+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 13´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Dolandırıcılık ve dahası

Dolandırıcılık ve dahası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dolandırıcılık ve dahası

Alıntı Freelander2 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    kişilerin yaşam biçimini sorgulamak sizin haddiniz değil!! gene bu uygulamaya devam ediyosunuz.

vereccek bir çözüm öneriniz yoksa, kirletmeyin mesajı

Kişinin yaşam bicimini ben sorgulamıyorum, hukuk cercevasi icersinde sorgulayan hakim bu kararı veriyor.bizim bu karara dayanarak verdiğimiz yanıtlar kişinin özel hayatını irdelemek değildir. Avukatlığa sizin gibi soyunmadım ben.

YARGITAY

13. HUKUK DAİRESİ

E. 2006/355

K. 2006/6349

T. 24.4.2006

• AHLAKİ BİR AMAÇ İÇİN VERİLEN ŞEYLERİN GERİ ALINMASI ( Mümkün Olmadığı - Tarafların İki Sene Nikahsız Birlikte Yaşamaları Nişanlanma Mahiyetinde Olmaması Nedeniyle Harcama ve Hediyelerin İstenemeyeceği )

• NİŞANIN BOZULMASI NEDENİYLE HEDİYELERİN GERİ VERİLMESİ ( Tarafların İki Sene Nikahsız Birlikte Yaşamaları Nişanlanma Mahiyetinde Olmaması Nedeniyle Harcama ve Hediyelerin İstenemeyeceği )

• NİKAHSIZ YAŞAM NEDENİYLE YAPILAN HARCAMALAR ( Tarafların İki Sene Nikahsız Birlikte Yaşamaları Nişanlanma Mahiyetinde Olmaması Nedeniyle Harcama ve Hediyelerin İstenemeyeceği )

818/m.65

ÖZET : Dava, gayri meşru birleşme sırasında davacı tarafından davalıya yapılan para yardımı ile alınan mesken tapusunun iptali ile davacı adına tescili olmadığı takdirde davalının sebepsiz zenginleştiği bedelin tahsili isteminden ibarettir.
    Tarafların iki sene nikahsız birlikte yaşamaları nişanlanma mahiyetinde olmayıp meşru olmayan bir amacın elde edilmesi için harcama yapıldığı kabul edilmelidir.
    Borçlar Kanunu'nun 65. maddesine göre gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri verilmesi mümkün değildir. Nişanın bozulmasında hediyelerin iadesi ile ilgili hükümlerin böyle bir durumda uygulanması mümkün değildir. Davanın reddine karar verilmesi gerekir.
    DAVA : Taraflar arasındaki tapu iptali tescil-alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:
    KARAR : Davacı diş hekimi olduğunu, davalının 1997-2000 yılları arasında yanında yardımcı eleman olarak çalıştığını, her iki tarafın da boşanmış olup reşit çocuklarının bulunduğunu ve aralarında duygusal yakınlık meydana geldiğini, 2001 yılında nişanlandıklarını, 13.000.000.000 TL ödeyerek davalı adına mesken satın aldığını davalının daha sonra nişan yüzüğünü atarak ayrıldığını, sebepsiz zenginleştiğini ileri sürerek İzmir, Balçova 116 ada 23 parsel 1 nolu mesken tapusunun iptali ile adına tescilini olmadığı takdirde 17.000.000.000 TL ev bedelinin davalıdan tahsilini istemiştir.
    Davalı, 2 yıl nikahsız birliktelik yaşadıklarını, nişanlanmadıklarını, daireyi kendisinin aldığını savunarak davanın reddini dilemiştir.
    Mahkemece, nişanın bozulması evlenmenin gerçekleşmemesi nedeniyle 9.750.000.000 TL ev bedeli, 2.500.000.000 TL tadilat bedeli toplamı 12.250.000.000 TL'nin davalıdan tahsiline karar verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir.
    Dava, gayri meşru birleşme sırasında davacı tarafından davalıya yapılan para yardımı ile alınan mesken tapusunun iptali ile davacı adına tescili olmadığı takdirde davalının sebepsiz zenginleştiği 17.000.000.000 TL bedelin tahsili isteminden ibarettir.
    Davacı ile davalının bir araya gelerek iki sene karı koca gibi yaşadıkları, daha sonra geçinemeyerek ayrıldıkları anlaşılmaktadır. Tarafların iki sene nikahsız yaşamaları bu birleşmenin kanuni ve medeni evlenmeye tekaddüm eden bir nişanlanma mahiyetinde olmadığını göstermektedir. Bu nedenle davacının davalıya verdiği 9.750.000.000 TL'nin ve yaptığı harcamaların meşru olmayan bir maksadın istihsali için verilmiş bir paradan ibaret olduğunu kabul zarureti vardır. BK'nın 65. maddesine göre gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri alınması mümkün değildir. Nişanın bozulmasında hediyelerin iadesi ile ilgili hükümlerin burada kıyasen uygulanması yoluna gidilerek davanın kısmen kabulünde isabet yoktur. Mahkemece değinilen bu yön gözetilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şeklide davanın kabulüne karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırıdır. Bozmayı gerektirir.
    SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan hükmün davalı yararına ( BOZULMASINA ), peşin harcın istek halinde iadesine, 24.04.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi

Hukuki NET Güncel Haber

Dolandırıcılık ve dahası konulu yargıtay kararı ara
    Dolandırıcılık ve dahası konulu hukuk haber
    Konu esmerman tarafından (08-07-2009 Saat 12:58:21 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Esmerman

Bu ilişkimiz boyunca bizi gözetlediniz mi? yada olayın detaylarını çokmu iyi biliyorsunuz da, bana ahlaksızlık yapmışsın ve bunun bedelini ödemişsin deme cüretini gösteriyorsunuz.
    Karşı taraf ile yaşadığım süre boyunca gayrı ahlaki bir ilişki yaşadığım şimdi ortaya çıkmıştır,kişi bana yıllarca yalan söylemiş ve evli olmadığını söylemiştir.Bu tel mesajlarında, maillerde aynen mevcuttur.Ayrıca kardeşime de aynı şeyi söylemiştir.Hatta bu kişi diğer 3.şahısların adına ve babasının adına bir mail adresi alarak bana yazı yazmış, orada kızımla evlenip evlenmeyeceğini sormuştur,bu kişi bunları bana evli olmadığına inandırmak için tertip etmiştir.Bu da en son durumda ortaya çıkmış oldu,zira ailesinin bu ilişkiden haberi bile yokmuş, benim yaptığım görüşmelerde bu da ortaya çıkmıştır.

Bahsettiğiniz ve ısrarla gayrı ahlakın amacın sağlanması adına verilen birşeylerin geri istenemeyeceğini savunuyor ve önüme kararlar koyuyorsunuz ya;benim olayımda her iki taraf da gayrı ahlaki bir yaşam sürdüğünü bilmiyor, bunu tek bir taraf biliyor ve bunu kendi amaçları doğrultusunda kullanıyor.Ben bana söylenilen şeylere inanıp, karşı tarafa güven duymuşum o da bu güvenimi kötüye kullanıp beni dolandırmıştır.Bunları yaparken çalıştığı işyerini de dolandırmış,bunu sonradan kabul etmiş,olayın örtbas edilmesi için işyerine parayı geri ödemiştir.

Dolayısıyla ben bu ilişki devam ederken karşımdaki kişinin beni kandırdığını bilmiyordum,sizin yorumunuzla "bir hizmet alıp veren kişi olarak bu ilişkide taraf olduğumu" bilmiyordum;eğer ki bilmiş olsaydım zaten olay buralara kadar gelmez ben bunu bitirirdim.Ben; halihazırda evli olan birileriyle ilişki kurarak,menfaat sağlayan birisi değilim ancak siz yorumunuzda benim bunu
    yaptığımı iddia etmektesiniz.Yorumlarınızı dayandırdığınız "gayrı ahlaki yaşamı" bu kişinin kendisi dışında hiç kimse bilmediği halde; sanki siz de biliyormuşsunuz durumu ortaya çıktı farkındamısınız acaba?

Özel hayatım hakkında bu kadar detayı burada belirtmiş oldum istemeyerek de olsa,ancak daha öncede belirttiğim gibi konu hakkındaki detayları bilip bilmeden, bana yargıtay kararları göndermeden önce,olayı kendi adınıza yorumlayıp,yada zamanında yorumlamış bir hakimin kararını gönderip, benim yaşam biçimimi sorgulamayı,yaşadığım olay sonunda alacak verecek yok "hizmet bedeli ödemişsiniz" yorumlarınızda ne kadar haklı olduğunuzu isterseniz bir daha düşünün.

Evet ben borç verdiğimi söylüyorum,bunu neden söylüyorum;benim yüzüme karşı istemiştir,olmadı telime mesaj atmıştır,zor durumda olduğunu söylemiştir,olmamış mail atmıştır yeniden istemiştir,ben bahsedilen yaşamı sürdürdüğümü bilsem zaten bu olaya borç olarak bakmazdım sizin gibi düşünürdüm..Olay olup bittikten sonrada yine mesaj çekmiş bana ödeyeceğine dair söylemlerde bulunmuş,mail atmış aldığı miktarı borç olarak açıkça yazmıştır.Ailesi de önceden bunu ödemeyi tahattüt etmiş,sonra ne hikmetse sizin gibi düşünüp vazgeçmiştir.

Savcı zaten dava açarsa yada benim ifademi vermem gereken bir yer olursa; yukardakilerin hepsini ispatlayacak delillerim ve tanıklarım mevcuttur,benim sorum zaten bu değildi, ben karşıdaki kişiye ulaşılamaz ise,bu şikayetime takipsizlik kararı çıkar ise, neler yapabileceğim idi...

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı depechemode rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.Esmerman

Bu ilişkimiz boyunca bizi gözetlediniz mi? yada olayın detaylarını çokmu iyi biliyorsunuz da, bana ahlaksızlık yapmışsın ve bunun bedelini ödemişsin deme cüretini gösteriyorsunuz.
    Karşı taraf ile yaşadığım süre boyunca gayrı ahlaki bir ilişki yaşadığım şimdi ortaya çıkmıştır,kişi bana yıllarca yalan söylemiş ve evli olmadığını söylemiştir.Bu tel mesajlarında, maillerde aynen mevcuttur.Ayrıca kardeşime de aynı şeyi söylemiştir.Hatta bu kişi diğer 3.şahısların adına ve babasının adına bir mail adresi alarak bana yazı yazmış, orada kızımla evlenip evlenmeyeceğini sormuştur,bu kişi bunları bana evli olmadığına inandırmak için tertip etmiştir.Bu da en son durumda ortaya çıkmış oldu,zira ailesinin bu ilişkiden haberi bile yokmuş, benim yaptığım görüşmelerde bu da ortaya çıkmıştır.

Bahsettiğiniz ve ısrarla gayrı ahlakın amacın sağlanması adına verilen birşeylerin geri istenemeyeceğini savunuyor ve önüme kararlar koyuyorsunuz ya;benim olayımda her iki taraf da gayrı ahlaki bir yaşam sürdüğünü bilmiyor, bunu tek bir taraf biliyor ve bunu kendi amaçları doğrultusunda kullanıyor.Ben bana söylenilen şeylere inanıp, karşı tarafa güven duymuşum o da bu güvenimi kötüye kullanıp beni dolandırmıştır.Bunları yaparken çalıştığı işyerini de dolandırmış,bunu sonradan kabul etmiş,olayın örtbas edilmesi için işyerine parayı geri ödemiştir.

Dolayısıyla ben bu ilişki devam ederken karşımdaki kişinin beni kandırdığını bilmiyordum,sizin yorumunuzla "bir hizmet alıp veren kişi olarak bu ilişkide taraf olduğumu" bilmiyordum;eğer ki bilmiş olsaydım zaten olay buralara kadar gelmez ben bunu bitirirdim.Ben; halihazırda evli olan birileriyle ilişki kurarak,menfaat sağlayan birisi değilim ancak siz yorumunuzda benim bunu
    yaptığımı iddia etmektesiniz.Yorumlarınızı dayandırdığınız "gayrı ahlaki yaşamı" bu kişinin kendisi dışında hiç kimse bilmediği halde; sanki siz de biliyormuşsunuz durumu ortaya çıktı farkındamısınız acaba?

Özel hayatım hakkında bu kadar detayı burada belirtmiş oldum istemeyerek de olsa,ancak daha öncede belirttiğim gibi konu hakkındaki detayları bilip bilmeden, bana yargıtay kararları göndermeden önce,olayı kendi adınıza yorumlayıp,yada zamanında yorumlamış bir hakimin kararını gönderip, benim yaşam biçimimi sorgulamayı,yaşadığım olay sonunda alacak verecek yok "hizmet bedeli ödemişsiniz" yorumlarınızda ne kadar haklı olduğunuzu isterseniz bir daha düşünün.

Evet ben borç verdiğimi söylüyorum,bunu neden söylüyorum;benim yüzüme karşı istemiştir,olmadı telime mesaj atmıştır,zor durumda olduğunu söylemiştir,olmamış mail atmıştır yeniden istemiştir,ben bahsedilen yaşamı sürdürdüğümü bilsem zaten bu olaya borç olarak bakmazdım sizin gibi düşünürdüm..Olay olup bittikten sonrada yine mesaj çekmiş bana ödeyeceğine dair söylemlerde bulunmuş,mail atmış aldığı miktarı borç olarak açıkça yazmıştır.Ailesi de önceden bunu ödemeyi tahattüt etmiş,sonra ne hikmetse sizin gibi düşünüp vazgeçmiştir.

Savcı zaten dava açarsa yada benim ifademi vermem gereken bir yer olursa; yukardakilerin hepsini ispatlayacak delillerim ve tanıklarım mevcuttur,benim sorum zaten bu değildi, ben karşıdaki kişiye ulaşılamaz ise,bu şikayetime takipsizlik kararı çıkar ise, neler yapabileceğim idi...

Bakınız bir mesaj yazmışınız biz yanıtlayıcılar,bu mesajı okuduğumuzda okuma ila anlama arasındaki farkı gayet iyi ayırırız bundan endişeniz olmasın. sizin mesajınıza yanıta başlamadan önce iki defa okuyup,bunu anladıktan sonra bu olayın hangi kanuni muacere icersinde değerlendirileceğini tahlil ettikten sonra yanıta geceriz. mesajınızın icerehindeki istehiniz dolandırıcılık muaceresinde olmayıp bu acıkladığım hususlar alanında değerlendirileceğini izah ettim. bu dolandırıcılık değildir, önceki işyerindede calıştığı borc para ilişkisi dolandırıcılık değil alacak verecek davasını ilgilndiren bir konudur.Dolandırıcılık hususunu değerlendirmek her borc ilişkisi olayını dolandırıcılık olarak adlandıramaz ve mu madde alanınada sokamasınız.

Bakınız ben bu mesaj icerehini başka boyuta getirmek istemiyorum gerekirse bu kadının boşanmadığı kocası varsa, sizlerin dahi hakkında tazminat davası acar hem karısından hemde sizden tazminat talep eder.buralara girmiyorum konunun dışına cıkmamak icin buralara girmiş olsak bırakın alacahınızı dağa siz bunun kocasına bile tazminat ödersiniz. cok uzun zamandan beri birlikte yaşanan bir kadının evli olup olmadığını boşanmış olup olmadığını kusura bakmayında kolay kolay kimseye inandıramassınız. bakınız ben bu boyutlara gecmek istemiyorum yoksa bu vermiş olduğumuz bilgilerlede sizi ruhen sıkıntıya sokmak istemem,ama bu bilgileride kusura bakmayın burada hic bir menfaat gözetmeden sizlere bilgilendirmek icin veriyoruz.işte hatamız burda bizim zaten yoksa sizin bu bilgileri almak icin bir avukat bürosuna göndermek şu bilgileri ala bilmek icin zaman saat merfumuda değerlendirildiğinde 200 veya 300tl.sadece danışmanız. kolay gelsin size ozaman.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: