Orada evlenmek için başvuru yapmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size evlenme başvurusu formu verecekler.
    3. adım Formu doldurup, istenen evraklarla birlikte imazalayarak teslim edeceksiniz. Genellikle konsolosluk işlemlerini bilenler bilir, bilmeyenler için yada yerli yada yabancı bir konsolosluğa ilk kez gidecekler için yazıyorum; konsoloslukta bir evrak ı sabah mesaisi içinde teslim edersiniz. Öğle arası ve öğleden sonra konsolos un kendisi evrakları görür ve onay verir. Siz o evrağın onaylanmış halini almak için genellikle saat 16:00 - 17:00 arası gidersiniz. Zaten konsolosluk bölümünün çalışma saatileri sabah genellikle sabah 09:00 ile 12:30 arası , öğleden sonra ise 16:00 ile 18:00 arasındadır.
    4. adım Eğer Evlilik Ehliyet Belgesi ,Uluslarası Doğum Kayıt Belgesi, Nüfus Kayıt Örneği ni Türkiyeden getirdiyseniz akşam üzeri mesai saati içinde konsolosluğa gideceksiniz ve size bulunduğunuz ülkenin dilinde yazılmış bir "aşağıda kimliği yazılı şahsın ülkemiz ve konsolosluğumuz açısından evlenmesinde bir sakınca yoktur" şeklinde bir belge verecekler. Bu belge evlilik izin belgesi olarak ta geçer ve bu belge olmadan yabancı bir makam önünde evlilik yapamazsınız. Ayrıca doğum sertifikanızı da verecekler.
    5. adım Eğer gerekli belgeleri Türkiye den getirmediyseniz konsolosluk bu belgeleri size sağlayacaktır. Ama bu belgelerin Türkiye den gelmesi genellikle en az 1 ay sürüyor. Dolayısıyla Evlilik tarihinizi buna göre belirlemenizde fayda var.
    6. adım Türk Konsolosluğu ile işimiz bitti. Şimdi Evlenme kısmına geçiyoruz. Evliliğiniz yabancı yetkili makam önünde yani eşinizin bağlı bulunduğu şehir yada kasabanın belediye evlendirme memuru önünde yapılacak.

Yabancı Evlendirme Makamının sizden ve eşinizden isteyeceği evraklar şunlardır :
    a. Türk konsolosluğundan aldığınız "evlenmesinde sakınca yoktur" yazısı.
    b. Sizin Doğum Sertifikanız ("evlenmesinde sakınca yoktur" yazısıyla birlikte konsolosluk size vermiş olacak)
    c. Sizin pasaportunuz
    d. Sağlık Raporu hem sizin hem eşinizin (bulunduğunuz şehirdeki bir klinikten yada hastaneden alacaksınız)
    e. Eşinizin doğum sertifikası
    f. Eşinizin kimlik belgesi

7. adım Evlilik için tarih alacaksınız ve evleneceksiniz. Evlendiğiniz gün size evlilik belgesi (marriage certificate) ve aile cüzdanı verecekler.

Bitti mi ? Bitmedi .. Vatandaşlık görevinizi yapmaya geldi sıra ..

8. adım Evliliğinizi en kısa zamanda dış temsilciliğimize yani konsolosluğa bildirmeniz gerekiyor.Yurtdışında evlilik bildirimi yani evlilik tescili şu şekilde yapılır; Evlilik Belgenizin aslı ve fotokopisi , Eşinizin Kimlik Belgesi fotokopisi, Kendi kimlik belgenizin fotokopisi ile birlikte konsolosluğa gideceksiniz. Bu belgeleri konsolosluğa teslim edeceksiniz.
    9. adım Evlilik bildirme (tescil) işlemini yaptıktan 1 ay sonra gidip Nüfus cüzdanınızı konsolosluktan yeniletmeniz gerekiyor.

Yurtdışında evlilik ile ilgili mevzuat :

Aşağıdaki belgeler ile konsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler evlenme beyan kağıdı doldurur ve imzalarlar. Bu beyan ilgililerin Türkiye’de bağlı bulundukları nüfus idaresine gönderilerek, evlenmelerine mani bir durumun mevcut olup olmadığı konusunda bilgi alınır. Nüfus Müdürlüklerinden yanıt alındığında çiftlere bildirilir. Çiftler buna göre bilgi edinmiş olur.

- Sadece her ikisi de Türk vatandaşı olan çiftlerin nikahı konsoloslukta kıyılabilir.

- Konsoloslukta kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi kimlikler ile hazır bulunmalıdır. Uluslararası Aile Cüzdanı Başkonsolosluktaki nikah akdini müteakip çiftlere verilir.

- Türk Medeni Kanununa göre erkek kadının soyadını alamaz. Türk vatandaşı kadın evlendiği eşinin soyadını almak durumundadır. Ancak, kadın eşinin soyadıyla birlikte önceki soyadını da korumak istiyorsa, nüfus müdürlüğüne hitaben önceki soyadını koruma talebini içeren dilekçeyi nikahtan önce imzalamak zorundadır.

- Başkonsoloslukların kanuni yetkileri içinde kıydıkları nikahlar ilgililerin aile kütüklerine islenmek üzere on gün içinde erkeğin kayıtlı olduğu 'Nüfus Müdürlüğüne" bildirilir.

- Yerel makamlar önünde evlenen Türk vatandaşları da en geç iki ay içinde evliliklerini Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için Başkonsolosluklara başvurmak zorundadırlar.

- Bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden evliliğin tescil edildiğini gösterir nüfus kayıt örneği alındığında, ilgililer adına yeni nüfus cüzdanı düzenlenir. Nüfus cüzdanı elden alınabilir ya da adrese postayla gönderilebilir

- İşlemler yaklaşık bir ay ile üç ayarası sürmektedir

Evlilik Bildirimi yada Evlilik Tescili:

Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir. Bazı konsolosluklar posta ile
    başvuruyu kabul etmemektedir. Lütfen telefon edip sorunuz.

- Evlilik tescili işlemi evliliğin yapıldığı şehire en yakın konsolosluğumuza

yapılır.

İstenilen belgeler :

- Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış dilekçe
    (konsolosluktan temin edilir)

- Evlilik belgesinin asli (veya evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği) ile fotokopisi.

- Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya ülkesinde kullandığı kimlik belgesi.

KAYNAK : Vizerehberiniz.com

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Felaket tellalı gibi olacağım belki ama ben buradaki boşanmadan bahsedeyim.

Boşanmanızın uzun sürdüğünü yazmışsınız. Eğer bu karşı tarafın istememesinden kaynaklıysa, yahut karşı tarafın istemediği şekilde bir karar çıkarsa davayı temyiz edebilir. Nereden baksanız Yargıtay'dan dönmesi 1.5 yıl sürer.

