+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Bu Kızlara Ceza Neden Yok?

Bu Kızlara Ceza Neden Yok? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Bu Kızlara Ceza Neden Yok?

Arkadaşlar son zamanlarda kızlar yüzünden cezaevlerinde yüzlerce kişi suçsuz yatıyor.Artık buna biri dur demesi lazım.15-16-17 yaşında günümüzde insanların artık her şeye aklı eriyor ve bunlara çocuk deniyor.

Cezaevinde akrabam kaldığı için konuştuğum bazı ailelerden örnek vericem

Birinin çocuğu 24 yaşında 17 yaşındaki kız arkadaşı bu akşam çok kötüyüm intihar etcem gel beni kaçır diyor.Çocukta olmaz diyor geliyim yanına konuşalım diyor.Kız o gece eve gitmiyor.Ortada cinsel ilişki falanda yok kızın babası daha önceden bu çocuğu biliyormuş.Evlerine polisle gidiyor adam cezaevine giriyor.

Tekide kız metroda bana tacizde bulundu diyor.Ortada tanık kanıt yok üzmez olayından sonrada bu adli tıp gelene geçene psikolojisi bozuk raporu veriyor ve adam hiç bir şey yapmamış halde 12 seneyle yargılanıyor.

Evet burda bilen kişi varsa bu durum için ne yapmamız lazım Adalet Bakanlığına falan mektupmu atmak gerekiyor?İçim sızladı cezaevindekileri dinleyince.Kızlar ayartıyor kızlar bir şeyler yaptırıyor neymiş efendim çocuk.

Sizce ne olabilir?

Bir örnek vermek istiyorum gerçek bir örnek ;
    Öyle baba kız şebekeleri varki kız 16 yaşında babası onu tramwaylarda kalabalık yerlere okul kıyafetiyle sokuyor.Kız erkeklerin yoğun olduğu bölgede bilerek sürtünerek geziyor.Ama kız normal bakımlı iyi aile kızı gibi.Birden bağırıyor çocuk diye herkes bakıyor ne oldu taciz etti kim şu!Hemen tramway görevlilerine o adam teslim ediliyor.O adam 20 yaşlarında oluyor genelde.Gençler hedefte.

Çocuk karakolda derdini anlatıyor ama karşı taraf şikayetçi mecburen adliyeye götürülcek.Sabah götürülüyor ve adliyede savcı genelde çocuk yaşta olduğu için tutukluyor.Adli tıp a falan gönderiliyor.Adli tıpta kız ağlıyor sızlıyor psikolojim çok bozuk okula gidemiyorum diyor.Adli tıpta zaten skandallar kurumu.Tamam bunun psikolojisi bozuk diyip yolluyor.

AL SANA BOZUK RAPORU.YARGILAN ŞİMDİ 15 SENEYLE.SİZ BU HİKAYEYLE 15 SENE YARGILANSANIZ NE OLUR!BU DURUMDA!BUNLAR YEMİN EDERİMKİ VAR.BİRGÜN CEZAEVİ KAPISINA GİDİP GÖRÜŞ GÜNLERİNDE KONUŞULANLARA BAKIN.

Gelelim hikayeye.Çocuğun ailesi 15 seneyi duyunca karşı tarafı şikayetten vazgeçmeleri için arıyorlar.Karşı tarafta avukat masrafı falan masrafımızı karşılarsanız diye para sızdırarak vazgeçiyor.Kimi ailelerde karşı tarafı aramıyorki aileleri hala 15 seneyle yargılanıyor.

Bu anlattığım olay tarzında size yemin ederim birçok olay var.Mahkeme kağıtlarını inceledim biliyorum.Kulaktan değil.Ve siz hala diyorsunuzki böyle şeyler olmaz.Kardeşimmmm bende öyle diyordum ama birgün başıma gelince olduğunu gördüm.Sizinde başınıza gelmeden görün.

Benim amacımda burada tecavüzcüleri,ilişkiye girenleri savunmak değil!Amacım böyle saçma sapan kanıtı olmayan ispatı olmayan olaylardan gençlerin 15 seneyle yargılanması!

Bu konuda Adalet Bakanlığının dikkatini nasıl çekebiliriz?

Hukuki NET Güncel Haber

Bu Kızlara Ceza Neden Yok? konulu yargıtay kararı ara
    Bu Kızlara Ceza Neden Yok? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bu Kızlara Ceza Neden Yok?

Katılıyorum size bir hakimle bu yüzden tartışmıştım.Kız işi gücü olmayan,içkici,balici serseriye kaçıyor o kız da akıl mı vardır diyordu. Ben de bu devirde herkes herşeyi biliyor tutuklamalar yanlış diyordum. Hala da öyle diyorum. Kız kaçar geri döner,ane baba şikayet eder, kız etmiyor anası baabsı ediyor erkek içeride. Böyle saçma şey mi olur.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Katıldığınız için teşekkürler.Benim akrabamın başına böyle bir iş gelene kadar karakol,adliye,cezaevi bilmiyordum ama cezaevlerinde görüş günlerinde insanları dinleyince nasıl bir hukuk sistemi olduğunu anlamaya çalışıyorum hala.Gerçekten 17 yaşındaki bir kız bana taciz etti dese ve kanıtı tanığı olmasa içeri atıyorlar.

Bunun önüne geçilebilecek bir çözüm varmı acaba?Avukat arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum lütfen.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Delilsiz, tanıksız eğer dediğiniz gibi insanlar iftira sebebiyle bu cezalarla yüzleşiyorsa durum çok vahim demektir.Tabi burada savunma avukatının bilgisizliği de baya rol oynamıştır.Çünkü bir insanı ortada delil yokken cezalandırmak sanıldığından daha zordur.Sahte de olsa bir delil gerekir.İyi bir savunma ile hukuk gerektiği şekilde kullanılırsa bu tarz durumlar kalmayacaktır.Hukuk sistemimiz sanıldığı gibi yetersiz değildir fakat ortalık hukukçu olduğunu zanneden insanlarla dolu olduğu için ve birçoğu daha dilekçe bile yazamadığı için böyle kötü sonuçlar meydana geliyor.

Bir de anne baba şikayet ediyor ama kız etmiyor diyorsunuz; 18 yaşının altındaki her birey akli melekeleri yerinde olsa dahi anne babasının veya yoksa yasal temsilcisinin himayesi, koruması altındadır.O yaştaki bir insan yaptığı davranışın her zaman sonucunu öngöremeyebilir.Bu sebeple yasal temsilcinin şikayetinin geçerli olması son derece mantıklı ve gereklidir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet dediğiniz gibi burada avukat rolü çok büyük.Malesef avukatlar parayı alana kadar biz şöyle yaparız böyle yaparız diyorlar para alındıktran sonra bir şey yok.Böyle bir olayda akrabam tam 4 avukat değişti.Karşı taraf anne baba şikayetten vazgeçmesine rağmen avukatların sayesinde de 12 sene ceza aldı adam.Bu olay Türk filmlerine konu olucak şekilde.Malesef adam öldürenin davası hemen sonuçlanır böyle saçma davalar uzadıkça uzar.Anlamak mümkün değil.

Karşı taraf tamamen vazgeçmesine rağmen bu seferde kamu davasına dönüyor.Kurtul kurtulabilirsen.Sen hayatında karakola girmediğin için,sicil temiz olduğu için devlet diyor ki sen çok temizsin sen ne yaparsan yap seni kirleticem.Aynen sistem bu.Akrabam karakola adım basmamış adam böyle 12 sene aldı.Peki bu genç bunca sene yattıktan sonra ne yapar?Hayatına o kirli sicille bir beyaz sayfa açabilirmi?Heleki böyle bir toplumda?Asla!!!

Nerede
    ANKARA-Adana
    İletiler
    394
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Böyle şeylerin olduğu doğru. Biliyorsunuz memleketimizde namus önemli bir kavram ve bunun doğrultusunda genelde mağdur olan veya mağduru oynayan taraf her zaman kayırılıyor. Okuduklarım bana "Cadı Avı" filmini hatırlattı.

Nerede
    Bursa / Konya
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"17 yaşındaki bir kız bana taciz etti dese ve kanıtı tanığı olmasa içeri atıyorlar." maalesef talihsiz bir görüş açısı olarak düşünüyorum zira aynı yaştaki bir erkek çocuğuda aynı şekilde taciz edildiğini iddia ettiğinde hukuki süreç aynı şekilde işler bu yüzden burada tartışılması gereken şey cinsiyet değil hukuki görüşler ve kanunlardır...

Lakin anlattığınız ilk olay gibi olayları inanılmaz derecede sık görüyoruz maalesef.Sebebi sanıyorum ki maddi olanakların gitgide kısıtlanması ve insanların buna bağlı olarak girdikleri her ortam ve kişiden çıkar sağlama amaçları diye düşünüyorum amma velakin unutmamanız gereken şey Türkiye'de haksız yere hüküm giymiş olan kişilerin oranı yalnızca %3,5 dir (dava dosyaları yeniden açıldığında hükümlünün tahliye edilmesine dayanarak) ve tüm hükümlülerde daima suçsuz olduklarını savunurlar ...Başka birinin hayatına kast etmiş birine suçlu olup olmadığını sorduğunuzda size çeşitli bahaneler ile birlikte suçsuz olduğunu öne sürecektir bu yüzden ben sözlerden daha çok delilere bakarak hareket edilmesinden yanayım elbette delil var
    ise...acı ama gerçek...
    Konu golgun tarafından (14-03-2010 Saat 02:33:31 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı resnecmancipi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Delilsiz, tanıksız eğer dediğiniz gibi insanlar iftira sebebiyle bu cezalarla yüzleşiyorsa durum çok vahim demektir.Tabi burada savunma avukatının bilgisizliği de baya rol oynamıştır.Çünkü bir insanı ortada delil yokken cezalandırmak sanıldığından daha zordur.Sahte de olsa bir delil gerekir.İyi bir savunma ile hukuk gerektiği şekilde kullanılırsa bu tarz durumlar kalmayacaktır.Hukuk sistemimiz sanıldığı gibi yetersiz değildir fakat ortalık hukukçu olduğunu zanneden insanlarla dolu olduğu için ve birçoğu daha dilekçe bile yazamadığı için böyle kötü sonuçlar meydana geliyor.

Bir de anne baba şikayet ediyor ama kız etmiyor diyorsunuz; 18 yaşının altındaki her birey akli melekeleri yerinde olsa dahi anne babasının veya yoksa yasal temsilcisinin himayesi, koruması altındadır.O yaştaki bir insan yaptığı davranışın her zaman sonucunu öngöremeyebilir.Bu sebeple yasal temsilcinin şikayetinin geçerli olması son derece mantıklı ve gereklidir.
    Şikayet hakkı suçtan zarar görene aittir.Suçtan zarar gören doğrudan doğruya kızdır.İradesiyle başkasına kaçıp 2 yıl yaşadıktan sonra anlaşamayıp baba evine dönmüştür.Anne,babası da kız şikayet etmemesine rağmen adamı şikayet etmiştir.Kız şikayet etmediği için soruşturma şartı gerçekleşmemişdir.Ayrıca kız şikayet etse bile,2 yıl yaşadıktan sonra baba evine dönmesi sonucunda olduğu için bu şikayet,hakkın kötüye kullanılması niteliğindedir.İradesiyle adama kaçmıştır,2 yıl sonra ayrılınca zarar verme duygusuyla hakkını(şikayet hakkı)kötüye kullanarakl şikayette bulunmuştur.Ayrıca kız şikayet etse bile bu şikayetin anne baba baskısı altında yapılıp yapılmadığı ya da aslında şikayetin ana babaya ait olup olmadığı da bu tür olaylarda(takibi şikayete bağlı cinsel saldırı suçlarında) savcı tarafından değerlendirilip, şikayet şartının gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenmelidir.

Kendisine gönüllü kaçan 15 yaşın üstündeki kızla 2 yıl yaşayıp,baba evine döndükten sonra şikayet sonucu(kızın da değil ana babanın şikayeti) tutuklu olarak yargılanan adama yazıktır.Savcı ve hakimler ahlak bekçiliği yapmamalı,hukuk kurallarını uygulamalıdırlar.
    Konu unbelievable tarafından (14-03-2010 Saat 11:56:51 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynen kimse ahlak bekçiliği yapmamalı hukuk kuralı neyse onu uygulamalı.Kızın mahkemede timsah gözyaşı çekip ayılıp bayılması bile hakimler etkiliyor.Malesef günümüzde bu tür insanlar çoğaldı.Buna artık birileri bir çare bulması lazım.Bizim yapabileceğimiz dikkat çekebileceğimiz bir şey yokmu acaba?

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yapacak bişey yok.2005 yılında yürrülüğe giren yeni tckda cinsel dokunulmazlığa karşı bazı suçlar tutuklama kapsamında değildi ancak savcılar ve hakimler buna rağmen tutuklama taleplerine ve tutuklamalara devam ediyorlardı.Baktılar savcı ve hakimler kanuna uymuyor,TBMM tekrar cinsel suçların büyük kısmını tutuklama kaspamı içine soktu,yani kanunu eski haline getirdiler.Yapacak hiçbirşey yok.Mantalite ahlak bekçiliği üstüne ki çok öenmli davalarda bile kolayca tutuklama kararı veriliyor.Sorun aslında kanunlarda da değil.Çok kolay tutuklama talep eden savcı ve çok kolay tutuklama kararı veren hakimlerde.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: