Slm iyi Günler

Adli sicil kaydının yeni çıkan mali müşavirlik kanunu hakkındaki düzenlemenin nasıl uygun hale geleceği bunu adelet bakalnlığı ve birkaç avukat arkadaşımla görüştüm çözemediler.Hatta imkansız olduğunu söylediler.

Kanun Şu:SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Kanun No. 5786

Kabul Tarihi: 10/7/2008

MADDE 2 – 3568 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"d) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak."

Ceza ise

Sanığın yaralama suçunu işlediği sabit olduğundan 5237 STCK nun 87/3 maddesi uyarınca suçun işleniş bişimi sanığın şahsi hali,suç konusunun önem ve değeri,mağdurdaki kırık şeklindeki yaralanmalanın hayati fonksiyonlarına etkisi,sanığın kastının yoğunluğu nazara alınarak takdiren 1 yıl 4 ay hapis cezasına,

sanığın kişiliği,sair halleri,cezanın ıslah amacı,suçun işlenmesindeki özellikleri nazara alınarak sanık hakkında TCK nun 62.maddesinin uygulanmasına takdiren yer olmadığına,

Sanığın sabıkasız geçmişi ve suç işleme hususundaki eğilimleri nazara alınarak cezasının ertelenmesi halinde ilerde suç işlemekten çekineceği hususunda mahkememize yeterli kanaat getirildiğinden verilen cezanın 51/3 maddesi uyarınca takdiren 1 yıl denetim s üresibe tabi tutulmasına,denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlenmesi halinde ertelenen cezasının kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirilmesine karar verileceğinin sanığın ihtarına

karar verilmiştir.

Denetim süresi 4 ay önce bitti ve bu dava tamamen karşı tarafın yanlı davranışı ve zenginliği sayesinde tuttuğu yanlış şahitler ötürü iterek kolunun kırılması sonucu verilmiştir.Adalet sistemimizde yanlış verilen kararların düzeltilmesi gibi bir şey yokmu.Haksızlık sonucu bir insanın hayatı geleceği ile kimsenin oynayamaması lazım.Tek çıkış başbakan yada yargıtay başkanı diyorlar.Hatta imkansız görülüyor.Bır çıkış yolu bilen varsa çok ama çok sevinirim.