+ Konuyu Yanıtla
1 / 8 Sayfa 12345678 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 71 ileti bulundu.

Konu: İdil Biret Konserinin Düşündürdükleri..

İdil Biret Konserinin Düşündürdükleri.. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İdil Biret Konserinin Düşündürdükleri..

Topkapı sarayında İdil Biret ile The Whitehall Orchestra nın konseri vardı . Ben saçma sapan işler ve kişilerle uğraşmaktan açıkça ''bastım'' ve konseri tamamıyla unuttum. Unutmam gerekenler gereksiz yere aklımdayken unutmamam gerekenleri unuttum... Ama akşam saatlerinde gelen haberlerle ''ne oluyoruz yahu'' demedim elbette ama sarsıldım...AKP RTE ve 11. nin getirdiği nokta artık çok açık ortaya çıkmıştı benim için...

The Whitehall Orchestra İngiltere'nin önemli orkestralarından birisi ama piyanist onlardanda ünlü düna çapında birisi Türkiye'nin gururu İdil Biret...

Ben gidemedim ama yaklaşık iki bin kişi gitmiş konsere yer bulamayanlarda cabası... İdil Biret i sadece seyirciler değil ünlü orkestra The Whitehall Orchestra da dakikalarca alkışlamış ne güzel ne gurur duyulası bir olay ... iyi ki varsın idil biret iyi ki varsın... Çölde ki Vaha gibisin ...

Benim PAÇAVRA dediğim yayın organlarından birisi ki adı VAKİT tir. Ki vakit laik cumhuriyete tehlikeli aşağılık bir yayın organıdır. Vakit akit nakit gibi isimler altında şerfsizce provakasyon yapmaktan hedef göstermek katletmekten başka işe yaramayan suç odağı bir paçavra prçasıdır. Ama yukarılardan korunur.. İşte bu paçavra bilgisizliğini de kullanarak kendisi gibi bilgisizleri proveke etti... "Mukaddes avluda şarap küstahlığı'' manşeti ile verdiği ve tüm vakit yazarlarını toplasan tırnağı dahi etmeyecekleri gerçek sanatçı İdil Biret i hedef gösteren bir haber verdi... Mukaddes avlu dediği yerde Topkapı sarayı...

Topkapı sarayı'nın neresi mukaddes? Niçin Mukaddes ? Topkapı Sarayı zamanında padişahların yaşadığı çok büyük bir ev yahu... Şimdi de müze... Mukaddeslikle kutsallıkla ilgisi yok... Ne mukaddesi... Neden mukaddes ? Kaldı ki gerçek islam da Kur'an dan başka mukaddes kutsal bir şey yoktur ki !!! Ne biçim işse bunu bile bilmiyor bu paçavra...

Ki o Topkapı Sarayı dili olsada konuşsa yaşananları...

Kaç halife orada ŞARAP İÇEREK alem yaptı...

Kardeşlerini, oğullarını boğdurtarak günahların en büyüğünü işleyen eli kanlı padişahları... sadrazamları şeyhülislamları valide sultanları...

Oğlancı koğuşu altında ne tür cinsi sapıklıklar yaşandı o sarayda.... peee...

Bu şeriat isteklilerinin Laik Cumhuriyete ve onun edinimlerine kafa tutmasıdır. Zaten tepedekiler Laik Cumhuriyeti yıkmak için uğraşıyor... Bunlarda aşağıdan bastırıyor...

Uyan ey halkım uyuma... Laikliğinde gerçek anlamda dinin de tehlikede... Polis ise ne hikmetse bu provakötörlere namazdan sonra sadece dağıtıyor... Hakkını arayan işçiyi ise dövüyor... Benim vergimle maaaş alan polis bunu yapıyor... Kendine gelmesi gereken bir kurum polislikte... Namaz gibi dini bir vecibenin altına sığınan şerefsizler ve ona göz yuman polisleri kınıyorum... polisin namaza izin vermesini namazdan sonra bu aşağılıkları göz altına almamasını çok yumuşak davranmasını kınıyorum... Son derece barışçı göstericieri bile jopla dağıtan polisin laik cumhuriyetin temellerine kurşun sıkanlara nazik olmasını kınıyorum... Bunlara verilen maaşa yazıklar olsun diyorum....

İstanbul valisi başta olmak üzere içişleri bakanı başbakan ve cumhurbaşkanını görevinden edecek bu olaya sessiz kalanları ayrıca kınıyorum... AB normlarına uygun mu şeriate özenerek insanlara saldırma girişimine hoş görülü davranmak !!!

Hukuki NET Güncel Haber

İdil Biret Konserinin Düşündürdükleri.. konulu yargıtay kararı ara
    İdil Biret Konserinin Düşündürdükleri.. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İdil Biret Konserinin Düşündürdükleri..

Padişahların içki alemleri ve oğlancılıklarına dair temelsiz iddialara dalmadan, ecdadımıza küfretmeden, Vakit gazetesinin çirkin tahrikleri ve bir grubun çirkin saldırısına tepkinizi ortaya koymak çok mu zor?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Padişahların içki alemleri ve oğlancılıklarına dair temelsiz iddialara dalmadan, ecdadımıza küfretmeden, Vakit gazetesinin çirkin tahrikleri ve bir grubun çirkin saldırısına tepkinizi ortaya koymak çok mu zor?
    La havle vela kuvvete..

Sizde boş boş konuşmak zorunda mısınız? Bu arada gözlerimiz yollarda kalmıştı... Gerçi ben üç aydır yazmıyordum sdt23 yazsın diye amma sizde bana uymuşsunuz...

İlla konuyu saptırıp başka yerlere çekerek tartışma yaratacaksınız buda bir tarz demek ki... Öfkenin hitabet sanatı olduğu gibi...

Bu arada sizden özür dilerim ben sizin Osmanlı soyundan geldiğinizi onların sizin ecdadınız olduğunu bilmiyordum... Şahsım adına düşündüm taşındım Osman oğulları ile hiç bir bağımı bulamadım yani benim ecdadım değiller... Osman oğulları adı üstünde Osman'ın oğullarıdır. Kendileri bir Türk soyundan (Kayı) gelmekle birlikte tüm Türkleri temsil etmezler. Kaldıki onlardan önce Göktürkler Anadolu Selçukluları filan vardı vardı da vardı... Türklerin çoğuda Osmanlı soyundan değil Yörük soyundan gelir Akkoyunlular Kara Koyunlular Cender oğulları Karesi Oğulları gibi... Bu Osman oğulları bunlarlada savaşa savaşa yayılmış büyümüş ve imparatorluk olmuşlardır. İşin acısı Osmanlı İmparatorluğunda en ezilen en horlanan ırk ta soy da Türkler olmuştur... Azıcık ciddi tarih okuyan bunları bilir...

Kaldı ki Osmanlı nın sınırlarına baktığımızda bugünkü Yunanistan Bulgaristan Romanya Arnavutluk Filistin Libya gibi bir çok ülkenin de bu sınırlar içerisinde olduğunu görüyoruz. 1910 lu yıllara dayanır balkan ülkeleri filistin libya Hicaz v.s ... Niçin Osmanlı onların Ecdadı olmuyor da benim ecdadım oluyor ??? Niye bir Dimetri nin eleni nin atası değiller ?

Hadi sizi çok fazla sıkıştırmayayım bu sefer... Azıcık kısa bir ecdat incelemesi yapalım...

Ertuğrul Gazi ile Hayme Hatunu Pas geçelim... Hadi güzel Hatırın için (Aslında pas geçmem ha... ) Osman Gazi ile Mal Hatun u da pas geçelim... Gelelim Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun a... Çocukları Sultan Murad Yani Murad Hüdâvendigâr bir yani daha Osmanlının üçüncü Padişahı.. Annesi Nilüfer hatun 'un asıl adı Holofira ve Ermeni... Yani Murad1 Osmanlı Türkü baba ve Ermeni anneden olma.... Murad Hüdavendigar ile Gülçiçek Hatun evlenir ve onlarında bir oğlu olur kim ? Yıldırım Beyazıd!! Osmanlı padişahı.. Babası Osmanlı annesi Ermeni olan Murad1 in Tamamen Rum (Yunanlı) olan Gülçiçek Hatundan olan oğludur Yıldırım Beyazıd... Oldumu sana Osmanlı ermeni melezinin Yunanla evlenmesinden bir çocuk!!! İşte bu üçlü melez ki doğal olarak osmanlı kanı daha az olan beyazıd bir Türkmen olan Devlet Hatunla evlenir ve Çocuklarıda Sultan Çelebi mehmet olur... Kargaşa sürmekte bak...

Hadi fazla sıkmadan atlayayım biraz sizin CEDLERİNİZİN TARİHİNDE Osmanlı Ermeni Yunan Türkmen Arap karışımı baba İkinci Sultan Murad Huma Hatunla evlenir... Oğulları ise Çağ kapatıp çağ açacak Fatih Sultan Mehmet tir... Huma Hatun'un asıl ismi Mara Despina dır ve has bir Rumdur.... Daha Açık bir deyişle Fatih Sultan Mehmet Ermeni Yunan Türkmen Arap Karışımı babası ile Has be has Yunanlı olan bir Anneden dünyaya gelmiştir... Azıcık gen bilimini ortaya koyarsak Fatih Sultan Mehmed in babası İkinci Sultan Murad %13 Osmanlı %13Ermeni %24 Yunan %50 Arap karışımıdır Annesi ise %100 Yunandır... Bu hesapla Fatih Sultan mehmed Ne kadar 'HAS'' bir Osmanlı Türküdür? Hesaplamakta zorlanma ben söyleyeyim %6,5 ( Yüzde altı nokta beş) Buna karşılık %62 Yunandır !!!

Devam etmeme gerek var mı? Daha neler neler var Nurbanu (İtalyan) Kösem Sultan Turhan hatice Sultan (Rus) böyle böyle gidiyor... En sona geldiğinizde oranlar inanılmaz çıkıyor... Osmanlı padişahlarıymış... Al ceddini güle güle Kullan ... Osmanlı Benim için Türkiye Cumhuriyetinden önce Aynı topraklarda kurulmuş bir imparatorluktur. Bu imparatorluğun içinde Türklerinde bulunmasından dolayı ve ilk kurucularının Türk soylarından gelmesinden dolayı kabul ettiğim bir kavramdır. Asla ceddim filan değillerdir... Zaten Neden Osman Oğulları ceddim olsun ki ?İmparatorlukla yöneticilerini karıştırmamakta yarar olduğunu sanıyorum...

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu cedlerinizle ilgili bölümden sonra gelelim içki sorununa..

Osmanzade Taib Ahmed (1660-1724) ın eserlerini okuduğumuzda ki Sadrazam Damat İbrahim Paşa'ya takdim edilip oluru alınan eserlerdir yazdıkları.."Telhisü Mehasini'l-adab" adam adlı eserinin üçüncü bölümünde bu konuyu çok açık gündeme getiriyor.

İlk padişahların ağızlarına içki koymadıkları çokça kabul gören bir gerçek bu konuyu eşelemenin de anlamı yok mantığıda yok . Taib Ahmed'e göre, "Fatih Sultan Mehmed Han ve Sultan Bayezid-i Veli, komutanları ve vezirleriyle arada sırada iyşü nuş (içki álemi) ederlerdi. Hatta Bayezid-i Veli, Sadrazam Gedik Ahmed Paşa'yı işret (içki) sırasında katletmişti".

Yavuz Sultan Selim içki kadehine fazla iltifat etmezdi, ancak ara sıra içerdi. Heyhat, çabuk sarhoş olup şiir okurdu. Bir gün bir eğlence sırasında yine sarhoş oldu; ayağa kalktı; elindeki kadehi öne doğru uzattı ve üzümden ilk şarabı çıkardığı iddia edilen İran Şahı'nı anımsayıp şiir okudu:

"Bint-ül inebin bikrini Cem etti izale."

(Üzümün kızının bekáretini Cem yok etti!)

Kanuni Sultan Süleyman'ın, ilk zamanlarında musiki dinlerken içki içmişliği vardı. Ancak daha sonra içkiyi yasakladı.

"Osmanlı'nın yasağı üç gün sürer" deyimi doğruydu. Kısa bir zaman sonra içki yasağı unutuldu, meyhaneler yeniden açıldı.

Padişahlar arasında içkiye en düşkün isim II. Selim'di. Lakabı "Sarhoş" idi. Bu dönemde sınırsız içki serbestliği vardı.

İlginçtir, II. Selim içkiye düşkün olmasına rağmen, beş vakit namazını da kaçırmazdı. Ve sonra, Halvetiyye Şeyhi Süleyman Efendi'nin telkiniyle içki içmeye tövbe etti. Hatta bir gün hastalandığında hekimlerin iyileşmesi için verdiği ilacı, "içinde içki vardır" diye içmedi.

İçkiye karşı padişahlardan biri de III. Murad'dı. İçki içmediği gibi huzurunda lafının edilmesinden bile hoşlanmazdı. Bunun altında yatan sebep ise şuydu: Şehzadeliği sırasında babası II. Selim bir gün kendisini içki sofrasına çağırdı. İçki içmesine izin verdi. Ama padişah daha önce Harem Kethüdası Hekimbaşı Kurdoğlu'na, şarap kadehinin içine baş ağrısına neden olacak bazı maddeler koymasını istemişti. Şehzade bu oyundan habersiz şarap kadehini ardı ardına içince birkaç gün baş ağrısından duramadı ve içkiye tövbe etti.

Bir diğer padişah, III. Mehmed de babasının yolundan gitti; içki içmedi. Ama onun döneminde Osmanlı kötü bir alışkanlıkla tanıştı: Tütün.

IV. Murad kendisi içmesine rağmen halka alkol, sigara ve kahve kullanılmasını yasakladı. İçki içenler darağaçlarında sallandırılırken IV. Murad'ın Şeyhülislamı Zekeriyazade Yahya Efendi bakın şiirinde ne diyordu:

"Mescitte riyamişler etsin ko riyayı/ Meyhaneye gel kim ne riya var ne mürai..." (Bırak mescitte ikiyüzlüler devam etsin riyakárlığa/ Sen meyhaneye gel ki orada ne riya var ne riyakár.)

Eee, şimdi bu şiiri nasıl değerlendireceğiz?

Neyse devam edelim.

Sultan İbrahim döneminde yeni keyif verici maddeler ortaya çıktı: Bunların başında, burundan çekilen enfiye (burun otu) vardı.

Bir tür uyuşturucu olan enfiyeyi zamanla padişahlar ve sadrazamlar kullanacaktı.

Bir sonraki padişah IV. Mehmed, avcılığa ve eğlenceye çok düşkün olmasına rağmen içkiden uzak durdu. Hatta yasakları katılaştırdı.

Ve 17. yüzyıldaki içki yasağı, Osmanlı'yı yeni bir alkol çeşidiyle tanıştırdı: Rakı.

Rakı, -görünürde sudan farklı olmadığı için-, içki yasağını delmek maksadıyla Osmanlı'ya giriverdi.

Görüldüğü gibi, bize ait zannettiğimiz rakı maalesef "milli içkimiz" değildi. "Rakı" sözcüğü Türkçe değil Arapça'ydı. Arap ülkelerinde "arak" denilmekteydi.
    Rakıyı Osmanlı Sarayı da pek sevdi. III. Ahmed, çoğunlukla geceleri hünkár sofasında, balkonda yumuşak yastıklar içinde yarı yatmış bir halde oturur, sadrazamı, şairleri ve dalkavuklarıyla rakı içerdi.

Bir sonraki padişah I. Mahmud da içkiyi seviyordu.

İçkinin seyri 18. yüzyılda da değişmedi. Bazen yasaklandı, bazen serbest bırakıldı.

Ne zaman paraya ihtiyaç duyuldu, içki içimi serbest bırakıldı. Çünkü alkolün alım satımından alınan "Zecriye Vergisi" hayli yüklüceydi!

Fındıklı Mehmed Ağa bu durumu "Silahdar Tarihi" adlı eserinde şöyle yazdı:

"Hazine çok sıkıntı içindeydi, içki yasağı kaldırıldı. Meyhanelere ve tütün içmeğe izin verildi. Tütüne de ayrıca gümrük kondu."

Aynen bugün gibi, ithal edilen içkiden alınan fon getirisi hayli iyiydi.

EN İÇKİCİ PADİŞAH: II. MAHMUD

Osmanlı Sarayı tarih boyunca ne trajedilere tanıklık etti: III. Mustafa, yemeğine zehir konularak öldürüleceği korkusu nedeniyle hep panzehirler kullandı ve bunun sonucu uyuşturucu bağımlısı oldu!

Osmanlı'da içkiye savaş açan son padişah, III. Selim oldu. Musikiye olan ilgisiyle bilinen bestekár padişah, ne kadar meyhane varsa hepsini kapattı. Yasağa rağmen içki içmekte ısrar edenleri astırdı.

Sonra ne oldu:

Son dönem Osmanlı padişahları arasında içkiye en düşkün kişi II. Mahmud, yasakları deliverdi.

Tarihçi Necdet Sakaoğlu'na göre, Abdülmecid içki bağımlısıydı; bazı geceler körkütük sarhoş durumda mabeyinciler tarafından arabasına konulup saraya götürülürdü.

II. Abdülhamid'in anılarına göre, kardeşi padişah V. Murad'ı içkiye alıştıran, geceleri sık sık buluştuğu şair Namık Kemal'di.

II. Abdülhamid'in de içtiği biliniyor. Ama o ne rakı, ne şarap içiyordu. O, "şeker suyu" rom içiyordu!

"Batıcı İttihadcılar'ın Padişahı" V. Mehmed Reşad, ağzına içki koymazdı.

"Hain olup olmadığına" henüz karar verilemeyen son padişah Sultan Vahideddin de içki kullanmayanlar arasındaydı.

( Tüm yazılar ilgili kitaptandır.)

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    La havle vela kuvvete..
    Bu cümleyi kullanabildiğinize göre ateist değilsiniz. Ama uslup çok benziyor.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Oğlancılık konusuna gelince o konuyu pas geçmek daha evla olacaktır. Siz sadece İstanbul kanatlarımın altındayı bir kez daha dikkatlice seyredin anlayın...

Kaldı ki iletimde pek Osmanlıya vurmadım... Kutsal denilemeyeceğini belirttim saraya.. Nedemek kutsal ı açıklamak istedim. Yoksa sizce osmanlı padişahları kardeşlerini filan boğazlatmıyor muydu sarayda filan ....Lale devri de uydurmadır Allah bilir... Yada Ergenekonculardır onlarda... Kaplumbağaların üzerine mum dikip laleler arasında dolaştırarak kafa çekip raks eden meşk eden ben miydim ? Kaçarken damdan düşende mi hayal !!

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu cümleyi kullanabildiğinize göre ateist değilsiniz. Ama uslup çok benziyor.

Konuyla ilgisini anlayamadım?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Soner Yalçın'dan bir de oğlancı padişahlar üzerine kopi-peyst yapmadan anlayamadığınız hususu bir kez daha yazayım.

Vakit gazetesinin tahriki başlı başına çirkindir.
    Alperen Ocakları üyesi olduğu söylenen kişilerin saldırısı başlı başına çirkin bir eylemdir.

Bunları kınamak için Osmanlı padişahlarının içki içtiği ve oğlancı olduğu gibi tartışmalı konulardan bahsetmenin ve bir başka tahriğe neden olmanın alemi yok.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Konuyla direkt bir ilgisi yok aslında. Ancak bir ara ateist forumlara da yazardım.
    Ateistlerin karakteristik özelliği tartışırken eleştirirken halk demeden millet demeden ata baba demeden kültürel, milli değerler demeden aşağılayıcı ve rencide edici bir uslup kullanmaları dikkatimi çekmiştir. Karşıdakini yaftalalayarak kendi görüşü sanki binlerce ispat yolu ile ispatlanmış kural kaide olmuş gibi kesin ifade tarzı kullanırlar. Bir iki cevap verdinizmi bu defa belden aşağı hakaret ve küfürler gelir arkasından.
    Şimdi konuya kendi fikrimi katacak olursam;
    Bir kere içki ve her türlü türevi insanlığın belasıdır. Reklamına bile izin verilmeyen bir meretin çağdaşlık sembolü gibi lanse edilmesi bana karez gibi geliyor.
    Bir kesim için milli ve atadan gelen objelerin değerlerin bir önemi olmayabilir ama geniş bir kesim için bu geçerli değildir.
    Topkapı sarayı kutsal emanetlerin sergilendiği ve kesintisiz kuran okunan bir yer bulunması nedeniyle inançlı kesim için bir ehemmiyet arz ediyor. Yoksa Topkapı sarayı değilde Dolmabahçe sarayı veya diğer saraylarda zil zurna sarhoş oluncaya dek içilmesi kimseyi rahatsız etmeyecektir.
    Birbirimizin hassasiyetlerine saygı göstermedikçe Millet olamayacağız.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ona buna saldırmadan, içinizdeki nefreti dökmeden de "sarayın ne gibi bir kutsallığı var?" demenin de bir yolu var:

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yaz...bozaci-bize-ne

-Ama hocam, orası mukaddes mekân değil mi?

-Pardon, niçin mukaddes mekân oluyor ki? Konser Aya İrini'nin önündeki alanda. Hıristiyanların bir şey dediği yok. Bizimkiler alınmış sadece, "Hırka-ı Şerif Dairesi"ne yakın diye. O civarda yüzlerce içkili lokanta vesaire var. Onların hemen burnunun dibinde Ayasofya var, Firuzağa var, Sultanahmet var, kıyamet kadar türbe, mescid var. Topkapı Sarayı'nın ise kendinden menkul bir kudsiyeti yok. Tarihî hâtıradır o kadar. Kutsalın ölçüsünü bu kadar yayarsan, İstanbul'da yere basmaya hayâ edersin çocuğum; abartmayalım lütfen!

-Ne yani, bu işte densizlik yok mu?

-Var veya yok; bana ne, sana ne? Biz densizlik zâbıtası mıyız ki, her münasebetsizliğe elde bir kova su ile seğirtelim?

-Yani ooh, isteyen içsin öyle mi şarapları?

-Aynen öyle; devletin zabıtası, kanunları var; üstüne üstlük içki âdâbı var, konser âdâbı var. Nerelerde ne tazakkum edilip edilmeyeceği bellidir bu memlekette. Evet konserde içki yanlış, klasik konserde iki kere yanlış, Aya İrini'nin önünde üç kere yanlış (Vaktiyle ibadethâne idi; saygı gösterilmek gerekir), Topkapı avlusunda içmek dördüncü yanlış. Yanlışın beşincisi ise bunca densizliği ciddiye alıp protesto etmeye kalkışmak. Nedir o surların önünde namaza durmak filan; protestonun da âdâbı var...

-Ama bak ikaz ediyorum; kızarlar sana bunları okuyunca...

-Kızarlarsa kızsınlar, ne yapayım yani. Birisinin aklına güzel bir eylem attıralım diye harika bir fikir gelir, ceremesini sonradan hepimiz çekeriz. Abartılı işler bunlar, katılmıyorum!

+ Konuyu Yanıtla
1 / 8 Sayfa 12345678 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: