+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Dolandırıcılık ve dahası

Dolandırıcılık ve dahası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Dolandırıcılık ve dahası

Uzun bir süredir birlikte olduğum kişi ile evlenmeyi planlıyorken 5 ay önce benden sıkıntısı olduğunu söyleyip borç istemiş ve bir hafta sonra ödeyeceğini bildirmiştir.

Bu kişiye geçmiş zamandaki ve o zamanki münasebetimizden ve durumumuzdan dolayı güvenip parayı elden teslim ettim.Tahmin edileceği üzere bu kişi ortalarda yok.Benden borç istediğini ayrıca tel mesajı ile de yollamıştı bu hala duruyor ve daha sonradan akrabası olduğunu söyleyen başka bir kişiden bana yollanan mailde ise ilgili kişiye ulaşmamın zaman alacağı; benden alınan para net olarak belirtilmiş, bu paranın bir süre sonra verileceği söylenmişti.Birkaç ay böyle oyaladılar beni.

Bu kişiyi bulmak adına yaptığım girişimlerde eski işyerine ulaşmış bulundum,ancak öğrendim ki ,bu işyerini de yüklü miktarda dolandırmış,şirket sahibinin adına bankalardan kredi kartı alarak yüklü alışverişler yapmış, bütün bunlar ortaya çıkarılınca sonra araya ailesi girmiş ve konuyu kapatmak adına bu paranın nerdeyse tamamını ödeyip çalıştığı şirkete;şirket avukatları huzurunda bir kağıt imzalamışlar.Şirket ise para ödenince, vergi borçlarını kapatmış ve ticari münasebetlerine devam edebilmiş.Aman bizden artık uzak olsunlar diye de kendileri hakkında işlem yaptırmamış ve kendileri için konuyu kapatmışlar.Bu şirkette aldığım bilgilerde ilgili kişinin daha önceden çalıştığı hemen hemen tüm şirketlerde benzer şeyler yaptığı,kendisinin evli ve çocuğu olduğu,şirkette çalışmaya başlarken kendisini kanser hastası diye tanıttığı,sanki hastanelerden alınmış gibi sahte raporlar düzenlediği ve sık sık izin kullandığını sonradan avukatları aracılığıyla tespit etmişler.
    Bana verdikleri telefon numaralarından bu kişinin annesi ile görüştüğümde ilk önce çocuğunun yaptığını kabul edip,yapmış bir aptallık neyse zararınız ödeyelim konuyu kapatalım demiş,banka hesap numaramı istemiş,ben zararın tamamı için senet yapalım diyince kabul etmiş,benden haziran ayı sonuna kadar süre isteyip miktarın bir kısmını bankaya yatırılacağını kalan için senet yapabileceğimizi belirtmiştir.Süre sonunda dedikleri hiçbirşey yapılmamış olunca ben yine aradım durumu sormak için bu sefer telefona bu kişinin kardeşi çıkarak benden alınan parayı inkar ederek böyle bir para alınmadığı,kendilerini rahatsız etmemem ve açıkça tehdit edilerek ne istersen yap, istediğin yere git denmiştir.Bu kişi benden para aldığının ertesi haftası internete kendi telefon numarası ve mail adresi ile ilan vermiş ve acil paraya ihtiyacım var böbreğimi satmak istiyorum yazmış.

Bugün itibariyle cumhuriyet savcılığına gidip suç duyurusunda bulundum(maddi durumum itibariyle avukat tutatacak durumda değilim),dilekçeme nerdeyse yukardaki herşeyi yazdım,dilekçeyi alıp inceledi,kayıt yaptırdılar,ancak savcı beni dinlemeden geri gönderdi.Benim elimde kendi imkanlarımla topladığım bir takım belgeler,mail yazışmalarımız, bu kişinin geçmişte yaptıklarıyla ilgili, söylediği yalanlarla ilgili internetten alınmış resimlerden oluşturmuş olduğum belgelerle dolu bir Cd hazırlamıştım, bunu bile veremedim.
    Sormak istediğim bu normal bir durummudur?Sözlü olarak daha fazla detayları aktarmak istemiştim,dilekçeye o kadar detaylı yazamadım,beni daha sonra birileri dinleyecekmi?Açıkçası takipsizlik kararı verilmesinden endişe etmeye başladım zira ben olayın detaylarını anlatıp bu kişinin adi bir dolandırıcı değil,nitelikli dolandırıcı olduğu ve şimdiye kadar çalıştığı şirketleri dolandırırken piyasadaki bazı kişilerle birlikte çalıştığı,şirketlere naylon faturalar aldığını biliyorum.Benden aldığı parayı da bu hesaplardaki düzenbazlıklar ortaya çıkmasın diye alıp kapatmak istemiş sanıyorum.Dilekçeme yazdığım adres ve telefonlardan bu kişiye ulaşamazlarsa;takipsizlik kararı çıkarsa ne yapmam gerekir?Bu kişi şu anda mail adreslerinden takip edebildiğim kadarıyla internet ortamında iş arıyor yani yeni kurbanlar arıyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Dolandırıcılık ve dahası konulu yargıtay kararı ara
    Dolandırıcılık ve dahası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dolandırıcılık ve dahası

Alıntı depechemode rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Uzun bir süredir birlikte olduğum kişi ile evlenmeyi planlıyorken 5 ay önce benden sıkıntısı olduğunu söyleyip borç istemiş ve bir hafta sonra ödeyeceğini bildirmiştir.

Bu kişiye geçmiş zamandaki ve o zamanki münasebetimizden ve durumumuzdan dolayı güvenip parayı elden teslim ettim.Tahmin edileceği üzere bu kişi ortalarda yok.Benden borç istediğini ayrıca tel mesajı ile de yollamıştı bu hala duruyor ve daha sonradan akrabası olduğunu söyleyen başka bir kişiden bana yollanan mailde ise ilgili kişiye ulaşmamın zaman alacağı; benden alınan para net olarak belirtilmiş, bu paranın bir süre sonra verileceği söylenmişti.Birkaç ay böyle oyaladılar beni.

Bu kişiyi bulmak adına yaptığım girişimlerde eski işyerine ulaşmış bulundum,ancak öğrendim ki ,bu işyerini de yüklü miktarda dolandırmış,şirket sahibinin adına bankalardan kredi kartı alarak yüklü alışverişler yapmış, bütün bunlar ortaya çıkarılınca sonra araya ailesi girmiş ve konuyu kapatmak adına bu paranın nerdeyse tamamını ödeyip çalıştığı şirkete;şirket avukatları huzurunda bir kağıt imzalamışlar.Şirket ise para ödenince, vergi borçlarını kapatmış ve ticari münasebetlerine devam edebilmiş.Aman bizden artık uzak olsunlar diye de kendileri hakkında işlem yaptırmamış ve kendileri için konuyu kapatmışlar.Bu şirkette aldığım bilgilerde ilgili kişinin daha önceden çalıştığı hemen hemen tüm şirketlerde benzer şeyler yaptığı,kendisinin evli ve çocuğu olduğu,şirkette çalışmaya başlarken kendisini kanser hastası diye tanıttığı,sanki hastanelerden alınmış gibi sahte raporlar düzenlediği ve sık sık izin kullandığını sonradan avukatları aracılığıyla tespit etmişler.
    Bana verdikleri telefon numaralarından bu kişinin annesi ile görüştüğümde ilk önce çocuğunun yaptığını kabul edip,yapmış bir aptallık neyse zararınız ödeyelim konuyu kapatalım demiş,banka hesap numaramı istemiş,ben zararın tamamı için senet yapalım diyince kabul etmiş,benden haziran ayı sonuna kadar süre isteyip miktarın bir kısmını bankaya yatırılacağını kalan için senet yapabileceğimizi belirtmiştir.Süre sonunda dedikleri hiçbirşey yapılmamış olunca ben yine aradım durumu sormak için bu sefer telefona bu kişinin kardeşi çıkarak benden alınan parayı inkar ederek böyle bir para alınmadığı,kendilerini rahatsız etmemem ve açıkça tehdit edilerek ne istersen yap, istediğin yere git denmiştir.Bu kişi benden para aldığının ertesi haftası internete kendi telefon numarası ve mail adresi ile ilan vermiş ve acil paraya ihtiyacım var böbreğimi satmak istiyorum yazmış.

