Merhabalar.Bundan iki sene önce avukatıma anneme manevi tazminat açması için 5000 Tl para verdim.Bu dava ağır ceza davasına bağlı bir dava olduğundan geç sonuçlanacağını tahmin ederek hiç peşine düşmedim.Geçen hafta ilimizdeki adliyeleri dolaşıp tevzi bürolarından aldığım sonuçlara göre bu dava açılmamıştı.Fakat avukatım davanın açıldığını bana iki sene boyunca iddia etti fakat bana bu davayla ilgili hiçbir belge veya dosya numarası vermemesi aklımı karıştırdı.Davanın açılmadığını tüm asliye hukuk kalemlerini gezerek öğrendim ve avukatımızı sıkıştırmak durumunda kaldım.Asıl konuya gelmek istiyorum.
3 gün önce üyap sisteminden bu davanın yeni açıldığına dair bir mesaj aldım.Başvurma harcı,vekalet harcı gibi yaklaşık 150 lira para ödenmiş ve dava miktarı 8000 tl olarak değişmiştir diye bir mesaj aldım.Tekrardan internetten baktığımda davacı olduğum kişinin annem değil ağır ceza davasında birlikte yargılandığı kişi olduğunu gördüm.Açılan mahkeme oturduğum yere birhayli uzakta olduğundan miktarını öğrenemedim fakat yüklü bir miktar olması olası.Davalı kişi bu miktarı da ödeyebilecek bir şahış değil çünkü kendisi müebbet cezası ile cezaevinde.
Bu davadan vazgeçme halinde yatırdığım harç parasını alabilir miyim?ya da davayı kazanma halinde bu kişinin ödeyemeyecek durumda olması (üstünde hiç mal yok,maaşı ya da geliri yok ) bu davanın boşa açıldığına dair gösterge midir?son olarak araştırmalarıma göre feragat etme diye bir terimle karşılaştım bu durumda daha çok harç ödeyebileceğim söyleniyor.bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?Şimdiden teşekkürler..