İyi akşamlar,
Aile olarak başımdan geçen bir olayı anlatmak ve sizlerin tecrübeleriyle mahkeme sonucuna kendimi önceden hazırlamak için sizlere bir sorum olarak ;

Babam, Ankara ilinde uzun yıllar boyunca temiz bir şekilde esnaflık halini sürdüren bir insandır.Ankara'daki sayılı köklü ve büyük kasaplardan biridir.Bende yıllardır ona işlerinde yardım eden biriyim.
Ramazan ayının ilk haftalarında babam uzun yıllardır tanışıklığı olan birinin ricasını kıramadı ve 200kg ( ikiyüz kg ) civarı bir FATURASIZ et alımında bulundu.Daha sonra 10. ayın başlarında dükkan ve depolarımıza jandarma ve il sağlık ekibinden soruşturma için geldiler ve depolarımıza, faturalarımıza, etlerimizin damga ve sağlık raporlarına baktılar. Herhangi bir aksilik bulunmadı mali açıdan.Etlerimin de herhangi bir problemi çıkmadı.Bize damgasız et bulunmadığına dair bir kağıt imzalattılar ve babamı göz altına aldılar. Bunu ilimiz genelinde onlarca kasap dükkanına yapmışlar. Bize bu etleri temin eden şahıs Ankara genelinde hırsızlık yapan etleri hırsızlıkla temin eden bir kişiymiş.Bizim tabii ki bunda bilgimiz yok. Ve ilk mahkemede babam ve 10 esnafın bulunduğu grup serbest bırakıldı.Daha sonra etleri çalan şahısın avukatının yoğun itirazı üzerine sonuç 2. mahkemeye bırakıldı ve babam ve esnaf grubu Sincan cezaevine gönderildi.
2. Mahkeme günü Aralık 15'te yapılacakmış.
İddidanameye göre esnaf grubu bu etleri hırsızlık eti olduğunu bilerek almış görünüyor. Ama hiçbir esnafın bundan bilgisi ve haberi yok. Telefon görüşmelerimiz de dinlenmiş.Bu görüşmelerde hırsızlık mal veya çalıntı mal ibareleri geçmiyor.
2. Mahkemede babam ve esnaf grubunun suçlanması :
Organize suç çetesine yardım etmek ( yani hırsızlıkla ele geçirilen etleri bilerek SATIN almak )
Bu etleri satın alarak insan sağlığını bozmak.
Babamın herhangi bir sabıka kaydı, vergi borcu ve devletle hiçbir sorunu yoktur.
Sizlerden öğrenmek istediğim 2. mahkeme sonucu ne olacaktır.
( Benim tahminlerime göre faturasız mal alımı yani mali ceza veya 6ay - 1 yıl hapis cezası ( o da para cezasına çevrilir mi ) )
Teşekkür ederim.İyi aksamlar...