Bugün itibariyle cumhuriyet savcılığına gidip suç duyurusunda bulundum(maddi durumum itibariyle avukat tutatacak durumda değilim),dilekçeme nerdeyse yukardaki herşeyi yazdım,dilekçeyi alıp inceledi,kayıt yaptırdılar,ancak savcı beni dinlemeden geri gönderdi.Benim elimde kendi imkanlarımla topladığım bir takım belgeler,mail yazışmalarımız, bu kişinin geçmişte yaptıklarıyla ilgili, söylediği yalanlarla ilgili internetten alınmış resimlerden oluşturmuş olduğum belgelerle dolu bir Cd hazırlamıştım, bunu bile veremedim.
    Sormak istediğim bu normal bir durummudur?Sözlü olarak daha fazla detayları aktarmak istemiştim,dilekçeye o kadar detaylı yazamadım,beni daha sonra birileri dinleyecekmi?Açıkçası takipsizlik kararı verilmesinden endişe etmeye başladım zira ben olayın detaylarını anlatıp bu kişinin adi bir dolandırıcı değil,nitelikli dolandırıcı olduğu ve şimdiye kadar çalıştığı şirketleri dolandırırken piyasadaki bazı kişilerle birlikte çalıştığı,şirketlere naylon faturalar aldığını biliyorum.Benden aldığı parayı da bu hesaplardaki düzenbazlıklar ortaya çıkmasın diye alıp kapatmak istemiş sanıyorum.Dilekçeme yazdığım adres ve telefonlardan bu kişiye ulaşamazlarsa;takipsizlik kararı çıkarsa ne yapmam gerekir?Bu kişi şu anda mail adreslerinden takip edebildiğim kadarıyla internet ortamında iş arıyor yani yeni kurbanlar arıyor.

""Uzun bir süredir birlikte olduğum kişi ile evlenmeyi planlıyorken 5 ay önce benden sıkıntısı olduğunu söyleyip borç istemiş ve bir hafta sonra ödeyeceğini bildirmiştir.""
    Tüm mesajınızı okudum,Yanlız mesajınızın başındaki satırlar dolandırıcılık sucunu siler süpürür.Bu dolandırıcılık sucu kapsamında değerlendirilemez,Aranızda uzun zamandan beri bir ilişki var ve bu ilişkiyi karı koca hayatı olarak sürdürmüşünüz, neticede evlenecekmişiniz yani resmi nikah kıyacakmışınız velakin uzun zamandan beride gayrı resmi bir yaşantınızında varlığını beyan ediyorsunuz.Bu birliktelikte aranızda alış veriş mal alımı para trasveri dolandırıcılık olmaz.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

""Uzun bir süredir birlikte olduğum kişi ile evlenmeyi planlıyorken 5 ay önce benden sıkıntısı olduğunu söyleyip borç istemiş ve bir hafta sonra ödeyeceğini bildirmiştir.""
    Tüm mesajınızı okudum,Yanlız mesajınızın başındaki satırlar dolandırıcılık sucunu siler süpürür.Bu dolandırıcılık sucu kapsamında değerlendirilemez,Aranızda uzun zamandan beri bir ilişki var ve bu ilişkiyi karı koca hayatı olarak sürdürmüşünüz, neticede evlenecekmişiniz yani resmi nikah kıyacakmışınız velakin uzun zamandan beride gayrı resmi bir yaşantınızında varlığını beyan ediyorsunuz.Bu birliktelikte aranızda alış veriş mal alımı para trasveri dolandırıcılık olmaz.

Tabii doğru ya,keşke daha önceden bilseydim bunu; bende aynı mantıkla bütün bunlar olmadan önce paraya ihtiyacım var,nasıl olsa evleneceğiz aramızda paranın lafı olmaz diyip onun arabasını gidip satar,üzülme paramız olunca sana yenisini alırım diye mail yazar,sonrada sırra kadem basardım..neden aklıma gelmedi ki ....Madem hukuk böyle durumlarda bu şekilde işliyor bende aynı yöntemle yolacak kaz aramaya başlayayım şimdiden.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tabii doğru ya,keşke daha önceden bilseydim bunu; bende aynı mantıkla bütün bunlar olmadan önce paraya ihtiyacım var,nasıl olsa evleneceğiz aramızda paranın lafı olmaz diyip onun arabasını gidip satar,üzülme paramız olunca sana yenisini alırım diye mail yazar,sonrada sırra kadem basardım..neden aklıma gelmedi ki ....Madem hukuk böyle durumlarda bu şekilde işliyor bende aynı yöntemle yolacak kaz aramaya başlayayım şimdiden.

Hayır burada siz yolunmamış ve dolandırılmamışınızki. Buzamana kadar ,karşıdan sebeblenmeniz nedeni ile gayrı ahlaki amac icin verilen şeyler geri istenemez. Karşıdan almış olduğunuz hizmetin bedelini ödemişsiniz.
    Hukuk öyle söylüyor.
    Konu esmerman tarafından (03-07-2009 Saat 01:53:22 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Esmerman;
    Sormadığım bir hizmet alıp verme tespiti hakkında verdiğiniz hukuki cevap ve beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.Başlığa yorum yapmamanızı rica eder iyi günler dilerim.

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Dolandırıcılık ve dahası

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Karşıdan almış olduğunuz hizmetin bedelini ödemişsiniz.
    Hukuk öyle söylüyor.
    haddini aşmışsın yazı içeriğinde son derece çirkin. ne demek hizmet bedeli?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Evet, size yakışmamış sayın esmerman...

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Freelander2 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    haddini aşmışsın yazı içeriğinde son derece çirkin. ne demek hizmet bedeli?
    Gayrı ahlaki yaşamak karşılığında karşıya verilenler istenemez gayrı ahlaki yaşamanın ne olduğunu önce öğrenirsiniz sonrada buraya,kalkar hadini aşmışsın kelimesini yazarken birdaha düşünürsünüz. Önce siz gayrı ahlaki yaşamanın ne olduğunu kavrayında, ondansonra haddimi aşıp aşmadığımı anlarsınız.

Gayrı ahlaki yaşamada karşıya nicin birşeyler veriyorsun bu evde ola bilir arabada ola bilir parada ola bilir sebebne niye veriyorsun .?vermendeki amac nedir?. bu karşıya ozaman bunları verirken menfaatinne ne menfaat sağlıyorsunda veriyorsun ,karşıdan sağladığın bir menfaat varki bunları veriyorsun sonrada talep ediyorsun geriye bunları ben buna verdim ama eeee geriistiyorum yapma yağ. karşıda sana hizmet ediyor bu gayri ahlakı yaşamadan mütevellit sende onun bedelini vermiş oluyorsun.BUNU ACIKLAMANIN NERESİ HADDİNİ AŞMA OLARAK YORUMLANA BİLİR.

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kişilerin yaşam biçimini sorgulamak sizin haddiniz değil!! gene bu uygulamaya devam ediyosunuz.

vereccek bir çözüm öneriniz yoksa, kirletmeyin mesajı

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Esmerman;
    Sormadığım bir hizmet alıp verme tespiti hakkında verdiğiniz hukuki cevap ve beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.Başlığa yorum yapmamanızı rica eder iyi günler dilerim.

Herşeyden önce bu mesajınız icerehi ne vermiş olduğum cevaplar sizce iyi tahlil ve analiz edilmeden algıladığınız icin yanlış yomumlamış ola bilirsiniz.

siz borc verdim diyorsunuz karşı tarafda diyecekki ben onla bu şekil yaşadım ben bundan borc almadım verdiği parada borc değildir.aramızda bu yönde ilişki mevcuttur dediğinde,olay bitmiştir. bu hususta acıklamamamızı nasıl yapmamızı beklerdiniz sizin menfaatiniz cıkarlarınız doğrultusunda yasaları,kanunları dolanarak bir cevap vermemiz beklenemezdi sanırım. Bu hususta acıklama yapılmışsa bunun muhakkak bir dayanahı vardırki acıklama yapmışımdır.

YARGITAY

13. HUKUK DAİRESİ

E. 2006/355

K. 2006/6349

T. 24.4.2006

• AHLAKİ BİR AMAÇ İÇİN VERİLEN ŞEYLERİN GERİ ALINMASI ( Mümkün Olmadığı - Tarafların İki Sene Nikahsız Birlikte Yaşamaları Nişanlanma Mahiyetinde Olmaması Nedeniyle Harcama ve Hediyelerin İstenemeyeceği )

• NİŞANIN BOZULMASI NEDENİYLE HEDİYELERİN GERİ VERİLMESİ ( Tarafların İki Sene Nikahsız Birlikte Yaşamaları Nişanlanma Mahiyetinde Olmaması Nedeniyle Harcama ve Hediyelerin İstenemeyeceği )

• NİKAHSIZ YAŞAM NEDENİYLE YAPILAN HARCAMALAR ( Tarafların İki Sene Nikahsız Birlikte Yaşamaları Nişanlanma Mahiyetinde Olmaması Nedeniyle Harcama ve Hediyelerin İstenemeyeceği )

818/m.65

ÖZET : Dava, gayri meşru birleşme sırasında davacı tarafından davalıya yapılan para yardımı ile alınan mesken tapusunun iptali ile davacı adına tescili olmadığı takdirde davalının sebepsiz zenginleştiği bedelin tahsili isteminden ibarettir.
    Tarafların iki sene nikahsız birlikte yaşamaları nişanlanma mahiyetinde olmayıp meşru olmayan bir amacın elde edilmesi için harcama yapıldığı kabul edilmelidir.
    Borçlar Kanunu'nun 65. maddesine göre gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri verilmesi mümkün değildir. Nişanın bozulmasında hediyelerin iadesi ile ilgili hükümlerin böyle bir durumda uygulanması mümkün değildir. Davanın reddine karar verilmesi gerekir.
    DAVA : Taraflar arasındaki tapu iptali tescil-alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:
    KARAR : Davacı diş hekimi olduğunu, davalının 1997-2000 yılları arasında yanında yardımcı eleman olarak çalıştığını, her iki tarafın da boşanmış olup reşit çocuklarının bulunduğunu ve aralarında duygusal yakınlık meydana geldiğini, 2001 yılında nişanlandıklarını, 13.000.000.000 TL ödeyerek davalı adına mesken satın aldığını davalının daha sonra nişan yüzüğünü atarak ayrıldığını, sebepsiz zenginleştiğini ileri sürerek İzmir, Balçova 116 ada 23 parsel 1 nolu mesken tapusunun iptali ile adına tescilini olmadığı takdirde 17.000.000.000 TL ev bedelinin davalıdan tahsilini istemiştir.
    Davalı, 2 yıl nikahsız birliktelik yaşadıklarını, nişanlanmadıklarını, daireyi kendisinin aldığını savunarak davanın reddini dilemiştir.
    Mahkemece, nişanın bozulması evlenmenin gerçekleşmemesi nedeniyle 9.750.000.000 TL ev bedeli, 2.500.000.000 TL tadilat bedeli toplamı 12.250.000.000 TL'nin davalıdan tahsiline karar verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir.
    Dava, gayri meşru birleşme sırasında davacı tarafından davalıya yapılan para yardımı ile alınan mesken tapusunun iptali ile davacı adına tescili olmadığı takdirde davalının sebepsiz zenginleştiği 17.000.000.000 TL bedelin tahsili isteminden ibarettir.
    Davacı ile davalının bir araya gelerek iki sene karı koca gibi yaşadıkları, daha sonra geçinemeyerek ayrıldıkları anlaşılmaktadır. Tarafların iki sene nikahsız yaşamaları bu birleşmenin kanuni ve medeni evlenmeye tekaddüm eden bir nişanlanma mahiyetinde olmadığını göstermektedir. Bu nedenle davacının davalıya verdiği 9.750.000.000 TL'nin ve yaptığı harcamaların meşru olmayan bir maksadın istihsali için verilmiş bir paradan ibaret olduğunu kabul zarureti vardır. BK'nın 65. maddesine göre gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri alınması mümkün değildir. Nişanın bozulmasında hediyelerin iadesi ile ilgili hükümlerin burada kıyasen uygulanması yoluna gidilerek davanın kısmen kabulünde isabet yoktur. Mahkemece değinilen bu yön gözetilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şeklide davanın kabulüne karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırıdır. Bozmayı gerektirir.
    SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan hükmün davalı yararına ( BOZULMASINA ), peşin harcın istek halinde iadesine, 24.04.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi
    Konu esmerman tarafından (08-07-2009 Saat 12:59:23 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: