Merhaba, oturduğumuz apartmanda yönetici çatı aktarma işi için toplanan paranın %20 sini kiracılardan talep ediyor ve buna dayanak olarak kat mülkiyet kanunun 42. maddesinin 5378 - 1.7.2005 / m.19 numaralı ek maddesini kullandığını belirtiyor.

Bu maddeye göre çatı aktarımı özürlülerin yaşamı için zorunluluk gösteren bir durum mudur? Bu genel bir tadilat değil midir? Bu durumda tamamını mülk sahipleri ödemek zorunda değil midir?

Benim bildiğim özürlülerin yaşamı için zorunluluk arz eden durumlar merdivenlere gerekli tertibatın kurulması, gerekli ise otopark ve bahçede düzenleme yapılması, asansörün uygun duruma getirilmesi gibi işlerdir.

Bilgisi olanlar yardımcı olabilirse memnun olurum.

İlgili madde

(Ek fıkra: 5378 - 1.7.2005 / m.19) Özürlülerin yaşamı için zorunluluk göstermesi halinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanır. Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda; ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılır. İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırır. Komisyonun teşkili, çalışma usulü ile özürlünün kullanımından sonraki süreç ile ilgili usul ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenir.
Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir.

Not: Engellilere özürlü denmesinden hiz hazzetmeme rağmen kanun maddesinde bu şekilde yer aldığı için ona uygun yazdım. İnsanların engel ile özür arasındaki farkı ne zaman öğreneceğini çok merak ediyorum.