Bu arada, son celsede boşanma kararı verilse bile, bu kararın yazılması 1 ay kadar sürecektir. Taraflara tebliğ edilmesi, tebligat parçalarının geri dönmesi, temyiz süresinin geçmesinin beklenmesi derken duruşma tarihinden 2 ay kadar sonra ancak kesinleşmiş bir boşanma kararınız olacaktır. Dediğim gibi, tabii karşı taraf temyiz yoluna gitmezse...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cvabınız için teşekkür ederim
    fakat söyledikleriniz aşamaları çok oldu geçeli...
    şöyle ki;
    ben 2002 yılında dava açtım (ümraniye 2.aile mah) 3 -3,5 yıl sürdü karşı taraf istemiyorum diye diretmişti, netice de 2005 te yerel mahkeme boşanma talebimi red etti bende temyize gönderdim 6 ay sonra yerel mahkemenin kararını onadı
    bende halk dilinde 3 yıl fiili olarak ayrı yaşayıp 3 yılın sonunda dava açmayı beklerken 2007 yılında karşı taraf bana boşanma nafaka ve velayet davası adı altında boşanma davası açtı ve şuan karşı tarafın açmış olduğu boşanma davası devam ediyor
    yani bu haliyle her iki taraf ta boşanmayı talep ederek dava açmış bulunmaktalar
    karşı tarafın açtığı bu dava, bu zamana kadar yine karşı tarafın yüüznden bu kadar uzun sürmüştür, şöyle ki gerek davacı gerek ise davacı vekili neredeyse hiçbir duruşmaya gelmemişlerdir,
    dava günü hatta dava saati davacı vekili mahkeme ye **** mahkemede ki duruşmamdan dolayı mazeretimin kabul edilmesi şeklindeki fax ına istinaden hakim uzatıyor,bu şekilde 2 defa erteleme yaptırmıştır mahkemeye, gerek ise dava günü şahit getireceğiz süre istiyoruz diye ve şahitlerimizi toparlayamadık diye de 3 defa ertelettirmişlerdir,
    tabi bu arada benim avukatım da bu olaylara maalesef seyirci kalmıştır ve beni bu kadar zaman zamanımı ve paramı haksız yere gasp etmiştir bir nevi.
    avukatımı değiştirdim, ve şubat 2010 daki duruşmaya yine karşı taraf gelmedi ve fax ile mazeret bildirdi, benim yeni avukatım da mahkeme tutanağına, karşı tarafa şahitlerini getirmesi için kesin süre verilmesi ve tebligatlı davetiye çıkartılması şeklindeki müdehalede, karşı tarafa 1 ay kesin süre verilmesine ve davetiye gönderilmesine hükmetti hakim

ve ben bugün adliye ye gittim,
    dosyayı inceledim, mahkemenin karşı tarafa şahit listesi ni getirmesi için verdiği 1 ay çoktan doldu (12 şubat ta verildi 13 martta doldu 1 ay) karşı taraf bırakın şahit listesini getirmeyi
    adresine yapılan tebligat ta bulunamamıştır, bu adresten taşınıp gitmiştir diye tebligat üzerine kalın yazılar ile yazmış tebligatı yapacak görevli.

bu anlamda benim size sormak istediğim şey;
    şimdi karşı taraf ne şahit listesini getirmiş nede kendisi tebligat adresinde bulunmaktadır
    07 mayıs ta hakim karar verir mi?

Nerede
    antalya
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben bu işlemleri hepsini yaptim egerki belgelerın elınde olmasaydı konsoluktan 1 ayda alırdın ama sen yazdıgına göre belgeleri noterde onaylatın o belgelerı belediyene ver 30 dakkada evlenme işi biter konsolukluga gitmene gerek yok mutluluklar dilerim bişey daha hatırlatayım belgelerin son 6 ay gecmemesi lazım

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kırgızistan da evlilik

kırgızistan vatandaşı olmak istiyorum

istanbul kirgiz konsoloslugu evlilik icin ne tur belgeler ister

kirgizistanda evlenmek

kırgızistan vatandaşları nasıl olur

kırgızistan vatandasiyla turk vatandasinin evlenmesi icin gerekli belg

kırgızistan kanunlari evlilik

kirgizistan vatandasi turkiyede vatandasiyla evlenmek

kırgızistan vatandaşı olmak

kirgiztanda evler

http:www.hukuki.netshowthread.php71293-Karisik-bir-durum-var-ama-evlilik-yapmak-istiyoruzkirgizistan ile turkiye vatandasi evlilik icin gerekli evraklarkirgiz vatandasi ile evlenmekkirgizistan ile turkiye vatandasi evlilik islemlerikirgizistandaki evlilik nasil geciyortc vatandasi ile evlenmek icin gerekli evraklar.kirgizistan vatandaslari kirgizla evlenmek icin belgelerkirgizla evlenmek icin gereken belgeler kirgisiztan li biri ile evlenmekkırgızistan kanunlarıkırgızistan turkiyede evlilikkirgiztandan gelen kiz arkadasim icin gerekn ewraklarkırgızistan vatandasiyla turk vatandasinin evlenmesi icin gerekli belg site:www.hukuki.netkirgizistanda evlenmek icin apostile gerek varmikirgizla e
Forum