+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: İcra Takibindeki Tazminat Alacağım Hakkında

İcra Takibindeki Tazminat Alacağım Hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İcra Takibindeki Tazminat Alacağım Hakkında

Merhaba,sayın üyeler ve sayın avukatlar
    Sizlerden yardım rica ediyorum. 2007 yılında başlayan boşanma davam,2009 yılında bitti ve tazminat almaya hak kazandım.Fakat iki tarafta temyize gitti,henüz dosyam yargıtayda gözükmemekte.Sanırım temyizin sonucu Mart 2009 boşanmam gerçekleştiği halde, 1 yıl daha sürecek. Fakat temyiz daha 1 yıl süreceğinden, tazminatı almak için Temmuz 2009, icra müdürlüğüne başvuruda bulundum. Benim merak ettiğim bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği?20 bin TL kazanmıştım,karşı tarafın avukatı heray 500-1000-TL şeklinde öderiz diyormuş ama ben bu tutarı kabul etmiyorum.Bu konudaki yasal haklarım nelerdir?Ben bu parayı toplu bir şekilde veya 4-5 taksitle almayı düşünüyorum çünkü borçlarımı ancak bu şekilde kapatabilirim. Bu aşamadan sonra kaç ay daha parayı almak için beklerim ve kaç taksitte alırım. Bu konuda bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

İyi günler

Hukuki NET Güncel Haber

İcra Takibindeki Tazminat Alacağım Hakkında konulu yargıtay kararı ara
    İcra Takibindeki Tazminat Alacağım Hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    85
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Icra Takibindeki Tazminat Alacağım Hk

tazminat maddimi manevimi?

Nerede
    Kocaeli, Türkiye.
    İletiler
    269
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mualla79 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizlerden yardım rica ediyorum. 2007 yılında başlayan boşanma davam,2009 yılında bitti ve tazminat almaya hak kazandım.Fakat iki tarafta temyize gitti,henüz dosyam yargıtayda gözükmemekte.Sanırım temyizin sonucu Mart 2009 boşanmam gerçekleştiği halde, 1 yıl daha sürecek. Fakat temyiz daha 1 yıl süreceğinden, tazminatı almak için Temmuz 2009, icra müdürlüğüne başvuruda bulundum. Benim merak ettiğim bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği?20 bin TL kazanmıştım,karşı tarafın avukatı heray 500-1000-TL şeklinde öderiz diyormuş ama ben bu tutarı kabul etmiyorum.Bu konudaki yasal haklarım nelerdir?Ben bu parayı toplu bir şekilde veya 4-5 taksitle almayı düşünüyorum çünkü borçlarımı ancak bu şekilde kapatabilirim. Bu aşamadan sonra kaç ay daha parayı almak için beklerim ve kaç taksitte alırım. Bu konuda bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

İyi günler

Boşanma kesinleşmemişse icraya konulamaz çünkü boşanmaya bağlı bir hak....
    Boşanma kesinleşmişse tazminatlar içinde kesinleşme koşulu aranmaksızın takip yapılabilir.

T.C.
    YARGITAY
    HUKUK GENEL KURULU
    E. 2008/12-656
    K. 2008/638
    T. 22.10.2008
    • BOŞANMA İLAMI ( Boşanma Yönünden Kesinleşen Karardaki Maddi ve Manevi Tazminat Alacakları İçin Kesinleşme Koşulu Aranmaksızın İcra Takibi Yapılabileceği )
    • KESİN HÜKÜM ( Boşanma Yönünden Kesinleşen Karardaki Maddi ve Manevi Tazminat Alacakları İçin Kesinleşme Koşulu Aranmaksızın İcra Takibi Yapılabileceği )
    • MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT ( Boşanma Yönünden Kesinleşen Karardaki Bu Alacaklar İçin Kesinleşme Koşulu Aranmaksızın İcra Takibi Yapılabileceği )
    • İLAMIN KISMEN KESİNLEŞMESİ ( Boşanma Yönünden Kesinleşen Karardaki Maddi ve Manevi Tazminat Alacakları İçin Kesinleşme Koşulu Aranmaksızın İcra Takibi Yapılabileceği )
    2004/m. 36
    1086/m. 443, Geç.3

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanma kesinleşti,Mart 2009 itibari ile eski kütüğüme döndüğüme dair gerekçeli kararın altına not düşüldü. Bende o yüzden Temmuz 2009 da icraya verdim alacağımı.Ama bu kaç ay sürer benim sorum bu,çünkü çok borcum var ve kaç ayda parayı alabilirim bu bilgi sayesinde rahatlayacağım.10bin maddi,10 manevi tazminat kazandım.İcra Müdürlüğünde kaç ay bekler dosyam? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tazminat alacağımla ilqili icra takibi

Sizlerden yardım rica ediyorum. 2007 yılında başlayan boşanma davam,2009 yılında bitti ve tazminat almaya hak kazandım.Fakat iki tarafta temyize gitti,henüz dosyam yargıtayda gözükmemekte.Sanırım temyizin sonucu Mart 2009 boşanmam gerçekleştiği halde, 1 yıl daha sürecek. Fakat temyiz daha 1 yıl süreceğinden, tazminatı almak için Temmuz 2009, icra müdürlüğüne başvuruda bulundum. Benim merak ettiğim bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği?20 bin TL kazanmıştım,karşı tarafın avukatı heray 500-1000-TL şeklinde öderiz diyormuş ama ben bu tutarı kabul etmiyorum.Bu konudaki yasal haklarım nelerdir?Ben bu parayı toplu bir şekilde veya 4-5 taksitle almayı düşünüyorum çünkü borçlarımı ancak bu şekilde kapatabilirim. Bu aşamadan sonra kaç ay daha parayı almak için beklerim ve kaç taksitte alırım. Bu konuda bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tazminat alacağımla ilqili icra takibi

V. Maddi tazminatın ödeme biçimi
    Maddi tazminat, ayni veya nakdi şekilde olabilir. Ayni tazminat ödenmesi için tarafların bu hususta anlaşmış olmaları gerekir. Örneğin, zirai bir işletmenin bırakılması veya aile konutu veya başka bir konut da duruma göre eşe maddi tazminat olarak verilebilir.[94] Hâkim, muayyen şeylerin veril*mesi şeklinde ayni veya muayyen bir miktarın ödenmesi şeklinde nakdi ola*rak maddi tazminata hükmedebilir.

TMK madde 176’ya göre maddi tazminatın, toptan veya durumun gerek*lerine göre irat biçiminde ödenmesine karar verilebilir. Buradaki kriter ta*rafların sosyal ve ekonomik durumları ile somut olayın özellikleridir. Taz*minatın bir defada ve toptan ödenmesine karar verilirse borç sona ereceği gibi uygulama açısından da daha pratik bir çözüm yöntemi olacaktır.[95] Maddi tazminata irat şeklinde ödeme yönünde karar verildiğinde birbirine yabancı duruma gelmiş taraflar yeniden yüz yüze gelmek zorunda kalacak ve bir takım sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenlerle maddi tazminatın toptan ödenmesine karar verme tarafların yararına olacaktır.[96]

Eski Medeni Kanunda, 3444 sayılı Yasa ile değişik 145’inci maddesi ile hâkimin, maddi tazminatın sermaye (toptan) veya durumun gereklerine göre dönemsel gelir (irat) biçiminde ödenmesini kararlaştırabileceği getiril*miş, TMK’de bu maddeyi karşılayan şekilde TMK madde 176’da düzenleme yapılmıştır.[97]

Maddi tazminatın toptan veya irat biçiminde ödenmesine karar veri*lirse de taksit şeklinde ödenmesine karar verilemez. Yargıtay, boşanmanın eki niteliğinde olan hükmedilecek tazminatların ödenme biçiminin TMK’nin 176’ncı maddesinde açıklandığını, bu maddeye göre maddi taz*minatın toptan veya irat biçiminde, manevi tazminatın ise sadece toptan ola*rak ödenmesine karar verilebileceğini, mahkemece yasada belirtilen ödeme biçimi dışına çıkarılarak hükmedilecek maddi ve manevi tazminatın taksit şeklinde ödenmesine karar verilmesinin doğru olmadığını kararlarında be*lirtmiştir.[98]

Aynı şekilde tazminatın toptan ödenmesine karar verilirse de bölüne*rek ödenmesine karar verilemez. Nitekim Yargıtay, mahkemede TMK 176/son maddesine uygun istek olmadan ve maddi tazminata irat şeklinde hükmolunmadan, infazda tereddüde yer verecek şekilde tazminatların bölü*nerek takdirinin doğru olmadığına karar vermiştir.[99]

Taraflar arasında bir anlaşma yoksa maddi tazminat Türk parası olarak ödenir.[100]

Maddi tazminatta faiz boşanma kararının kesinleşme tarihindeki ka*nuni faiz oranına göre takdir edilir.[101] Zira maddi tazminat alacağı kesinleş*mekle belirgin ve muaccel bir alacak haline gelmektedir.[102] Maddi tazminat boşanma hükmünün kesinleşmesi tarihinde hüküm ifade edeceği için faize boşanma davasının kesinleşmesi tarihinde hükmolunur. Ancak maddi tazmi*nata ilişkin istek boşanma davası ile beraber değil de, boşanma hükmünün kesinleşmesinden sonra bir yıllık zamanaşımı süresi içerisinde ayrı bir dava ile istenmişse dava tarihinden itibaren faize hükmedilir
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

3. Tazminat ve nafakanın ödenme biçimi
    Madde 176.- Maddî tazminat ve yoksulluk nafakasının toptan veya durumun gereklerine göre irat biçiminde ödenmesine karar verilebilir.
    Manevî tazminatın irat biçiminde ödenmesine karar verilemez.
    İrat biçiminde ödenmesine karar verilen maddî tazminat veya nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü hâlinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi hâlinde mahkeme kararıyla kaldırılır.
    Tarafların malî durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hâllerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.
    Hâkim, istem hâlinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen maddî tazminat veya nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

4. Yetki
    Madde 177.- Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    Kocaeli, Türkiye.
    İletiler
    269
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

gerekçeli kararda açıkça yazmıyorsa öyle 500 , 500 öderiz diye avukatın söylemesiyle olmaz...
    kazanılan tazminatı icraya koyduğunuzda 4 taksitle ödeme yapabilir.. Bunun dışında haciz yapma hakkınız da var.. Tipik bir alacak borç gibi düşünün... Sürecin ne kadar süreceği tamamen eşinizin ödeme gücüne , ödeme niyetine ve avukatınızın ya da sizin saldırganlığınıza bağlı...

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcra Takibindeki Tazminat Alacağım Hakkında

Sayın dardayım rumuzlu üyeye ve siz Fırat Bey e sonsuz teşekkür ve sayqılarımı sunuyorum. İnanın 3 yıldır davam sürüyordu ve tek kuruş almadan çocuğuma bakmaya çalışıyorum.henüz nafakayı da ödemiyorlar.O yüzden bu kadar ısrarla sordum ki bir cevap beni rahatlatsın diye.Tekrar çok teşekkür ederim.İyi akşamlar.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

icra yoluyla tazminat

tazminat icra takibi

boşanma davası tazminat icra

icraya verildikten sonra kac gun sonra sonuclanir www.hukuki.net

tazminat icra

icralik tazminat

tazminat davasını kazanınca icraya konulunca parayı ne zaman alırımicraya verilen tazminat ne kadar sürede alınırboşanma tazminat icratazminat kac ayda alınırtazminat davasi bittiyi zaman parayi nezaman alirizicra tazminatımı nezaman verirboşanmada tazminat nasıl alınırtazminat davasında karar verildiginde tazminat ne zaman alınıricra maddi tazminat kesinleşmeTazmınatımı ıcra yoluyla nasıl alırıztazminat icrada nezaman alirimicraya verilmiş tazminat nasıl alınırkazanılan tazminat ödenmezsebosanmadan sonra odenmeyen tazminathttp:www.hukuki.netshowthread.php61093-icra-Takibindeki-Tazminat-Alacagim-Hakkindabosanma tazminati kac gunde odeniricrada tazminatnafaka icraya konulunca parayi ne zaman alirizbosanma tazminati kac taksitte odenir
Forum