+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 61 ileti bulundu.

Konu: Bu Hukuk mudur?

Bu Hukuk mudur? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bu Hukuk mudur?

Soru hukuki bir soru iken (En azından ben başlıktan öyle algıladım.) verilen yanıtlarla yine siyasete, yine "sen ve ben" "siz ve biz" noktasına gelmiş dayanmış.

Bence bu soruya verilecek yanıtlarda nedeni her ne olursa olsun atama bekleyen onca hakim ve Cumhuriyet savcımızın mağduriyeti üzerine yorum yapılmalıdır. HSYK ve Adalet Bakanlığı kozlarını paylaşacak diye nice aileler belirsizlik yüzünden mağdur olmuştur. Bu nasıl bir adalet anlayışıdır ki adalet dağıtmak üzere görevlendirdiğiniz personeli önce siz mağdur ediyorsunuz???

Hakim ve Cumhuriyet savcılarımızın atamalarının bir idareye, bir bakanlığın onayına tabi olmasına ezelden beri karşıyımdır. Hatta ve hatta yargının bağımsızlığını etkilediğine inandığımdan Adalet Bakanlığı'nın bizzat kendisine karşıyımdır. Atamaların bakanlığın onayında olmasının hakim ve Cumhuriyet savcılarımız üzerinde doğrudan olmasa bile dolaylı olarak baskı yarattığı kanaatindeyim. Bakanlığın alternatifi üzerinde hala düşünmekteyim, aklıma iyi bir çözüm gelirse onu da burada paylaşırım.

Konunun bir de sosyolojik boyutu var. Epey taşınmış bir memur çocuğu olarak taşınma işinin ne kadar meşakkatli, ne kadar sinir bozucu olduğunu çok iyi biliyorum. Önce yeni görev yerinin sabırsızlıkla beklenmesi, beklentilerin dışında bir yer olması durumunda yaşanan şok, alışmış olduğunuz görev yerinden ayrılmanın burukluğu, geride bırakacağınız arkadaşlarınıza ve dostlarınıza yaşattığınız ve bizzat yaşadığınız hüzün, yeni görev yerinde tutulacak eviniz, çocuklarınızın okulları, evin toparlanması, taşınması, evin yerleştirilmesi vs. bir yığın sorun sizi beklerken bir de bu belirsizlik insanı çileden çıkarır herhalde...

Konuya bu açılardan bakmak çözüm için daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Bu Hukuk mudur? konulu yargıtay kararı ara
    Bu Hukuk mudur? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    izah edemiyorum aklıma düşünceme.
    Ergenekon denilen davanın tüm sanıklarına aynı gözle bakılırsa izah etmekte zorlanmanız doğaldır. Zaten oyunun adı da budur. Temizleri Kirlilerin yanına koyarak temizleri de kirli göstermek

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Dilek Kuzulu Yüksel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bence bu soruya verilecek yanıtlarda nedeni her ne olursa olsun atama bekleyen onca hakim ve Cumhuriyet savcımızın mağduriyeti üzerine yorum yapılmalıdır. HSYK ve Adalet Bakanlığı kozlarını paylaşacak diye nice aileler belirsizlik yüzünden mağdur olmuştur. Bu nasıl bir adalet anlayışıdır ki adalet dağıtmak üzere görevlendirdiğiniz personeli önce siz mağdur ediyorsunuz???
    Evet, tayin bekleyen hakim ve savcıların mağduriyeti hakkında haklısınız.
    Ancak bir KCK operasyonunu yürüten hakim ve savcının yerinin değiştirilmesinden doğacak mağduriyet daha büyük olacaktır.
    Bu mağduriyette iki tarafın da eşit sorumlu olduğunu iddia etmek haksızlık olacaktır. Mağduriyet varsa, mağdur edene bakınız.

Bir yangın varsa, "vah vah bütün mahalle yandı, zarar büyük" diye ağlamak yerine
    1. yangını söndürme çabalarına ortak olmalı,
    2. yangını çıkaranları yakalayıp cezalandırmalı.

Ayrıca mesela Adalet Bakanlığı personel müdürlüğü tarafından hazırlanan atama listesine bu şekilde bir bakan veya müsteşar müdahale etseydi nasıl kıyamet kopacağını düşünün. Aynı müdahaleyi HSYK'nın diğerleri yapınca da aynı kıyamet kopmalı.

Daha önce söylediğim gibi kanunlara aykırı davranan hakim veya savcı için disiplin işlemi ve görevden alma, hatta meslekten men'e kadar cezalar mümkünken bu oyunlar neden?

Bu arada bundan sonraki satırlarımı Dilek Hanımı tenzih ederek yazıyorum.
    Ama bu 367 krizine benzemiyor mu?

367 krizinde meclise girmeyip tartışmalı bir şekilde seçimleri kilitleyenleri alkışlayanların HSYK toplantısına girmeyen Adalet Bakanı veya müsteşarını eleştirmeye hakkı yok sanırım.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Dilek Hn.
    Siteminiz bana ise konu hukuki gibi görünse de "Güncel Siyaset tarih tartışma" forumuna yazıldıpı için ben forumun hakkını verir tartışırım soran da hakim veya savcı veya yakını değil.
    Adalet bakanlığına karşı olduğunuz kadar HSYK nin kararlarına karşı yargı yolunun kapalı olmasına da karşıysanız sizinle hem fikiriz demektir.
    Tayfun üstadımla da hem fikir olduğum için ayrıca mutlu oldum. En azından bu davada herkesin temiz olmadığı gibi bir fikri var yada herkesin temiz olduğuna şartlanmamış. Ben de öyle düşünüyorum.
    Yine de bir kusur ettikse bağışlanır dilerim.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Oğuz,elbette dilediğiniz şekilde (Yasalara ve site kurallarına aykırı olmamak kaydı ile.) dilediğiniz fikri burada tartışma özgürlüğüne sahipsiniz. Bu özgürlüğünüze engel olmak gibi bir niyetim olmadı, olamaz da. Ancak iletmek istediğimin -sizin deyiminizle sitemimin- konuya siyasi olarak bir taraftan bakmak yerine objektif ve çok yönlü bakılması gerektiği mesajı olduğunu sanırım yine anlayamadınız. Sorunun ilk cümlesine bakarsanız, haftalardır tayin bekleyen hakim ve Cumhuriyet savcılarımızın durumu üzerinde vurgu yapıldığını ve başlıkla "Bu hukuk mudur?" sorusunun yöneltildiğine dikkat buyurursanız, soruyu soranın hakim ya da Cumhuriyet savcısı yakını olup olmadığı ile ilgilenmeksizin, konunun hukuki boyutunun irdelenmeye çalışıldığını görebilirdiniz diye düşünüyorum.

Oysa bir hukukçu olarak konunun hukuki boyutunu tartışmak bir kenara,

Bulundukları mevkide görev yaparken usul yasa dinlemezliğin neticesi yargılananların hakim savcının usul ve yasaya aykırı davrandıkları iddiası komik bile değildir.
    cümlenizde özellikle koyulaştırdığım bölümde, bir hukukçunun hukukun temel ilkelerini görmezden geldiğini görmek, beni -bir hukukçu olarak- endişelendiriyor.

Diğer konuya gelecek olursak; Adalet Bakanlığı'na karşı olduğum kadar Adalet Bakanı ve bakanlık müsteşarının doğal üyesi olduğu bir HSYK'ya da karşıyım. Benimle hemfikir olmak sizi ne derece mutlu eder bilmiyorum ama aynı ölçüde kurul kararlarının yargı denetimine kapalı olmasına da karşıyım. Çünkü adalet dağıtmakla görevlendirilen hakim ve Cumhuriyet savcılarımızın atama ve özlük hakları ile ilgili olarak maruz kalabilecekleri mağduriyetin de yine adalet dağıtmakla görevli yargı tarafından giderilebilmesi gerektiğine inanıyorum.

Malum davaya ilişkin yorumlarınıza gelince eğer Tayfun Bey'le hemfikir olduğunuza inanıyorsanız inanın sizin karşıt grup olarak nitelendirdiğiniz çoğumuzla da -buna ben de dahilim- aynı fikirdesiniz demektir. En azından bu sitede ben şimdiye dek, malum davada yargılananların hepsinin masum olduğunu peşin peşin kabul etmiş, ileri sürmüş kimseye rastlamadım. Gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamalarında tespit edilen usule ilişkin birçok eleştiride bulunuldu, çelişkiler, şüpheler dile getirildi, sanıkların bir an önce hakim önüne çıkarılıp yargılanmaları gerektiği vurgulandı ancak hepsi masum diyen olmadı. Ne var ki, sanıkların hepsinin ya da bir kısmının suçlu olduğu, usul ve yasalara aykırı davrandıkları için yargılandıkları (Dikkatinizi çekerim, "usul ve yasalara aykırı davrandıkları iddia edildiği için yargılandıkları" değil.) çok açık ve kesin bir dille vurgulandı.

Benim öyle bir çabam ve kaygım yok ama gerçekten hemfikir miyiz?

Nerede
    ist
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ergenekon (JİTEM) çözüldükçe olaylar aydınlanacaktır , zaten bütün korku buradan başlıyor.... niye mevcut savcıların görev yerlerini değiştirmeye çalışıyorlar ??? HSYK nın tarafsızlığına gölge düşmüştür ..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Dilek Hn.,
    "Usul yasa dinlemezliğin neticesi yargılananların" derken suç işleyenlerin demedim demek de istemedim, şu bir gerçek ki adalet karşısına sanık olarak getirilmek usul ve yasaya gereken hassasiyeti göstermekte zaafiyetten kaynaklanır, bunun illa suç kastıyla olması şart değil, vatanseverlik duyguları vs. ile de insanlar bu tür zaafiyetlere düşebilir. Ben peşinen kimseyi suçlamadım, bunun için bir neden yok, bu dava ile yargılananlardan bir tek kişiyi bile tanımam.
    Herhangi bir kurumun kuruluşun yargı denetiminden uzak olmasına karşıyım, hukukun uzanamadığı kuytu köşe olmasın isterim. Paralel düşüncelerimiz beni mutlu etti.
    Bu davada herkesin masum, vahim silahların "boru", kayıtların "montaj", eylemlerin "komplo" iddianamenin "safsataname" gibi nitelendirilmesi beni de dehşete düşürüyor. Çünkü böyle kabul edince 60 yıllık tarihimizde yaşananları nereye koyacağız gibi bir soru çıkıyor karşımıza. Elbette herkes suçlu da değildir, bir gemide tek bir masum varsa o gemi batırılamaz. Ama davayı bazı kurumlar ve şahıslar arasındaki "it dalaşı"na indirgemek gerçekten talihsiz bir yaklaşım olur.
    Kesinlikle hem fikiriz. Esenkalın.
    Konu Av.Engin Oğuz tarafından (24-07-2009 Saat 16:54:06 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanaatimce 82 anayasası hemen değiştirilmeli ve bunun sonucu olarak da HSYK yeni bir yapıya kavuşturulmalıdır.

HSYK, şu anda cunta anayasasının yapılandırdığı hali ile çalışıyor.

61 anayasında ve diğer demokratik ülkelerdeki yapıya bakılarak farklı bir duruma getirilebilir.

HSYK'da adalet bakanı ve müsteşarının varlığını "bağımsızlığı zedeliyor" diye eleştirenlerin, emir komuta içindeki askeri yargıya da bu açıdan bakmalarında yarar var.

HSYK'nın sadece üç beş tane yargıçtan oluşmasına da karşıyım. O yargıçların tarafsız ve bağımsızlığının garantisi var mı?

HSYK, daha geniş bir heyetten oluşmalıdır.

Bu arada, Can Dündar'ın, heyetteki bir üye ile ilgili yazısı da çok ilginç.

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.asp...a=Can%20Dundar

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence tamamen hemfikir değiliz Sayın Oğuz,

Dilek Hn.,
    ...şu bir gerçek ki adalet karşısına sanık olarak getirilmek usul ve yasaya gereken hassasiyeti göstermekte zaafiyetten kaynaklanır, bunun illa suç kastıyla olması şart değil, vatanseverlik duyguları vs. ile de insanlar bu tür zaafiyetlere düşebilir.

Adalet karşısına sanık sıfatı ile çıkan herkes, usul ve yasaya gereken hassasiyeti göstermekte zaafiyet mi gösterir gerçekten? Böyle bir kaide ya da karine varsa, TCK'da suç uydurma (md.271), iftira (md.267) gibi suçlar neden düzenlenmiş olabilir sizce? Masumiyet karinesinin ne önemi kalıyor bu yorumunuzla?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Dilek Kuzulu Yüksel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ne var ki, sanıkların hepsinin ya da bir kısmının suçlu olduğu, usul ve yasalara aykırı davrandıkları için yargılandıkları (Dikkatinizi çekerim, "usul ve yasalara aykırı davrandıkları iddia edildiği için yargılandıkları" değil.) çok açık ve kesin bir dille vurgulandı.
    Ben çok açık ve kesin bir dille vurgulamadığım halde kabahatli benmi oluyorum şimd? Dava karara bağlanmadan usul ve yasaya aykırı davrandıkları yargısına varmış dostlar masumiyet karinesinden muafmı?
    Sürçi lisan etmiş olabilirim hatada ısrar etmeyi sevmem hatada ısrar etmek zır cahillerin huyudur ki nefret ederim bu huylarından.
    Ben meramımı yanlış aksettirmişsem kusura bakmayınız. Esenkalın.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: