Yaklaşık 4-5 ay kadar önce bir apartman dairesi aldım alırken tapu dairesinde iskanının olup olmadığını sordum, görevli iskanının olmadığını söyledi ancak satıcının iskan için para topladık ve gereğini yaptık ısrarları üzerine tapu görevliside bazen belediyeden iskan bilgilerinin gelmediğini belirtmesi üzerine alımsatım işlemini tamaladık. Sonra da binanın iskanının olmadığını ögrendim yönetici ile görüştüm yaklaşık 15 yıllık binanın iskanı olmadığı gibi tüm daireler su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini almışlar. Müteahit ortada yok bulduğumuzda da hiç ilgilenmedi, Belediyeye müracaat ettim iskan çıkarmak için nelerimiz eksik diye bir yazı ile cevap verdilerki ( kanal vizesi, toprak vizesi. . . . . . .v.s) 13 adet evrak istediler şaşırıp kaldım. Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim şey İskanı olmayan ssk borcu olan binaya bu abonelikleri nasıl verebilirler, iskanı çıkarması arsa sahibi ile yaptığı sözleşmeye göre görevi olan müteahit hakkında daha sonradan daire sahibi olan bizlerce bir dava açılabilirmi .
Yeni çıkarılan ve kolaylıklar getirileceği söylenen yasa ile Kat irtifak tapusu olupta kat mülkiyetine geçmek isteyen binalar için bir kolaylık sağlandımı. ve kat mülkiyetine geçemez isek bu ileride bir sorun yaratarmı. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.