+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Bosanma ve muhtemelen nafaka

Bosanma ve muhtemelen nafaka Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Germany.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bosanma ve muhtemelen nafaka

öncelikle selam eder iyi günler dilerim

25 yasindayim, 84'den bu yana almanyada yasiyorum.

Esimle 2004 Nisan ayinda nikahlandim, ayni sene, Eylül ayinda dügünümüz oldu. Cinsel iliski olmadi, caresine baktiralim dedim yanasmadi, sirf cinsel sebeb yüzünden bu yuva dagilmasin deyip es gectim. Almanyaya yanima getirmek istedim, kagit isleriyle ugrasmadi, bizzat kendim gittim bu kez vizeyi vermediler, yasal yollardan baska türlü getirme olanagi bulmustum, yapilmasi gereken ne varsa, kagitlarla dahil geri kendisine Türkiyeye iletmistim, hatta ona yardim edecek birden fazla insan varken, gitmedi, ugrasmadi... gelmek istemedi.

Olaylarin seyri en gec bir sene ve ondan öncesine dayaniyor, o gün bugün'dür bosanamiyoruz. Benim gelir düzeyim türkiyede kendime avukat tutacak seviyeye gelmedi, Almanyada is durumuda mâlum, esim baba evinde kaliyor, onlarin gelir düzeyide düsük, halbuki avukat tutmasina bile gerek yokken mahkemeye dilekce verse dava coktan acilirdi enazindan mahkeme masraflarini ben bir ölcüde karsilayabilirdim, hangi akla hizmet eder bilmiyorum, bosanmak istiyorum demesine ragmen kendi meseleleriyle bile ugrasmiyor, samimiyetsiz, umursamaz, tam ikiz ruhuna sahip bir insan. bir dakikasi bir dakikasina uymaz.

zaten imza atilana kadar cözememistim, sonradan sonraya gercek kimlik gün yüzüne ciki verdi, is isten gecti, el alem ne der ayaklarina yattilar, nisanliliktan beri cahildir genctir, sen alttan alacaksin deyip uyusturdular. maymunun gözü malesef gec acildi, sevgi saygi hayallerine dalip herkesi kendin gibi bilmenin bedelleride var malesef.

esimin halen benden ne anlamda bilmiyorum ama beklentisi oldugunu düsünüyorum, yoksa türkiye ortaminda kiz basina böyle bir duruma karsi kim rahat olabilir ki? ben erkek basimla almanyada türk ortami icinde insanlar arasinda bir yerim yok. aklim almiyor dogrusu

nikahlanali neredeyse iki yil olacak. esim hic almanyaya giris yapmadi. ben bir senedir türkiyeye gitmedigime dair belgeleyebilir durumum var, pasaportta zaten giris cikislar yaziyor. aile birligi (hic olmadan) temelinden sarsilmis durumda, yasadigimiz iki hafta bile yok. esim istese yeni bir baslangic yapabilir, insanlar arasinda ben kafir oldum, kizi attida kacti dediler, bir sene icinde bes kere türkiyeye mekik dokuyan insan aile birligini ayakta tutabilmek icin her türlü safligini ön planda, istismar edilen benim, caba gösteren benim, neticede kafir olanda ben oldum.

her türlü ihtimalleri düsünerek benim sorum:

- sayet dava acilirsa, esim benden nafaka talep edebilir mi? bosanmaya yanasmayan insan nafaka davasini nasil acar bilmem ama, bir ihtimaldir

- anlasmali bosanma saglanamazsa, ben mahkemede cinsel iliskinin olmadigini iddia etsem, ve benden sonra esimin kizligi bozulmus olsa, doktor raporuda bunu belgelese, bir ihtimal, ben bunun aksini nasil ispat edebilirim?

lütfen yanlis anlasilmasin, ben esimi yerin dibine gecirip karalamak icin bunlari sormuyorum, hayata dair gercekler bunlar, henüz olmayan en agir noktalar benim basimada gelebilir.

zaman ayirip okudugunuz icin tesekkür ederim.

saygilarimla

Hukuki NET Güncel Haber

Bosanma ve muhtemelen nafaka konulu yargıtay kararı ara
    Bosanma ve muhtemelen nafaka konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ADIYAMAN, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    113
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Eşler birbirlerinin cinsel ihtiyaçlarına cevap vermek durumundadır.Eşlerden birinin makul cinsel isteklerini diğer eş haklı bir nedene dayanmadan reddedemez.Hukukumuz bu davranışı korumaz çünkü bu durum HAKKIN YERİNE GETİRİLMESİ kapsamındadır ve hukuk düzenimizce korunan bir haktır.Boşanma içinde yeterli bir gerekçedir.
    Nafaka konusuna gelince eşiniz sizden nafaka talep edebilir.Zira boşanmadan sonra maddi açıdan hayatını idame ettiremeyecek bir durumda olabilir.Aciz duruma düşebilir bunedenle kanunen nafaka talep edebilecektir.
    Boşanmada kusurunuz olduğu ileri sürülürse aynı zamanda tazminat bile isteyebilir.

Nerede
    Germany.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin Avukat,

öncelikle tesekkür ederim.

Söylediklerinizden nafakanin verilip verilmemesinin, cinsel iliskiye girip girmemekle bir alakasi olmadigini anliyorum.

Esasinda ben nafakatan kactigim icin degil, zaten malim mülküm yok, suan ögrenciyim, nafaka isteseler ben zaten devletin verdigi burs ile geciniyorum. Maddiyetim olsa kesinlikle verecegim. Sadece davanin uzamasina sebep olabilir diye endise duyuyor, o acidan nafaka konusunu sorun ediyorum.

Ancak beni halen mesgul eden diger sorun, bosanma konusunda anlasma saglanamazda ben bu cinsel iliski konusunu gerekce olarak öne sürmek zorunda kalirsam, ama esim benimle beraber oldugunu iddia eder ve raporla kanitlarsa, o halde benim dava gerekcem havada kalir diye düsünüyorum. Birde bunun üstüne, ben esimi seviyorum, bosanmak istemiyorum Hakim bey derse durum ne olur bilemiyorum.

Saygilarimla

Hayati

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın eylül 5
    öncelikle eşinizin başkasıyla ilişkisini nerden çıkardınız. Evlilik birliği temelden sarsılmış ve eşler ayrıyken bile, boşanmanın kesinleşmesinden sonra 300 gün içersinde doğan çocuk, kocanın sayılıyor. Bu nedenle, eşiniz kız olmasa bile sizinle birlikte olduğu kabul edilir. Aksini siz ispat etmekzorundasınız.
    Hem giriş çokış yapmadığınızı söylemekte, hem de yılda 5 kez mekik dokuduğunuzu söylemektesiniz. Doğrusu nedir?
    Eşiniz Almanya ya nasıl gelecek. Vize alamadığını kendiniz söylediniz. Başka yol buldum diyorsunuz ama mahkeme bunları değerlendirmez. Bulduğunuz yol, hukuka aykırı bir yol olmalı ki, vize alamıyor.
    Burslu okuduğunuzu beyan ettiniz. Mahkeme, evi geçindirecek gelir durumunuzun olup olmadığına bakr. Bu şartlarda evi geçindirecek durumunuzun olmadığı belli ve siz de kabul ediyorsunuz.
    Sanırım, aile baskısıyla ya da başka bir sebeple evlenmek zorunda kaldınız. Ama başa gelen çekilir. Siz bir iş bulup, eve bakacak duruma geldiğinizde, eşiniz daver edersiniz. gelmezse boşanırsınız. Şu anda yapacak başka bir şry yok. Eşinizin başkasıyal ilişkide bulunup bulunmadığını da raporla ispat edemezsiniz. Anacak cinsel ilişkiden itibaren, normal ilişkiyi 24 saa, ters ilişkiyi 72 saat içersinde tesbit ettirebilirsiniz

Nerede
    Germany.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin Ragip Bey,

öncelikle zaman ayirip görüste bulundugunuz icin sizede tesekkür ediyorum.

Lakin bazi noktalarda yanlis anlasilma olmus, müsadenizle kisaca acikliyorum:

Ben esimin bir baskasiyla iliskiye girdigini iddia etmedim. Kendi sahsina zaten böyle birseyi yakistiramam. Ne yapalimki dünyanin gercekleri güllük gülüstanlik degil, siz belki mesleki hayatinizda bu tür vakalara sahit olmamis olabilirsiniz, ama ben bizzat sahit oldum. Eger böyle veya benzeri bir olay benimde basima gelirse ben ne yapabilirim diye düsündüm sadece.

Eskiden nasildi bilemem ama, simdilerde insanlar sabahtan aksama bir baskasi olabiliyorlar. Hatalari mübah sayacak hakli gerekceler bulabiliyorlar.

Diger husus: Ben bir seneden beri Türkiyeye giris yapmadim. Bir sene icinde bes kere mekik dokumam bundan bir sene öncesine dayaniyor.

Vizeyi alamamayisinin sebebi, ben o dönem okuyordum ve dönemin bitmesinede az kalmisti, arifesinde meslek yapacaktim, hersey hazirdi. Velakin ögrenci bir vatandasin hanimina vize vermeyeceklerinden ötürü agabeyimin üzerine turistik vize talebinde bulunmustuk, o sekilde esimi buraya getirmek istemistim. Ilk etapta Insanlarin söylentilerine maruz kalmasin diye hemen ardimdan getirecektim, evimde hazirdi.

En son buraya tekrar geri geldim, yabancilar polisine gittim durumu anlattim, memur dedi ki, eger esinizin bakimini üstlenecegine dair birini bulurda imza ile sorumlulugu kabul ederse, vizeyi kesinlikle alir, en gec 4 ile 6 hafta icinde esinizi getirebilirsiniz demisti. Agabeyimin maasi fazlasiyla yeterli oldugu icin, bakimi bir müddet baskasi üstlenmek sartiyla normal aile birlesim yoluyla getirme imkanina sahip oldum.

Evraklari tamamladim, ne gerekiyorsa kendisine gerek yazili bicimde gerek telefonla ilettim, bildirdim. Kilini kipirdatmadi. Bende en son noktayi koydum ve dügünden beri bir senedir ayri yasiyoruz. Madem gelmeyecek bende okuluma devam ederim dedim meslegi gözden cikardim. Olay bu.

Esimin bana yönelik iftirasi ise, ben ondan intikam almisim. Oysa bir insan digerinden intikam aliyorsa, bu insanin birseyler yapmis olmasi gerekir ki, ortada bir gerekce olsun. Üstelik intikam alan kizligini bozar öyle giderdi. Her yönüyle celiskili bir insan ve ben bütün bunlari hakime nasil anlatacagim bilmiyorum.

Bir konuda daha aciklik getireyim, esim ayni zamanda teyzemin kizi olur. Ben basta bu evliligi istemiyordum cünkü akraba evliligini tasvip etmiyordum, zaten her iki tarafi zorlayanda yoktu, zamanla kafama soktular, git gide hakikaten sevdim kendisini. Esim'in ailesi kendisine hic bir zaman baski uygulamadi, gerek nisanlilik gerek nikah olsun, tamamen kendi gönül rizasiyla istedi(evlilik öncesi iki sene nisanlilik dönemi vardi). Imza atilana kadar kendisini taniyamadim, tanidigimi zannettim, göstermedi ki yüzünü. Benide birakin, kendi ailesi, hatta onu en iyi taniyan en yakin kiz arkadasi bile sasti kaldi. O bile bilmiyor merami nedir. Buna ragmen bu insanlardan hic birisi haliyle benim lehime sahitlik etmezler, avlu icinde yüz yüze bakiyorlar. Dogrusunu anlatmazlar.

Bir insan sabahtan aksama bu kadar degisebilirmi derseniz, inanin degisebiliyor. Hatta dakikasi dakikasini tutmuyor, en uyumlu insan olsaniz bile ayak uyduramazsiniz, sizde ne olgunluk kalir nede mantik. Bu insanin merami nedir bugün bile bilmiyorum, zaten artik sorgulamiyorumda.

Saygilarimla

Hayati

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın 5 eylül
    biz burada kimseyi yargılamıyoruz. Böyle bir hakkımız da yok zaten. Ama yazılanlara göre cevap vermek durumundayız. Yanlış anlaşılma olmuşsa da özür dileriz. Ama gerek mesleki tecrübelerimiz, gerekse hayatım olağan akışı, bazı konularda yorum yapmamızı gerektiriyor. İlk yazdıklarınızla son yazdıklarınızı kıyaslarsanız niçin böyle yazdığımızı anlarsınız. Elbette ki, kimsenin namusuna dil uazatack kadar kendini bilmez bir davranış içersinde olamayız. Bu nedenle bizi yanlış anlamayın. Ama sizin kuşkularınız üzerine hukuki gerçekler yazılmıştır.
    Umarız ki, mutlu bir beraberliğpiniz olur

Nerede
    Germany.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Estagfurullah, rica ederim.

Sayenizde yeni seyler ögrendim. Ilginiz alakaniz icin cok tesekkür ediyor

Basarilar diliyorum

Saygilarimla

Hayati

Nerede
    Germany.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Saygi deger Avukatlar,

ayri bir sorum olacakti, lütfen bu konuda da fikir beyan edebilirseniz.

Maddi durumum el verisli olmadigi icin, Türkiyede kendime bir Avukat tutup, davayi Türkiyede acamiyorum. Fakat Almanyada dava acabilir durumum var, buradaki haklardan yararlanabiliyorum. Tabi burada verilen kararin Türkiyede taninmasi icin tekrar dava acilmasi gerekecek, bununda bilincindeyim, ancak benim sorum:

- dava Almanyada acilmis olsa, Türkiyede yasayan esim kendi hakkini nasil savunabilecek?

Yurt disinda acilmis ve süregelen bir davaya karsilik Türkiyede ayri bir dava acmak mümkün mü, yoksa kural kim daha erken davranirsa mantigi ile mi isliyor? Mesela ben bu aylarda Almanyada bosanma davasi actim farz edelim, davali Türkiyede yasiyorsa, yurt disinda hakkinda acilan dava da kendini nasil müdafa edebilir ki?

Düsünüyorum, bu insan ya bizzat durusmaya katilmak zorunda kalacak, yada bir Avukat tutmali, bunun disinda ne gibi bir alternatifi olabilir?

Ben diliyorum ki, her iki tarafa haksizlik yapilmis olmasin, haklarini savunacak ölcüde imkanlara sahip olabilsinler. Esim her ne kadar kendi sonunu bile umursamiyorsa da ben onun menfaatini de gözetmek zorundayim. Bu durumun ciddiyetini kendisine ne kadar izah edebilirim bilmiyorum ama, önce anlasma yolunu deneyecegim ama ya sonuc vermezse, bu insan imkanlari cercevesinde ne yapabilecek?

- Yurt disinda/Almanyada kesinlesmis/verilmis bosanma kararindan sonra, Türkiyede tenfiz davasinin acilabilmesi icin yine her iki bireyin ortak karari/onayi sartmidir? Bilmiyorum ama ben öyle'dir diye düsünüyorum, sayet gercekten öyle ise ve durusmali bir dava ise, taraflarin veya vekilinin durusmaya katilmamasi halinde davanin durumu ne olur? Düser mi, uzar mi, ... ???

Ve son sorum:

- tenfiz davalari normal bosanma davasina göre daha mi pahali'dir? Ben herhangi bir rakam belirtmenizi beklemiyorum tabi ki, yalnizca tutarinin bosan davasinin altinda mi degil mi, bunu ögrenmek istiyorum.

Tesekkürler.

Saygilar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

davali bosanma dilekcesine cevap vermezse

Forum