sayın üyeler,
5 yıldır oturduğum ve kirasını aksatmadığım dairem 2 sene önce satıldı ve el değiştirdi.Yeni ev sahibi kira arttırım davası açtı ,emsal bedel gösterdi danıştay reddetti.
geçen sene apartmanda yapılan 31.00 YTL bir harcamayı kiradan mahsup ettim.Daha önce yaptığım gibi.Mal sahibi bunu mahkemeye taşıdı ve mahkeme bunu eksik kira ödemesi "temerrüt" olarak değerlendirdi ve tahliyeme karar verdi...
tüm apartman daire mal sahiplerinin ödediği,yönetim defterinde yer alan kiracıların ödemediği bir harcamanın hissesine düşen tutarı idi bu 31.00 TL.
Banka dekontu üzerinde kiranın neye mahsuben eksik yatırıldığı da belirtilmişti.
Senelerce her ay milyar liraları aşan bir kira öderken 31.00 TL için tahliye olmak çok ağırıma gitti.Mal sahibinden yazılı bir belge almadan kirayı eksik ödemem belki bir hata idi.Ancak bu miktarın küçüklüğü ve ne için eksik ödendiği gün gibi açık iken mahkemenin bu kararı vermesi beni çok şaşırttı.
Çok açık ve net ki mal sahibi beni tahliye edebilmek için bu bahaneyi kullandı.Yoksa o da bu miktarı apartman demirbaşı için ödediğimi biliyor.Sözlü olarak olurunu almama rağmen daha sonra haberi yokmuş gibi tahliye davasında kullandı bu kozu...
Benzer davalar var mı bilmiyorum.Ancak mal sahiplerinin apartman gideri(demirbaş vs) olarak ödemek zorunda oldukları meblağları kiracılarının apartman yönetimine ödeyip daha sonra kira bedelinden mahsup edebilmeliri için bir düzenleme olması lazım gibi geliyor bana,,,
Benzer bir sorunla karşılaşmış olan birileri benimle paylaşabilirse çok sevineceğim...

Teşekkürler...