Merhaba,
Forumu epeyce bir taradım ama sorumun yanıtını bulamadım.

Eşimin babası ve annesi yıllar önce boşanmışlar. Kayınpederim tekrar evlenmiş ve bu evlilikten de bir oğlu olmuş, sonra o hanımdan da boşanmış. Kayınpederim 1998 yılında vefat etmiş. Ama çocukluğundan beri görüşmedikleri için eşim babasının vefatını çok sonra öğrenmiş.

Şimdi sormak istediğim şu;eşim babasının bir hayli mal varlığı olduğunu biliyor ama nerde ne olduğunu bilmiyor.
Sitenizde dolaşırken veraset ilamı çıkarılması gerektiğini öğrendim.

Eşimin babası İzmir'de yaşıyordu. Veraset ilamı çıkarmak için İzmir'e mi gitmemiz lazım? (Son ikametgahını bilmiyoruz) Malvarlığının ne olduğunu öğrenmek için hangi kuruma gitmemiz lazım? Ölümün üzerinden (1998) 12 yıl geçtiği için hak kaybı olur mu?

Ve son olarak;babasının ölümünden sonra birileri gelip (dükkanlarla ilgili vergi işlemleri için diyerek) eşimden vekalet almış. eğer bu vekalet tüm mirasın devrinde (üvey kardeşine) kullanıldıysa bu saatten sonra yapabileceğimiz bir şey var mı?

Ayrıca eşimin babaannesi de 7-8 ay önce vefat etti ve onunda hatırı sayılır bir malvarlığı vardı. Tüm bunlar için başlangıç noktamız ne olmalı?

İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.