Kamuda İşçi olarak çalışıyorum.
Bakanlık olarak, Eylül 2009 ayından itibaren maaşlarımızı "Ziraat Bankası"ndan almaya başladık.
Banka, 1200.-TL kadar meblayı da "Sıkıştığımız anlarda kullanmak üzere" artı para olarak maaş hesabımıza aktardı. Malum bu devirde sıkışmamak ne kelime
2009 Ekim ayından itibaren Maaşımla birlikte hesabımdaki artı parayı kullandım. İşçi olduğum için maaşlarımız her ayın 14 ünde hesabımızda olur, bizde onu 14 ünden itibaren çekeriz. Bende öyle yapıyordum. "Daha önce maaşımı aldığım bankalarda yaptığım" gibi.
Fakat; üç ay sonra yani, 31 Aralık 2009 günü sabah, başka bir bankaya olan 6 liralık eksik paramın yatırılması için arandığımda; Banka görevlisi bana;
Maaşımı almış olduğum ziraat bankasının 3 ay ödenmemiş kredi borcum yüzünden beni "Yasal Takibe" aldığını öğrendim. Şok oldum.
Çünkü ben ,o bankadan ne kredi kullanmıştım ne de kredi kartım vardı.
Hemen, durumu öğrmek için bankayı aradım. Aldığım cevap karşısında bir kez daha şok oldum.
Maaşıma yatırılan maaş kredisini, 3 ay üst üste ayın 14 ünde çektiğim için sistem beni otomatik olarak takibe almış.
Oysa ki ...! Ben; bu maaş kredisini bir kere bile olsa, ayın 15 inde çekseymişim sistem beni 3 ay daha ertelermiş.
Ben, yıllardır maaşımı aldığım her bankadan ayın 14 ünde maaş kredisinide alıyordum. Hiç böyle bişi ile karşılaşmadım.
Görevliye; bir yanlışlık olduğunu, böyle bir sistemden haberimin olmadığı gibi, maaş kredisi kullananalan diğer arkadaşlarımında haberinin olmadığını söyledim.
Banka görevlisi bana, aynı gün yani 31 aralık 2009 günü 1200 TL yi yatırın, aksi takdirde "Yasal Takibe" düşersiniz dedi.
Bende; "o parayı o gün için bulmamın mümkün olmadığını" benim bir bilgim olmadığı için "maaşımı her ayın 14 ünde çektiğimi" banka müşterisi olarak bilgilendirilmem gerektiğini, bile bile kendimi "Yasal Takibe" sokmayacağımı söyledim.
Biraz sert çıkınca da görevli bana; "14 ocak 2010 tarihinde maaşımı çekmessem" bir sonraki gün olan ayın 15 inde bu hatayı "düzelte bileceğini" ve "endişelenmemem" gerektiğini söyledi.
Ocak 14' ü bekledim maaşımı çekmedim. 15'inde bankaya gittim, sorunlu artı para hesabımı kapatıp, aynı anda tekrar hesabıma "artı para" eklediler.
Çünkü o ay için maaş alamıyordum.bu paraya ihtiyacım vardı.
Kendilerine "yasal takipte olup olmadığımı" bir kaç ay sonra "ev kredisi" çekebileceğimi, bankanın sorumsuz davranışı yüzünden, mağdur edilmemem gerektiğini anlattım.
Sisteme baktılar, takipte olmadığımı her zaman kredi kullanabileceğimi söylediler.
İçim rahat değildi, 10 gün sonra bankayı tekrar aradım.
Kredi alıp alamayacağımı sordum kontrol ettiler takipte değilsiniz dediler ve ev kredisini bizim bankadan alın dediler.
Bende, faizler doğrultusunda bankalarını değerlendireceğimi söledim.
Ne yazıkki öyle olmadı...!
Bu hafta içinde kelpir bir ev buldum, kredi için HSCB bankasını tercih ettim. Evraklarımı hazırladım Herşey tamamdı.
Fakat krediyi çekemedim.
HSCB bankası bana
Aralık 2009 tarihinde "Yasal Takip"e düştüğümü, kredi veremiyeceklerini söyledi.
Hatta 5 Yıl boyunca da kredi, kullanamayacaktım.
Şaşırdım kaldım...!

Hiç bir suçum, günahım ve bir yere borcum yokken, düşürüldüğüm duruma bakın.
Şimdi sormak istiyorum.
1-Bir banka 4 yıl boyunca her ay maaşını kendisinden kullanacak olan müşterisini daha ilk üç ayında bu duruma sokarmı? Kaldı ki çalıştığım yer, iş, ev ve cep telefonlarım varken.
2-Malum bankanın çalışma sistemini bilmediğim ve konu hakkında bilgilendirilmediğim için, bu suç benim mi?
3- Madem bankanın sistemi her ayın 15. gününe ayarlı o zaman banka biz işçilere maaşlarını neden 14 ünde kullandırıyor. Yasal Takibe düşmemize neden sebep oluyor.
4- Diyelimki bu benim, hatam yasal takibe girdim, neden maaş hesabıma tekrar artı para eklediler.
5- Eklediler neden hala takipte olduğumu söylemediler?
6-Tebligat çekmeleri gerekmezmiydi?
İnanın ne yapacağımı şaşırdım.
Yarın banka ile konuşmaya gideceğim, olumlu bir cevap alamazsan ne yapabilirim?
Kaderime rağzımı olayım?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.