Öncelikle selamlar.Forumda yeniyim umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

15 Haziran 2009 tarihinde öğretmen emeklisi olan ve emekli sandığından maaş almakta olan annem vefat etti.SGK'ya ilgili dilekçeler ve gerekli belgeler ile (ölüm belgesi,annemin emekli tanıtım kartı vs.) başvurdum ve öğrencisi belgesi ile durumumu ispatlayıp 22 yaşında olmama rağmen yetim aylığı almaya hak kazandım.Annem aylık 1100 lira olmak üzere 3 aylık periyodlarda maaş almaktaydı.SGK ile yaptığım telefon görüşmesinde ilk aya mahsus 1 maaş tutarı ölüm yardımı diğer aylarda tek yetim olmamdan dolayı asıl maaşın %50'sini ve %4 lük vergi iadesini almaya hak kazandığımı öğrendim.Dul-Yetim aylığı tanıtım kartım adresime posta ile ulaştıktan sonra tekrar SGK ile yaptığım telefon görüşmesinde paranın halkbankasına yattığını ve 3 ağustosta çekebileceğimi öğrendim ancak hesabımda gözüken para 480 lira idi.Bunun sebebini annemin maaşını 3 aylık periyodlar halinde aldığını ve 15 haziranda vefat ettiği için son 3 aylığını mayısta aldığı ve temmuz maaşını iade almak durumunda olduklarını bunun 6 taksit şeklinde benim maaşımdan kesileceğini söylediler.Fakat telefonda konuştuğum kişi çok bilgili bir şekilde konuşmuyordu.Eminmisiniz diye sordum çünkü annem adına hali hazırda üç aylık maaşını çektiği ziraat bankasından 900 lira tutarında kredi kartı borcu vardı 6 taksit şeklinde bu kesiliyor olmasın dedim tedirgin bir sesle sanmıyorum cevabını aldım.Bunuda fazla umursamadım ve kredi kartı borcunu maaşı çekinde öderim diye düşünüp 3 ağustosta 2 aylık maaşımı ve ölüm yardımını aldım.Ancak 4 ağustos annemin maaş günüydü ve annemin bankamatik kartı halen bende olduğu için kontrol etme gereksinimi duydum ve anneminde 3 aylık maaşı toplu şekilde yatmıştı.

Şimdi sorum ben vatandaşlık vazifemi yaptım ve SGK'ya gerekli belgeleri yollayip annemin vefatını bildirip kendi maaşımı bağlattım.Buna rağmen yatan maaşı farkettim.Ben kontrol etmesem o maaşlar o kartta ne süre birikecekti acaba?Ben bu durumda annemin hesabına yatan parayı çekersem sorun teşkil edermi?Ederse ne gibi durumla karşı karşıya kalırım?Ne yapmam gerekli kafam çok karıştı gerçekten..

Uzun yazımla kafanızı şişirdiğim için özür diler vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.