+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Üniversite İle İlişiğin Kesilmesi

Üniversite İle İlişiğin Kesilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Üniversite İle İlişiğin Kesilmesi

Merhaba, 1 Ocak 1982 doğumluyum, şu anda kimya bölümü 2. sınıfta okuyorum, geçen yıl alttan kalan sadece tek dersim var. Sorum şu: bu yıl, yeniden öss ye hazırlanacağım için hiçbir derse girmeyeceğim ve devamsızlıktan bu yılki bütün derslerden kalacağım. Böyle bir durumda, benim üzniversite ile ilişiğim kesilir mi? Gerçi 2517 sayılı YÖK kanuna göre, 4 yıllık 1 fakülteyi bitirmek için max. öğrenim süresi 7 yıl olarak belirtilmiş ama ben genede bir bilene sormak istedim.
    cvp vereceklere şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

Hukuki NET Güncel Haber

Üniversite İle İlişiğin Kesilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Üniversite İle İlişiğin Kesilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Alsancak, Türkiye.
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

bütün derslerinizden kalmanız fakülteyle ilişiiğiniz kesilmesi sonucunu doğurmaz ancak önemle hatırtlatmak gerekir ki derslere girmeseneniz bile kaydınızı yenilemeniz gerekir. iki kere kayıt yenileme işlemini yaptırmayan öğrencinin okul ile ilişiği kesilmektedir.

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Öncelikle cvbnız için çok teşekkür ediyorum.

Peki kayıt yeniledim ve ikinci dönemde bütün derslerden kaldım, sonra öss sonucuna göre bir üniversiteye yerleşirsem, askerlik sorun olmaz değil mi?

Merak etmeyin bütün sorularım bu kadar

Nerede
    İzmir, Alsancak, Türkiye.
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hayırlı kaydınızı dondurulmadığı veya silinmediği için askerlik konusunda da herhangi bir sorun yaşmazsınız özellikle kaydınızı okuldan alıp yeni yerleştiğiniz okula kayıt yaptırırken fazla zaman kaybetmeminizi öneririm yine de

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Tekrar teşekkür ediyorum, aydınlatıcı cvplrınız için

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Arkadaşımın üyeliği henüz aktiflenmediği için onun sorusunu ben soruyorum, cevaplarsanız, sevinecektir :

ASKERLİK KANUNU (1111 SAYILI İLGİLİ KISIMLAR)
    ERTESİ SENEYE BIRAKMA

Madde 35- Son yoklama sırasında aşağıda gösterilen sebeplerle askerlik yapmayacakları anlaşılanların muamele ve muayeneleri ertesi seneye bırakılır.

C) Askeri mekteplerde, nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmi yüksek mekteplerde, lise ve orta mekteplerde ve tali meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekaleti tarafından veya müdürlükten tasdik edilen hususi ve ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekaletince tasdikli memleketi harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terk en çok 29 yaşını bitirinceye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olan-lar, iki sene üste sınıf geçmeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra, diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İş bu talebenin derslerine muntazam devam etmeleri şartıyla, tahsil saatleri haricinde, memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatla iştigalleri tecillerine mani teşkil etmez.)

Son yoklama sırasında orta veya yüksek bir mektebi bitirerek memleketi içinde veya dışında daha yüksek mekteplere kabul zamanı olmadığından dolayı girmemiş olanlar o sene içinde lazım vesikaları gösterdikleri taktirde ertesi seneye bırakılırlar. 29 yaşına kadar ertesi seneye terk edilecek talebeler bir seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre doğum sırasıyla as-ker edilirler.
    Arkadaşım, koyu renkle gösterilen kısmı tam anlayamamış, sorusu şu: iki yıl üstüste sınıfta kalan birinin askerliği ertelenmiyor mu?

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın borsaci_b'nin yazısında geçen yasaya göre Şimdi ben, 24 yaşındayım ve gelecek sene sınava girip iyi bir yeri kazanırsam, 29 yaşıma kadar askerlik sorun olmuyor, doğrumu anlamışım?
    Eğer öyleyse şu an okuduğum bölümü rahat rahat bırakabilirim yani?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın borsaci_b

Dergi No:13
    Karar Dairesi:AYİM. 2.D.
    Karar Tarihi:15.04.1998
    Karar No: E. 1997/807
    Karar No: K.1998/283

ASKERLİK TECİLİ

ÖZETİ:Öğrenim gördüğü yüksek okulda iki yıl üst üste sınıfta kalan davacının askerliğinin tecili, 1111 sayılı Askerlik Kanunu#8217;nun 35/c maddesinin amir hükmü karşısında mümkün değildir.

Davacı 04 KASIM 1997 tarihinde kayda geçen dilekçesinde özetle ; Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü Açık öğretim öğrencisi olduğunu, iki sene üst üste kalmakla birlikte borçlu olarak ikinci sınıfa geçtiğini, askerliğinin ertelenmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğini, bu işlemin yetki, şekil, neden, konu ve amaç yönlerinden hukuka aykırı olduğunu belirterek öncelikle yürütmenin durdurulmasını ve askerliğinin ertesi yıla ertelenmemesi işleminin iptalini talep ve dava etmiştir.

Davacı yürütmenin durdurulması yönündeki talebi AYİM.İkinci Dairesinin 19.11.1997 gün ve E. 1997/807 sayılı kararı ile reddedilmiştir.

Dava dosyasında mevcut belge ve bilgilerin incelenmesinde; 24.08.1971 doğumlu davacının 1990 yılında askerlik çağına girmesi nedeniyle 30 TEMMUZ 1990 yılında yoklamasının yapıldığı ve askerliğine karar alındığı, sevk tehiri hakkını kullanmak istediğinden sevki 31 ARALIK 1993 yılına kadar geri bırakıldığı, 1994 yılında sevke tabi olan davacının şubesinin cetvel celbi KASIM 1994 olduğunda sevkinin 22 KASIM 1994 tarihine bırakıldığı, bu esnada Açıköğretim İktisat Fakültesini kazandığı, bu nedenle askerliğinin 31 EKİM 1995 tarihine ertelendiği, 1994 - 1995 öğretim yılında okuduğu birinci sınıfta başarısız olduğu, öğrenci belgesi dikkate alınarak askere sevkinin 31 EKİM 1996 tarihine kadar ertelendiği, 1995 - 1996 öğretim yılında davacının yine başarısız olduğu, 1996 - 1997 öğretim yılında üçüncü kez birinci sınıfta okuyacağının 1996 tarihli öğrenci durum belgesinden anlaşıldığı, bu üçüncü yılda başarılı olarak okulunun ikincisınıfına geçtiği, bu nedenle askerliğinin ertesi yıla terki talebinde bulunduğu, ancak talebinin reddedildiği anlaşılmaktadır.

Öğrencilerin askerliğinin ertesi seneye bırakma şart ve esasları 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/C maddesinde düzenlenmiştir. Madde aynen #8220;Askeri mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmi yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tali meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekaleti tarafından vilayet müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ve ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekaletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinceye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra, diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve üniversitelerin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu talebinin derslerine muntazaman devam etmeleri şartıyla tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mani teşkil etmez)#8221; hükmü amirdir.

Yasada ertesi yıla erteleme için ortaokul ve liseler bakımından özel ya da devlet, gündüz ya da akşam okulu ayrımı yapılmadığı, sadece bu okullarda devam mecburiyetinin arandığı, ayrıca 29 yaşına kadar tahsili bitirmiş olmak, iki sene üst üste sınıfta kalmama şartı arandığı anlaşılmaktadır.

24.08.1971 doğumlu olan davacının halen Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümünde öğrenci olmasına rağmen 1994 - 1995 ve 1995 - 1996 eğitim ve öğretim yıllarında başarısız olarak iki sene üst üste sınıfta kaldığı bu nedenle 1111 Sayılı Kanunun 35/c maddesi uyarınca askerliğinin ertesi seneye bırakılması koşullarını taşımadığı anlaşılmakla, idarece tesis olunan ertesi yıla bırakılmaması işleminin hukuka uyarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Açıklanan nedenlerle ;

1. Davacı ................#8217;in askerliğinin ertelenmemesi işleminin iptali istemiyle açtığı DAVANIN REDDİNE,

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Öncelikle cevabınız için teşekkür deiyorum ama bu kezde benim kafam karıştı şöyle ki: Bizim fakültede bildiğim kadarıyla sınıfta kalmak diye birşey yok, kaldığımız dersleri daha sonra alttan alıyoruz, bu durumda yasal öğrenim süresi mi dikkate alınıyor? Cvp yazarsanız sevinirim.
    Ayrıca herkese iyi bayramlar diliyorum..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Üniversiteniz her yıl sizinle ilgili öğrenci durum belgesini askerlik şubenize bildiriyor. O yüzden sınıfı geçmişseniz (alttan dersiniz olsada) sorun yok. Askerlik şubesi sizin alttan kaç dersinizin kaldığına bakmaz. Resmi öğrenci belgesinde kaçıncı sınıfta olduğunuz önemli. Sınıfta kalma yoksa sorun yok. Tecil süreniz öğrenim süresi kadar yani 7 yıl. Ama 30 yaşınıza kadar okulu bitirmezseniz tecil hakkınız kalmaz. Askere gidersiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

üniversiteden ilişik nasıl kesilir

üniversiteden atılma sebepleri

universiteden atilma sebepleri

üniversiteden atılma nedenleri

okulla ilişiği kesmek

üniversite ile ilişik nasıl kesilir

üniversiteden ilişik kesmek

anadolu aof universite ilisik.kesilme nedenleri

üniversitede okuldan atılma sebepleri

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi okuldan atılma sebepleri

üniversite ilişiği hangi durumlarda kesilir

üniversiteden ilişik ne zaman kesilir

üniversiteden atılma sebepleri nelerdir

universite devamsizliktan atilma

okulla ilişiğimizi nasıl keserizokul iliskisi nasil kesilirprofesorlukten atilmaküniversiteden kesin olarak ilişik nasıl kesiliruniversiteden ne icin ilisigi kesilirhttps:www.hukuki.netshowthread.php6913-universite-ile-ilisigin-Kesilmesiözel üniversite ilişiği kesmekuniversite devamsizlitan atilmaokuldan ilişik nasıl kesiliruniversitedr ilisigi kesmeküniversite ile ilişiği kesmek
Forum