+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: ADSL hızı 2 katına çıktı (mı?)

ADSL hızı 2 katına çıktı (mı?) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı ADSL hızı 2 katına çıktı (mı?)

ADSL NEDİR?
    ADSL Asymetrical Digital Subscriber Line yani Asimetrik Dijital Abone Hattı#8217;nın kısaltması olarak tanımlanan hızlı internet bağlantısına verilen isimdir. ADSL, DSL teknolojisinin asimetrik olanı olarak da tanımlanabilir. Asimetrik kelimesi upload ve download hızlarının birbirinden farklı olmasından kaynaklanır. Örneğin 512/128 Kbps bağlantı hızı demek ilk yazılan rakamın download, ikinci yazılan rakamın da upload hızı olduğu anlaşılır. En son yapılan hız değişikliği ile 512/128, 1024/256 ve 2048/512 Kbps hızlarında ADSL hizmeti veriliyor.

NEDEN ADSL?
    Dünya üzerinde çeşitli şekillerle yapılan hızlı internet bağlantıları var. Ülkemiz şartlarına bakıldığında en mantıklı çözüm olan ADSL, özel kablolamaya gerek duyulmaması, mevcut hatlarda santral ve cihaz yenilemesiyle kullanılabilmesi gibi sebeplerden tercih edildi. Modemle yapılan bağlantılara göre ucuz olması (56K modem ile günde 2 saat bağlansanız yüklü bir fatura geliyor), telefon hattını meşgul etmemesi, 7 gün 24 saat bağlantının açık olması gibi avantajlar da bu teknolojinin kullanılmasında önemli etkenlerden biri.

ÜLKEMİZDE ADSL
    Başlangıçta sadece büyük şehirlerde ve bu şehirlerin bazı noktalarında verilmeye başlanan (ve epey bir süre böyle devam eden) ADSL uygulaması, Son 1.5-2 yıldır artık bütün şehirlerimizde yaygınlaştı. Önceleri ADSL belli sayılarla dağıtılıyordu ve bağlı bulunduğunuz santralden ADSL hat almak için hatırlı tanıdıklara sahip olmak gerekiyordu.

HIZ ARTIRIMI
    ADSL hatlarındaki son hız artışı 2004 yılının Kasım ayında gerçekleşti. En düşük hız bağlantı bu artırımdan önce 128/64 Kbps iken 256/128 Kbps#8217;ye yükseltildi. Diğer abonelik türleri ise bir üst seviyeye çıkarıldı ve fiyatlarda bir değişiklik olmadı. Bu hız artırımı yapıldığında sadece bir üst seviyeye yükseltme olduğu için kullanıcı açısından olumlu bir gelişmeydi.

YENİ TARİFE
    Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni tarifede ise (yazı bu sabah 05.00 sularında yazıldı ve evdeki hızım hala 256/64 görünüyor) ulaştırma bakanının söylediği gibi hız 2 katına çıkıyor. Ancak bu tam olarak sadece 2 katına çıkmak değil. Benzer bir Ali Cengiz oyununu sabit telefon tarifelerinde de gerçekleştiren (zamanında kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti) Telekom, kullanıcıları belli kullanım şekline fiyatları artırarak zorluyor. Peki bu nasıl oluyor yeni ve eski tarifeyi karşılaştıralım:

İlk bakışta tarifede pek fazla bir değişiklik yok gibi görünüyor. Hatta limitli ADSL kullananlar için hızın iki katına çıktığı bile söylenebilir. Ancak limitsiz ADSL hattı kullananlar ya da kullanmak isteyenler için durum biraz farklı.

Eski tarifede bulunan 256/128 Kbps seçeneği doğal olarak yeni tarifede bulunmuyor. Yeni tarife ile beraber limitsiz ADSL almak isteyen bir kullanıcı en düşük hız olarak 512/128 Kbps#8217;yi seçmek zorunda kalacak. Bu da hıza fazla ihtiyacı olmayan ancak limitlerle uğraşmak istemeyen kullanıcılar için daha önceden 49 YTL#8217;ye alabileceği 256/128 yerine 99 YTL#8217;ye 512/128 almak zorunda kalması anlamına geliyor. Zaten limitsiz ADSL için başka bir seçenek de bulunmuyor.

Ülkemizdeki ADSL abone sayısı son açıklanan rakamlarda 1 milyona ulaştı. Bunların büyük bir çoğunlunun birkaç kişi tarafından kullanıldığı düşünüldüğünde bu yeni tarifenin yaklaşık 3-4 milyon kişiyi ilgilendirdiği söylenebilir.

DOSYA İNDİRME
    Yeni tarifelerden anlaşılan şu ki: Türk Telekom kullanıcıların sınırsız download yapmasını yani internetten sürekli bir şeyler indirmesini istemiyor. Çünkü bu ekstra trafik anlamına geliyor. Kullanıcıları limitsiz ADSL almaya iten en önemli sebeplerden biri internetten bir şeyler indirmek. Bu #8216;şeylerin#8217; kapsamına film, müzik, program aklınıza gelebilecek her türlü döküman giriyor.
    Ortalama bir kullanıcının Emule gibi bir dosya paylaşım yazılımı ile ayda 15-20 Gbyte dosyayı rahatlıkla indirebildiği düşünüldüğünde Türk Telekom mantığı daha iyi anlaşılabilir.

Bu dosya indirme olayı Türk Telekom#8217;a göre internet trafiğini etkileyen önemli etkenlerden biri. Yeni tarifeye eklenen ve daha önce bulunmayan 512/128 Kbps 9Gbyte limitli seçeneği de bu mantığın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.
    Benim gibi limitli ADSL tarifesi kullananlar ya da limitsiz tarifeye geçmek isteyenler içinse bu yeni tarifesi oldukça cazip görünüyor. Fiyat değişikliği olmadan hızınız artıyor.

Ayrıca şu an 256/128 Kbps hızında limitsiz kullanıcılar için bir değişiklik olmuyor. Onların hızları aynı kalıyor ve (yakın zamanda bir değişiklik olmazsa) ödedikleri ücret de aynen korunuyor. Ancak bundan sonra yeni kullanıcılara 256/128 Kbps hızında limitsiz tarife satışı yapılmayacak. Yani Türk Telekom hız artırımı istiyorsanız pamuk eller cebe diyor. Tabi hızınızdan memnunsanız bir sorun yok. Ancak limitli kullanıcıların bir üst hıza geçtiği bir ortamda limitsiz 256/128 Kbps kullanıcılarına böyle bir uygulama mağduriyet anlamına geliyor.

Yani sonuçta basit bir hız artımı olarak görülen bu yeni tarife aslında kullanıcının belli tarifeleri zorlanmasından başka bir şey değil. Benzer bir uygulamayı sabit telefon tarifelerinde de yapan Türk Telekom büyük bir başarıya(!) imza atmış ve oldukça karışık matematik hesaplamaları ve birkaç farklı tarife ile benim gibi ayda 10-15 dakika sabit telefon kullanan bir kullanıcıya bile 30-40 YTL telefon faturası çıkartmayı başarmıştı. Şu an birçok tarife için sabit telefonla yapılan görüşmelerin cep telefonu ile yapılanlardan daha fazla pahalı olduğu düşünülürse gelinen nokta daha iyi anlaşılır.

SORUN VE ÇÖZÜM
    Bu tarifede en büyük sorun 256/128 Kbps limitsiz kullanıcıları yaşıyor. Çünkü onların hız artırma şansı (en azından fazla para ödemeden) bulunmuyor. Bu da onların mağduriyeti anlamına geliyor ki bu da kabul edilebilir bir durum değil. Daha önceki tarife değişikliğinde fiyatlar artmamış sadece hızlar bir üst seviyeye çıkartılarak bir nevi #8216;upgrade#8217; yapılmıştı. Şu an yapılan ise hız artırılırken limitsiz 256/128 Kbps tarifesindeki kullanıcılarının hızlarının aynen kalması. Hız artımı isteyen kullanıcılar ise daha önce ödedikleri 49 YTL yerine 99 YTL ödemeye mecburlar. Kullanıcılar ise tepkilerini internet forumlarında, haber gruplarında ve web sayfalarında göstermeye devam ediyorlar. Bu tarifeyi kullanan birçok abonenin ortaya çıkan durumdan rahatsız olduğu da ortada.

Hukuki NET Güncel Haber

ADSL hızı 2 katına çıktı (mı?) konulu yargıtay kararı ara
    ADSL hızı 2 katına çıktı (mı?) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Boşuna isyan etmeyin kotalı ADSL kullanın 02.11.2005

ADSL tarifelerinde yaptığı değişiklik nedeniyle tepki alan Türk Telekom#8217;un Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, limitsiz ADSL kullanımının Türkiye için çok cazip olmadığını savundu. Ekinalan, #8216;Yeni dönem ADSL tarifelerindeki amacımız kotalı kullanımı artırmak#8217; dedi.

TÜRK Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, büyük tartışmalara yol açan hızlı internet bağlantısı, ADSL#8217;in yeni dönem tarifeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, limitsiz ADSL kullanımının Türkiye için çok cazip olmadığını ve Telekom#8217;un yeni dönem ADSL tarifelerindeki amacının kotalı (limitli) kullanımı artırmaya yönelik olduğunu söyledi. Türkiye geneline bakıldığında ADSL abonesi olmak isteyenlerin yüzde 90#8217;lık bir bölümünü 3 GB kotalı kullanıcıların oluşturduğuna dikkat çeken Ekinalan, #8216;3 GB kota kullanan aboneden 29 milyon lira alıyoruz. Diğeri limitsiz kullanıyor şimdi kalkıp ondanda mı 29 milyon lira alalım. Kota olunca insanlara daha ucuza hizmet veriyoruz. ADSL tarifesinin hızını 512 Kbps#8217;ye yükselterek kotalı 256 Kbps kullanıcılarına büyük bir şans tanıdık. İsyan etmek yerine hızını artırıp fiyatını değiştirmediğimiz 3 GB#8217;lık ADSL#8217;i kullansınlar#8217; dedi.

6 GB LİMİTSİZ GİBİ:

#8216;Hard Ware Mania#8217; bilişim formu öncülüğünde mail zincirleri oluşturarak Türk Telekom#8217;un yeni dönem ADSL kampanyasını eleştiri yağmuruna tutan yüzlerce mevcut ADSL kullanıcısına cevap veren Mehmet Ekinalan, #8216;Bugün Türkiye#8217;de 6 GB kotalı ADSL çok büyük bir orandır hatta limitsiz ADSL tarifesi gibidir. Adam 6 GB#8217;lık ADSL abonesi ama ayda sadece 1 GB#8217;ını kullanıyor. Şimdi de kalkmış isyan ediyor. Eğer Sultan Ahmed#8217;in önünde internet kafe açmayacaksan veya aynı apartmanda 10 kişi aynı ADSL kullanmayacaksan limitsiz ADSL aboneliğini seçmenin anlamı yok#8217; dedi.

FİYATLAR DEĞİŞMEYECEK:

#8216;Hard Ware Mania#8217; bilişim formu öncülüğünde yazılan mesajlarda, dünya da uygulanan hızlı internet bağlantısı fiyat tarifelerinin Türkiye içinde geçerli olması isteniyordu. Bugün ADSL tarifelerinin Türkiye standartları için hálá kabul edilebilir olduğunu savunan Mehmet Ekinalan, #8216;Bizim tarifelerde uyguladığımız politika bir daha değişmez. Şu an neyse bundan sonrada o uygulanır#8217; dedi.

HIZ 2 MMPS OLACAK:

ADSL#8217;de bağlantı hızını bir yıl içerisinde 2 Mbps#8217;lere yükseltmeyi ve ADSL#8217;e yeni hizmetler kazandırmak için çalışmalara başlandığınada dikkat çeken Mehmet Ekinalan, bundan sonraki yatırımların Telekom#8217;un özelleştirilmesinin tamamen bitmesiyle hız kazanacağını, belirtti. Ekinalan, #8216;İnternet bağlantı hızını 2 Mbps#8217;lere kadar çıkaracağız. Ayrıca bundan sonra ADSL#8217;de TV ve video gibi hizmetlerde sunacağız. Ancak şuan mevcut alt yapı bunun için yetersiz. Özelleştirme biter bitmez bütün sonurları çözeceğiz#8217; dedi.

Bakana kızmayın ücreti biz bile bilmiyorduk

GEÇEN mart ayında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım#8217;ın ADSL tarifeleriyle ilgili yaptığı açıklamada #8216;Limitsiz 512 Kbps ADSL kullanımının ücretini 99 YTL#8217;den 49 YTL#8217;ye düşüreceğiz#8217; demesine değinen Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, #8216;Abonelerin ve yeni üye olacakların Ulaştırma Bakanına kızmaları anlamsız. O tarihte ADSL tarifelerinin ne olacağını biz bile bilmiyorduk. Sayın Yıldırım#8217;ın ifadelerini daha sonra çarpıtarak kullandılar. Sayın Yıldırım, hizmetin mümkün olduğunca ucuz verilmesini istiyor. O zamanki açıklaması da buna dönük bir niyet ifadesidir. Ama dediğim gibi, mart ayından bugünün fiyatını biz de kestiremezdik#8217; dedi.

hürriyet

----------------------
    şimdilik yorumsuz

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

DÜNYA'DA ADSL FİYATLARI
    Japonya 47 Mbit 38$
    İsveç 24 Mbit 35$
    Fransa 20 Mbit 35$
    Almanya 16 Mbit 36$
    Hong Kong 10 Mbit 16$
    Singapur 10 Mbit
    Kanada 7 Mbit 52$
    İngiltere 4 Mbit 53$
    İtalya 4 Mbit 48$
    ABD 2 Mbit 30$
    Sri Lanka 2 Mbit 68$
    Türkiye 2 Mbit 202$
    Finlandiya 1 Mbit 35$
    İspanya 1 Mbit 45$
    Sri Lanka 0.5 Mbit 23$
    Brezilya 0.5 Mbit 36$
    Arjantin 0.5 Mbit 45$
    Türkiye 0.5 Mbit 75$

http://www.internetime-dokunma.com/ dan alınmıştır.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ADSL'de hız iki katına çıktı deniyor. Fakat, henüz bunun farkına varamadık.
    Öte yandan, limitsiz adsl kullananlar belki kabul etmeyebilir. Ama, limitsiz adsl kullananların, Türkiye gibi internet alt yapısı yeterince gelişmemiş bir ortamda, iterneti gereksiz yere meşgul ederek, hızın daha da yavaşlamasına yol açtıklarını düşünüyorum. Çünkü, internetten iş olarak değil de ev kullanıcısı olarak faydalanmak isteyen bir kişiye, 1 aylık dönemde 3-5 GB lik limitin fazlasıyla yeterli olabilir. Bunun dışında kullanım, internetten çok sayıda filim veya mp3 indirmek amaçlıdır ki, indirilen bu filim veya mp3 lerin, aynı kişi tarafından kullanılması da en azından zaman yetersizliği nedeniyle mümkün görünmemektedir.
    Son söz olarak şunu söyleyebilirim. Umarım, Ülkemizde de kısa süre içinde internet altyapısı gelişir, hız artar ve fiyatlar daha da düşer.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hız arttırımı download dışında sayfa açımında herhangi bir avantaj sağlamıyor.Zaten sağlaması da beklenmiyor.Ancak download hızında belirgin bir artış olduğunu izledim.Bilgisayarım sürekli internete bağlıdır.Ve pek çok program ve script indiririm ancak 3 jigabayt bağlantı bana fazlasıyla yetiyor.Ben uygulamadan son derece memnunum.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ADSL'de hız iki katına çıktı deniyor. Fakat, henüz bunun farkına varamadık.
    Öte yandan, limitsiz adsl kullananlar belki kabul etmeyebilir. Ama, limitsiz adsl kullananların, Türkiye gibi internet alt yapısı yeterince gelişmemiş bir ortamda, iterneti gereksiz yere meşgul ederek, hızın daha da yavaşlamasına yol açtıklarını düşünüyorum.
    Ekleyen: yyln*-*11/11/2005*:* 21:26:20
    Kesinlikle katılmamaktayım. Geçmişte internetin ne kadar önem arz ettiğini vurgular dururduk, fakat bunların şu an için konuşulması bile gereksiz kalmaktadır. Türkiye'nin internet altyapısı gelişmemiş olduğundan dolayıdır ki ADSL hizmeti verilmektedir. ADSL hem bize şu an için yetecek kadar hızlı, hem de kolay bir yöntemle hizmet veren bir uygulamadır. İnternetin gerekli veya gereksiz olarak meşgul edilmesi, ücretin 49 YTL den 99 YTL'ye fırlatılmasını ve bunun bir yenilik, bir hizmet olarak gösterilmesi gereğini getirmemektedir. Bunun altında yatan ali cengiz oyunu ile kullanıcılar adeta kandırılmakta ve 9GB lik limitli seçenek sunulmaktadır. Bunu yapan kuruluşun TT olması konuyu değiştirmez. İstediğimiz fiber optik kablolarla, T1 ile T3 ile bağlantı değil, ADSL Dünya da uygulanan hızlı internet bağlantısı fiyat tarifelerinin Türkiye içinde geçerli olması... bu o kadar zor mu?

ADSL hızınız hakkında test yapabileceğiniz internet siteleri ve programlar mevcut, buradan hızınıza bakabilirsiniz.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn: Emrah Yavuzcan,
    Hız testini yaptım. Hız konusundaki endişelerimin bir kısmında haklı olduğumu anladım.
    >431.5 kbps Sizinki
    Öte yandan, Limitsiz adsl kullananların adsl konusundaki görüşlerimi kabul etmeyebileceklerini zaten yazmıştım. Bu aşamda, benim merak ettiğim konu ise; bazı aylarda 1 GB yi bile dolduramadığım halde, bir ev kullanıcısının 5 GB den fazla indirdiği filim, mp3 vs dosyaları bir kez olsun dinlemeye, izlemeye zamanı olabiliyor mu? Eğer olamaz ise, neden 5 GB de değil de fazlası isteniyor? O zaman akla şu geliyor. Bir abonelik al, bir daire yerine bütün apartman veya işyeri olarak kullan. vs.

Bu arada, hızın artması ve fiyatların düşmesi konusunda aynı düşündeyiz. Selamlar...

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın yyln,
    Zaten öyle yapılmıyor mu?
    Şu ana kadar gördüğüm tüm limitsiz kullanıcılar.Ya internet kafeler, yada bir apartman veya işhanında aynı hattı kullanan komşular.Ki o çok daha ucuza gelmiş oluyor.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın yyln,
    maaleseftir ki ben de limitli adsl kullanıcısıyım. Fakat şunu söylemeliyim ki benim bir kez olsun 3GB nin altına düştüğüm görülmedi.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn: Emrah Yavuzcan,
    O zaman benim merakımın bir kısmını siz giderebilirsiniz. Örneğin, 3 GB lik veriyi ne yapıyorsunuz? Gerçekte bu veriye ihtiyacınız var mı? 3 GB lik verinin bir bölümüne hiç bakmadan doğrudan çöp kutusuna gönderdiğiniz oluyor mu?
    Diyelim ki, bir veya iki ay Lİnux işletim sitemi veya bir iki program indirip denemeniz olduğu için 3 GB'yi geçtiniz. Bu her ay devam ediyor mu? Kısaca her ay üst üste en az 3 GB lik veriye gerçekten de ihtiyacınız oluyor mu? Oluyorsa, böyle sizin gibi bu veriyi gerçekten değerlendirebilen kaç kişi vardır?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: