İyi çalışmalar dileğiyle
17 Aralık 2005 yılında işyerinin servis diye tahsis ettiği bir arabayla ( 4 ) kişi kaza yaptık. Olay yerinde hazır bekleyen bir ambulans bizi hastanye götürdü. Bir arkadaşımız ağır yaralandı ve 15 gün sonra öldü. Kaza akşamı jandarma ifade alacak diyerek gece saat 11 ‘ e kadar tutulduk. Daha sonra kantinde sabaha kadar durduk .Hastane isteğimiz dışında parayı sigortadan alacağını söyleyerek bazı işlemler yaptı. Benimde sırt ve göğüs filmimi çekti. Olayla işyeri ilgilendi ve hastahane bize herhangi bir hesap çıkarmadı.Sigortadan alacağız dedi. Aradan üç ( 3 ) yıl geçtikten sonra 11 Ağustos 2008 tarihinde icra dairesinden” İlamsız takiplerde ödeme emri “ geldi. Hastane 1100 TL asıl alacak , 707 TL (Yıllık) % 25 asıl alacağın işlemiş fazizi,icra harç ve masrafları vekalet ücretleri birlikte ödenmesi emridir diye 1.812 TL para talep ediyor.
Bir avukata dilekçeyi yazdırdım. Borca,faize ve her türlü fer’ilerine itirazımın ve mal beyanımın sunulması yönünde. Aradan geçen zamanda dosya takip edilmediği için işlemden kaldırılmıştı. ( İİK 78.md. )

Şimdi 23 Aralık 2009 tarihinde alacaklı vekili avukat tekrar dosyanın işleme konulması ve kaldığı yerden devam edilmesi yönünde icra müdürlüğüne dilekçe vermiş ve kabul edilmiş. Ve yenileme dilekçesi bana geldi. Eğer kabul ederseniz size bazı sorularım olacak.
1-) Eğer fatura edilecekse benim adıma, hastaneden çıkmadan faturayı ödememi neden istemediler ? Mademki bir fatura vardı bana ödemem için göndermeleri gerekmiyormu ? Ödeyip – ödeyemiyeceğim sorulmadan icraya konulurmu ?
2-) 2005 yılından 2008 yılına kadar kendileri beklettikleri halde neden faiz ve masrafları bana yüklüyorlar. Almadığım hizmetlerin bedelini ödemek zorundamıyım ?
3-) Ölen arkadaş hariç arabada 4 kişi idik. Ve içlerinden sadece bana ödeme emri çıkıyor. 2005 yılında 2000 TL maaş alıyordum. Çok rahat bir şekilde bu fatura ibraz edilseydi öderdim. Ama 30 Aralık 2009 tirihinde kriz nedeniyle işten çıkarıldım. Emekli oldum. Şimdi ben 750 TL emekli maaşıyla bunu ödemem zor. Borç harç avukat tutsam bu bilgilerin işığında kazanma şansım varmı ? Ya da barodan avukat talep etsem atarlarmı ?
Nasıl bir yol izlemeliyim ?

NOT : Hastane sigortadan parayı alamamış. Sigortadan alamayınca , Bizim işyerini mahkemeye vermiş ve bu davayıda kaybetmiş.
Saygılarımla
Saffet Güngör
saffetg@gmail.com
0536 478 73 09